Ubuntu na Samsung NP530U3C-A05PL - czy aby bezpieczne?

Najmniejsze, najsłabsze, ale coraz bardziej popularne...
pawelek00
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 14 kwie 2014, 13:07
Płeć: Mężczyzna

Ubuntu na Samsung NP530U3C-A05PL - czy aby bezpieczne?

Post autor: pawelek00 »

Witam,
jestem nowy na forum i szukałem informacji nowych informacji na ten temat ale nie znalazłem. Jeśli gdzieś jest to z góry przepraszam i proszę o przekierowanie. W związku z tym, że Windows 8 dostarcza mi z dnia na dzień kolejnych powodów do złości, chciałbym zainstalować Ubuntu na lapku mająć pewność że:
a) komp będzie działał - nie ucegli się
b) będzie działał lepiej niż Windows.
"Lepiej", mam na myśli, że nie będzie większych problemów z połączeniem z siecią, WiFi, nie będzie przesadnie mulił (ew. dokupie RAMu) no i ogólnie będzie chodził jak na Ubuntu przystało. Czy jest to obecnie bezpieczne? Czytałem rok temu, że nie było, ponieważ UEFI takie a nie inne, jednakże nie wiem czy zostały w tym czasie wydane w aktualizacjach systemu poprawki, które pomagają ominąć ten problem.
Z góry dziękuję za odpowiedź. ;)
Borówa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 14 kwie 2014, 13:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Architektura: x86

Re: Ubuntu na Samsung NP530U3C-A05PL - czy aby bezpieczne?

Post autor: Borówa »

To tylko i wyłącznie twój wybór. Ja mam windows 8.1 i nie mam z nim żadnych problemów. Widocznie twój lapek jest kiepsko skonfigurowany, do słabych nie należy. Zawsze możesz zainstalować i wypróbować jak ci się pracuje na Ubunciaku. W sumie nawet nie musisz instalować sprawdź czy ci się podoba na LIVE CD. Pozdrawiam :>
pawelek00
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 14 kwie 2014, 13:07
Płeć: Mężczyzna

Re: Ubuntu na Samsung NP530U3C-A05PL - czy aby bezpieczne?

Post autor: pawelek00 »

Ja mam windows 8.1 i nie mam z nim żadnych problemów.
Już nie chodzi o problemy. Po prostu nie znoszę tego systemu. Pod każdym względem. O ile win7 co na mam na PC jest znośny, to win8.1 na lapku dla mnie nie jest. Dlatego chcę ubuntu.
Zawsze możesz zainstalować i wypróbować jak ci się pracuje na Ubunciaku.
Jasne, spróbować zawsze można. Chciałbym tylko mieć na czym pracować po instalacji, dlatego poszukuję osób, które instalowały najnowszego ubuntu na tego typu kompach i są w stanie podzielić się swoimi wrażeniami na ten temat ;)
Borówa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 14 kwie 2014, 13:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Architektura: x86

Re: Ubuntu na Samsung NP530U3C-A05PL - czy aby bezpieczne?

Post autor: Borówa »

Instalowałem jakiś czas temu, na pewno mniej stabilny niż LTS ale to dobry system. Jak tak bardzo nie lubisz windy no to jedyne rozwiązanie. Pisałem wyżej, że nie musisz od razu instalować, najpierw odpal sobie LIVE CD i zobacz jak ci leży :)
Awatar użytkownika
Pasman
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 166
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu na Samsung NP530U3C-A05PL - czy aby bezpieczne?

Post autor: Pasman »

12.04 nie instalował mi się na samsungu 550P5C, następne wersje były ok.
Mint 21.1, 5600G, RX6600
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ubuntu na Samsung NP530U3C-A05PL - czy aby bezpieczne?

Post autor: e X t 7 3 »

pawelek00 pisze:Witam,
jestem nowy na forum i szukałem informacji nowych informacji na ten temat ale nie znalazłem. Jeśli gdzieś jest to z góry przepraszam i proszę o przekierowanie. W związku z tym, że Windows 8 dostarcza mi z dnia na dzień kolejnych powodów do złości, chciałbym zainstalować Ubuntu na lapku mająć pewność że:
a) komp będzie działał - nie ucegli się
b) będzie działał lepiej niż Windows.
"Lepiej", mam na myśli, że nie będzie większych problemów z połączeniem z siecią, WiFi, nie będzie przesadnie mulił (ew. dokupie RAMu) no i ogólnie będzie chodził jak na Ubuntu przystało. Czy jest to obecnie bezpieczne? Czytałem rok temu, że nie było, ponieważ UEFI takie a nie inne, jednakże nie wiem czy zostały w tym czasie wydane w aktualizacjach systemu poprawki, które pomagają ominąć ten problem.
Z góry dziękuję za odpowiedź. ;)
Tu radziłbym już Ubuntu/Kubuntu 14.04 ... i tu konieczny jest kernel moim zdaniem minimum oparty o Linux-3.14 - moje v29.x. W samsungach z tej linii jest pewien "błąd" co skutkuje na starszych kernelach "muleniem" i to dość poważnym Linuksa. Moje kernele od wersji v28.7 [Linux-3.13.6] już działają tu w pełni prawidłowo - dodałem zestaw patchy poprawiających ten błąd [oficjalnie dostępne dopiero od kerneli Linux-3.14] - więcej poniżej:

Kernele v28.7 udostępnione

Co do wydajności responsywności i energooszczędności - tu pod kernelem z linii i7 + pozostałe moje rozwiązania, ta maszyna np. pod Kubuntu 14.04 działałby znacznie szybciej, wydajniej i pobierał mniej prądu niż Windows 8.1 ;)

Na razie rekord na Intel Haswell i5 > Lenovo Yoga 2 Pro [tu pod kernelem i7-pro - optymalizuje go pod architekturę Intel Haswell] to w stanie idle [spoczynku] pobór mocy = 301 mW = 0.3 Watta ;)

Kernele v29.x już są

Zatem zapraszam do działu z moimi kernelami oraz na:

www.netext73.pl

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Netbooki i ultrabooki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości