Asus Eee PC Series dysk 3,8GB - da radę upchać Ubuntu?

Najmniejsze, najsłabsze, ale coraz bardziej popularne...
borejek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 25 sie 2012, 12:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Asus Eee PC Series dysk 3,8GB - da radę upchać Ubuntu?

Post autor: borejek »

Maluszek Asus Eee PC Series ma dysk o pojemności 3,8GB a instalator Ubuntu wymaga 4,4GB wolnej przestrzeni dyskowej. Czy jest jakaś inna możliwość instalacji Ubuntu na takim dysku?
Ostatnio zmieniony 06 lis 2013, 19:01 przez bear7, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: doprecyzowanie tytułu wątku.
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Asus Eee PC Series dysk 3,8GB

Post autor: pavbaranov »

Tak, zainstalować albo bardzo okrojoną jego wersję (czyli netinstall i co potrzebujesz dociągasz), a i tak być może będziesz miał problemy przy większych aktualizacjach (czyli z wersji na wersję), albo rozejrzeć się za czymś zdecydowanie mniejszym (Tiny, Puppy, Macpup, Slax, Porteus z tych, które mi przychodzą do głowy; niektóre mogą również korzystać z repozytoriów Ubuntu jeśli Ci na tym zależy). Wg mnie ten drugi pomysł jest rozsądniejszym rozwiązaniem, bo takie małe linuksy zabierają od kilkuset (nawet i kilkadziesiąt w ekstremalnych przypadkach) MB z pełnym środowiskiem graficznym, zamiast pchać się w Ubuntu, które... i tak będzie miało problemy na Eee PC (przynajmniej obecne).
borejek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 25 sie 2012, 12:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Re: Asus Eee PC Series dysk 3,8GB - da radę upchać Ubuntu?

Post autor: borejek »

Gdzie znajdę te uszczuplone wersje? Czy są po polsku? Generalnie dystrybucja ma działać z Internet i obsługiwać kartę WiFi w Asusie.
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Asus Eee PC Series dysk 3,8GB - da radę upchać Ubuntu?

Post autor: pavbaranov »

Jest na forum wątek o linuksach na słaby komputer. Możesz wejść również na distrowatch.com i wpisać te nazwy, które Ci podałem w szukajkę. Jest też coś takiego jak... Google, DuckDuckGo.
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Asus Eee PC Series dysk 3,8GB - da radę upchać Ubuntu?

Post autor: xxx666xxx »

ew.Jeśli jesteś ambitny zainteresuj się wersją Ubuntu Minimal Remix ( http://www.ubuntu-mini-remix.org ) i zrób swoją własną wersję systemu tak jak chcesz. Jednak ze względu na procesor w tym małym netbooku (z tego co pamiętam jest tam Celeron 900MHz oraz malutką ilość RAMu chyba 256 lub 512) to w tym przypadku poleciłbym Ci zainstalowanie środowiska LXDE. Jeśli jednak czujesz się na siłach zainstaluj Debian LXDE. Wymaga on zaledwie nieco ponad 2GB przestrzeni dyskowej. Jak coś przeszperaj na forum wątek: viewtopic.php?f=125&t=88780 . Fabrycznie Eee PC mają 4GB SDD. Możesz też jeszcze dokupić na akukcjach internetowych pod ten netbook większy moduł pamięci SSD. Z tego co wiem można pod Asus Eee PC 900 (jeśli to ten model) dokupić max. 32GB SSD 1.8". Obecnie są stosunkowo niskie ceny tych części.
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Netbooki i ultrabooki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości