Kombinacje RAM

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
Awatar użytkownika
Hudyvolt
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 27 lut 2007, 15:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Kombinacje RAM

Post autor: Hudyvolt »

mam 2 kości RAM po 512MB każda (533MHz) KINGMAX pracujące w trybie dual channel.
Zastanawiam się nad dokupieniem kolejnej pary po 512MB, bo mam jeszcze dwa sloty wolne tylko na mojej płycie głównej (Gigabyte GA-8I945PL-G) jest tak, że jak zapełnię wszystkie sloty to prędkość kości zostanie zmniejszona do 400MHz.
Teraz pytanie czy lepiej sprzedać te kości co mam i kupić 2x1GB żeby pracowały na 533MHz czy różnica będzie mało widoczna i lepiej kupić 2x512MHz i będą trybić wolniej.

P.S. Weźcie pod uwagę to, że u mnie się nie przelewa i nie wiem jak będzie ze sprzedażą tych kości co mam.
Awatar użytkownika
Argo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 07 sty 2007, 16:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Kombinacje RAM

Post autor: Argo »

Te pamięci co teraz masz możesz sprzedać za max 60zł. Nowe ramy to koszt ~140-150zł (goodram 2x1GB 667MHz CL5). IMO lepiej wyskrobać tę stówkę :razz: ale jeśli nie masz teraz kasy to ten spadek MHz nie będzie specjalnie odczuwalny.
Phenom II X4 955 | Asus M3A78-T | 4GB A-DATA EE | Sapphire ATI Radeon HD 4830 | Pionner 111D | WD 640GB AAKS | Samsung 80GB | XFX Core 450W | Samsung T220
ground21
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 02 cze 2006, 11:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Kombinacje RAM

Post autor: ground21 »

wiadomo, że zależy do czego się komputera używa, ale rzeczywiście jest taka różnica pomiędzy 1gb a 2gb ramu? ja mam aktualnie 512 w swoim laptopie i zastanawiam się czy dystrybucje linuksowe (a aktualnie pclinuxos) będą działać wyraźnie szybciej kiedy dokupiłbym 1gb (mam 2x256 i dwa sloty, więc musiałbym zrezygnować z jednej i w systemie byłoby 1gb+256 lub samo 1gb w razie problemów z kompatybilnością kości). procesor to celeron m 1.5 ghz. powiedzcie co myślicie o takiej inwestycji (laptop do domowych zastosowań).
--
Ground21
greenflash
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 09 wrz 2007, 09:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Kombinacje RAM

Post autor: greenflash »

Ja powiem tak:

Kiedyś gdy miałem 1 x 256MB (przy PIII 1000MHz) Ubuntu 6.06 działał mi bezproblemowo. Nie zauważałem jakiegoś dyskomfortu jeżeli chodzi o wydajność sprzętu. Mimo to bardzo chciałem zwiększyć ilość pamięci do 512MB. Byłem przekonany, że będzie "kosmiczna" różnica. Dokupiłem dodatkowe 256MB (razem 512MB). Jakie było moje zaskoczenie gdy nie zauważyłem żadnej różnicy w pracy na linuxie......:shock:
Jedyną zmianę jaką dostrzegłem to czas uruchamiania WinXP, który stał się odrobinę krótszy.

Na Twoim miejscu mając 1GB RAM zainwestował bym te pieniążki w coś innego. Może dodatkowy HDD? Miałbyś przynajmniej namacalny pożytek :-)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
adikpn
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 6.06
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Kombinacje RAM

Post autor: adikpn »

Ja mam 2x512mb na Athlonie 64 X2 śmiga si. ja na twoim miejscu kupił bym też HDD jak mój poprzednik. Mniejszy wydatek (teoretycznie) a więcej miejsca na jakieś fajne rzeczy np. muzykę....
.::Linux user #458820 Ubuntu user #18712::.
...::: Piąty element nie śpi nigdy :::...
..::Moja druga miłość VW Golf II a.k.a pyrka::..
Awatar użytkownika
Hudyvolt
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 27 lut 2007, 15:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Kombinacje RAM

Post autor: Hudyvolt »

jak na razie to mam 200GB HDD (łącznie na kompie) i więcej nie potrzebuję, a lubię pograć w nowości np. teraz w The Witcher, a wiem jak odbija się granie spełniając minimalne wymagania, dlatego mam zamiar dokupić tego ramu.
Awatar użytkownika
goomior
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 44
Rejestracja: 04 sie 2005, 12:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Kombinacje RAM

Post autor: goomior »

Moim zdaniem dokupienie RAMu to najłatwiejszy i najtańszy sposób zwiększenia wydajności komputera. Nie zgodzę się z przedmówcami o braku wzrostu wydajności przy zmianie typu 256 -> 512, 512 -> 1024 itp. Otóż dla mnie róznica jest kolosalna. We wrześniu wymieniłem 512MB na 2x1024MB i mój laptop dostał naprawdę solidnego kopa. Swap jest używany jedynie jak uruchomię wiele aplikacji na raz plus coś w Javie. Przy 512MB RAMu swap był używany cały czas i jego użycie dochodziło do 700MB. Uruchomione mam zwykle podstawowe aplikacje takie jak Quod Libet, Evolution, Gajim, Liferea, Opera. Moim zdaniem na Ubuntu 7.04 lub 7.10 512MB RAMu powinno być traktowane jako absolutne minimum.

Wracając do pytania, aktualnie masz zainstalowany 1GB RAMu. Czy to wystarczy? Zależy jakich aplikacji używasz. Monitoruj co jakiś czas użycie swapa. Jak dochodzi do kilkuset MB to wtedy odczujesz wzrost wydajności dodając dodatkową ilość pamięci. Jeśli swap jest używany w niewielkim stopniu, wtedy różnicy nie będzie. Co do częstotliwości pracy pamięci, to tok myslenia jest ten sam. Jeśli "zużywasz" dużo RAMu, to wtedy większe znaczenie ma jego ilość a nie szybkość.
Pozdrawiam.
Krzysztof Wyszyński
Awatar użytkownika
SvenGips
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 38
Rejestracja: 19 kwie 2007, 23:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Kombinacje RAM

Post autor: SvenGips »

Mam 512mb ram so-dimm 333mhz, z czego grafa ATI Radeon Xpress 200M bierze mi 128mb. Chciałbym wiedzieć czy opłaca mi się dokupić tylko 512 i połączyć w dual channel (jeśli to w tym przypadku możliwe), czy opcja 1024mb a 512 wypiąć, czy po prostu wpiąć obie do slotów? W każdym z tych przypadków trzeba uwzględnić odjęcie 128mb ramu.
Samsung R60 Plus = Intel Core2Duo 2Ghz|2Gb DDR2|Wifi Atheros |Ati Radeon X2300 128MB|hdd:Fujitsu200GB + exthdd:WD My Book 500GB|
Ubuntu 8.04 PL
yantar
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 40
Rejestracja: 11 kwie 2007, 17:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce

Odp: Kombinacje RAM

Post autor: yantar »

Sa rozne teorie i ludziska sa zwolennikami roznych rozwiazan. Wiecej kosci, wieksze ryzyko, ze ktras moze zaczac niedomagac, troszke wiekszy pobor mocy itp. Na wydajnosci raczej nie sadze zebys jakos stracil (tu tez musialbys sie zaglebic w specyfikacje plyty i procka no i ten niewielki w sumie wzrost z duala okupisz obnizeniem czestotliwosci). No i jak jedna kosc padnie to z drugiej pupa zbita.
Osobiscie wyznaje zasade im mniej czesci tym mnie sie moze popsuc wec bym wzial 2x1Gb.
Zostaja kwestia jak to wplynie na system, wszystko zalezy od obciazenia i jak jest eksploatowany. U mnie Debian sie nie zali, ze mu zwiekszylem RAM, zajmuje sobie wiecej na buforze wiec mu sie pewnie podoba;]. Wiekszy RAM napewno przydaje sie tez wtedy gdy kompa uzywamy w dluzszych okresach czasu bez wylaczania, poczawszy od wielu programow, ktore wlaczamy i wylaczamy moga sobie ladowac biblioteki do pamieci co skraca pozniej czas ich uruchomienia, po czasochlonne procesy. No i czasem sie moga pojawic jakies procesy zombie, a my nie mozemy sobie pozwolic na restarty.
"Internet bez Opery to chaos"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości