Jest jakaś dobra przeglądarka plików RAW pod Kubuntu/Ubuntu?

Grafika, film, dźwięk.
TheS
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 04 lip 2006, 14:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: TheS »

Temat trochę stary ale może komuś się to przyda...
W repozytorium universe dla Feisty jest sobie paczka gnome-raw-thumbnailer, po instalacji RAWy wyświetlane są jako miniaturki bezpośrednio w nautilusie. To chyba najwygodniejsze rozwiązanie.
mattnick
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 30
Rejestracja: 18 kwie 2007, 14:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Post autor: mattnick »

a może faststone imageviewer pod wine ?? Darmowy i naprawdę świetny !!!!

Tylko jest problem, ze miniaturki rawów pokazuje tylko jak były obrabiane w photosghopie :(
Awatar użytkownika
przemas
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 114
Rejestracja: 26 sie 2005, 20:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Post autor: przemas »

Zobaczcie sobie najnowszy RawTherapee bardzo dobry programik i do przeglądania i do obróbki :)
Registered Ubuntu User #1910
Registered Linux User #400035
Obrazek
--
Bywają myśli tak głębokie, że pogrążają autora.
Harvest
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 19 maja 2007, 00:27
Kontakt:

Post autor: Harvest »

RawTherapee próbuję odpalić tego Rawtherapee i wypluwa mi następujący błąd:

Kod: Zaznacz cały

harvest@Harvest:~/Desktop/rawtherapee211_glibc24$./rt
./gtkrc:47: Clearlooks configuration option "sunkenmenu" is not supported and will be ignored.
./gtkrc:48: Clearlooks configuration option "menuitemstyle" is not supported and will be ignored.
./gtkrc:49: Clearlooks configuration option "listviewitemstyle" is not supported and will be ignored.
./gtkrc:50: Clearlooks configuration option "progressbarstyle" is not supported and will be ignored.

(rt:7839): Gtk-WARNING **: Unable to locate theme engine in module_path: "murrine",
terminate called after throwing an instance of 'Glib::FileError'
Aborted (core dumped)
Mam Xubuntu z Compiz-fusion. Może ktoś wie co z tym problemem zrobić...
Pozdr
jjarzabek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 31 paź 2007, 19:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Jest jakaś dobra przeglądarka plików RAW pod Kubuntu/Ubuntu?

Post autor: jjarzabek »

Moje roziazanie dla RAWów Nikona:

- Jako przeglądarka obrazów Irfanview pod wine, nie tylko miniaturki, ale i szybkie pełno ekranowe obrazy.
- Do obróbki długo szukałem, aż w końcu zainstalowałem LightZone (niestety coś sie stało i aktualnie jest niedostępna). A efekty obróki sa świetne. GIMP tylko do zabaw w zamiane na czarnobiałe zdjecia.

pozdrawiam
VDR
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 02 paź 2007, 20:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Jest jakaś dobra przeglądarka plików RAW pod Kubuntu/Ubuntu?

Post autor: VDR »

jest taka przegladara jak xnview -- duzo potrafi - w repo jej nie widze -- jest pod linuxa, winde, freebsd itd ...

z platnych do RAW polecam Bibble Pro !
Jesli Ci pomoglem, odwdziecz sie i kliknij na ikonke [img]http://forum.ubuntu.pl/images/Ubuntu/bu ... tation.gif[/img]
http://art.debesciak.net
Just
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 04 sie 2008, 14:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Jest jakaś dobra przeglądarka plików RAW pod Kubuntu/Ubuntu?

Post autor: Just »

q-bek, bardzo chcę uruchomić Nikone Capture na Linuksie (obecnie Ubuntu 8.04). Nie znalazłem bardziej intuincyjnego programu na Linuksa do obróbki RAW-ów, w którym mógłbym osiągnąć podobne efekty pracy jak właśnie na Nikon Capture NX pod Windows.
Napisz proszę jak udało Ci się uruchomić ten program!

jjarzabek, czy możesz podać linka do najnowszej stabilnej wersji polecanego przez Ciebie programu (LightZone)? Chętnie przetesuję!
px33
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 119
Rejestracja: 14 wrz 2006, 18:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Jest jakaś dobra przeglądarka plików RAW pod Kubuntu/Ubuntu?

Post autor: px33 »

http://www.lightcrafts.com/linux/index.html

Chociaż IMO Bibble Pro jest lepszy
Just
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 04 sie 2008, 14:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Jest jakaś dobra przeglądarka plików RAW pod Kubuntu/Ubuntu?

Post autor: Just »

Dzięki za link.
Po przejrzeniu już chyba ponad 5 różnych programów muszę stwierdzić, że NIC MI NIE PASUJE !!! Po pierwsze dlatego, że zdjęcie nijak ma się do tego jakie po samym tylko otworzeniu widzę w Nikon Capture NX. Pewnie niemały na to wpływa ma, że posiadam aparat Nikon. Zresztą w Windows też sobie niczego innego nie znalazłem i cały czas jadę na Nikon Capture NX. Wracając do różnic. No wszystko jest inne. Kolory, jasność, kontrast. Oczywiście, pewnie można to w jakiś sposób wyregulować, ale to dłuższa zabawa (a czasem robię bardzo dużo zdjęć i nie mogę sobie pozwolić na takie zabawy). Może przekonałbym się gdyby w tych programach działała jakaś automatyka, ale na razie jej nie widzę...
px33
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 119
Rejestracja: 14 wrz 2006, 18:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Jest jakaś dobra przeglądarka plików RAW pod Kubuntu/Ubuntu?

Post autor: px33 »

To może jednak warto zwykłe zdjęcia zapisywać do .jpg - są prostsze w obróbce, a o ile nie potrzeba maksymalnej rozdzielczości i warunki nie są ciężkie (np. przy zdjęciach w nocy bez statywu), efekty nie są złe.
Just
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 04 sie 2008, 14:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Jest jakaś dobra przeglądarka plików RAW pod Kubuntu/Ubuntu?

Post autor: Just »

Tylko widzisz px33. Ja na to patrzę trochę inaczej, a mianowicie ja muszę mieć pewność (przy JPG kilka razy poległem z braku możliwości dalszej obróbki), że w razie jakiejś nieciekawej sytuacji zdjęcie będę w stanie jakoś odratować. Być może nawet bardzo dobre zdjęcie. Tutaj tej pewności nie mam i możliwości mam niestety za małe. Do zdjęć przyjmuję dużą wagę i tutaj nie może być żadnych kompromisów.

Ludzie !!! Prośba na przyszłość !!! Jeśli uda się komuś z powodzeniem odpalić Nikon Capture NX (nie ważne czy wersja 1.xx czy 2.xx) to proszę pisać do mnie w tej sprawie przez wysłanie wiadomości prywatnej lub na mail. To dla mnie bardzo ważna sprawa :)

px33, czy mogę zamieścić na forum post, w którym informowałbym innych o moich bojach z uruchomieniem aplikacji Nikon Capture NX ;) (bo fakt faktem coś już zacząłem działać w tym kierunku przy pomocy pewnej miłej osoby z innego forum :)). Może ktoś by się dołączył :) ?
jjarzabek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 31 paź 2007, 19:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Jest jakaś dobra przeglądarka plików RAW pod Kubuntu/Ubuntu?

Post autor: jjarzabek »

Jako posiadacz Nikona też cierpię z tego powodu, że programy Nikona od razu otwieraja ładnie zdjęcia. Ale od pewnego czasu uzywam Rawstudio i uwazam że daje rady. Teraz testuję Wspomniane wyżej Raw Therapy i zdaje się, że sie całkowicie przesiąde.
A do przeglądania okazało się że F-spot bardzo ładnie składa Rawy z Nikona :)
px33
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 119
Rejestracja: 14 wrz 2006, 18:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Jest jakaś dobra przeglądarka plików RAW pod Kubuntu/Ubuntu?

Post autor: px33 »

px33, czy mogę zamieścić na forum post, w którym informowałbym innych o moich bojach z uruchomieniem aplikacji Nikon Capture NX (bo fakt faktem coś już zacząłem działać w tym kierunku przy pomocy pewnej miłej osoby z innego forum ). Może ktoś by się dołączył ?
Jak ci się udało odpalić to wrzuć to do FAQ po prostu.
Just
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 04 sie 2008, 14:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Jest jakaś dobra przeglądarka plików RAW pod Kubuntu/Ubuntu?

Post autor: Just »

px33, udało mi się częściowo uruchomić za pomocą znalezionego w necie skryptu. Mówię częściowo, bo doszedłem tylko do okienka powitalnego :P

PS. jjarzabek, zdjęcie w RawStudio, jak i innych programach jest po prostu szare - zobacz przykładowe zdjęcie: (link) http://img178.imageshack.us/img178/3310/szarepd0.png No jak można coś takiego zaakcentować ??? Aha, co do screena... na górze - tak mniej więcej wygląda to w aparacie (kolory, kontrast) i po załadowaniu do Nikon Capture NX. Swoją drogą ciekawe dlaczego widoczna na górze w linku miniaturka wyświetla się poprawnie, a w żadnym spotkanym przeze mnie programie od obróbki RAW do Linuksem się nie chce tak otworzyć :P Hmm... Ktoś wie???
jjarzabek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 31 paź 2007, 19:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Jest jakaś dobra przeglądarka plików RAW pod Kubuntu/Ubuntu?

Post autor: jjarzabek »

Just ale ja wiem o tym, że otwiera sie szare, wystarczy przeciągnąć kontrast o kilka punkcików i jest już dobrze. A jeszcze troche pokręcic i jest git. Przecież RAW jest po to aby ze zdjecia wyciągnąc maxa według swojego widzimisie.
Tak jak wspominałem testuje teraz Raw Therapee która na wstępie nie pozbawia zdjęcia az tak bardzo kontrastu.


PS. A NC 4.2 którego mam pod windą nigdy nie byłem zadowolony z ustawienia automatycznego, na szybkosci obróbki zalezy mi tylko wtedy gdy zdjecia są nie istotne i jest ich dużo, czyli rodzinne fotki z wczasów :)

PS. jjarzabek, zdjęcie w RawStudio, jak i innych programach jest po prostu szare -
Just
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 04 sie 2008, 14:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Jest jakaś dobra przeglądarka plików RAW pod Kubuntu/Ubuntu?

Post autor: Just »

jjarzabek, robiłem testy. Nikon Capture NX vs RawTheraphy z kilku zdjęć - wynik nieporównywanie lepszy dla tego pierwszego!
jjarzabek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 31 paź 2007, 19:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Jest jakaś dobra przeglądarka plików RAW pod Kubuntu/Ubuntu?

Post autor: jjarzabek »

Just dawno nie odpalałem NC. W sumie tylko porównywałem go z UfRawem jako pluginem do Gimpa jeszcze pod windą.
Ale jak wspomniałem wczesniej, zawsze musiałem zdjęcie robic pod swój gust i nadal muszę :) Ale o gustach się nie rozmawia.

EDIT:
Zaradziłem szarosci otwieranych zdjęć w RawStudio.
Ściagając z tej strony http://ufraw.sourceforge.net/Colors.html profil kolrów swego D50 (wiem, że nia ma tam wszystkich modeli.
I po ustawieniu w RawStudio tych profili na wejściu otrzymałem otwierając zdjęcie coś takiego http://rosanegra.ovh.org/test/zrzut.jpg.
Mam nadzieję, że tak otwierane zdjęcia Cię zadowolą Just.
Z tego co jest napisane na stronie z profilami kolorów każdy użytkownik NIKON-a dostaje je wraz z płytą dołaczoną do aparatu, więc pewnie to, że nowsze aparaty nie są tam wymienione niczego nie zmienia.

Pozdrawiam

ps.Teraz musze to równiez ustawić sobie w RawTherapee :)
CrisYansky
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 11 cze 2008, 21:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Jest jakaś dobra przeglądarka plików RAW pod Kubuntu/Ubuntu?

Post autor: CrisYansky »

I jak udało Ci się z RawTherpee?
jjarzabek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 31 paź 2007, 19:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Jest jakaś dobra przeglądarka plików RAW pod Kubuntu/Ubuntu?

Post autor: jjarzabek »

Ustawiłem w opcjach kolorów katalog z profilami ICC, ale gdy zmienie w w zakładce ICM na ten profil zdjęcie robi sie tragedią.
Fakt że to co w programie ustawione jest jako "domyślny aparatu" składa zdjęcie całkiem dobrze troche przepala, ale da się temu zaradzić.
Używałem go ostatnio i zadwolony jest z tego jak wyciąga szczegóły z cieni. Kompresja cieni działa w tym rpogramie dobrze.
CrisYansky
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 11 cze 2008, 21:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Jest jakaś dobra przeglądarka plików RAW pod Kubuntu/Ubuntu?

Post autor: CrisYansky »

Za przepalenia jest pewnie odpowiedzialny crisp, podbija trochę zdjęcie to i przepala. Profile ICC nie chcą mi działać w żaden sposób, osobiście używam Ufraw doskonale współgra z profilami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka, filmy, zdjęcia, grafika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości