Brak partycji Recovery

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
cookie_bear
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 07 lip 2013, 18:54
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Brak partycji Recovery

Post autor: cookie_bear »

Witam,
mam laptopa Asus. Wcześniej aby wejść w system Recovery wystarczyło, ze pulsacyjnie wciskałam przycisk f9 i automatycznie przechodziło mi w Recovery, albo pojawiała się lsita z której mogłam wybrać sobie ukrytą partycję. Teraz gdy wciskam przycisk pokazuje mi się lista, by uruchumić : ubuntu; awaryjnie uruchomić ubuntu; zrobić jakiś test; zrobić bardziej kosmiczny test.
Nie ma śladu po partycji z Recovery. Czy to znaczy, że linux usunął mi tą partycję ?

Z góry dzięki za odp,
Anka
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Brak partycji Recovery

Post autor: xxx666xxx »

Jak dobrze mi wiadomo we współczesnych laptopach/netbookach/ultrabookach partycja Recovery jest najczęściej tworzona z myślą o systemie Microsoft $hit Vista , 7 lub 8 . Pytanie zasadnicze co Pani zaznaczyła podczas instalacji Linux Ubuntu oraz jak go Pani instalowała czy "automatem" czy ręcznie tworząc partycje ... Bo jeśli Pani instalowała nie ręcznie tylko pozostawiając decyzję utworzenia wszelkich partycji ( / , /home , /swap itp ... ) systemowi to mogła zajść sytuacja iż instalator pousuwał wszelkie niepotrzebne partycje dla systemu Linux Ubuntu ( czyli wliczając to Recovery ) no i taka partycja przepadła ! By ją przywrócić trzeba już sięgnąć do tzw. narzędzi ratujących dane .
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
Awatar użytkownika
socrates
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 289
Rejestracja: 15 maja 2011, 01:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Brak partycji Recovery

Post autor: socrates »

Sprawdz w programie gparted jakie masz partycje
Ewentualnie mozesz sprawdzic poleceniem z konsoli

Kod: Zaznacz cały

sudo fdisk -l
I bedzesz wiedziec jakie masz partycje
Gentoo + XFCE
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Brak partycji Recovery

Post autor: marcin1982 »

Podaj też wynik:

Kod: Zaznacz cały

cat /etc/default/grub
Może jeszcze nie jest za późno.
cookie_bear
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 07 lip 2013, 18:54
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Brak partycji Recovery

Post autor: cookie_bear »

to co mi wyskoczyło po wpisaniu pierwszej z komend :

Kod: Zaznacz cały

Disk /dev/sda: 320.1 GB, 320072933376 bytes
głowic: 255, sektorów/ścieżkę: 63, cylindrów: 38913, w sumie sektorów: 625142448
Jednostka = sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512
Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512
Identyfikator dysku: 0x0000d8ac

Urządzenie Rozruch   Początek      Koniec   Bloków   ID  System
/dev/sda1   *        2048   619022335   309510144   83  Linux
/dev/sda2       619024382   625141759     3058689    5  Rozszerzona
/dev/sda5       619024384   625141759     3058688   82  Linux swap / Solaris
a to co mi wsykoczyło przy drugim poleceniu :

Kod: Zaznacz cały

cookie@Cookie-K52JT:~$ cat /etc/default/grub
# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.
# For full documentation of the options in this file, see:
#   info -f grub -n 'Simple configuration'

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

# Uncomment to enable BadRAM filtering, modify to suit your needs
# This works with Linux (no patch required) and with any kernel that obtains
# the memory map information from GRUB (GNU Mach, kernel of FreeBSD ...)
#GRUB_BADRAM="0x01234567,0xfefefefe,0x89abcdef,0xefefefef"

# Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)
#GRUB_TERMINAL=console

# The resolution used on graphical terminal
# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
#GRUB_GFXMODE=640x480

# Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries
#GRUB_DISABLE_RECOVERY="true"

# Uncomment to get a beep at grub start
#GRUB_INIT_TUNE="480 440 1"
cookie@Cookie-K52JT:~$ 
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Brak partycji Recovery

Post autor: Tomfoc »

Więc partycji recovery nie ma.
cookie_bear
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 07 lip 2013, 18:54
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Brak partycji Recovery

Post autor: cookie_bear »

No bez jaj. Można to jakoś odzyskać?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Brak partycji Recovery

Post autor: Tomfoc »

cookie_bear pisze:No bez jaj. Można to jakoś odzyskać?
xxx666xxx pisze:... mogła zajść sytuacja iż instalator pousuwał wszelkie niepotrzebne partycje dla systemu Linux Ubuntu ( czyli wliczając to Recovery ) no i taka partycja przepadła ! By ją przywrócić trzeba już sięgnąć do tzw. narzędzi ratujących dane .
Bardzo wątpię, by udało się ją odzyskać. To jest praca bardzo żmudna, długotrwała i żadnych gwarancji.
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Brak partycji Recovery

Post autor: xxx666xxx »

cookie_bear pisze:No bez jaj. Można to jakoś odzyskać?
Można ale to już wyższa szkoła jazdy ... Jestem zbyt słaby w te klocki by Pani pomóc dlatego zawsze przed radykalnymi zmianami jak ja coś robię z dyskiem ( formatem dysku , tworzeniem jakichkolwiek partycji itp. ) bawię się w wykonywanie kopii zapasowych na płytkach DVD lub dysku zewnętrznym dzięki temu jak coś mi się straci łatwiej to odzyskać a jak się nie wykona kopii i potem tak jak Pani skasuje no to potem klapa . W przypadku Pani powiedziałbym sayonara recovery :pt36: Na przyszłość polecam robić kopie zapasowe :mrgreen:
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Brak partycji Recovery

Post autor: mistrz1 »

Po co chcesz odzyskać partycję recovery?
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
cookie_bear
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 07 lip 2013, 18:54
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Brak partycji Recovery

Post autor: cookie_bear »

bo żaden Windows nie usunąłby mi wbrew mojej woli ukrytej partycji, tylko Linux :] po to mi była, abym mogła bez problemu powrócić do orginalnego Windowsa i automatycznie podnosiła wartość laptopa, przy jego sprzedaży. Idiotyczne pytanie ;]

Dzięki Panowie za odpowiedzi.
Pozdrawiam.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Brak partycji Recovery

Post autor: bear7 »

xxx666xxx pisze:To nie to co wredni panowie z dziwnej firmy o nazwie Microsoft i ich ideologia " kupujesz laptop / komputer martw się kliencie sam lub oddaj do serwisu i słono zapłać lub czekaj na pomoc tygodniami ... itp... " .
Odrób zadanie domowe, bo obwiniasz złą firmę. To w jaki sposób dostarczany jest Windows z danym laptopem - czy jest to płyta OEM, czy DVD z opcją Recovery, czy też partycja Recovery - zależy w tym przypadku od producenta sprzętu, a nie Microsoftu.

Do autorki wątku. Wydaje mi się, że masz dwa wyjścia. Poszukaj na stronie producenta sprzętu, czy nie ma jakiegoś artykułu, który opisuje, czy jest możliwość przygotowania takiej płytki z poziomu działającego systemu. Niektórzy producenci dostarczają takie oprogramowanie - tutaj mała uwaga - które umożliwia utworzenie płytki ratunkowej z zainstalowanego już systemu, a niektórzy mają program, który kopiuje zawartość partycji ratunkowej na płytę DVD. W drugim przypadku, oczywiście będzie to problem...

Możesz zrobić jeszcze inaczej. Swojego czasu (co prawda nie była to firma Asus a HP) kontaktowałem się z producentem swojego sprzętu, gdyż po awarii dysku - uszkodzona została tablica partycji - partycja Recovery wyparowała, a przygotowana według instrukcji płyta ratunkowa odmówiła posłuszeństwa. Był to na tyle dobry powód, że Panowie z HP wysłali mi płytkę Recovery, która to przywraca system, a także i tą nieszczęsną partycję Recovery. Zatem nic jeszcze straconego...
cookie_bear pisze:bo żaden Windows nie usunąłby mi wbrew mojej woli ukrytej partycji, tylko Linux :] po to mi była, abym mogła bez problemu powrócić do orginalnego Windowsa i automatycznie podnosiła wartość laptopa, przy jego sprzedaży. Idiotyczne pytanie ;]
Tutaj niestety zgodzę się z przedmówcami... Linuks nie usunie partycji wbrew twojej woli. Podczas instalacji został popełniony błąd. No ale mądry Polak po szkodzie...
A co do pierwszej części, że Windows nie usunąłby partycji... Przywracanie systemu Windows z partycji ratunkowej usuwa wszystkie partycje z dysku pozostawiając jedynie partycję ratunkową oraz partycję systemową Windows. Pozostałe partycje, jeżeli dysk został wcześniej podzielony, są usuwane. No ale jak już napisałem, mądry po szkodzie...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
cyc997
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 02 mar 2008, 17:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Brak partycji Recovery

Post autor: cyc997 »

Nic się nie stało. Zapłaciłaś za system więc producent musi Ci go udostępnić bez łaski. Ja jak kupiłem laptopa był na wiście i też z partycją recovery. Vistę i partycje recovery usunąłem od razu, bo tego nie dało się używać. Potem wysłałem maila do Acera o tym co zrobiłem, bez żadnego ściemniania i poprosiłem o system, za który zapłaciłem, więc nawet jeśli z niego nie korzystam - bo przecież nie muszę zajmować nim miejsca na dysku to chce go mieć. Odesłali maila, w którym poprosili mnie o numer seryjny lapka i windowsa, po czym poinformowali mnie że muszę pokryć koszt nośnika (płyty - 5$) i kuriera (20$) i po 3 tygodniach doszło z Azji :).
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Brak partycji Recovery

Post autor: bear7 »

cyc997 pisze:Nic się nie stało. Zapłaciłaś za system więc producent musi Ci go udostępnić bez łaski. (...) poinformowali mnie że muszę pokryć koszt nośnika (płyty - 5$) i kuriera (20$) i po 3 tygodniach doszło z Azji :).
W twoim przypadku, było to świadome usunięcie partycji i stąd zapewne grzecznie Cię poinformowali o kosztach nośnika+kuriera. W moim przypadku, był to przypadek losowy i producent podesłał mi za "freko". Inny producent, inne procedury. W przypadku cookie_bear mogą uznać to za tak zwane przypadkowe uszkodzenie (accidental damage) i trzeba będzie zapłacić za płytkę i kuriera.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Brak partycji Recovery

Post autor: mistrz1 »

Nie musi mieć systemu od producenta. Może pożyczyć od kogoś płytę z Windowsem i zainstalować, bo przy instalacji podaje swój klucz.
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
Awatar użytkownika
cyc997
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 02 mar 2008, 17:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Brak partycji Recovery

Post autor: cyc997 »

@mistrz1 z tym, że nie do końca, bo system dostała w wersji OEM, a nie box. MS bardzo sprytnie skonstruował licencje, tak aby ograniczyć takie praktyki. Po pierwsze musiałaby dostać swoją wersję np. Home premium, po drugie i tak może nie przejść aktywacji / weryfikacji licencji jeśli zainstaluje z wersji box. Najprościej zamówić od producenta. Swoją drogą to ja nie mam Windowsa od kiedy kupiłem kompa na Viście i jakoś mi go nie brakuje, gry odpalam tylko na konsoli, a do reszty zadań "komputerowych" znacznie bardziej wolę linuksy + GNOME - moim zdaniem najwygodniejsze.
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Brak partycji Recovery

Post autor: mistrz1 »

cyc997 pisze:@mistrz1 z tym, że nie do końca, bo system dostała w wersji OEM, a nie box. MS bardzo sprytnie skonstruował licencje, tak aby ograniczyć takie praktyki. Po pierwsze musiałaby dostać swoją wersję np. Home premium, po drugie i tak może nie przejść aktywacji / weryfikacji licencji jeśli zainstaluje z wersji box.
To chyba, że obecnie M$ zmienił licencję, bo parę lat temu też padła u mnie partycja recovery i rozmawiałem z M$ i pytałem, jak to jest, a mam Vistę OEM, i konsultant M$ powiedział mi, że nie ma problemu, że mogę pożyczyć od kogoś płytę z Windowsem Vista (oczywiście zgodą z moją wersją), może to być box, bo podczas instalacji i tak podaję swój klucz. A, że wiadomo, jak to jest w Polsce z pożyczeniem od znajomego oryginalnej płyty z Windowsem, więc zadzwoniłem do producenta laptopa i przysłał mi zestaw płyt instalacyjnych (system, sterowniki, dodatkowe oprogramowanie) do mojego modelu laptopa.
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
Awatar użytkownika
Rafcio
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 12 paź 2011, 06:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Brak partycji Recovery

Post autor: Rafcio »

cyc997 pisze:@mistrz1 z tym, że nie do końca, bo system dostała w wersji OEM, a nie box. MS bardzo sprytnie skonstruował licencje, tak aby ograniczyć takie praktyki. Po pierwsze musiałaby dostać swoją wersję np. Home premium, po drugie i tak może nie przejść aktywacji / weryfikacji licencji jeśli zainstaluje z wersji box...
Jesteś w błędzie , posiadając nośnik z systemem Windows oczywiście zgodny z architekturą systemu , odpowiednio 32 lub 64 bitowy , nie ważne oem , box , premium ... oczywiście oryginalny i naklejkę na obudowie z kluczem w którym zawarta jest wersja systemu na który posiadasz licencję . Instalując system Windows od wersji Vista nie ma potrzeby wprowadzania od razu klucza , jest na to do 30 dni , Windows wyświetla monity w zasobniku o ilości pozostałych dni do aktywacji . Bardzo ważne , nie wprowadzając klucza podczas instalacji , przechodząc dalej instalator pyta się jaką wersje systemu zainstalować , wybierasz tą na którą masz licencję ( klucz ) , w przeciwnym wypadku aktywacja się nie powiedzie .
Debian Jessie
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Brak partycji Recovery

Post autor: bear7 »

Przypominam - gdyż zaczyna robić się OT - że wątek dotyczył brakującej partycji Recovery i pytania jak ją przywrócić, a nie pytania na co licencja OEM systemu Windows zezwala, a co jest zabronione: jesteśmy na forum Ubuntu... :wink:
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
Obelixus
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 10 lis 2013, 10:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Brak partycji Recovery

Post autor: Obelixus »

Hej,
co prawda temat już pewnie nie aktualny, ale może komuś się przyda.
Jakiś miesiąc temu utraciłem partycję recovery i Windę 7 w kompie. Zadzwoniłem do serwisu Asus'a. Poza gwarancją odtworzenie partycji kosztuje ok. 200 zł (nie chciano mi podać dokładnej ceny). Wysłać trzeba poprzez kuriera (nie można osobiście dostarczyć). Sama płyta recovery ("spersonalizowana" do danego notebooka) chyba 20$.
Windows 7 + Ubuntu 14.04 na Asus N61vg: Intel® Core™2 Duo CPU T6600 / 4gb RAM / Dysk 320gb / NVidia GT220M
Windows 8 + Ubuntu 14.04 na Asus X201E:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości