Czy warto kupić laptopa HP?

Porady sprzętowo-handlowe
legrass
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 21 kwie 2011, 13:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Czy warto kupić laptopa HP?

Post autor: legrass »

Witam.
Chciałbym kupić laptopa i zainteresowałem się modelami HP gdyż znalazłem takie z Linuxem (prawdopodobnie open SUSE), który lepszy waszym zdaniem i czy w ogóle warto brać pod uwagę HP bo słyszałem jakieś ploty, że się grzeją?

Model: HP 250 H6E16EA
Procesor: Intel Core i3 2348M
Pamięć: 4096MB
Chipset: Intel HM75
Grafika: Intel HD Graphics 3000
HDD: 500GB
(brak klawiatury numerycznej)

albo

HP ProBook 455 H6E35EA
Procesor: A8-4500M
Pamięć: 4096MB
Chipset: AMD A76M
Grafika:ATI Mobility Radeon HD 8750
HDD: 500GB

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Czy warto kupić laptopa HP?

Post autor: igotit4free »

Wyciąłem linki do sklepów, wystarczy model kompa, nie widzę powodu żeby robić z forum darmowy słup ogłoszeniowy.
PS. Wszystkie się grzeją.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Czy warto kupić laptopa HP?

Post autor: pavbaranov »

Wybór zależy od Twoich preferencji, czyli tego, do czego Ci taki notebook ma służyć i ile lat.
Zasadniczą różnicą pomiędzy nimi, z punktu widzenia linuksa, jako systemu operacyjnego, który ma na nim pracować jest (przynajmniej z podanej specyfikacji) rodzaj karty graficznej. W pierwszym przypadku będziesz miał wolne sterowniki Intela, w drugim do wyboru wolne i co najmniej jeszcze przez jakiś czas sterowniki Catalyst. O jakości, wadach i zaletach poszczególnych sterowników napisano już tony papieru i od groma linijek w necie. Jest też popularna opinia, że Radeony nie nadają się pod linuksa, że tylko NVidia itp. itd. Osobiście mam 2 notebooki z Radeonami (jeden na HD3200, drugi na HD z serii 5xxx bądź 6xxx; ten drugi to HP) i nie mam z nimi problemów (tzn. na HP nie chciało się zainstalować Ubuntu, przyznam, że nie dochodziłem jak to zrobić i stoi tam Manjaro).
Zasadniczy wybór - tak jak powiedziałem - dokonujesz (jak zresztą zawsze kupując notebooka) poprzez to, co na nim będziesz robić. Jeśli gry, to jakie, jakie mają wymagania itp., bowiem one przede wszystkim zdeterminują Ci wybór grafiki (przynajmniej co do zasady); jeśli do tzw. pracy biurowej - w zasadzie wybór jest obojętny (mogę tylko powiedzieć swoje zdanie - wybrałbym z Radeonem).
Awatar użytkownika
witek
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 400
Rejestracja: 14 lip 2005, 14:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Czy warto kupić laptopa HP?

Post autor: witek »

Sam ostatnio szukam nowego laptopa. Co du tych dwóch zwróć uwagę, że model HP 250 nie ma klawiatury numerycznej mimo, iż jest to laptop 15", w Hp 250 nasz procek intela 2-ej generacji, osobiście wolałbym jak już intela to 3-cią generację z grafiką intela HD4000 na pokładzie, i tu bym raczej oglądał się za prockami nie ULV.

Co do drugiego modelu tu masz już inną linie Probook, pełna klawiatura z blokiem numerycznym, jak dla mnie bardzo dobry wygląd. Procek A8, czterordzeniowy w przybliżeniu wydajności i3, a wydajnością graficzną bije intela i nvidie w laptopach. W swoich poszukiwaniach taki właśnie procek byłby dla mnie brany jako minimum. W ostateczności A6-4400 ale tu musiałbym się zastanowić. Może uda Ci się znaleźć z A8-5550 (to już jest procek z najnowszej rodziny Richland).

Co do lapków Hp z testów wynika, że mają dobre pokrycie przestrzeni sRGB (około 80%) co jest ważne gdy zajmujesz się obróbką zdjęć.

Na tych stronach poszukaj testów przez Ciebie wybranych laptopów: http://www.notebooktest.pl/ i http://www.notebookcheck.pl/ (tu masz dodatkowo do wyboru u góry - flagi - wersję niemiecką i angielską dodatkowych testów).
legrass
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 21 kwie 2011, 13:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Czy warto kupić laptopa HP?

Post autor: legrass »

Dzięki za wszelkie uwagi. Będę się skłaniał ku temu HP z Radeonem. Poza tym open SUSE to pierwsza dystrybucja Linuxa, którą polubiłem :)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość