Zlecę przygotowanie tutoriala konfiguracji serwera plików (samba + xubuntu + windows 7)

Aaaby..... Ogłoszenia drobne.
atezet
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce

Zlecę przygotowanie tutoriala konfiguracji serwera plików (samba + xubuntu + windows 7)

Post autor: atezet »

Witam wszystkich,

mam w domu wszystko, co niezbędne do konfiguracji małego serwera plików / media center dla sieci domowej. Sęk w tym, że nie mam wiedzy (ani czasu by ją zdobywać), niezbędnej do skonfigurowania Samby i umożliwienia komputerom z Win7 i urządzeniom z Androidem dostępu do zasobów plików na komputerze z Xubuntu. Dlatego szukam osoby, która byłaby skłonna pomóc w zamian za gratyfikację finansową :)

Zanim przejdę dalej chciałbym zaznaczyć, że... próbowałem :) Mam za sobą kilkadziesiąt godzin spędzonych na próbach "zmuszenia do działania" takiego rozwiązania (także na innej dystrybucji). W Win7 podobna operacja zajmuje dosłownie 3 kliknięcia - tu, niestety bez sukcesów. Dlatego potrzebuję prostego, klarownego poradnika / instrukcji. W sieci niestety nie znalazłem niczego "dla zielonych i na szybko"

Czego potrzebuję?
- tutorial "krok po kroku" konfiguracji Samby, ew. doinstalowanie potrzebnych programów i udostępnienia wybranych zasobów w sieci

Założenia:
- preferuję tutorial / instrukcję w oparciu o środowisko graficzne (tu kliknij, tam wpisz itd...) jeśli byłyby konieczne jakieś działania w konsoli, muszą być wytłumaczone od a do z (gdzie mam przejść, co wpisać, jak itd - jestem całkowicie zielony i lakoniczny zwrot "wpisz w konsoli polecenie xyz" nic mi nie mówi), mile widziane "obrazki" ;)
- komputer, który ma spełniać funkcję serwera plików ma jednocześnie być podpięty do TV i internetu - zatem konfiguracja np. na Debianie bez środowiska graficznego odpada,
- wszystkie urządzenia - Xubuntu, Win7, Android - działają aktualnie w jednej sieci wi-fi i mają stałe IP w sieci
- komputery z Win7 już są połączone w grupie roboczej - widzą na wzajem swoje zasoby
- po przeprowadzeniu całej operacji, komputery z Win7 muszą mieć możliwość "zamontowania" zasobów z Xubuntu jako dysków/folderów sieciowych (dostępnych do odczytu / zapisu, bez konieczności ciągłego logownia).

Zainteresowanych, po więcej szczegółów zapraszam na PRIV.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8613
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Zlecę przygotowanie tutoriala konfiguracji serwera plików (samba + xubuntu + windows 7)

Post autor: mario_7 »

Najprościej byłoby z poziomu menedżera plików Nautilus z zainstalowanym dodatkiem nautilus-shares (w zwykłym Ubuntu taki właśnie zestaw jest domyślnie zainstalowany). Wtedy tworzenie udziałów Samby to kwestia kilku kliknięć (w menu pod prawym klawiszem myszy pojawia się odpowiednia opcja).

Jeśli zaś chodzi o Xubuntu i jego domyślnego menedżera plików - Thunara, to chyba nic równie przyjaznego nie znajdziesz. Takie uroki lekkich rzeczy - mają powycinane różne dodatkowe funkcje.
atezet
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce

Re: Zlecę przygotowanie tutoriala konfiguracji serwera plików (samba + xubuntu + windows 7)

Post autor: atezet »

Dzieki za podpowiedź - na pewno spróbuję.

Dotychczas próbowałem z "Gadmin", ale coś nie chce trybić. Komputery się nie widzą, a jak już się zobaczą, to nie udaje się utrzymać udostępnienia na stałe - po każdym resecie trzeba szukać wszystkiego na nowo...

Tak jak napisałem - przydałby mi się tutorial "krok po kroku" - od ustawień sieci, po konfigurację samby i udostępnienie. Założę się, że coś po prostu robię nie tak - tylko nie wiem co i nie mam czasu grzebać ;)
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Zlecę przygotowanie tutoriala konfiguracji serwera plików (samba + xubuntu + windows 7)

Post autor: ethanak »

jako że to tablica ogłoszeń - może rzucisz wreszcie jakąś ceną wywoławczą? przynajmniej rząd wielkości...
kompluk
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 12 gru 2012, 14:55
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Gniezno
Kontakt:

Re: Zlecę przygotowanie tutoriala konfiguracji serwera plików (samba + xubuntu + windows 7)

Post autor: kompluk »

też byłbym zainteresowany ceną:-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tablica ogłoszeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości