Ładowarka zastępcza laptopa

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
widex
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 70
Rejestracja: 12 kwie 2008, 21:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Brodnica

Ładowarka zastępcza laptopa

Post autor: widex »

Witajcie, nie znalazłem na forum odpowiedniego tematu, więc zakładam nowy. Zakupiłem do notebooka Sony Vaio zasilacz zastępczy, obsługuje zasilanie 12V-24V, ustawiłem 19.5, uważam, że jest to trochę za dużo, ponieważ wtyk ładujący grzeje się i to bardzo mocno. Przy gnieździe w notebooku mam napisane DC In 19.5V, a na baterii 11,1 V/4400mAh. Nie powinienem ustawić na zasilaczu 12V?

Pozdrawiam, i przepraszam za kłopot.
sebal
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 15 lut 2008, 23:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Ładowarka zastępcza laptopa

Post autor: sebal »

Ja mam hp na ladowarce jest 19V 4,75A a na bateri 10,8v nie wiem czy ci sie to przyda. Powinieneś zainteresować się amperażem , powinien być zgodny z wartościami podanymi np : na orginalnej ladowarce (przyczyną nagrzewania może być zbyt duży amperaż)
pozdrawiam
sinat-ra
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 109
Rejestracja: 19 kwie 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Ładowarka zastępcza laptopa

Post autor: sinat-ra »

Potwierdzam... Zbyt duży prąd... Napięcie na ładowarce jest od 18 do 21 V (zależnie od laptopa) ze względu na dwie rzeczy :
1) W przypadku ładowania baterii i normalnej pracy na laptopie musi być wyższe napięcie gdyż występuje wzrost pobieranego z zasilacza prądu a zgodnie z prawem Ohma- im wyższy prąd w obwodzie tym niższe napięcie - oczywiscie przy stalej wydajności źródła zasilania

2) Jesli masz baterię o napięciu znamionowym 12V to wymagane jest wyższe napięcie ładowania, gdyż przy niższym/równym nie naładujesz baterii do pełnego stanu. Dotyczy to wszyskich akumulatorów. Np dla ładowania baterii 1,2V wymaga się napięcia ładowania z przedziału 1,3-3V

Odpowiadając na twoje pytanie: Napięciem 12V nie naładujesz baterii zaś możesz doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.Poza tym policz sobie o ile wzrośnie prąd przy próbie ładowania baterii i korzystania ze sprzętu w tym samym czasie. Prawo Ohma chyba uczą na fizyce w podstawówce albo średniej...
Nic nie piszesz na temat wydajności prądowej twojego zasilacza. Przy zbyt niskiej następuje obniżenie napięcia i wzrost prądu. Tylko nie przykładaj Amperomierza do wtyczki bo skopcisz albo bezpiecznik w mierniku albo miernik albo zasilacz
widex
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 70
Rejestracja: 12 kwie 2008, 21:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Brodnica

Odp: Ładowarka zastępcza laptopa

Post autor: widex »

Nie próbowałem mierzyć amperomierzem. Fizyka i Matematyka to moje nie ciekawe strony.
Podczas pracy na odłączonej baterii wtyk nie grzeje się i działa wszystko super. Za to podczas, gdy włożę baterię, bo jakimś czasie styk grzeje się, po 1h czy jakoś tak, nie mierzyłem. Zasilacz też jest ciepły, ale to norma.

Pozdrawiam ;]
sinat-ra
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 109
Rejestracja: 19 kwie 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Ładowarka zastępcza laptopa

Post autor: sinat-ra »

Jak mocno ten wtyk się nagrzewa ?? Swoją stroną- Jeśli się mocno grzeje to zwróć na gwarancji bo to oznacza że spartolili robotę. Po prostu jest za mały przekrój przewodu (+) .
Może być dwie przyczyny albo "słabe" lutowanie wtyk-przewód, albo cięli koszty i dali oryginalnie za "cienki" przewód.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 0 gości