Udostępnianie drukarki - samba i cups

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
Awatar użytkownika
Fardorn
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 119
Rejestracja: 03 kwie 2008, 20:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Udostępnianie drukarki - samba i cups

Post autor: Fardorn »

Cześć,

postanowiłem udostępnić drukarkę HL-L2300D w sieci lokalnej za pomocą najnowszego Ubuntu Server i Fujitsu S920. Zainstalowałem samba oraz cups, jak i sterowniki do drukarki. Połączenie ze stroną konfiguracyjną cups https://192.168.0.58:631 mam praktycznie od razu po uruchomieniu serwera i drukarka również jest widoczna na tej stronie. Natomiast na komputerach z Windows drukarka jest wykrywana dopiero po około 10-15 minutach od uruchomienia serwera. Wydruk działa poprawnie.

Otwierając eksplorator z poziomu Windows 10 i wpisując \\192.168.0.58 (adres serwera) również otrzymuję informację, że "Folder jest pusty" i dopiero po ok. 10-15 minutach pojawia się udostępniona drukarka. Powyższe weryfikowałem na dwóch różnych laptopach.

Czy taki czas jest czymś normalnym? Co może się dziać przez te 15 minut? Ponowne uruchamianie Windows również niczego nie zmienia - trzeba odczekać te kilka minut. Przyznam, że reinstalowałem system, cups i samba dwa razy z tego powodu myśląc, że gdzieś popełniłem błąd i dopiero przez przypadek, po upłynięciu tego okresu czasu zobaczyłem z poziomu Windows drukarkę.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2052
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Udostępnianie drukarki - samba i cups

Post autor: kobrawerde »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości