Udostępnianie internetu z modemu USB do sieci LAN

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
JanekT
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: PL

Udostępnianie internetu z modemu USB do sieci LAN

Post autor: JanekT »

Witam.
Mam podłączony do laptopa modem USB (Huawei E3372), internet na nim normalnie działa. Chciałbym udostępnić ten internet poprzez zwykły kabel LAN, który zamierzam podłączyć do routera ustawionego jako switch i dalej już po Wi-Fi. O ile z ustawieniem routera (D-Link DIR-300) jako switch problemu nie miałem, o tyle nie bardzo wiem jak zrobić, żeby Ubuntu robiło za swego rodzaju router, stąd też moja prośba o pomoc. ;-)
Jako wyjaśnienie dodam, że system widzi modem USB jako ppp0, natomiast kartę sieci przewodowej jako eth0 [dane z ifconfig].
frytek
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 330
Rejestracja: 06 sty 2006, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Udostępnianie internetu z modemu USB do sieci LAN

Post autor: frytek »

Network Manager - wchodzisz w konfigurację połączeń, wybierasz połączenie kablowe eth0, modyfikuj, ustawienia IPv4, "współdzielone z innymi komputerami".


ćwiczyłem to, ale dość dawno. prawdopodobnie będzie ci też potrzebny serwer DHCP, o ile nie chcesz każdemu klientowi ustawiać adresu i bramy - ale nie jest on niezbędny, jeśli ustawisz to ręcznie.

a tak przy okazji: gdybyś zrobił wifi typu ad-hoc, to możesz udostępniać po wifi prosto z kompa, a switcha wifi oddać biednym. :)
JanekT
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: PL

Re: Udostępnianie internetu z modemu USB do sieci LAN

Post autor: JanekT »

frytek pisze:a tak przy okazji: gdybyś zrobił wifi typu ad-hoc, to możesz udostępniać po wifi prosto z kompa, a switcha wifi oddać biednym. :)
Tyle to ja wiem, ale niestety Android nie wspiera sieci typu Ad-Hoc. W każdym razie dzięki za pomoc. :clap:
Ubek308
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 574
Rejestracja: 25 maja 2011, 10:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Udostępnianie internetu z modemu USB do sieci LAN

Post autor: Ubek308 »

Domowe komputery maja miec default route na DLinka.
Default route DLinka - na laptop.
Pozniej ustawienia routingu i forwardingu w obie strony w laptopie a takoż wlaczenie masqueradingu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 4 gości