Instalacja Huawei E220

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Awatar użytkownika
Radial
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 26 lip 2007, 23:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Instalacja Huawei E220

Post autor: Radial »

Witam.

Mój kumpel zainstalował sobie Ubuntu i chciał się połączyć z internetem, ale niestety nie wiemy jak. Jego modem jest w sieci Blueconnect : Huawei E220. Przeszukałem wszystkie tematy razem z nim jakie były na :goog: związane z nazwą modemu i linuxem. Tylko przy jednym ze sposobów lampka zaczęła się palić jakby wszystko było wpożądku lecz nie jest bo niema połączania http://oozie.fm.interia.pl/pro/huawei-e220/ instrukcje konsolowe zostały zmienione pod Ubuntu. :bag:
Jeżeli ktoś może pomóc proszę o kontakt.
Pozdrawiam
zynk

Odp: Instalacja Huawei E220

Post autor: zynk »

siema ja wlasnie zakonczylem walke z huawei jak powiesz dokladnie krok po kroku co robisz i z jakimi efektami to moze bede mogl ci pomoc narazie niewiem o co chodzi (dokladniej !!!!)
dodam tylko ze od niedawna mam ubuntu wiec moge nie wiedziec :)
Dariusz2000
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 11 gru 2007, 04:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10

Odp: Instalacja Huawei E220

Post autor: Dariusz2000 »

Tu masz program do Huawej E220 i innych modemów
Do tego modelu są tam aż 3 skrypty do wyboru (z PIN lub bez PIN) i jeszcze trzeci bez PIN
Kilka osób już to testowało, nie ma z tym problemów

Global GPRS http://www.globalgprs.strony.pl
t4keda
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 21 paź 2007, 18:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Instalacja Huawei E220

Post autor: t4keda »

A mi nie chce działać. Nie wiem czemu.
Mam Ubuntu 7.10 i blueconnect łaczy mi się przez Huawei E220.

wg instrukcji, miałem przypisać swojego użytkownika do grupy "dip" - z tym, że takiej grupy nie widziałem - więc utworzyłem.

Zalogowałem się ponownie, odpaliłem program, skonfigurowałem - raczej na pewno źle (bo nie działa).
Dostawca: Era-abonament
Modem: Huawei E220 PIN
Port: ???? -przetestowałem wszystkie, w katalogu /dev/*by_id znalazłem modem, we właściwościach zobaczyłem że pkt montowania (czy jakoś tak) ma /dev/ttysd2 (chyba - wiem ze przepisałem dobrze, ale teraz dokladnie nie pamietam)
PIN: podalem

I się łączył i nie połączył. Ktoś wie jak sobie z tym poradzić? Zaznaczam, że Ubuntu (ogólnie Linux), pomimo, że od jakiegoś czasu używam to i tak dla mnie nowość, więc wytłumaczenie proszę jak dla idioty - metodą łopatologiczną.
Dariusz2000
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 11 gru 2007, 04:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10

Odp: Instalacja Huawei E220

Post autor: Dariusz2000 »

t4keda pisze:Mam Ubuntu 7.10
wg instrukcji, miałem przypisać swojego użytkownika do grupy "dip" - z tym, że takiej grupy nie widziałem - więc utworzyłem.
W Ubuntu nie trzeba dodawać użytkownika do grupy "dip" . W instrukcji jest wyraźnie napisane, że wymaga tego instalacja na Debianie. W Ubuntu dostęp do Internetu jest możliwy zaraz po instalacji. Tylko Debian i Fedora wymagają włączenia pewnych rzeczy.

Nie wiem czy nie namieszałeś sobie w systemie zmieniając grupy i użytkowników. Na wszelki wypadek potestuj sobie modem na niezmienionym LiveCD. Mój program działa też na LiveCD.

t4keda pisze: Port: ???? -przetestowałem wszystkie, w katalogu /dev/*by_id znalazłem modem, we właściwościach zobaczyłem że pkt montowania (czy jakoś tak) ma /dev/ttysd2
Dziwne porty wpisujesz.
Na Ubuntu 7.10 ten modem dostaje port /dev/ttyUSB0 lub USB1, 2, 3 ...

