Gnome-terminal bez obramowania (nie używając beryla/compiza)

Goran
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 24 lis 2007, 16:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Gnome-terminal bez obramowania (nie używając beryla/compiza)

Post autor: Goran »

Witam,

wiele razy to forum okazywało się dla mnie pomocne, a nie miałem jeszcze okazji samemu dorzucić czegoś od siebie, więc czas zacząć...

Ostatnio korzystałem z compiza i ustawienie przezroczystego terminalu bez obramowania nie było większym problemem. Jednak, z powodu uszkodzenia karty, musiałem zrezygnować z compiza, a ponieważ byłem przyzwyczajony do terminalu bez obramowania, rozpocząłem poszukiwania odpowiedniego rozwiązania i trochę czasu mi to zajęło, więc pomyślałem, że zrobię małe 'howto' - a nuż się komuś przyda.

Potrzebny będzie program devilspie, więc najpierw należy go zainstalować:

Kod: Zaznacz cały

 sudo apt-get install devilspie 
i utworzyć plik konfiguracyjny, przykładowy sposób:

Kod: Zaznacz cały

 
mkdir ~/.devilspie
gedit ~/.devilspie/terminal.ds
w którym nalezy umieścić:

Kod: Zaznacz cały

(if
        (matches (window_name) "Terminal")
        (begin
		(undecorate)
                (geometry "800x600")
		(geometry "-100-100")
        )
)
(geometry "800x600" oznacza rozmiar okna, geometry "-100-100" położenie okna - chyba ;), a undecorate - tego chyba nie muszę tłumaczyć; więcej opcji można znaleźć na stronie http://live.gnome.org/DevilsPie)

Od tej pory, gdy uruchomimy program:

Kod: Zaznacz cały

 devilspie 
(oczywiście poprzez "system->preferencje->sesje" możemy sprawić, że będzie się uruchamiał zawsze przy starcie systemu)

każde okno terminala, które będzie miało tytuł "Terminal" (domyślnie w gnome-terminal), będzie uruchamiało się bez obramowania. A oto efekt http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ecc ... 0ef92.html.

Moim zdaniem ten sposób ma jedną ważną zaletę w porównaniu z tym przy wykorzystaniu beryla/compiza - wystarczy stworzyć dodatkowy profil w gnome-terminal z innym tytułem niż "Terminal" i korzystając z opcji

Kod: Zaznacz cały

gnome-terminal --window-with-profile='nazwa profilu'
możemy uruchamiać terminal z obramowaniem lub bez - w zależności od naszego kaprysu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środowiska graficzne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość