Strona 1 z 1

Ubuntu początkującego bolączki

: 08 lis 2019, 11:20
autor: joker0skater
Witam serdecznie na forum,

od kilku tygodni używam Ubuntu i optymistycznie rzecz ujmując mam mieszane odczucia. Może ktoś powiedziałby w czym rzecz a może ten system tak ma, a może użytkownik :)
Żyłem w przeświadczeniu, że systemy oparte na Linuxie są stabilniejsze, nieawaryjne i wydajne. Nie wymagają takiego przygotowania środowiska jak Windows, tu podobno od początku mamy narzędzia i wszystko działa. W oparciu o te opinie zdecydowałem się na instalację.
Udało mi się skutecznie rozwiązać kilka problemów - udostępnienie danych (mediów) w sieci domowej, również dla telewizora.
Udało mi się rozwiązać problem z brakiem dźwięku po hdmi, instalacja starej karty dźwiękowej to praktycznie wpięcie w PCI i już działa, bez żadnych instalacji sterowników, konfiguracji i ustawień.
Udało się sprawnie zainstalować dodatek wyświetlający włączenie caps/num locka. Podobnie z innymi urządzeniami, wszystko co mam w domu podłączam i działa.
Tak wiem, banały, ale jest przeciętnym użytkownikiem z niewygórowanymi oczekiwaniami.
A co na minus...
System wg mnie jest niestabilny - co godzinę, może dwie wywala mnie z pulpitu, robionej pracy, zamyka wszystkie aplikacje i zapala się okno logowania.
Praktycznie nie mogę instalować nowych programów z tego managera aplikacji, instalacja w pewnym momencie się zacina i wyskakuje błąd, że nie udało się pobrać plików.
Z czego to może wynikać? Czy próbować innego wersji Linuxa? Czy potrzeba nabrać innych nawyków? Oczekuję stabilnej pracy w podstawowym zakresie działania PC.

Re: Ubuntu początkującego bolączki

: 08 lis 2019, 14:58
autor: jacekalex
Wywalanie z Pulpitu po okreslonym w przybliżeniu czasie prawdopodobnie oznacza wyciek pamięci Xorga czy Waylanda (ewentualnie jakiś inny kluczowy element środowiska graficznego) nie wiem, co tam używasz.
Objawia się to tym, że zużycie pamięci przez proces rośnie, rośnie, aż wyczerpie zasoby kompa i wtedy system go automatycznie ubije, stąd powrót do okna logowania.
Windows do podobnych wypadków ma sprzętowy przycisk RESET.

Napisz może, jak tam masz za wersję systemu, jak sprzęt (szczegóły techniczne) i jakie sterowniki do niego.

Po takim samoczynnym ubiciu sesji graficznej w /var/log/kern.log i w wyniku dmesg powinna być informacja, co się dokładnie wydarzyło w systemie na poziomie kernela i sterowników.

Przy takiej śmierci środowiska graficznego wrzuć wynik polecenia

Kod: Zaznacz cały

sudo dmesg
na jakiś serwis typu https://paste.ubuntu.com/
i daj tu linka do tego wyniku.