Edycja układu klawiatury. Jak zastąpić niektóre znaki innymi?

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Calahir
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 12 sie 2010, 19:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Edycja układu klawiatury. Jak zastąpić niektóre znaki innymi?

Post autor: Calahir »

Chciałbym edytować niektóre z klawiszy, zastępując jedne znaki innymi. Czy znacie jakiś program umożliwiający dokonanie takiej edycji? Dodam, że interesujący mnie układ klawiatury stworzyłem kiedyś dla windows, a instaluje się go z pliku .exe. Może jednak istnieje możliwość wykorzystania go w Ubu?

Na koniec pytanie luźno powiązane z tematem. Dlaczego za każdym razem po zalogowaniu do systemu, pomimo ustawienia polskiego układu klawiatury, nie mogę korzystać z polskich znaków? Muszę kliknąć 'polski' na pasku, choć wygląda on na włączony od początku, ale ą czy ę nie działa. Wygląda na to, że system z jakichś, dziwnych powodów wyświetla na pasku polski ukłąd klawiatury, choć używa angielskiego (który nota bene usunąłem, ale problemu to nie rozwiązało).

Dziękuję i pozdrawiam.
norvoles
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1113
Rejestracja: 04 sty 2008, 20:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Edycja układu klawiatury

Post autor: norvoles »

Dodam, że interesujący mnie układ klawiatury stworzyłem kiedyś dla windows, a instaluje się go z pliku .exe. Może jednak istnieje możliwość wykorzystania go w Ubu?
Nie.

Co do pytania, to są różne metody:
http://askubuntu.com/questions/254424/h ... m-keyboard

Ale generalnie ciebie interesuje jedna z poniższych. Do poczytania:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Xmodmap
https://wiki.archlinux.org/index.php/Xbindkeys

Manuale (dostępne po zainstalowaniu):

Kod: Zaznacz cały

man xmodmap
man xbindkeys
Na koniec pytanie luźno powiązane z tematem. Dlaczego za każdym razem po zalogowaniu do systemu, pomimo ustawienia polskiego układu klawiatury, nie mogę korzystać z polskich znaków? Muszę kliknąć 'polski' na pasku, choć wygląda on na włączony od początku, ale ą czy ę nie działa. Wygląda na to, że system z jakichś, dziwnych powodów wyświetla na pasku polski ukłąd klawiatury, choć używa angielskiego (który nota bene usunąłem, ale problemu to nie rozwiązało).
Prawdopodobnie xserver ustawia nieprawidłowy układ klawiatury. Polecenie:

Kod: Zaznacz cały

setxkbmap pl
ustawi polski układ dla aktualnej sesji (można to polecenie dodać do autostartu).

Można też skonfigurować ten układ po stronie X-ów: tworzysz plik:

Kod: Zaznacz cały

/etc/X11/xorg.conf.d/00-keyboard.conf
z zawartością:

Kod: Zaznacz cały

Section "InputClass"
        Identifier "system-keyboard"
        MatchIsKeyboard "on"
        Option "XkbLayout" "pl"
        Option "XkbModel" "pc104"
EndSection
Po restarcie, X-y same sobie powinny ustawić odpowiedni układ.
Calahir
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 12 sie 2010, 19:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Edycja układu klawiatury. Jak zastąpić niektóre znaki innymi?

Post autor: Calahir »

Dziękuję za odpowiedź. Byłem ostatnio w podróży, więc nie mogłem zająć się tą sprawą. Chciałbym ustawić w polskiej klawiaturze czeskie znaki wywoływane poprzez wciśnięcie odpowiedniego klawisza + alt i mam z tym problem. Jak dokładnie mogę to zrobić?

-- 28 lis 2013 20:52 --

Dziękuję za odpowiedź. Byłem ostatnio w podróży, więc nie mogłem zająć się tą sprawą. Chciałbym ustawić w polskiej klawiaturze czeskie znaki wywoływane poprzez wciśnięcie odpowiedniego klawisza + alt i mam z tym problem. Jak dokładnie mogę to zrobić?

-- 30 lis 2013 23:13 --

Ok, žamíast bawíč šíé přogřamamí po prostů zmíeníłém ústáwíénía plíků jęžýká čzeskíego

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /usr/share/X11/xkb/symbols/cz
Téřaź mám dokłádníe tó, čzego chcíałém.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 4 gości