W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
BZW Golem
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 12 wrz 2010, 22:25
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?

Post autor: BZW Golem »

Witajcie.
Ciekawi mnie skąd ludzie dowiadują się o istnieniu Ubuntu i powody dla których podejmują się korzystania z niego :grin:

W moim przypadku to było tak:
Pewnego pięknego dnia zakupiłam sobie nowego laptopa. Pierwotnie posiadał on Windowsa Vistę. Przez jakiś rok działał w miarę dobrze ( jak na W$ xD )... no i zaczęły się problemy.
Takie jak min.:
Blue screeny.
Samo-wyłączanie się.
Zawieszanie się ( przecież to oczywiste >_> )
I wiele innych.

Znajomi zachęcali mnie do Linuksa.. po wzmożonym ataku blue screenów postanowiłam spróbować. Przeszukałam internet, stwierdziłam że ubuntu powinien być dla mnie dosyć przyjazną dystrybucją..
I stało się ^^

Po pokonaniu kilku początkowych problemów muszę przyznać że jestem niezwykle zadowolona 8-)

A jaka jest wasza historia?
adrikux

Odp: W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?

Post autor: adrikux »

Odnośnie tytułu wątku, na Ubuntu się nie zdecydowałem i nie używam go. Wybrałem go jedynie dla pracowni Apple w szkole, ze względu na ograniczenie czynności po instalacyjnych do wyposażenia systemu w wybrane oprogramowania. Zaoszczędziłem w ten sposób dużo czasu podczas przygotowywania pracowni. GNU/Linuksa zainstalowałem na stałę gdy zmieniałem providera, znajomy zainstalował mi Mandrivę 2006.0 PP informując mnie, że system świetnie nadaje się do przeglądania internetu i od tej pory interesują mnie jedynie Wolne systemy operacyjne.
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?

Post autor: Jusko »

W 2007 zakupiłem stacjonarny komputer (zmiana z wysłużonego P400MHz z 1999 roku). W karcie gwarancyjnej widniało: "System operacyjny: bez systemu". Po włączeniu jednak okazało się, że preinstalowany był Edubuntu. Zacząłem więc przekopywać sieć i okazało się, że jest to pochodna Ubuntu. Tak doszedłem do Ubuntu 7.10 (mimo, że był niestabilny dość u mnie i wysypywał się co parę dni, nie zrażałem się, z czasem zorientowałem się, że winą były sterowniki własnościowe ATi, które używalne zaczęły był dopiero w połowie 2008 roku). Wcześniej był Knoppix, Corel Linux...ale nie o tym temat :-)
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
Awatar użytkownika
kabanek
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 592
Rejestracja: 23 cze 2009, 20:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?

Post autor: kabanek »

na studiach uczyliśmy się "hakować" ubuntu i z ciekawości zainstalowałem go u mnie. Pobawiłem się z nim trochę i przypadł mi do gustu. Też przez jakiś czas miałem opensuse oraz debiana, ale jednak ubu wygrał :)
urgentino
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 68
Rejestracja: 23 kwie 2009, 16:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Odp: W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?

Post autor: urgentino »

Od 10 lat jestem użytkownikiem linuksa, i wiele dystrybucji gościło na moim starym wysłużonym desktopie. Aż w 2008 burza sprawiła że stary się wysłużył szybka decyzja - Allegro i jakiś laptop. Kolega doradził i nie zawiodłem się. Pierwszy problem co postawić.:-? Byłem przywiązany do slackware, no to slackware.

Między czasie nawiązałem kontakt z kolegą który korzysta z ubuntu i zacząłem mu zazdrościć bo ile można kompilować zależności dla jednego programu - bo wiadomo lub nie slackware nie ma czegoś takiego jak zależności. Z jednej strony jest to dobra rzecz, ale z drugiej dyskusyjna. No i jak ktoś mówi o "piekle zależności" tak ja w tym wypadku miałem "piekło kompilacji" i tworzenia paczek żeby jeden program działał, bo niestety repozytoria slackware są ubogie i trzeba korzystać od osób trzecich lub samemu się bawić w paczkowanie.

Wieloletnia przygoda ze slackiem zakończyła się, zazdrość :wink: sprawiła że zagościło ubuntu. To było 9.04 i tak jakoś trzymam się tej dystrybucji, spełnia póki co wszystkie moje oczekiwania. I gdy czytam forum jakie ludzie problemy mają to nie wiem co oni robią lub nie robią, jaki mają sprzęt? Ja mam notebook Acer i ta nieszczęsna wifi broadcom -działa, grafika intel z compiz - "bajera", bateria - 2 godz., hibernacja - bez problemu budzi się, wstrzymanie - jeszcze szybciej tylko wystarczy że klapę zamknę i otworzę, nie ma żadnych padów, restartów i innych niespodzianek, a to tylko ten Acer, który niesławną renomą się szczyci u niektórych.

No i mam Ubuntu 10.04, a co dalej pożyjemy zobaczymy. :grin:
Awatar użytkownika
Gasiu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 243
Rejestracja: 07 sie 2006, 10:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?

Post autor: Gasiu »

Ja długo miałem pirackie Win98 i postanowiłem być legalny - wcześniej na tym pirackim Win98 przechodziłem na Otwarte Oprogramowanie, no i został mi tylko system operacyjny do wymiany ;-) I tak wersja 6.06 zagościła na moim podrasowanym Celeronie A300@450 ;-), z tym, że Gnome wyfrunął bardzo szybko i zostało KDE...

A jak składałem sobie potem nowy sprzęt to OBOWIĄZKOWO Kubuntu ;-)

A Ubuntu dlatego, że na Debianie, a jednak szybciej się uczłowiecza, no i dużo paczek i poradników w sieci fruwa...
Pozdrawiam!
Gasiu
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Odp: W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?

Post autor: ethanak »

To ja może trochę bez peanów na cześć Wspaniałej Dystrybucji :)

Na netbooku zdecydowałem się na Ubuntu z dwóch powodów: po pierwsze bardzo wygodny Netbook Remix (mój Acerek ma po prostu działać, i te wymagania Ubuntu spełnia), po drugie wymóg binarnej kompatybilności z paroma użyszkodnikami (zdalnymi, którym czasem trzeba jakąś binarke podesłać). W sumie miałem do wyboru - Ubuntu albo Vinux, i trochę sie zastanawiam czy naprawdę to byl słuszny wybór (binarna kompatybilnośc byłaby zachowana - w końcu Vinux bazuje na Ubuntu)...

Z drugiej strony - w robocie (oprócz mojej maszynki) na desktopach Ubuntu rządzi. Zero problemów z konfiguracją czy zainstalowaniem, zero problemów z pielęgnacją... dla kogoś komu jednak płacą za coś innego niż zajmowanie się komputerem handlowca (bo np. przestał drukarkę widzieć z tego powodu że tak) Ubuntu jest po prostu wspaniałym rozwiązaniem.

Tym niemniej - na stacjonarnej maszynce w życiu nie chcę Ubunciaka widzieć. Tam rządzi PLD :)
Кто жопой родился, чижиком не помрёт
Awatar użytkownika
pixelenter
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 194
Rejestracja: 31 gru 2009, 15:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?

Post autor: pixelenter »

Lubułem linuxy, lecz korzystałem z windy. Gdy się jakoś wbiło te pareset wirusów korzystałem z mandrivy. Mandriva mnie wnarwiała, wziąłem ubuntu :)
http://uwolnijlaptopa.pl
http://counter.li.org/cgi-bin/certificate.cgi/528644
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Odp: W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?

Post autor: Dwimenor »

Bo Mandriva po 4h użytkowania tak mnie wkurzyła, że wróciłem na dłużysz czas do windows98. Potem zobaczyłem bajerancki, brązowo pomarańczowy login screen ubuntu 6.04 w bibliotece. Z ciekawości zainstalowałem u siebie. I tak zostało.
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
Awatar użytkownika
lalson
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 43
Rejestracja: 03 cze 2009, 19:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?

Post autor: lalson »

Kupiłem do firmy samsunga n150 plus. Miał zainstalowaną siódemkę. Zainstalowałem UNR 10.04. Hula jak szalona.
kontakt ze mną via jabber lalson@jabster.pl
Awatar użytkownika
darthsidious
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 160
Rejestracja: 06 lis 2009, 10:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?

Post autor: darthsidious »

Byłem komercyjnym klientem Mandrivy ale Francuzi ubili projekt to postanowiłem poszukać czegoś innego. W między czasie policja oddała mi dwa laptopy więc na jednym urządziłem poligon. Tak wpadło mi w ręce Ubuntu i jest po dziś dzień
Dothan 1.7GHz / 768MB DDR / 64GB SSD PQI / ATI 9600 - 128MB VRAM
Core2Duo T9300 / 4GB DDR2 / 160GB HDD + TurboMemory 1GB / GF 8600GT - 256 VRAM
Awatar użytkownika
kris55
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 560
Rejestracja: 16 mar 2010, 16:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86

Odp: W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?

Post autor: kris55 »

Witam.
15 lat temu zdecydowałem się na Linuxa, z nudów, z chęci poznania czegoś nowego - i już został Linux, najpierw Suse, Knoopix, Debian, znowu OpenSuse, a aktualnie Ubuntu.
Pozdrawiam
Linux Puppy 5.20 ROX + OpenBox & Ubuntu 10.04 GNOME
Linux Registered User #308993 ---> http://www.counter.li.org
Linux Counter is not an exclusive club. Any Linux user can join and it's free.
Awatar użytkownika
pancernik
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 234
Rejestracja: 04 wrz 2007, 16:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?

Post autor: pancernik »

Nie pamiętam dokładnej ty ale około 2006, padł mi dysk oddałem na gwarancję ale zasępczego chamy mi nie dali.
Pozostałem z komputerem bez dysku ;(

Kolega wtedy przyniósł mi starą płytke liveCD był to albo Aurox albo Mandriva.
Nie pamiętam w każdym razie używałem tego z 2 tygodnie póki nie dali mi nowego dysku bo się okazało,że z starego nici.

Gdy dostałem dysk od razu zainstalowałem na nim......tak tak oczywiście, że Windowsa. Po jakimś czasie zainstalowałem opnSUSE 10.2 do dziś pamiętam jak się męczyłem z kompilacją ntfs-3g bo nie było wtedy paczki. Po jakimś czasie brakło mi miejsca na dysku, a że na uczelni mnie zmuszali do używani Windowsa więc suseł poleciał z dysku.

Po jakimś czasie zainstalowałem Ubuntu 8.10 strasznie mi jakoś wtedy nie poszedł i poleciał z dysku.

Na początku 2009 kupiłem 2 dysk i od razu zainstalowałem Debian Lenny z KDE3 bo stwierdziłem, że chwiałbym chociaż trochę poznać system,a lenny jest stabilny. Miałem go prawie pół roku ale wnerwiały mnie starsze pakiety i to, że gdy inne dystrybucję miały już ext4 on nadal go nie miał. Poza tym jakoś konfiguracja Debian mi nie podchodziła.

Zacząłem więc szukać. Priorytety łatwy, szybki, dobra dokumentacja, wybór środowiska/programów przy instalacji. Tak trafiłem na Archa i się zakochałem.
A urzekły mnie w nim:
- ciągłość dystrybucji, już nie muszę co 2 lata reinstalacji robić bo wersja przestaje być wspierana
- Prosta konfiguracja, pomimo tego, że bez graficznych konfiguratorów
- szybkość
- mam to czego chcę i nic więcej

Po jakimś czasie zacząłem instalować Linuksy dosłownie wszędzie. Nie ma u mnie w domu komputera na którym by go nie było. Znajomym którzy szukali czegoś łatwego instaluję oczywiście Ubuntu lub Mint.

A na starym komputerze, którego używam jako szafa grająca zainstalowałem Lubuntu, i siedzi tam do dziś, chociaż za kilka lat zmieni go Linux Mint LXDE, ze względu na lepszy moim zdaniem dobór programów, a przede wszystkim to, że jak zechce coś odinstalować to nie wyskoczy mi jak w Lubuntu przy probie usunięcia Aqualung tekst typu:

Kod: Zaznacz cały

lubuntu-desktop wymaga aqualung czesz usunąć lubuntu-desktop? 
Także polecam wszystkim początkującym:
UBUNTU / LINUX MINT GNOME
LINUX MINT LXDE
ARCH LINUX - dla troszkę bardziej wtajemniczonych nie koniecznie będących guru
Zgodnie z zapewnieniem administratorów ranga "Wytworny Kaczor" nie ma podtekstu politycznego.
Awatar użytkownika
figa
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 549
Rejestracja: 05 lip 2006, 19:42
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?

Post autor: figa »

Ponieważ od początku mając do czynienia z komputerem interesowały mnie jakieś nowinki więc pewnego dnia naczytałam się o Mandrivie wtedy zainstalowałam ją na próbę w komputerze.
Niestety stosunek systemu do komputera był mizerny (czy na odwrót :) ) i system czołgał się jak ślimak.
Tak więc dałam sobie spokój. Po jakimś czasie jednak temat do mnie wrócił i znowu zainstalowałam Linuxa ale padło na Ubuntu. Był to wtedy Ubuntu 6.06 i tak już zostałam.
W międzyczasie na innych komputerach próbowałam z Debianem ( to niby to samo ) - mam go na drugim komputerze - i OpenSuse ostatnio ale wróciłam do Ubuntu.
Temat rozwiązany - dodaj do tematu [solved] za pomocą zaawansowanej edycji pierwszego wpisu wątku.
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Odp: W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?

Post autor: Dwimenor »

Kod: Zaznacz cały

lubuntu-desktop wymaga aqualung czesz usunąć lubuntu-desktop? 
lubuntu-desktop to metapaczka i może zostać spokojnie usunięta z systemu.
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
Awatar użytkownika
pancernik
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 234
Rejestracja: 04 wrz 2007, 16:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?

Post autor: pancernik »

tak to meta-paczka która zawiera (LXDE + dodatkowe programy takie jak aqualung), usunięcie jej spowoduje, że zostanę z samym trybem tekstowym.
Usuń sobie ubuntu-desktop wraz z zależnościami zobaczymy co się stanie.
Zgodnie z zapewnieniem administratorów ranga "Wytworny Kaczor" nie ma podtekstu politycznego.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Odp: W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?

Post autor: ethanak »

pancernik pisze:tak to meta-paczka która zawiera (LXDE + dodatkowe programy takie jak aqualung),
Nie. To meta-paczka która zawiera wyłącznie zależności od innych paczek.
usunięcie jej spowoduje, że zostanę z samym trybem tekstowym.
Coś Ci się pomerdało...

Usuń sobie ubuntu-desktop wraz z zależnościami zobaczymy co się stanie.
No przecież nie mam... usunęło się przy okazji wywalenia czegoś tam (nie pamiętam czego, w każdym razie niepotrzebnego). I jakoś wszystko mi działa.

Weź se poczytaj co to metapakiet i do czego słuzy.
Кто жопой родился, чижиком не помрёт
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?

Post autor: sir_herrbatka »

dokładnie. Metapaczki są po to by łatwo uaktualniać system.
Wolność wyboru to mit, bo zawsze znajdzie się argument, dlaczego źle wybrałeś nie wybierając Linuksa.
Mark1
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 20 wrz 2010, 18:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?

Post autor: Mark1 »

Okoliczności? Po prostu chciałem spróbować czegoś nowego. Mam legalną "siódemkę" od Microsoftu, miałem też licencjonowane XP-ki, ale chciałem zobaczyć jak wygląda, jak się na nim pracuje i jak się spisuje tak zachwalany przez wiele osób Linux. Nie zawiodłem, się ale początki są trudne. Widzę że trzeba zmienić trochę przyzwyczajenia i sporo się nauczyć.

Dlaczego wybrałem UBUNTU? Koledzy polecali go jako dobra, stabilną, darmową dystrybucję z "paczką" oprogramowania.
Windows 7 & Ubuntu & Fedora powered by INTEL Core i7.
Android OS powered by SE Xperia X8.
Ubuntu for Netbook powered by INTEL Atom
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Odp: W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?

Post autor: Hwiparam »

W jakich okolicznościach zdecydowaliście się na Ubuntu?
Dobre pytanie, przyznam, że sam się nad tym nigdy nie zastanawiałem. Trudno mi powiedzieć, co wtedy zadecydowało o instalacji Linuksa, ale pamiętam, że wcześniej sporo na ten temat czytałem. Pewnego dnia ściągnąłem ISO (było to Ubuntu 7.10 o ile dobrze pamiętam) i zainstalowałem wywalając przy tym Win XP. I tak już zostało, zmieniały się tylko distra i wydania. Była Mandriva, Fedora, Opensuse, przez krótki czas nawet Arch, w końcu stanęło na Debianie i jak narazie przesiadać się nie zamierzam.
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości