Głośniki w laptopie i słuchawki

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
pocz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 02 lip 2007, 15:29

Głośniki w laptopie i słuchawki

Post autor: pocz »

Witam,

z Ubuntu korzystam od niedawna i mam taki problem: otóż gdy słucham muzyki na głośnikach wbudowanych w laptop to wszystko jest ok. Gorzej, gdy chcę podłączyć słuchawki- dźwięk jest i tu, i tu, a gdy wyciszam głośniki, wyciszają się także słuchawki.

Przeglądałam poprzednie wątki, ale nic nie znalazłam- od razu uprzedzam: w preferencjach dźwięku nie mam czegoś takiego jak Headphone jack sense.

Z góry dzięki,
pozdrawiam,
Paulina
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8613
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Post autor: mario_7 »

1. W regulatorze głośności (w preferencjach musisz "odblokować" wszystkie ustawienia aby móc zmieniać wszystkie dostępne opcje) lub alsamixer sprawdź, czy nie masz jakiejś innej kontrolki od słuchawek.
2. Napisz dokładniej z jakim sprzętem masz problemy - polecenie

Kod: Zaznacz cały

lspci
pocz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 02 lip 2007, 15:29

Post autor: pocz »

mario_7 pisze:1. W regulatorze głośności (w preferencjach musisz "odblokować" wszystkie ustawienia aby móc zmieniać wszystkie dostępne opcje) lub alsamixer sprawdź, czy nie masz jakiejś innej kontrolki od słuchawek.
Wszystko odblokowane. Niby jest tam Headphone ale gdy wyciszam, to nic się nie dzieje.
mario_7 pisze:2. Napisz dokładniej z jakim sprzętem masz problemy - polecenie
Kod:
lspci
Wypisałam dokładnie to, co wyświetliło:

Kod: Zaznacz cały

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 945GM/PM/GMS/940GML and 945GT Express Memory Controller Hub (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller (rev 02)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 1 (rev 02)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 2 (rev 02)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 3 (rev 02)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI #1 (rev 02)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI #2 (rev 02)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI #3 (rev 02)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI #4 (rev 02)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB2 EHCI Controller (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e2)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GBM (ICH7-M) LPC Interface Bridge (rev 02)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) IDE Controller (rev 02)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801GBM/GHM (ICH7 Family) Serial ATA Storage Controller AHCI (rev 02)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) SMBus Controller (rev 02)
05:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG Network Connection (rev 02)
06:04.0 FireWire (IEEE 1394): O2 Micro, Inc. Firewire (IEEE 1394) (rev 02)
06:04.2 Generic system peripheral [0805]: O2 Micro, Inc. Integrated MMC/SD Controller (rev 01)
06:04.3 Mass storage controller: O2 Micro, Inc. Integrated MS/xD Controller (rev 01)
06:05.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)
jj ptak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 12 kwie 2007, 11:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10

Post autor: jj ptak »

strzelam ze nie ustawiony model karty w /etc/modprobe.d/alsa-base. Na koncu pliku powinen byc wpisany model (u mnie dobrze dziala:

Kod: Zaznacz cały

options snd-hda-intel model=3stack-6ch
Przy poprawnym ustawieniu masz w zakladkach alsamixer opcje Headphones oraz ustawianie trybu pracy (bo aktualnie dzialasz mniej lub bardziej swiadomie w trybie 5.1).
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8613
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Post autor: mario_7 »

jj ptak pisze:strzelam ze nie ustawiony model karty w /etc/modprobe.d/alsa-base
Tak, to może być to.

pocz, uruchom alsamixer i napisz jaki chip się wyświetla. Każdy chip ma określoną listę dostępnych modeli.
jj ptak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 12 kwie 2007, 11:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10

Post autor: jj ptak »

no ale tam widac ze to ich7, czyli wlasnie intel hda, czyz nie?
Awatar użytkownika
goomior
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 44
Rejestracja: 04 sie 2005, 12:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Post autor: goomior »

pocz, powinnaś mieć w mikserze suwak "front", który służy do regulacji głosności głośniczków oraz suwak dotyczący regulacji słuchawek. Mam dokładnie tę samą kartę.
Pozdrawiam.
Krzysztof Wyszyński
pocz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 02 lip 2007, 15:29

Post autor: pocz »

Ok, więc tak. Po dopisaniu tego, co podał jjptak mam już w Switches słuchawki i dźwięk leci przez nie. Ale tylko przez nie, teraz z kolei głośniki w laptopie się wyłączyły. Próbowałam ustawiać wszystko na max. wartości, nic nie jest wyciszone.

Mój chip to Motorola Si3054.
pocz, powinnaś mieć w mikserze suwak "front", który służy do regulacji głosności głośniczków oraz suwak dotyczący regulacji słuchawek. Mam dokładnie tę samą kartę.
Mam. Gdy ściszam front, ściszam głośniki i słuchawki. A jak ściszam headphone, to nic się nie dzieje.
Awatar użytkownika
goomior
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 44
Rejestracja: 04 sie 2005, 12:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Post autor: goomior »

Przeglądając twój wynik:

Kod: Zaznacz cały

lspci
widzę linikę nastepującą:

Kod: Zaznacz cały

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller (rev 02)
Zatem chyba masz jednak Intela :pt36:
Pozdrawiam.
Krzysztof Wyszyński
pocz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 02 lip 2007, 15:29

Post autor: pocz »

Też mi się tak wydaje, pisze, co mi wyświetliło :P
Ale w preferencjach dźwięku mam File -> Change Device -> HDA Intel (Alsa mixer) / Motorola Si3054 (OSS mixer). Do wyboru ;)
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8613
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Post autor: mario_7 »

pocz, to samo jest po wykonaniu polecenia

Kod: Zaznacz cały

cat /proc/asound/card0/codec#0 | grep Codec
?
Albo jeszcze lepiej podaj co wyświetla polecenie

Kod: Zaznacz cały

aplay -l
jj ptak pisze:no ale tam widac ze to ich7, czyli wlasnie intel hda, czyz nie?
Ale wszystko zależy od Chipu - każdy ma określoną listę modeli, a chipów zgodnych z HDA Intela jest masa...
jj ptak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 12 kwie 2007, 11:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10

Post autor: jj ptak »

No to intel hda to jest taki ogolny "nad" zbior, tym bym sie nie przejmowal. (EDIT: o Mario wytlumaczyl ;) ).

Ten przelacznik Headphones sluzy wlasnie do tego: albo sluchawki albo glosniki. A jaki efekt chcesz osiagnac? Jak sluchasz na sluchawkach wlaczasz headphones jak chcesz na wbudowanych glosnikach to wylaczasz, jak podepniesz dodatkowe glosniki to wlaczysz tryb 5.1 (na tej samej zakladce co headphones pownien byc).
pocz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 02 lip 2007, 15:29

Post autor: pocz »

Wow, wreszcie się udało :) Za głośniki u mnie odpowiada Surround. Gdy podłączam słuchawki muszę go wyciszyć i wtedy jest ok. Szkoda tylko, że nie robi się tak automatycznie, ale tak też jest dobrze ;)

Dzięki wielkie :)
lukasz07
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:20

Post autor: lukasz07 »

strzelam ze nie ustawiony model karty w /etc/modprobe.d/alsa-base. Na koncu pliku powinen byc wpisany model (u mnie dobrze dziala:
Kod:
options snd-hda-intel model=3stack-6ch


Przy poprawnym ustawieniu masz w zakladkach alsamixer opcje Headphones oraz ustawianie trybu pracy (bo aktualnie dzialasz mniej lub bardziej swiadomie w trybie 5.1).
Ja mam podobny problem, ale mam inną kartę
Audio device: nVidia Corporation MCP51 High Definition Audio (rev a2)

I zastanawiam się gdzie mogłbym szukać jaki u mnie model ? Może mi ktoś podpowie. Mam też inną dyscrybucję (slackware), ale to chyba raczej nie przeszkadza, bo tą linijkę to odkryłem, że chyba trzeba ją dodać w modules.conf. Jak ktoś będzie miał chwilkę to będe wdzięczny za odpowiedź.

Kod: Zaznacz cały

cat /proc/asound/devices
  0: [ 0]   : control
  1:        : sequencer
 16: [ 0- 0]: digital audio playback
 17: [ 0- 1]: digital audio playback
 24: [ 0- 0]: digital audio capture
 33:        : timer
aplay -l

Kod: Zaznacz cały

**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: NVidia [HDA NVidia], device 0: CONEXANT Analog [CONEXANT Analog]
  Subdevices: 0/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 0: NVidia [HDA NVidia], device 1: Conexant Digital [Conexant Digital]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8613
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Post autor: mario_7 »

lukasz07, w zależności od rodzaju chipu Conexant, który masz powinien zadziałać któryś z tych modeli (przy założeniu, że masz Alsę w wersji minimum 1.0.14rc1, a najlepiej stabilną wersję 1.0.14):

Kod: Zaznacz cały

laptop
laptop-hp
laptop-eapd
Ponadto upewnij się, czy nie wystarczy pobawić się alsamixer.
lukasz07
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:20

Post autor: lukasz07 »

Tak mam tą najnowszą alsę;)
Codec: Conexant CX20549 (Venice)
laptop
laptop-hp
laptop-eapd
Pierwszą już raz testowałem - niestety nic nie pomogła, spróbuje tych dwóch pozostałych
Ponadto upewnij się, czy nie wystarczy pobawić się alsamixer.
Już sporo się bawiłem - niestety bez rezultatów.

Ja już wbrew pozorom sporo czasu temu poświęciłem, ale rozwiązania jeszcze nie znalazłem :(
http://forum.slackware.pl/viewtopic.php?p=137356#137356
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8613
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Post autor: mario_7 »

lukasz07 pisze:Ja już wbrew pozorom sporo czasu temu poświęciłem, ale rozwiązania jeszcze nie znalazłem
Problem może być nie tyle z samymi sterownikami, co ze sprzętem, np. błędną tablicą DSDT (ACPI).

Wydaje mi się, że Nvidia udostępnia sterowniki dla Linuksa do swoich produktów - może one zadziałają prawidłowo?
lukasz07
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:20

Post autor: lukasz07 »

Udostępnia, ale w szczególności dla kard graficznych.

http://www.nvidia.com/object/linux_nforce_1.21.html

nie wiem jak stąd mam zainstalować sterownik :(
mojej dystrybucji nie przewidzieli :(
szukałem w każdym folderze w poszukiwaniu:
intel8x0.c
hda_intel.c

Na stronce nvidia podane było:
Component Platform Use this driver
Audio (AC97) nForce-1 – nForce-4 intel8x0.c
Audio (HDA) nForce-430 and later hda_intel.c

Nie wiem, ale nigdzie nie moge tego znaleźć, bo to chyba to szukane sterowniki (no ale nigdzie nie ma).

a jeśli chodzi o dodanie tej linijki
options snd-hda-intel model=laptop
to dzwięk jest wszędzie poza moim wbudowanym głośnikiem
w alsamixerze nie pojawiły się żadne dodatkowe opcje

a tak przy okazji
w alsamixerze mam Ext mic, Int mic - od czego to moga być wyścia - na nic nie regują(chodzi o regulacje głośności czy wyciszanie).
Tak samo mam IEC958 tez nie reaguje (nie ma nawet regulacji). Początkowe przypuszczałem, że ten Ext mic to właśnie wyjscie na słuchawki, Int mic - wbudowany głośnik, IEC958 - moj SPDIF, ale chyba się jednak myliłem - może zweryfikujesz?

I jest jeszcze dla mnie jedna zagadka - tak normalnie w alsamixerze w capture mam: In Line, Ext mic, Int mic, IntMic, no i na tym ostatnim mam capture właśnie. Jak chciałem sprawdzić czy działa mikrofon to użyłem polecenia

Kod: Zaznacz cały

arecord -f cd -f cd | aplay
i wtedy w alsamixerze pojawił mi się nowa rzecz digital - dzięki temu mogłem zmieniać czułość (czy jak kto woli głośność) mojego mikrofonu, a tak normalnie jej nie było.

Tej osobie co tutaj pojawił jakiś przełącznik - myślę, że jakby u mnie sie taki pojawił to mój problem całkowicie by się rozwiązał. Tylko jak sprawić, aby się pojawił ??
Ten przelacznik Headphones sluzy wlasnie do tego: albo sluchawki albo glosniki. A jaki efekt chcesz osiagnac? Jak sluchasz na sluchawkach wlaczasz headphones jak chcesz na wbudowanych glosnikach to wylaczasz, jak podepniesz dodatkowe glosniki to wlaczysz tryb 5.1 (na tej samej zakladce co headphones pownien byc).
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8613
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Post autor: mario_7 »

lukasz07 pisze:w alsamixerze mam Ext mic, Int mic - od czego to moga być wyścia - na nic nie regują(chodzi o regulacje głośności czy wyciszanie). Tak samo mam IEC958 tez nie reaguje (nie ma nawet regulacji).
Ext mic - zewnętrzny mikrofon, int mic - wewnętrzny mikrofon, IEC958 - SPDIF.
lukasz07 pisze:Tej osobie co tutaj pojawił jakiś przełącznik - myślę, że jakby u mnie sie taki pojawił to mój problem całkowicie by się rozwiązał. Tylko jak sprawić, aby się pojawił ??
Tamta osoba mogła wybrać odpowiedni model, bo dla jej karty w ogóle istniał. Ty masz do wyboru 3 modele + model auto (czyli tak jakby bez wpisanego modelu).
lukasz07 pisze:nie wiem jak stąd mam zainstalować sterownik
Faktycznie - w paczce nie ma sterowników audio... Na stronie napisali, że sterowniki systemowe powinny działać. Zajrzyj na forum Nvidii (jest tam na stronie ze sterownikami link) i poszukaj czegoś - może tam znajdziesz rozwiązanie.
lukasz07
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:20

Post autor: lukasz07 »

Zajrzyj na forum Nvidii
Oj ciężko tam cokolwiek znaleźć

Znalazłem jednak na stronie nvdii sterownik, ale jest problem z jego instalacją :(

coś z kernelem nie tak:(
log instalatora nvidii
http://wklej.org/id/b4dd654eed
odpowiedzi szukałem na forum nvidii - nie znalazłem, bo wpadłem na inny pomysł.

Mam do Ciebie wielką prośbę, a zarazem i pytanie.
Chciałbym wyłączyć alsę i uruchomić ją ponownie, bez ponownego uruchomiania. Czy da się to zrobic?

Zauważyłem, że jak włączam laptopa z podłączonymi od razu słuchawkami, to dźwięk mam wszędzie - oprócz głośniczków wbudowanych. Natomiast jak włączam bez podłaczonych słuchawek to dźwięk mam wszędzie. I tak sobie wymyśliłem, że można byloby zrobić coś takiego, że napisałoby się skrypt, który wyłaczałby by alse i ładował ją ponownie np. na jakiś przycisk na klawiaturze (uzyłbym xbindkeys).
I mam też drugi sposób - w pierwszym było coś takiego, że reagowało to na to, że są podłaczone słuchawki, ale sprawdzałem to w inny jeszcze sposób. Podłączone słuchawki mają tylko znaczenie jeśli na końcu pliku modules.conf jest dołączona linijka

Kod: Zaznacz cały

options snd-hda-intel model=laptop
i tu upatruje moje drugie rozwiązanie - odpalanie alsy raz z plikiem, który zawiera tą linie a raz nie (wiem już nawet jak to zrobić podmienianie), ale najwazniejsze - czy da się wyłączyć alse i ponownie ją załadować? no i wtedy najważniejsze pytanie - jak?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości