Webmin - konfiguracja na dwóch komputerach z Ubuntu ,udostępniania zasobu jako gość

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
AdamP
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 09 mar 2023, 22:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Webmin - konfiguracja na dwóch komputerach z Ubuntu ,udostępniania zasobu jako gość

Post autor: AdamP »

Cześć,

Potrzebuję pomocy przy konfiguracji Webmina, aby na dwóch komputerach z Ubuntu ,udostępnić wzajemnie zasoby jako gość.

Mam dwa komputery:

Na 1. Ubuntu 22.04.2 zainstalowany na dysku NVME Samsung 256GB, poprzez adapter pcie x4

Na 2. Ubuntu 22.04.2 zainstalowany na pendrivie 64GB Sandisk

Komputery połączone sa siecia LAN i się widzą.

Chciałbym udostępnić wzajemnie zasoby / dyski / poprzez Webmina jako gość, i tutaj jest problem.
Raz mi sie to udało i wszysko grało, bo zrobiłem to według poradnika ze strony: https://newsblog.pl/jak-w-prosty-sposob ... tu-server/
Niestety, po restarcie któregokolwiek z kompów, już to nie działa, albo w ogóle, albo losowo, raz działa, raz nie działa, dodatkowo pojawia się okienko od uwierzytelniania, mimo że chcę się logowac jako gość.
Mimo że, porobiłem oddzielnych użytkowników, dodałem ich do grupy sambashare, nic to nie daje cały czas pojawia się to okienko od uwierzytelniania...

Czy ktoś mógłby mi to pomóc ogarnąć od początku ?

z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
W załaczeniu, przesyła screeny, może coś pomogą
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4680
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Webmin - konfiguracja na dwóch komputerach z Ubuntu ,udostępniania zasobu jako gość

Post autor: jacekalex »

Z Webminem daj sobie spokój, ten program jest formalnie "do wszystkiego" ale praktycznie, idealny nie jest często w nim coś nie działa.

Najpierw zdecyduj, co chcesz udostępniać i jakim protokołem sieciowym chcesz udostępniać, a potem pomyśl, jak to zrobić.
Musisz wybrać miedzy SMB (zgodny z Windows), NFS (unixowy), http (przez przeglądarkę internetową),
sshfs (przez protokół SSH), FTP (przestarzały system FTP).

Jak widać, możliwości masz sporo.
Jak się zdecydujesz na konkretny mechanizm udostępniania, to potem się zajmij konkretnym protokołem.

I nie licz na Webmina, bo sobie gruntownie utrudniasz robotę przy jego pomocy.
:pt36: :twisted: :pt36:

Pozdro
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości