Ustawienie jasności ekranu poniżej minimum w ubuntu 16.04 LTS

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
nielubiewindowsa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 09 gru 2019, 17:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Ustawienie jasności ekranu poniżej minimum w ubuntu 16.04 LTS

Post autor: nielubiewindowsa »

Witam wszystkich forumowiczów!

Jakiś czas temu postanowiłem pożegnać się z Windowsem ( WIN 7 64bit ) i zacząć korzystać z Ubuntu. Obecnie korzystam z wersji 16.04 LTS 64-bit na laptopie Dell, ponieważ nie udało mi się zainstalować najnowszej wersji - będzie zainstalowana za jakiś czas przez kogoś kto się na tym zna. Pierwszą zauważalną dla mnie różnicą miedzy Windowsem jest to, że nie da się tutaj ( tak mi się wydaję :pt36: ) po prostu pobrać programu i zainstalować go z poziomu instalatora, a należy to robić z poziomu terminala co mi nie zawsze wychodzi. Potrzebuję programu, który umożliwi mi ustawienie jasności ekranu poniżej minimum lub dowiedzieć się jak i czy w ogóle można to zrobić z poziomu terminala. W internecie na anglojęzycznych forach są różne instrukcje, ale za ich pomocą nie zdołałem ustawić jasności poniżej minimum. Z góry chciałbym oznajmić, że próbowałem już programu flux ( oraz innego podobnego, który miał dokładnie tą samą zasadę działania ), ale jego obsługa wywołuje u mnie mieszane emocje - program ten ustawia jasność wg danych lokacyjnych oraz strefy czasowej. Jak dla mnie to zupełny bez sens, ponieważ wystarczy mi prosta możliwość ręcznego ustawienia jasności ekranu poniżej minimum, bez żadnych dodatkowych funkcji, które są moim zdaniem zbędne i tylko przeszkadzają. Poza tym, to ja chcę decydować o jasności ekranu w danym momencie.

Czy ktoś z Was wie jak to zrobić? Jeśli tak to proszę o komentarz z instrukcją lub linkiem do programu, który mi to umożliwi.

Pozdrawiam oraz z góry dziękuję za pomoc!
Awatar użytkownika
yahoob3
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 443
Rejestracja: 01 lip 2013, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Ustawienie jasności ekranu poniżej minimum w ubuntu 16.04 LTS

Post autor: yahoob3 »

Zdajesz sobie sprawę z tego, że opisałeś problem w taki sposób, jakbyś chciał przyciemnić ekran bardziej niż jego wyłączenie? :)

Jeśli dobrze zrozumiałem... zainteresuj się programem "Redshift". Powinien być w repozytoriach, jest także applet do sterowania parametrami obrazu.


BTW Dystrybucje Linuksa nie są darmowym Windows... inny system, inne rozwiązania... jeśli chcesz używać trzeba się przestawić :)
Mint 20.1 Cinnamon, kern. 5.4; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M; LU#586742;
nielubiewindowsa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 09 gru 2019, 17:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Re: Ustawienie jasności ekranu poniżej minimum w ubuntu 16.04 LTS

Post autor: nielubiewindowsa »

Dlaczego tak uważasz? Ustawienie jasności ekranu poniżej " systemowego minimum " nie ma nic wspólnego z jego wyłączeniem, ponieważ matryca sprzętu na to pozwala. Nawet przy ustawieniu na maksymalne minimum gdzie widać tylko czarny ekran, pozostaje on mimo to włączony. ;) Poniżej wspomnianego " systemowego minimum " można jeszcze naprawdę sporo zejść jeśli chodzi o jasność ekranu - zarówno na laptopie, PC jak i Smartfonie ( np. Midnight ).

Obczajałem już Redshift i nie wchodzi on w grę. Udało mi się zainstalować " Brightness Controller " i ten w zupełności wystarczy.

Dokładnie. Korzystanie z systemu Linux różni się od Windowsa przede wszystkim tym, że użytkownik nie jest w 100 % bierny oraz obsługiwany przez instalatory, które wymagają jedynie kliknięć myszką.

Mimo wszystko dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość