Xubuntu, po edycji wyglądu zablokowany dostęp do systemu"

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Awatar użytkownika
miscoala
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 25 sty 2009, 18:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Xubuntu, po edycji wyglądu zablokowany dostęp do systemu"

Post autor: miscoala »

Witam dzisiaj pracowalem troche z komputerem i postanowilem pozmieniac wyglad okienek i nagle w czasie tych prac wszystko poznikalo i pojawil sie blekitny ekran z oknem logowania,nigdy tego nie uzywalem ale na moje haslo i tak nie reaguje przez to nie moge sie zalogowac do sytemu i uzywac komputera , czy jest na to jakas rada ??Uzwam wersji Xubuntu 10.10 prosze o szybka pomoc bo musialem odpalic starego kompa z XP na ktorym mam na dodatek trojana :-x


//bear7: Pogrubienie nie jest konieczne. Rozumiemy powagę sytuacji...
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2012, 14:41 przez miscoala, łącznie zmieniany 2 razy.
mateczek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 129
Rejestracja: 12 maja 2008, 22:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86
Lokalizacja: bezdomny
Kontakt:

Re: Zablokowal sie system

Post autor: mateczek »

a nazwę użytkownika pamiętasz ??
jakby co masz ją w pliku /etc/shadow na samym końcu (lub taka sama jak nazwa katalogu domowego)
Wciśnij następujące klawisze i spróbuj się zalogować
ctrl+alt+F1
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Zablokowal sie system

Post autor: bear7 »

Zmień tytuł tematu tak, aby w sposób możliwie precyzyjny przedstawiał sedno sprawy, w której piszesz. Miej na uwadze również zgodność z REGULAMINEM
Tytuł tematu zmienisz edytując pierwszy post
W razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
miscoala
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 25 sty 2009, 18:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Okno logowania i zablokowany system

Post autor: miscoala »

po kilku próbach przy pomocy klawiszy ctrl+alt+F1 pokazała się informacja o upgrade do wersji następnej "Natty" i chce potwierdzenia poprzez hasło sudo,mam robić to upgrade czy to raczej nic nie pomoże? albo czy jest jakaś komenda która w tej chwili pomoże uruchomić system?
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2012, 14:40 przez miscoala, łącznie zmieniany 1 raz.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Okno logowania i zablokowany system

Post autor: bear7 »

To jest według Ciebie treściwy tytuł? A na przykład" Xubuntu, po edycji wyglądu zablokowany dostęp do systemu" nie brzmi lepiej?
Popraw to raz jeszcze proszę:
Zmień tytuł tematu tak, aby w sposób możliwie precyzyjny przedstawiał sedno sprawy, w której piszesz. Miej na uwadze również zgodność z REGULAMINEM
Tytuł tematu zmienisz edytując pierwszy post
W razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
miscoala
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 25 sty 2009, 18:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Xubuntu, po edycji wyglądu zablokowany dostęp do systemu"

Post autor: miscoala »

poprawiłem ale dodam ze nie jestem mistrzem w układaniu tekstów ;) , ale obawiam się ze będę musiał formatować system na nowo i teraz pytanie czy da się odzyskać moje daty z tego dysku na którym jest Xubuntu? :(
po kilku próbach przy pomocy klawiszy ctrl+alt+F1 pokazała się informacja o upgrade do wersji następnej "Natty" i chce potwierdzenia poprzez hasło sudo,mam robić to upgrade czy to raczej nic nie pomoże? albo czy jest jakaś komenda która w tej chwili pomoże uruchomić system?
mateczek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 129
Rejestracja: 12 maja 2008, 22:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86
Lokalizacja: bezdomny
Kontakt:

Re: Xubuntu, po edycji wyglądu zablokowany dostęp do systemu"

Post autor: mateczek »

Więc na początek
Ctrl + alt + f1 uruchamia ci konsole.
1. Czy na tejże konsoli możesz się zalogować ??
Jeśli tak to
2. czy możesz na tej konsoli wykonać jakiś program z uprawnieniami roota
np

Kod: Zaznacz cały

sudo ifconfig 

czy takie polecenie zadziała ??

Najpierw trzeba znaleźć odpowiedź czy to rzeczywiście coś z systemem. Czy może ci się po prostu X wysypały i się resetują przy próbie zalogowania Jeśli to tylko X, to w takich wypadkach często pomaga założenie nowego użytkownika po prostu i tyle bez zbędnego kombinowania. Oczywiście zakładam że znasz swoje dane
nazwa użytkownika i hasło :P ?? (bo przy logowaniu trzeba podać te dwa parametry). W managerze logowania masz też wybór do którego środowiska chcesz się zalogować :) Więc masz do sprawdzenia trzy żeczy
Awatar użytkownika
miscoala
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 25 sty 2009, 18:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Xubuntu, po edycji wyglądu zablokowany dostęp do systemu"

Post autor: miscoala »

komenda

Kod: Zaznacz cały

sudo ifconfig
chyba działa bo jeszcze tego nie używałem ale pokazują się 2 kolumny z jakimiś parametrami inet adress,bcast-adress mask itd.nie wiem czy to jest akurat konsola bo mam na całym pulpicie czarne tło i przypomina to ekran z startu systemu ( gdy ktoś ma jeszcze wolnego kompa to wie o co chodzi) u mnie komp chodzi dość szybko wiec ta plansza nawet nie zdąży się pojawić.
próbowałem się logować ale cały czas wywala błąd.pamiętam ze jako login używa się nazwy użytkownika a jako pass. to password który używa się do instalacji programów,potwierdzania w konsoli komend itd. ale nie chce się z tych danych zalogować.Nigdy nie uzywalem przy starcie systemu opcji logowania bo zawsze moze sie cos pokrecic a tu masz...stalo sie :cry:
Moje pytanie jest następujące:czy po upgrade do wersji 11.04 problem zniknie i będzie po "staremu" albo czy da się odzyskać pliki z tego dysku jeżeli włożę nowy dysk do kompa a ze starego zrobię dysk zewnętrzny?

-- 02 maja 2012 04:31 --

zapytam znowu odnośnie mojego problemu jeżeli wymienię dysk na nowy a ten zablokowany podepnę jako dysk zewnętrzny to czy będę mógł odzyskać moje dane z niego ??
problem rozwiązany po prostu wgrałem wersje 12.04 i wszystko działa ;) a dane ze starego dysku odzyskałem za wyjątkiem passwordów w Firefoxie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości