MSI FX600 - niska wydajność i niewłaściwe parametry pracy hybrydy Nvidia + Intel HD

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Awatar użytkownika
Arkosake
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 175
Rejestracja: 07 lut 2009, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk

MSI FX600 - niska wydajność i niewłaściwe parametry pracy hybrydy Nvidia + Intel HD

Post autor: Arkosake »

Witam, postanowiłem napisać bo już wyczerpałem cały wachlarz pomysłów. A wiec do rzeczy : zakupiłem laptop MSI FX600 z dwiema kartami graficznymi czyli hybrydę Intel HD z Nvidia GT325M, oczywiście zainstalowałem na nim system Ubuntu 14.04LTS i poprzez program "Dodatkowe sterowniki" zainstalowałem sprawdzony sterownik Nvidia 331.38. Od razu się ucieszyłem bo w opcjach jest Prime mode gdzie w teorii można przełączać się pomiędzy kartami. No ale właśnie tylko w "teorii", otóż sprawa wygląda następująco po ustawieniu aby w danym momencie komputer korzystał z karty dedykowanej niby wszystko jest ok, tak więc próbuję odpalić jakąś grę zaczynam od najniższych ustawień i... Przez kilka sekund wszystko działa rewelacyjnie, płynnie i szybko. po czym nagle zaczyna się ścinać góra 2 FPS-y, gdzie po chwili znowu jest płynnie i tak w koło Macieju. Zaznaczam że intensywność rozgrywki w tym momencie nie wzrasta. Aby test był bardziej dokładny wyposażyłem się w Benchmark Heaven, gdzie moim oczom ukazało się coś bardzo dziwnego, otóż benchmark zaczyna pracę jest wypisane, że używana jest GT325M i są podane parametry karty, po kilku sekundach te parametry ulegają drastycznemu obniżeniu, i tak zamiast 450MHz jest 28MHz, zamiast 900MHz jest 700MHz, i zamiast 400Mhz jest 24MHz. O co z tym chodzi przecież to są jakieś jajca, ja rozumiem że może to nie jest demon prędkości ale, gry typu Xonotic odpalałem na znacznie gorszym sprzęcie i to bez najmniejszych problemów. Teraz tak próbowałem instalować Bumblebee, ale po instalacji tego cudeńka nie da się w ogolę ustawić aby śmigał na dedykowanej karcie, po instalacji nvidia-prime tj.

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install nvidia-prime
, X server nie wstaje i trzeba usunąć wszystko tj.

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get remove nvidia*
i zainstalować za pomocą komendy

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install nvidia-current
sterownik w trybie tekstowym, wówczas przynajmniej system powstanie w trybie graficznym, ale wnet traci się możliwość zmiany czegokolwiek. Czy ktoś może miał z tym do czynienia, przyznam szczerze że jak na razie to genialnie zapowiadające się rozwiązanie jak dla mnie jest największym złem jakie ktoś mógł stworzyć na komputerze.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2014, 08:01 przez igotit4free, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłem temat.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: MSI FX600 - niska wydajność i niewłaściwe parametry pracy hybrydy Nvidia + Intel HD

Post autor: bear7 »

Pokaż wyniki poniższych poleceń:

Kod: Zaznacz cały

lspci -k | egrep -iA2 'vga|3d'

Kod: Zaznacz cały

lshw -C display

Kod: Zaznacz cały

dpkg -l | awk '{print $2,$3}'| egrep 'nvidia|bumble'
Wyniki poleceń umieść pomiędzy znacznikami CODE.
Teraz tak próbowałem instalować Bumblebee, ale po instalacji tego cudeńka nie da się w ogolę ustawić aby śmigał na dedykowanej karcie
Zaglądałeś do dokumentacji bumblebee, w jaki sposób należy się z nim obchodzić i w jaki sposób wywoływać programy/gry, gdy chcesz przepuszczać je przez kartę NVidii?
przyznam szczerze że jak na razie to genialnie zapowiadające się rozwiązanie jak dla mnie jest największym złem jakie ktoś mógł stworzyć na komputerze.
Niestety, ale wygląda na to, że zanim to genialne rozwiązanie zacznie działać tak, jak powinno, to upłynie jeszcze niejedna wiosna.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
Arkosake
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 175
Rejestracja: 07 lut 2009, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk

Re: MSI FX600 - niska wydajność i niewłaściwe parametry pracy hybrydy Nvidia + Intel HD

Post autor: Arkosake »

Ok a więc wyniki poleceń po kolei :

Kod: Zaznacz cały

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02)
	Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] Device 1063
	Kernel driver in use: i915
--
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GT216M [GeForce GT 325M] (rev ff)
06:00.0 Network controller: Intel Corporation Centrino Wireless-N 1000 [Condor Peak]
	Subsystem: Intel Corporation Centrino Wireless-N 1000 BGN

Kod: Zaznacz cały

WARNING: you should run this program as super-user.
  *-display               
       description: VGA compatible controller
       product: Core Processor Integrated Graphics Controller
       vendor: Intel Corporation
       physical id: 2
       bus info: pci@0000:00:02.0
       version: 02
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: vga_controller bus_master cap_list rom
       configuration: driver=i915 latency=0
       resources: irq:45 memory:e3400000-e37fffff memory:c0000000-cfffffff ioport:e080(size=8)
WARNING: output may be incomplete or inaccurate, you should run this program as super-user.

Kod: Zaznacz cały

bumblebee 3.2.1-90~trustyppa1
bumblebee-nvidia 3.2.1-90~trustyppa1
nvidia-304 304.117-0ubuntu1
nvidia-331 331.38-0ubuntu7
nvidia-331-updates 331.38-0ubuntu7
nvidia-337 337.19-0ubuntu1~xedgers14.04.1
nvidia-current 304.117-0ubuntu1
nvidia-libopencl1-304 304.117-0ubuntu1
nvidia-libopencl1-331 331.38-0ubuntu7
nvidia-libopencl1-331-updates 331.38-0ubuntu7
nvidia-libopencl1-337 337.19-0ubuntu1~xedgers14.04.1
nvidia-opencl-icd-304 304.117-0ubuntu1
nvidia-opencl-icd-331 331.38-0ubuntu7
nvidia-opencl-icd-331-updates 331.38-0ubuntu7
nvidia-opencl-icd-337 337.19-0ubuntu1~xedgers14.04.1
nvidia-prime 0.6.2
nvidia-settings 331.20-0ubuntu8
Zaglądałeś do dokumentacji bumblebee, w jaki sposób należy się z nim obchodzić i w jaki sposób wywoływać programy/gry, gdy chcesz przepuszczać je przez kartę NVidii?
Tak.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: MSI FX600 - niska wydajność i niewłaściwe parametry pracy hybrydy Nvidia + Intel HD

Post autor: e X t 7 3 »

To o czym piszesz wcale nie jest czymś dziwnym :). Z mojego punktu widzenia automatyczne zarządzie zasilaniem i zegarami przez Nvidie jest bardzo słabe, nawet nie ma co porównywać do jakości tego procesu pod Catalystami od AMD, ale jest rozwiązanie. Piszę z telefonu, potem opiszę szerzej. Daj mi proszę zawartość swojego xorg.conf - zakładam, że istnieje.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
Arkosake
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 175
Rejestracja: 07 lut 2009, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk

Re: MSI FX600 - niska wydajność i niewłaściwe parametry pracy hybrydy Nvidia + Intel HD

Post autor: Arkosake »

oczywiście że istnieje

Kod: Zaznacz cały

Section "ServerLayout"
    Identifier "layout"
    Screen 0 "nvidia"
    Inactive "intel"
EndSection

Section "Device"
    Identifier "intel"
    Driver "modesetting"
    BusID "PCI:0@0:2:0"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier "intel"
    Device "intel"
EndSection

Section "Device"
    Identifier "nvidia"
    Driver "nvidia"
    BusID "PCI:1@0:0:0"
    Option "ConstrainCursor" "off"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier "nvidia"
    Device "nvidia"
    Option "AllowEmptyInitialConfiguration" "on"
EndSection
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: MSI FX600 - niska wydajność i niewłaściwe parametry pracy hybrydy Nvidia + Intel HD

Post autor: e X t 7 3 »

Zatem, aby działał prawidłowo i aby nie było spadków wydajności na AC: na mojej maszynie to wygląda tak:

Kod: Zaznacz cały

Section "Device"
    Identifier     "Device0"
    Driver         "nvidia"
    VendorName     "NVIDIA Corporation"
    BoardName      "GeForce 560"
    Option	   "NoLogo"	"True"
    Option         "RegistryDwords" "PowerMizerEnable=0x1; PerfLevelSrc=0x3322; PowerMizerDefaultAC=0x1"
    Option         "DPMS"
    Option         "Coolbits" "12"
    Option         "TripleBuffer" "True"
EndSection
Dodaj powyższe wpisy i u Ciebie winno to wyglądać tak:

Kod: Zaznacz cały

Section "Device"
    Identifier "nvidia"
    Driver         "nvidia"
    VendorName     "NVIDIA Corporation"
    BusID "PCI:1@0:0:0"
    Option "ConstrainCursor" "off"
    Option	   "NoLogo"	"True"
    Option         "RegistryDwords" "PowerMizerEnable=0x1; PerfLevelSrc=0x3322; PowerMizerDefaultAC=0x1"
    Option         "Coolbits" "12"
    Option         "TripleBuffer" "True"
EndSection
Co do wskazanej przez Kolegę sytuacji - wynika to z moim zdaniem [wieloletnie analizy działania, a także optymalizacji i budowania paczek ze sterownikami] wręcz tragicznego zrządzania zegarami i energią przez Nvidię - jak się porównuje to do nawet kilkanaście/dziesiąt razy słabszego APU AMD to tamten pod Catalystami [licząc od minimum 13.12 w górę] wręcz z prędkością światła zmienia zegary = niezauważalnie dla użytkownika, co przekłada się zarówno na wydajność, jak i responsywność systemu, a i na energooszczędność także. Jeśli zamierzasz otrzymać najwyższą wydajność i responsywność oraz energooszczędność zainteresuj się moimi rozwiązaniami: Kernele, APM, sterowniki [tu jeśli nie używasz bb możesz skorzystać z moich sterowników dla Nvidii], etc - www.netext73.pl.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
Arkosake
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 175
Rejestracja: 07 lut 2009, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk

Re: MSI FX600 - niska wydajność i niewłaściwe parametry pracy hybrydy Nvidia + Intel HD

Post autor: Arkosake »

Wielkie dzięki pomogło, tylko teraz wiem że pasta termo przewodząca i czyszczenie wiatraków jest obowiązkowe. Takie jeszcze pytanie jakie maksymalnie temperatury są dopuszczalne dla laptopów przy maksymalnym obciążeniu ? Pierwszy raz mam do czynienia z laptopami i w tym zakresie jestem zielony.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: MSI FX600 - niska wydajność i niewłaściwe parametry pracy hybrydy Nvidia + Intel HD

Post autor: e X t 7 3 »

Arkosake pisze:Wielkie dzięki pomogło, tylko teraz wiem że pasta termo przewodząca i czyszczenie wiatraków jest obowiązkowe. Takie jeszcze pytanie jakie maksymalnie temperatury są dopuszczalne dla laptopów przy maksymalnym obciążeniu ? Pierwszy raz mam do czynienia z laptopami i w tym zakresie jestem zielony.
Instalowałeś moje rozwiązania ? To zależy, do 80 st.. C nie ma strachu, ale powyżej już należy się bacznie przyglądać.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 31 maja 2014, 22:31 przez e X t 7 3, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
Arkosake
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 175
Rejestracja: 07 lut 2009, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk

Re: MSI FX600 - niska wydajność i niewłaściwe parametry pracy hybrydy Nvidia + Intel HD

Post autor: Arkosake »

Zrobiłem tak :
W trybie tekstowym wyczyściłem wszystko tj.

Kod: Zaznacz cały

apt-get purge nvidia*

Kod: Zaznacz cały

apt-get purge bumblebee*

Kod: Zaznacz cały

apt-get aurotremove
Laptop wstał ze sterownikiem Nouveau i przez program "Dodatkowe sterowniki" zainstalowałem Nvidia binary driver w wersji 331.38, reset. Następnie w pliku xorg.conf wprowadziłem polecone zmiany i znowu restart. Po tym wszystkim sprawdzian na Benchamarku Heaven gdzie skończyły się skoki częstotliwości pracy i wszystko chodziło " jak na ten układ" płynnie.

Jeżeli jednak da się uzyskać lepszą wydajność to chętnie zapoznam się ze wszelkimi instrukcjami, choć wiem że ta karta demonem prędkości nie jest.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: MSI FX600 - niska wydajność i niewłaściwe parametry pracy hybrydy Nvidia + Intel HD

Post autor: e X t 7 3 »

Cała maszyna/system "dostanie kopa" = większa responsywność i wydajność oraz znacznie większa energooszczędność - w szczególności kernele Premium zapewnia tu np. znacznie większą responsywność systemu w stosunku do generica.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość