xscreensaver nie włącza się

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
szevaa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 21 cze 2012, 19:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

xscreensaver nie włącza się

Post autor: szevaa »

Witam zainstalowałem pakiet xscreensaver i ustawiłem blank after na 1, cycle after na 10, a loch sctreeen after mam wyłączone jednak ten wygaszacz nie działa tzn nie włącza się nawet próbowałem włączyć go na sztywno komenda xscreensaver -nosplash jednak tez nie wyszło ...

Proszę o pomoc :)

-- 26 gru 2014, o 01:07 --

Dobra jednak działa po tej minucie ... tylko mam jeszcze trzy pytania.
czy dobrze rozumiem ze po 10 minutach ekran sie wylaczy ?
jak zrobic tak aby po wznowieniu system prosil o haslo?
i jaka komenda moge wywolac wygaszacz
frytek
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 330
Rejestracja: 06 sty 2006, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: xscreensaver nie włącza się

Post autor: frytek »

1. wyłącz wygaszacz wbudowany w system, bo pewnie gdzieś tam sobie w tle działa i przeszkadza. najlepiej go odinstalować, ale niektóre środowiska graficzne nie pozwalają. wystarczy wtedy go dezaktywować.

2. do "programy startowe" dodaj polecenie xscreensaver
(jak nie chcesz robić teraz restartu, to lewy Alt+F2, wpisz xscreensaver, enter i możesz przejść do punktu 3)

3. w terminalu: xscreensaver-command daje parę opcji, m. in. "-lock", którą można sobie przypisać do kombinacji klawiszy, jeśli chcesz mieć zamykacz ekranu na żądanie, pod windowsem jest to win_key+L (jak Lock), więc warto chyba przypisać ten sam, bo to niby jakiś standard...

4. żeby ekran się blokował trzeba zaznaczyć opcję "blank after" (czarny po:) ORAZ opcję "Lock screen after" (zamknij ekran po:) i dać tej ostatniej wartość nieco dłuższą niż tej pierwszej.

5. natomiast parametry poszczególnych wygaszaczy ustawiasz poleceniem xscreensaver-demo, który zresztą powinien być obecny w menu jako "wygaszacz ekranu". jeśli system ma zainstalowany własny wygaszacz, którego nie można odinstalować, to będziesz mieć dwie takie pozycje i musisz we właściwościach sprawdzić, która z nich jest podpięta do polecenia xscreensaver-demo (i, jak pisałem wyżej, tę drugą, wbudowaną, dezaktywować).

6. xscreensaver ma więcej pakietów - sprawdź sobie, domyślnie instalują się tylko te bardziej prymitywne. osobną sprawą jest doinstalowanie modułu electric sheep, jak dla mnie: najładniejszy graficznie (ale działa dopiero jak wygeneruje albo pobierze trochę danych. jak chcesz, to mogę ci wystawić na sieci parę giga do ściągnięcia. demka są np. na youtube: https://www.youtube.com/results?search_ ... creensaver )

:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 9 gości