Migotanie ekranu na Ubuntu 21.10 - wayland, karta AMD, monitor FHD 60Hz

Tematy specyficzne dla poszczególnych window managerów: KDE, GNOME, XFCE, Fluxbox, Blackbox, IceWM, WindowMaker, itd. - wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
40rozbojnik
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 72
Rejestracja: 22 paź 2007, 20:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 23.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Migotanie ekranu na Ubuntu 21.10 - wayland, karta AMD, monitor FHD 60Hz

Post autor: 40rozbojnik »

Witam wszystkich. Po aktualizacji systemu do Ubuntu 21.10 zauważyłem dosyć upierdliwy problem. Mianowicie, zarówno na Pulpicie np, podczas najechania kursorem przykładowo na menedżer plików, a także w przeglądarce Firefox (zarówno z repo mozilli jak i snap) doświadczam czegoś w stylu migotania, rwania obrazu przez 0,5-2s.

W przeglądarce wygląda to mniej więcej jak problem z renderowaniem, odświeżaniem, ale nie pomogły resety ustawień, odpalanie w safe mode ani wyłączenia/włączanie akceleracji sprzętowej. Na Chrome nie ma tego objawu. Na Pulpicie natomiast widzę takie pojedyncze mignięcie, szczególnie zauważalne w dolnej części ekranu.

Używam Ubuntu 21.10 na waylandzie z gnome 40 i sterownikami otwartymi do kart AMD od oibaf. System był kilkukrotnie aktualizowany (20.04->21.04->21.10). Jeśli chodzi o hardware to grafika RX 6600 XT, monitor iiyama X2783HSU-B1 (FHD, 60Hz) połączony po HDMI. Wszystkie aplikacje czy gry (Steam, Lutris) w które gram działają bez zarzutu, nie doświadczyłem żadnych problemów z wydajnością czy działaniem sterowników.

Z problemem poradziłem sobie częściowo obniżając odświeżanie w ustawieniach ekranu z 60Hz na 50Hz - na razie to działa. Ale wolałbym rozwiązać problem w inny sposób, w końcu na poprzednich wersjach systemu wszystko działało jak trzeba. Może ma ktoś jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8613
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Migotanie ekranu na Ubuntu 21.10 - wayland, karta AMD, monitor FHD 60Hz

Post autor: mario_7 »

Jesteś w stanie zrobić jakieś nagranie wideo tego zjawiska?
Na X jest tak samo?
Awatar użytkownika
40rozbojnik
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 72
Rejestracja: 22 paź 2007, 20:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 23.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Migotanie ekranu na Ubuntu 21.10 - wayland, karta AMD, monitor FHD 60Hz

Post autor: 40rozbojnik »

Na X problem nie występuje, dzięki za wskazówkę. Nagrałem filmik z odpalonym programem OBS - na nim efekt jest aż nadto widoczny. Sorry za jakość, nagrywałem kartoflem w ciemnym pokoju.
https://youtu.be/YyCmfXH0X_Q
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2052
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Migotanie ekranu na Ubuntu 21.10 - wayland, karta AMD, monitor FHD 60Hz

Post autor: kobrawerde »

Awatar użytkownika
40rozbojnik
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 72
Rejestracja: 22 paź 2007, 20:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 23.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Migotanie ekranu na Ubuntu 21.10 - wayland, karta AMD, monitor FHD 60Hz

Post autor: 40rozbojnik »

kobrawerde pisze: 21 paź 2021, 20:28 Tu coś jest poruszane : https://www.reddit.com/r/Fedora/comment ... henever_i/
może pod FF :

Kod: Zaznacz cały

MOZ_ENABLE_WAYLAND=1 firefox
https://blog.szypowi.cz/en/post/ubuntu-wayland/
Dzięki za odpowiedź, ale nie wiem czy to dobry trop. Efekt pojawia się nawet podczas korzystania z nautilusa, czy przeciągania kursorem na dockiem, także raczej nie jest to kwestia "trybu działania" programów. Wrzuciłem filmik z włączonym obs'em ponieważ tutaj efekt jest spotęgowany - normalnie takie mignięcie trwa sekundę i koniec. No i system od początku działał na waylandzie, na X przełączyłem dopiero po sugestii mario_7.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8613
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Migotanie ekranu na Ubuntu 21.10 - wayland, karta AMD, monitor FHD 60Hz

Post autor: mario_7 »

Jeśli chodzi o OBS, to na forum projektu ktoś też już zauważył takie objawy i ma niby pomóc uruchamianie programu w taki sposób:

Kod: Zaznacz cały

env XDG_SESSION_TYPE=gtk obs
https://obsproject.com/forum/threads/pr ... nd.138707/

Edit:
Jeśli chodzi o takie artefakty/migotanie w systemie...
Prawdę mówiąc to trzeba by było pewnie posprawdzać, czy to wina waylanda, czy sterowników, czy kernela, a może samego GNOME... Ciężko takie rzeczy naprawić bez eksperymentowania.
Myślę, że najlepiej byłoby to zgłosić bezpośrednio do programistów Ubuntu (na launchpad.net) albo GNOME (na GitLabie GNOME).
Awatar użytkownika
40rozbojnik
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 72
Rejestracja: 22 paź 2007, 20:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 23.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Migotanie ekranu na Ubuntu 21.10 - wayland, karta AMD, monitor FHD 60Hz

Post autor: 40rozbojnik »

Dzięki za odpowiedź. Prawdopodobnie zgłoszę problem, a na pewno będę eksperymentować. Trafiłem w sieci na wpisy traktujące o tym, że podobne objawy ustąpiły po aktualizacji GNOME, kernela czy też samego waylanda (kompilacja nowszej wersji). Z kablem czy sposobem podłączenia do monitora niestety nie mogę za bardzo eksperymentować, bo HDMI to w zasadzie jedyny sposób podłączenia karty do mojego monitora. Karta nie ma DVI, tylko HDMI oraz DP - a monitor DVI, D-SUB i HDMI. Spróbuję w międzyczasie też zainstalować czyste Ubuntu 21.10 na jakimś nieużywanym przeze mnie dysku. Sprawdzę czy system na czysto, bez śladów po zabawie sterownikami własnościowymi również będzie tak się zachowywał. Grunt, że mogę przynajmniej częściowo problem rozwiązać poprzez używanie X-ów lub zmniejszenie odświeżania. Byłoby znacznie gorzej, gdyby nic nie pomagało.
Awatar użytkownika
40rozbojnik
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 72
Rejestracja: 22 paź 2007, 20:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 23.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Migotanie ekranu na Ubuntu 21.10 - wayland, karta AMD, monitor FHD 60Hz

Post autor: 40rozbojnik »

Wygląda na to, że był to problem z kernelem. Na jądrze 5.14 problem nie występuje ani na X-ach, ani na Waylandzie. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i rady.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środowiska graficzne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Amazon [Bot] i 2 gości