Huawei E220 model 3,6 Mb/s działa bardzo dobrze w Global GPRS (testowałem go osobiście , mam także potwierdzenia od kilku innych osób). A jak z modelem 7.2 Mb/s to nie wiem.
t4keda
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 21 paź 2007, 18:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Instalacja Huawei E220

Post autor: t4keda »

No to już wiem w czym może być problem. Kumpel od razu jak dostał modem zaktualizował mu oprogramowanie do 7/2 mb/s. No dobra, jakoś sobie poradzę. Jak znajdę rozwiązanie to je z pewnością upublicznie.
Awatar użytkownika
karol755
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Instalacja Huawei E220

Post autor: karol755 »

mam nadzieje ze ci sie uda bo mam dokładnie ten sam problem i juz próbowałem chyba wsystkich programów do połączenia z modemem i nic. siedze nad tym pare dni i zaczyna mi juz brakować pomysłów:(:( a chetnie bym zrezygnował z windowsa ale kurczem nie mogem:(:(:(

EDIT:
t4keda sprubój na COM0 1 2 3 ... ja tak przed chwilą zrobiłem na globalGPRS i coś sie zaczeło dziać ale niestety na kazdym ustawieniu wyskakuje mi connect script failed i tak próbowałeem wszystkie scripty po kolei i nic to nie wiem juz co dalej
Awatar użytkownika
valdi74
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 441
Rejestracja: 01 maja 2007, 12:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań

Odp: Instalacja Huawei E220

Post autor: valdi74 »

Radial pisze: http://oozie.fm.interia.pl/pro/huawei-e220/ instrukcje konsolowe zostały zmienione pod Ubuntu
Ten sposób jest chyba tylko potrzebny w przypadku używania starszych kerneli

Rzuć okiem na wątek:
viewtopic.php?t=57918

U mnie modem (E620) było widać pod /dev/ttyUSB[0-2]. Kluczowym okazało się dodanie odpowiedniej liczby "\d" do skryptu i usunięcie paru komend w stosunku do tego, co znalazłem w sieci.

Sprawdź czy gcom będzie w stanie się połączyć. Jeśli tak, to moim zdaniem tylko kwestia napisania skryptów konfiguracyjnych.

Pozdrowienia,

WaldeK.
Dariusz2000
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 11 gru 2007, 04:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10

Odp: Instalacja Huawei E220

Post autor: Dariusz2000 »

t4keda sprubój na COM0 1 2 3 ... ja tak przed chwilą zrobiłem na globalGPRS i coś sie zaczeło dziać ale niestety na kazdym ustawieniu wyskakuje mi connect script failed
Tym się nie sugeruj. Jest to spowodowane tym, że komunikacja z portami COM w moim programie działa trochę inaczej niż z USB, stąd inne, trochę spóźnione informacje o błędach.
Nowa wersja Huawei najprawdopodobniej będzie tak jak stara używała portu /dev/ttyUSB0 ,1 , 2, 3
ale to zależy od sterownika zawartego w kernelu.

Jak nie widzisz w logach systemowych, że kernel przydzielił port urządzeniu , to nie masz co próbować komunikacji przy pomocy różnych skryptów lub mojego programu. Logi systemowe wyświetlisz komendą dmesg lub oglądając zawartość pliku /var/log/messages (albo w moim programie przyciskiem Podpowiedź)

Powinieneś szukać podobnie wyglądających linii:

Kod: Zaznacz cały

 usb 1-2: new full speed USB device using uhci_hcd and address 7
 usb 1-2: configuration #1 chosen from 1 choice
 option 1-2:1.0: GSM modem (1-port) converter detected
 usb 1-2: GSM modem (1-port) converter now attached to ttyUSB0
W przyszłych wersjach programu Global GPRS dodam obsługę kolejnych modemów, także wielu z tych, które są błędnie rozpoznawane przez kernel. Kilka z nich umiem uruchamiać, ale nie jest to jeszcze wbudowane w wersji beta 2 (staram się dodawać tam pewne uniwersalne moduły obsługujące wiele urządzeń, a nie robić osobne, specjalne dla każdego z modemów).

Na razie mam inne rzeczy do zrobienia w programie. Właśnie tworzę kolejną wersję beta 3 ...

Jak ktoś ma jakiś niedziałający sprzęt, to proszę o wysłanie listu na mój email (jest na dole strony programu http://www.globalgprs.strony.pl ) W liście oprócz nazwy urządzenia proszę podać swój nick z forum.
Awatar użytkownika
karol755
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Instalacja Huawei E220

Post autor: karol755 »

nie wiem jak to sie stało ale dzisiaj po pracy usiadłem przed kompem w celu dalszego zmaganie sie z połączeniem huawei do ubuntu na początku coś tam zaczeło sie dziać dziwnego niby sie łączył potem rozłączał potem zrestartowałem kopa dałem takie ustawienia jakie powinny być dla mojego medemu i wcisnołem połącz i o dziwo odpalił sie net :) nie wiem czemu ale działa być moze jezeli raz wprowadzi sie na początku złe ustawienie to potem modem juz nie reaguje i jezeli ktos stosuje metode prób i błeów tak jak ja na początku to musu restartować kompa za kazdym razem zeby być pewnym ze akurat te ustawienia są złe lub dobre. No i dzieki bardzo za wsparcie i podpowiedzi
LordD
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 19
Rejestracja: 29 lis 2006, 12:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Instalacja Huawei E220

Post autor: LordD »

Ale gdzie jest paczka deb z tym programem?
moopi
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 13 lis 2009, 15:37
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Instalacja Huawei E220

Post autor: moopi »

ja mam troszeczkę inny problem otóż jak podłączam modem Huawei e220 do laptopa wywala komunikat

Error mounting: mount exited with exit code 32: mount: block device /dev/sr1 is write-protected, mounting read-only
mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sr1,
missing codepage or helper program, or other error
In some cases useful info is found in syslog - try
dmesg | tail or so

potem

Error mounting: mount exited with exit code 32: mount: /dev/sr1 is not a valid block device

Ściągnęłam vodafone-mobile-connect-card-driver-for-linux wraz z potrzebnymi paczkami ale program nie widzi modemu.

Oczywiście tak jak większość pytających użytkowników/użytkowniczek jestem początkująca.

Jakieś pomysły?
siemko41
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 02 lis 2009, 19:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Instalacja Huawei E220

Post autor: siemko41 »

Dariusz2000 pisze:Tym się nie sugeruj. Jest to spowodowane tym, że komunikacja z portami COM w moim programie działa trochę inaczej niż z USB, stąd inne, trochę spóźnione informacje o błędach.
Nowa wersja Huawei najprawdopodobniej będzie tak jak stara używała portu /dev/ttyUSB0 ,1 , 2, 3
ale to zależy od sterownika zawartego w kernelu.

Jak nie widzisz w logach systemowych, że kernel przydzielił port urządzeniu , to nie masz co próbować komunikacji przy pomocy różnych skryptów lub mojego programu. Logi systemowe wyświetlisz komendą dmesg lub oglądając zawartość pliku /var/log/messages (albo w moim programie przyciskiem Podpowiedź)

Powinieneś szukać podobnie wyglądających linii:

Kod: Zaznacz cały

 usb 1-2: new full speed USB device using uhci_hcd and address 7
 usb 1-2: configuration #1 chosen from 1 choice
 option 1-2:1.0: GSM modem (1-port) converter detected
 usb 1-2: GSM modem (1-port) converter now attached to ttyUSB0
W przyszłych wersjach programu Global GPRS dodam obsługę kolejnych modemów, także wielu z tych, które są błędnie rozpoznawane przez kernel. Kilka z nich umiem uruchamiać, ale nie jest to jeszcze wbudowane w wersji beta 2 (staram się dodawać tam pewne uniwersalne moduły obsługujące wiele urządzeń, a nie robić osobne, specjalne dla każdego z modemów).

Na razie mam inne rzeczy do zrobienia w programie. Właśnie tworzę kolejną wersję beta 3 ...

Jak ktoś ma jakiś niedziałający sprzęt, to proszę o wysłanie listu na mój email (jest na dole strony programu http://www.globalgprs.strony.pl ) W liście oprócz nazwy urządzenia proszę podać swój nick z forum.
Ale napisz też,że ten program w wersji darmowej działa tylko przez 30 min.,a na połączenie z internetem trzeba czekać 5min...wszystkim,którzy mają problemy z modemami huawei na ubuntu9.10 mogę tylko polecić powrót do 9.04.To nie jest jedyny problem niestety z tą wersją!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości