ASUS FX505DY - instalacja Xubuntu 18.04 LTS - instalator zawiesza się lub wcale nie uruchamia

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
tsar
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 20 kwie 2020, 18:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Xfce

ASUS FX505DY - instalacja Xubuntu 18.04 LTS - instalator zawiesza się lub wcale nie uruchamia

Post autor: tsar »

Cześć. Chciałem przejść z Windowsa na Linux Wybrałem Xubuntu Problem polega na tym, że nie mogę go zainstalować. Xubuntu wysyła mi komunikat o błędach którego zdjęcie dodałem w załączniku.
Wklepałem te błędy w Google tam radzili opcje instalacji przez nomodeset, iommu=soft jednak problem dalej występuje. Bardzo możliwe jest to , że coś robię źle. Jestem w tym zielony jak ogórek Sprzęt na którym chcę to zainstalować to : ASUS FX505DY
-Radeon RX 560X
-Radeon Vega8
Próbowałem też najnowszego Manjaro ale też wyskakiwał błąd
Stąd moje dwa pytanka:
Czy możliwa jest instalacja Linuxa na tym sprzęcie ? Jeśli tak to:
Jak to zrobić ?

Z góry dzięki za każdą formę pomocy
Załączniki
unable to write iommu perf counter.jpg
(23.31 KiB) Nie pobierany
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: ASUS FX505DY - instalacja Xubuntu 18.04 LTS - instalator zawiesza się lub wcale nie uruchamia

Post autor: lcoyote »

Witaj,
Na fotce niezbyt dużo widać - ale po kolei. Wiele laptopów ma w UEFI/Bios blokadę instalacji czegoś innego niż fabrycznie zainstalowany Windows - zatem musisz tam poszukać i odblokować.
Sprawdź też na stronce czy Twój sprzęt działa pod Linux
https://linux-hardware.org/index.php?view=timeline
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8613
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: ASUS FX505DY - instalacja Xubuntu 18.04 LTS - instalator zawiesza się lub wcale nie uruchamia

Post autor: mario_7 »

Za kilka dni zostanie wydana nowa wersja Ubuntu - 20.04. Pobierz jej póki co rozwojową wersję i zainstaluj - to jest już w zasadzie wersja stabilna, mało prawdopodobne że w te kilka dni coś tam będą zmieniali: http://cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/

Prawdopodobnie nowszy kernel załatwi sprawę i rozwiąże problem.
tsar
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 20 kwie 2020, 18:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Xfce

Re: ASUS FX505DY - instalacja Xubuntu 18.04 LTS - instalator zawiesza się lub wcale nie uruchamia

Post autor: tsar »

Poszperałem i rozwiązałem. Podczas rozruchu należało edytować linie w grub. Po quiet splash dodałem nvme_core.default_ps_max_latency_us=5500. Po tym instalator odpala sie normalnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość