Strona 1 z 3

Jest jakaś dobra przeglądarka plików RAW pod Kubuntu/Ubuntu?

: 20 wrz 2006, 11:57
autor: Fotograf
Poszukuję jakiejś dobrej przeglądarki plików RAW Canona (cr2) pod Linuksa. Dotychczasowe programy, które "przeegzaminowałem" w tym temacie zupełnie sobie z tym nie radzą. Konqueror i Nautilus co prawda pokazują nazwy plików, ale w ogóle nie wyświetlają ich ikon, czy tym bardziej miniaturek. Z kolei Gwenview, DigiKam, GQview, gThumb w ogóle tego rodzaju plików nie widzą. Czy istnieje zatem obecnie jakaś dobra przeglądarka pod Linuksa (Kubuntu/Ubuntu), która radzi sobie dobrze z plikami RAW? Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

: 20 wrz 2006, 11:58
autor: prawdapunk
Do większości podanych przez Ciebie plików istnieją wtyzki umożliwiające konwersje plików RAW na JPG oraz przeglądanie ich.

: 20 wrz 2006, 12:18
autor: Fotograf
prawdapunk pisze:Do większości podanych przez Ciebie plików istnieją wtyzki umożliwiające konwersje plików RAW na JPG oraz przeglądanie ich.
Tyle, to ja wiem. Tylko, że ja najpierw chciałbym obejrzeć sobie takie zdjęcia w przeglądarce, aby wstępnie ocenić, czy w ogóle warto je przerabiać w GIMP-ie na jpg, czy też może od razu wywalić. I właśnie takiej przeglądarki mi pod Linuksem brakuje.

: 20 wrz 2006, 12:21
autor: salvadhor
Najlepiej to użyć ufraw'a.
Występuje w wersji samodzielnej i ma plugin do gimpa.
Bardzo ładnie można wywołać raw'a.
( http://download.ubuntu.pl ).

Są też inne programy/przeglądarki ( rawstudio, rawtherapee, f-spot itp ) ale ufraw jest chyba najszybszy, najporęczniejszy, najdokładniejszy ( choć rawtherapee też ma zaawansowane algorytmy do obróbki raw'ów - tyle, że jest wolny ).

Ja robię tak, że otwieram sobie gimpa, otwieram okno wczytywania pliku, i klikam sobie po koleji na rawach dla których pojawia mi się miniaturka z prawej strony. Jeżeli chcę wczytać do programu, otwieram.

: 20 wrz 2006, 12:40
autor: Fotograf
salvadhor pisze:Najlepiej to użyć ufraw'a.
Występuje w wersji samodzielnej i ma plugin do gimpa.
Bardzo ładnie można wywołać raw'a.
( http://download.ubuntu.pl ).
Mam ufrawa zainstalowanego, w połączeniu z GIMP-em i tego samodzielnego. Ale cały czas nie o to mi chodzi. Chciałbym mieć możliwość najpierw obejrzenia sobie tych RAW-ów za pomocą jakiejś przeglądarki, która jednocześnie też będzie w stanie wyświetlać miniaturki.
salvadhor pisze:Są też inne programy/przeglądarki (rawstudio, rawtherapee, f-spot itp.)
Pierwsze dwa programy nawet mi ie wykrywa Synaptic. W związku z tym nie mam ich zainstalowanych. A F-spot co prawda pokazuje miniaturki RAW-ów, ale wydaje mi się on jakiś dziwny, bo niegdzie nie widzę możliwości wejścia w katalog ze zdjęciami.
salvadhor pisze:ale ufraw jest chyba najszybszy, najporęczniejszy, najdokładniejszy ( choć rawtherapee też ma zaawansowane algorytmy do obróbki raw'ów - tyle, że jest wolny ).
Ufraw-a używam do obróbki zdjęć pod GIMP-em. Sam Ufraw z kolei u mnie w ogóle nie pokazuje miniaturek.
salvadhor pisze:Ja robię tak, że otwieram sobie gimpa, otwieram okno wczytywania pliku, i klikam sobie po koleji na rawach dla których pojawia mi się miniaturka z prawej strony. Jeżeli chcę wczytać do programu, otwieram.
Robię tak samo, ale w chwili kiedy już chcę dany plik obrobić. Brakuje mi natomiast przeglądarki takich plików.

: 20 wrz 2006, 12:55
autor: Magnes
Fotograf pisze:A F-spot co prawda pokazuje miniaturki RAW-ów, ale wydaje mi się on jakiś dziwny, bo niegdzie nie widzę możliwości wejścia w katalog ze zdjęciami.
Bo w F-Spot pokazywane zdjęcia muszą się znaleźć w bibliotece - musisz określić jakie katalogi masz ze zdjęciami i on ci wszystkie wyszuka i przy zmianach będzie ich listę uzupełniał.

: 20 wrz 2006, 13:21
autor: salvadhor
Używasz KDE i szczerze powiedziawszy nie znalazłem jak zintegrować Krusadera ( menadżer plików w KDE ) z wyświetlaniem miniaturek rawów.

Za to nautilusa w Gnome można dość łatwo do tego przymusić : http://www.penguin.cz/~utx/gnome-dcraw

Spróbuj poszukać w sieci opisów nt. krusadera, thumbnails i raw. Inne przeglądarki albo nie odczytają twojego typu rawów, albo nie będą wyglądały jak należy. Integracja z menadżerem plików to jedyne sensowne rozwiązanie.

PS: http://gqview.sourceforge.net/view-down.html
Wersja 2.1.1 obsługuje kilka różnych formatów RAW. Niestety, to wszystko program w GTK ( choć posiadacze Gnome/Xfce się ucieszą :) ). Należy ściągnąć pakiet .rpm i zalienować go do .deb'a. A potem dpkg --install gqvie*.deb

: 25 wrz 2006, 07:08
autor: Fotograf
salvadhor pisze:Używasz KDE i szczerze powiedziawszy nie znalazłem jak zintegrować Krusadera ( menadżer plików w KDE ) z wyświetlaniem miniaturek rawów.
Pod KDE używam też czasami Nautilusa i jak by się dało zrobić tak, że zacząłby on wyświetlać miniaturki RAW-ów, to pewnie używałbym go wówczas znacznie częściej.
salvadhor pisze:Za to nautilusa w Gnome można dość łatwo do tego przymusić : http://www.penguin.cz/~utx/gnome-dcraw
Na tej stronie znalazłem tylko tekst po angielsku i niewiele z niego rozumiem, bo bardzo słabo ten język znam.
salvadhor pisze:PS: http://gqview.sourceforge.net/view-down.html
Wersja 2.1.1 obsługuje kilka różnych formatów RAW. Niestety, to wszystko program w GTK ( choć posiadacze Gnome/Xfce się ucieszą :) ). Należy ściągnąć pakiet .rpm i zalienować go do .deb'a.
Tylko jak?

: 25 wrz 2006, 08:50
autor: przemas
Alienujesz deba w ten sposób

Kod: Zaznacz cały

sudo alien nazwa paczki.rpm
i wynikiem jest nazwapaczki.deb :) a potem instalujesz poprzez dpkg i po sprawie.

: 26 wrz 2006, 20:26
autor: Fotograf
przemas pisze:Alienujesz deba w ten sposób

Kod: Zaznacz cały

sudo alien nazwa paczki.rpm
i wynikiem jest nazwapaczki.deb :) a potem instalujesz poprzez dpkg i po sprawie.
Tylko, że w moim wypadku jest to chyba w ogóle niewykonalne, bo zapomniałem wcześniej dodać, że ja mam notebooka z AMD64. A zauważyłem, że plik rpm gqview jest na i386.

: 27 wrz 2006, 09:34
autor: przemas
A system masz na 64 bit czy na 32 bit ? Zresztą programy pod 32 bit działają pod systemem 64bit zobacz na tej stronie

: 27 wrz 2006, 10:27
autor: Fotograf
przemas pisze:A system masz na 64 bit czy na 32 bit ?
Na 64.
przemas pisze:Zresztą programy pod 32 bit działają pod systemem 64bit zobacz na tej stronie
Dzięki za te "namiary".

: 16 lis 2006, 17:16
autor: q-bek
Wiem, ze to stary watek, ale...
Jest taki programik nazywa sie RawView - napisany w javie i teoretycznie dziala pod wszystkim co ma jave. Bardzo fajnie sie nim podglada i oglada raw'y wszelkiej masci.
Jest tylko taki problem, ze pod winda mi dziala, a pod linuxem wywala blad i nie idzie go uruchomic.

No i tak mi jeszcze do glowy Picasa2 przyszla bo jest tez jej port linuxowy tutaj

pozdro
Kuba

: 16 lis 2006, 18:16
autor: Fotograf
q-bek pisze:Jest taki programik nazywa sie RawView - napisany w javie i teoretycznie dziala pod wszystkim co ma jave. Bardzo fajnie sie nim podglada i oglada raw'y wszelkiej masci.
A jak się go instaluje pod Ubuntu/Kubuntu?
q-bek pisze:Jest tylko taki problem, ze pod winda mi dziala, a pod LINUKSEM wywala blad i nie idzie go uruchomic.
No to kicha, bo ja w ogóle nie używam windy.

: 16 lis 2006, 18:53
autor: salvadhor
http://www.raw-converter.com/en/index.p ... 3&offset=0

Wszystkich programów ruszających raw'y pod Linuksem to może tam nie ma, ale polecam poszperać, poodwiedzać strony projektów, czasem ciekawe linki do innych programów można znaleźć. U mnie numero uno jest nadal ufraw + plugin do gimpa. Z ciekawości od czasu manipuluję na rawach pod LightZone ( w javie, działa dość znośnie ).

: 16 lis 2006, 19:02
autor: Fotograf
salvadhor pisze:http://www.raw-converter.com/en/index.p ... 3&offset=0

Wszystkich programów ruszających raw'y pod Linuksem to może tam nie ma, ale polecam poszperać, poodwiedzać strony projektów, czasem ciekawe linki do innych programów można znaleźć.
Dzięki za "namiary". Poszperam.
salvadhor pisze:U mnie numero uno jest nadal ufraw + plugin do gimpa.
U mnie taż, ale mimo wszystko nie jest to przeglądarka.
salvadhor pisze:Z ciekawości od czasu manipuluję na rawach pod LightZone ( w javie, działa dość znośnie ).
A gdzie go szukać? Synaptic go nie wykrywa.

: 16 lis 2006, 19:20
autor: salvadhor
http://sonic.net/~rat/lightcrafts/

Trzeba ściągnąć, rozpakować ( np. do ~/ ), wejść w katalog programu i uruchomić ( ./LightZone ). Wersja 1.6 stabilna, wersja 2.0 mniej ( u mnie się wieszała/wyłączała ). Aha, lepiej ściągnąć wersję 25megową, od razu ma ze sobą Javę, itp itd - nie trzeba szukać po dysku, jak ktoś nie ma zacięcia.

Screenshoty :
http://sonic.net/~rat/lightcrafts/screenshots.html

A tak jaszcze na boku - nie szukałeś rozwiązań dla KDE które wyświetlają miniaturki raw'ów przy przeglądaniu plików ? Ja ostatnio wdrażałem u siebie takie rozwiązanie, niestety musiałem sobie sam skrypty pisać, po wcześniejszym rozczajeniu co i jak w Rox-filerze. Myślę, że dla Krusadera ( to domyślny FM dla KDE ? ) coś takiego powinno istnieć - większość programów do raw'ów opiera się przecież na dcraw'ie.

: 16 lis 2006, 19:37
autor: Fotograf
salvadhor pisze:http://sonic.net/~rat/lightcrafts/

Trzeba ściągnąć, rozpakować ( np. do ~/ ), wejść w katalog programu i uruchomić ( ./LightZone ). Wersja 1.6 stabilna, wersja 2.0 mniej ( u mnie się wieszała/wyłączała ). Aha, lepiej ściągnąć wersję 25megową, od razu ma ze sobą Javę, itp itd - nie trzeba szukać po dysku, jak ktoś nie ma zacięcia.
Czy ten program obsługuje też RAW-y?
Właśnie zainstalowałem sobie RawView i działa. Czegoś takiego właśnie szukałem. Dzięki za pomoc.

: 18 lis 2006, 23:01
autor: q-bek
Fotograf pisze:
q-bek pisze:Jest taki programik nazywa sie RawView - napisany w javie i teoretycznie dziala pod wszystkim co ma jave. Bardzo fajnie sie nim podglada i oglada raw'y wszelkiej masci.
A jak się go instaluje pod Ubuntu/Kubuntu?
Generalnie powinno byc tak, ze jezeli masz zainstalowana Jave wyzsza niz 1.4 to powinno wystarczyc napisac 'java -jar RawView.jar' i powinien odpalic. ale wywala ze nie moze czegos odczytac w zwiazku z main class. Troche szukalem co oznacza ten blad, ale jakos zapalu mi nie starczylo.
q-bek pisze:Jest tylko taki problem, ze pod winda mi dziala, a pod LINUKSEM wywala blad i nie idzie go uruchomic.
No to kicha, bo ja w ogóle nie używam windy.[/quote]

Ja sobie poradzilem odpalajac NikonView i Nikon Capture pod Wine troche bylo problemow z instalacja, ale samo dzialanie bez zarzutu.
Moze sprobuj w ten sposob odpalic Canon Utilities?


Aha. widze wlasnie ze palec szybszy mialem niz oko.

To jeszcze takie pytanie do Fotografa - ktora wersje javy masz?

: 15 gru 2006, 09:17
autor: numalek
q-bek mam pytanko do Ciebie. Na jakim sprzęcie odpaliłeś Capture (która wersja) i z którą wersją Wine? Ja próbowałem NX'a odpalić ale mi się nie udało niestety.