Grafika Hybrydowa Intel+nVidia: Asus Switcherro lub Optimus Off lub Optimus Prime

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Grafika Hybrydowa Intel+nVidia: Asus Switcherro lub Optimus Off lub Optimus Prime

Post autor: yacup »

Mam laptopa Asus U36JC z grafiką hybrydową Intel & nVidia. Według poradników znalezionych w sieci zainstalowałem prawie wszystko co nie chciało działać z sukcesem.
Jednakże obecnie mam problem z zainstalowaniem modułu asus-switcherro. Moduł ten ma jakoby odpowiadać za możliwość przełączenia pomiędzy kartami graficznymi w czasie wylogowania/logowania. Zgodnie z informacjami z poniższych linków w moim modelu laptopa powinno działać przełączanie pomiędzy kartami graficznymi. Postępowalem zgodnie z informacjami z poniższych stron:

http://linux-hybrid-graphics.blogspot.c ... -with.html
http://linux-hybrid-graphics.blogspot.com/
https://github.com/awilliam/asus-switch ... ter/README

Zatrzymałem się na etapie: linia 68 (README) z trzeciego linka, tzn pobrałem źródło z git'a, skompilowałem oraz wykonałem z powodzeniem 'sudo apt-get install ubuntu' (bez błędów)

Próbowałem przeczytać ze zrozumieniem README z trzeciego linka ale nie bardzo łapię część z tego co tama napisano.
Nie bardzo wiem jakie mam sterowniki zainstalować i w jakiej wersji (raczej na pewno nie własnościowe).
Chyba mnie instalacja tego modułu trochę przerasta.

Mogę spróbować zrobić wszystko co może pomóc, zrobiłem obrazy partycji z systemem. Jeżeli coś wywali w powietrze to w ciągu 30 min. przywrócę cały system do stanu sprzed instalacji asus-switcherro

Proszę o pomoc

pozdrawiam
yacup
Ostatnio zmieniony 07 maja 2011, 20:23 przez yacup, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Grafika Hybrydowa Intel+nVidia: Asus Switcherro lub Optimus Off lub Optimus Prime

Post autor: yacup »

EDIT CAŁOŚCI
Poniżej podaję trzy sposoby rozwiązania problemu z grafiką hybrydową w Ubuntu

Edit: 09-05-2011 ... I SPOSÓB CZWARTY NA SAMYM DOLE

Sposób 1
Uwaga !!! Ten sposób jest jeszcze niedopracowany, powoduje niestabilność systemu, zawieszanie się systemu przy wyłączaniu lub wylogowywaniu systemu:

To co napisałem poniżej jest efektem kilku(nastu) godzin "rozgryzania" możliwości przełączania pomiędzy kartami graficznymi tzn. pomiędzy kartą graficzą zintegrowaną z procesorem Intel'a oraz karta graficzną dedykowaną Vidia 310M. Efekt jaki uzyskałem na chwilę obecną to możliwość wyłączenia karty graficznej nVidia. Potwierdziłem to poprzez (niestety tylko w ten sposób) pomiar prądu za pomocą polecenia:

Kod: Zaznacz cały

grep rate /proc/acpi/battery/BAT0/state
po wyłączeniu karty graficznej nVidia pobór prądu jest o około 6000 mW mniejszy. Jeżeli jest inny sposób na sprawdzenie, czy rzeczywiście karta nVidia jest wyłączona to chętnie go wypróbuję.

Niestety nie wszystko udało się zrobić ale o tym poniżej. Ewentualnie bardziej światłych i rozgarniętych proszę o pomoc.

UWAGA! Nie ponoszę jakiejkolwiek odpowiedzialności za ewentualne możliwe szkody, które mogą powstać przy próbach użycia modułu asus-switcherro do wyłączania/przełączania kart graficznych.

Zakładam na początek, że jest zainstalowany sterownik nvidii nouveau. Jeżeli jest sterownik własnościowy to w ogóle szkoda czasu na poniższe instrukcje.

Ale do rzeczy:

1. Na początek ściagamy kilka pakietów:

wget: nie będę pisał po co jest potrzebne, ponieważ wszyscy wiedzą
gxmessage: do wyświetlania w okienkach np. przycisków przy przełączaniu
notify: takie dymki po prawej stronie na górze z powiadomieniami

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get update

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install wget gxmessage libnotify-bin
teraz ikony (Niestety dotychczas nigdzie się nie pokazały, a powinny w dymkach informacyjnych. Skrypt się do nich odwołuje w związku z powyższym uważam, że trzeba je ściągnąć. Prawidłowa konfiguracja dymków to jest mniejszy problem i na później .... ale jeżeli, ktoś ma ochotę na to luknąć to proszę bardzo):
Edit: w skrypcie switch_between_cards.sh należy w linijkach rozpoczynających się od:

Kod: Zaznacz cały

notify-send
... wpis "$USER" zmienić na nazwę normalnego usera
... albo ściągać pliki z sudo na początku (wtedy ściągną się do katalogu /root i ikony będą wyświetlane w dymkach przy uruchamianiu tego skryptu jako root
... albo jak się komuś uda skutecznie uruchomić ten skrypt jako zwykły user to nic nie ruszać[/color]

Kod: Zaznacz cały

wget -P /home/"$USER"/.local/share/icons/ http://lh4.ggpht.com/_Dw3SC8gD9Jk/S-MGVcEfaiI/AAAAAAAAAIA/Pguy_uSeqSk/s800/hardware_down.png

Kod: Zaznacz cały

wget -P /home/"$USER"/.local/share/icons/ http://lh5.ggpht.com/_Dw3SC8gD9Jk/S-MGVSO0JbI/AAAAAAAAAIE/_mdAnW7UiCQ/s800/hardware_up.png

Kod: Zaznacz cały

wget -P /home/"$USER"/.local/share/icons/ http://lh4.ggpht.com/_Dw3SC8gD9Jk/TNbQXzK6hrI/AAAAAAAAAJ8/YlqK46MusuE/s800/hardware.png

Kod: Zaznacz cały

wget -P /home/"$USER"/.local/share/icons/ http://lh5.ggpht.com/_Dw3SC8gD9Jk/S41DjuMt_MI/AAAAAAAAAF4/5pQm2-dX6Sg/s800/switch_before_shutdown.png

2. Przypisujemy właściciela pliku switch, który znajduje się w katalogu /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/rc.local
dodajemy wpis:

Kod: Zaznacz cały

chown "nazwa-usera" /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
echo OFF > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch]
# w miejsce "nazwa-usera" wpisz swoją nazwę
Edit: mnie się nie udało skutecznie nadać praw i zmienić właściciela tego pliku (tutaj opisałem problem: viewtopic.php?f=213&t=145828

3. Instalujemy moduł asus-switcherr (w najnowszym ubuntu jakoby już jest ale ten z git'a jest świeższy)

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install git
z zależnościami
wpisz swoje hasło

Kod: Zaznacz cały

git clone git://github.com/awilliam/asus-switcheroo.git

Kod: Zaznacz cały

cd asus-switcheroo

Kod: Zaznacz cały

make

Kod: Zaznacz cały

sudo make install-ubuntu

Kod: Zaznacz cały

modprobe -r nouveau

Kod: Zaznacz cały

modprobe nouveau
4. Po wykonaniu tych pleceń (z sukcesem) zrestartować laptopa (zrestartować ubuntowym domyślnym ikonowyłączaczem, nie restartować z palucha!)

5. To na wszelki wypadek: sprawdzić czy w katalogu /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/ jest plik 'switch'.
Ma on niestety tendencje do samoistnego znikania. Jeżeli jest lecimy dalej, jeżeli nie ma to pkt. 3 od początku albo pkt.2 z uwag poniżej

6. Ściągnąć skrypty switch_between_cards.sh i switch_before_shutdown.sh ze strony http://asusm51ta-with-linux.blogspot.com/. Zapisać i nadać prawa do wykonania.
w ogóle na tej stronie jest też wszystko napisane ale chyba na ubuntu 10.10
poza tym na stronach:
http://linux-hybrid-graphics.blogspot.com/

7. Wykonać pierwszy skrypt z sudo czyli
sudo ./switch_between_cards.sh
**********************************************************************************************************************
I teraz ... powinno się pojawić okienko z wyborem kart graficznych do wyłączenia/włączenia.
Proszę zwrócić uwagę czy znajduje się przy nazwach kart opis stanu kart [ON lub OFF].
Jeżeli nie ma tego opisu to znaczy, że coś nie poszło.
Wtedy pkt. 2 z uwag poniżej
**********************************************************************************************************************
Uwagi:
1. Po skończeniu powyższych "operacji" nie wyłączać ani nie restartować systemu z ikonowyłączacza systemowego ani nawet z palucha tylko użyć do tego drugiego skryptu czyli switch_before_shutdown.sh
Edit: I tak się czasami wiesza system albo nie ma załadowanego modułu nouveau. Tutaj rozwiązanie, które podobno czasami pomaga: https://lists.launchpad.net/hybrid-grap ... 00832.html. Mnie nie pomogło.

2. Jeżeli po uruchomieniu pierwszego skryptu (na wczesnym etapie uruchamiamy z terminala, a ta instrukcja to jest wczesny etap) jest komunikat, że nie ma pliku switch w katalogu /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/ to trzeba przeładować moduł nouveau, czyli:

Kod: Zaznacz cały

sudo modprobe -r nouveau
sudo modprobe nouveau
A TERAZ PROBLEMY:

1. ZE SKRYPTU switch_before_shutdown.sh USUNĄŁEM SEKCJĘ DOTYCZĄ ROZPOZNAWANIA SESJI. DOPIERO WTEDY ZADZIAŁAŁ
Edit: Sesja Ubuntu Classic nazywa się: gnome-classic, I to trzeba wpisać w skrypcie, wtedy zadziała. Ale i tak się pewnie zawiesi.

2. TAK JAK WCZEŚNIEJ NAPISAŁEM JEST TYLKO MOŻLIWOŚĆ WYŁĄCZENIA/WŁĄCZENIA KARTY GRAFICZNEJ nVIDIA. KARTY INTELA W OGÓLE ŻADNYM SPOSOBEM NIE MOGĘ ZMUSIĆ DO WYŁĄCZENIA/WŁĄCZENIA W SKRYPCIE DO PRZEŁĄCZANIA KART SĄ WPISY DOTYCZĄCE ROZPOZNAWANIA SESJI. POWINIEN ON PO WŁĄCZENIU/WYŁĄCZENIU KONKRETNEJ KARTY GRAFICZNEJ WYLOGOWAĆ SYSTEM (TYLKO NA ZATRZYMANYCH X-ACH MOŻNA FAKTYCZNIE ZMIENIĆ KARTĘ GRAFICZNĄ).PROSZĘ ŚWIATŁYCH I BARDZIEJ ROZGARNIĘTYCH UŻYTKOWNIKÓW O LUKNIĘCIE NA SEKCJĘ (ONA SIĘ POWTARZA W SKRYPCIE KILKA RAZY):

Kod: Zaznacz cały

if [ "$DESKTOP_SESSION" = "openbox" ]
  then
   killall -u "$USER"
  elif [ "$DESKTOP_SESSION" = "gnome" ]
  then
   gnome-session-save --logout
JA OSOBIŚCIE UŻYWAM 11.04 UBUNTU CLASSIC. JAK SIĘ BĘDZIE NAZYWAŁA SESJA W KTÓREJ PRACUJĘ? "GNOME".
JEŻELI TAK TO DLACZEGO NIE WYLOGOWUJE? JAK TO SPRAWDZIĆ?
Edit. Jak w punkcie powyżej: gnome-classic

3. JAKI JEST INNY SPOSÓB OPRÓCZ POMIARU POBORU PRĄDU, SPRAWDZENIA KTÓRA KARTA GRAFICZNA DZIAŁA?
(DZIAŁA ... A NIE JEST W SYSTEMIE ALBO MA ZAŁADOWANY MODUŁ!)

4. PROSZĘ PODCHODZIĆ DO TEGO CO NAPISAŁEM PŁYNNIE... Z GŁOWĄ
[/size]

Sposób 2
Ten sposób jest opisany w linku poniżej. Sprawdziłem, działa bez problemu. Jest opisany w tak jasny i prosty sposób, ze nawet mózgu nie trzeba włączyć. Niestety polega on na stałym wyłączeniu karty nVidia. I na obecnym etapie jest to chyba najlepsze wyjście. POLECAM:
link: http://ubuntuforums.org/showpost.php?s= ... ostcount=1

Sposób 3
Ten sposób jest dla hardkorowców. To jest projekt Optimus Prime, obecnie w fazie pre-pre-pre-alpha i ostatecznie prawdopodobnie właśnie on będzie skutecznie obsługiwał grafikę hybrydową w linuksie. Nie wiem czy polecam, nie próbowałem. Jak dla mnie wygląda na zbyt skomplikowany
link:http://linux-hybrid-graphics.blogspot.c ... prime.html

NA CHWILĘ OBECNĄ (SOBOTA 07-MAJA-2011) NIC INNEGO W SIECI NIE ZNALAZŁEM

Edit: 09-05-2011
SPOSÓB CZWARTY
Na tej stronie podano czwarty sposób na rozwiązanie problemu grafiki hybrydowej w ubuntu (przetestowane na Ubuntu 11.04 :clap: ). Sposób wydaje się dość obiecujący, instalacja dość prosta. W dość dużym skrócie sposób ten polega na jednoczesnym efektywnym wykorzystywaniu obu kart graficznych. Polega on na uruchamianie aplikacji wymagającej większej pamięci karty graficznej czyli na nVidii odpowiednim poleceniem: optirun32 lub optirun64 ...i nazwa aplikacji. Na chwilę obecną autor poszukuje sposobu na wyłączenie karty nVidia w czasie gdy nie jest ona używana. Biorąc pod uwagę szybkość z jaką rozwijany jest kod (wczoraj jeszcze nie było zaimplementowanych własnościowych Nvidia a dzisiaj już są ... tak, tak własnościowe nVidia a nie nouveau) należy założyć, że należy cierpliwie poczekać jeszcze kilka dni i ten problem będzie rozwiązany. NIE WIEM CZY POLECAM ... WYGLĄDA OBIECUJĄCO ... JA OSOBIŚCIE CZEKAM JESZCZE KILKA DNI I PRÓBUJĘ.


pozdrawiam
yacup
emjotec
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 11 lis 2007, 11:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Grafika Hybrydowa Intel+nVidia: Asus Switcherro lub Optimus Off lub Optimus Prime

Post autor: emjotec »

witam,

kupiłem asusa 1215n w niedzielę. wcześniej miałem kiepskie doświadczenia ze sterownikami do ati 200m i myślałem (niestety nie sprawdziłem dokładnie), że w przypadku nvidii nie będzie żadnych problemów i nawet jak to będzie sprzęt hybrydowy, to wszystko będzie ładnie śmigało, bo to już nie żadne ati. stało się jak się stało - x'y się posypały. przeinstalowałem i pomyślałem, że trudno - jest jak jest. po przeczytaniu powyższego posta yacup'a wróciła mi nadzieja, że będzie to jednak działać jak należy. dzisiaj po powrocie do domu spróbuję wyłączyć dziada nvidii. Fajnie byłoby jednak, gdyby dało się również przeskoczyć wyłącznie na działającą poprawnie nvidię, bo mam chrapkę na to, żeby od czasu do czasu w coś pograć. wypada nam tylko trzymać kciuki za zapaleńców dłubiących przy tym w domu, ew. liczyć na zmianę podejścia szanownych panów z nvidii/intela/asusa.
czas pokaże... :)

pozdr.
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Grafika Hybrydowa Intel+nVidia: Asus Switcherro lub Optimus Off lub Optimus Prime

Post autor: yacup »

Obserwuję cały czas blog Martina Juhl'sa (rozwiązanie na sposób 4). Co kilka godzin wprowadza jakieś aktualizacje. Ostatnia to wprowadzenie obsługi dla architektury 32 bit. Moja rada jest taka żebyś poczekał jeszcze kilka dni. Jak się pojawi rozwiązanie to będziesz musiał odkręcić wyłączenie nVidii.

pozdrawiam
yacup

Edit: A tak poza tym asus 1215 został przetestowany na sposoby 1,2 i 4. I podobno we wszystkich dobrze działa. Najpierw spróbuj może pokombinować z przełączaniem pomiędzy kartami graficznymi a jak się nie uda to dopiero z wyłączeniem nVidii. Ja jestem gorszej sytuacji ponieważ , na moim modelu asusa nie próbowano żadnego z powyższych sposobów.
Jak już spróbujesz napisz kilka słów.
emjotec
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 11 lis 2007, 11:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Grafika Hybrydowa Intel+nVidia: Asus Switcherro lub Optimus Off lub Optimus Prime

Post autor: emjotec »

próbowałem sposobu numer 4 i...

instaluje się wszystko bez problemu, po drodze trzeba wybrać tylko model komputera i wio.
po zainstalowaniu czego trzeba, system po reboocie wstaje i działa. aplikacje odpala się komendą optirun <aplikacja>. wczoraj niestety nie miałem czasu sprawdzić jak to do końca działa. w każdym razie wyskakują niestety jeszcze jakieś błędy np. przy odpalaniu vlc (po południu wkleję co tam dokładnie wyskakuje - może ktoś bardziej kumaty mi wytłumaczy w czym problem) jeżeli chodzi np. o flightgear'a, to przez optirun w ogole sie nie odpala (moze przeinstalowanie go w "nowych warunkach" poskutkuje) :/ od dwóch dni nic nowego nie pojawiło się w sposobie numer 4 (przynajmniej na tej stronie, która jest zlinkowana). pozostaje czekać na aplikację do sterowania, która karta ma śmigać. wieczorem - jak podbłubię, to napiszę więcej wrażeń.

pozdr.
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Grafika Hybrydowa Intel+nVidia: Asus Switcherro lub Optimus Off lub Optimus Prime

Post autor: yacup »

emjotec pisze:od dwóch dni nic nowego nie pojawiło się w sposobie numer 4 (przynajmniej na tej stronie, która jest zlinkowana)
To nie tak. Na stronie podlinkowanej jest blog a na nim jest link do git'a. I tam się zmienia (czytaj: aktualizuje) zawartość co kilka godzin.
Jeżeli ktoś chce zainstalować moduły z git'a to trzeba po kolei

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install git 
razem z zależnościami
potem

Kod: Zaznacz cały

git clone git://github.com/MrMEEE/bumblebee.git
potem trzeba wejść do katalogu bumblebee i dać komendę

Kod: Zaznacz cały

sudo ./install.sh
i dalej tylko odpowiadać na pytania. Niestety skrypt nie zgłasza ewentualnych błędów w czasie instalacji

pozdrawiam
yacup
Awatar użytkownika
shani
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 49
Rejestracja: 29 lip 2010, 08:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Grafika Hybrydowa Intel+nVidia: Asus Switcherro lub Optimus Off lub Optimus Prime

Post autor: shani »

To ja mam takie pytanie, (odnosnie sposobu czwartego) jesli cos sie nie uda i cos popsuje to czy moge "cos" Sobie trwale uszkodzic? Czy po reinstalce znow bede mial wszystko tak jak mialem? Bo nie wiem czy probowac kombinowac czy czekac na kernela 2.6.40, gdzie ma byc juz obsluga Nvidia optimus ... Instalacja Bumblebee nie wyglada zbyt skomplikowanie, jednak jako niedoswiadczony uzytkownik Lina wole sie upewnic.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Grafika Hybrydowa Intel+nVidia: Asus Switcherro lub Optimus Off lub Optimus Prime

Post autor: yacup »

shani pisze:czy moge "cos" Sobie trwale uszkodzic?
"trwale" tzn. czy możesz mieć uszkodzony sprzęt? myślę, że raczej na pewno nie

Jednakże IMO przed tego typu operacjami, w tym przypadku "mieszania ze sterownikami karty graficznej" najbezpieczniej jest zrobić backup systemu. Odzyskanie systemu trwa STANOWCZO o wiele krócej niż ponowna instalacja z nadpisywaniem katalogów z indywidualnymi ustawieniami. Przynajmniej ja tak robię.
Backup systemu robię z LivePendriv'a z Clonezillą (polecam obraz Live CD zawierający SystemRescueCD + Clonezilla: dwa w jednym -->> link). Backup trwa około 5 minut a potem odzyskanie około 2-3 minut (czas zależy od prędkości zapisu-odczytu z Pendriva).

pozdrawiam
yacup
emjotec
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 11 lis 2007, 11:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Grafika Hybrydowa Intel+nVidia: Asus Switcherro lub Optimus Off lub Optimus Prime

Post autor: emjotec »

jest nieźle - naprawdę. doszliśmy do momentu, gdy nvidia jest wyłączona i włącza się jedynie przy odpalaniu aplikacji za pomocą optirun. wszystko ładnie się instaluje. została dodana obsługa masy laptopów z hybrydową grafiką (po requestach użytkowników). gość, który to prowadzi pewnie został już obsypany złotem ;) tutaj jest wątek na gicie: https://github.com/MrMEEE/bumblebee
po odinstalowaniu bumblebee wszystko wraca do pierwotnego stanu.
zużycie baterii znacznie mi spadło i bez innych modów jest w okolicach 5 godzin (asus 1215n z włączonym wifi i śmigającym firefoxem oraz innymi pierdółkami na 11.04), z czego jestem naprawde zadowolony, a da się pewnie jeszcze trochę wycisnąć.
osobiście polecam.

pozdr.
przemek_2007
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 60
Rejestracja: 07 sty 2006, 23:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Grafika Hybrydowa Intel+nVidia: Asus Switcherro lub Optimus Off lub Optimus Prime

Post autor: przemek_2007 »

Jak obecnie wygląda sprawa z Optimusem na Ubuntu? mam Asusa Ul80VT i widzę, że na Ubuntu 11.04 bumblebee działało, myślicie że na 11.10 też będzie działać?:> wiem, że mógłbym sam sprawdzić ale nie chciałbym po tej operacji robić reinstalacji jakby okazało się, że jednak nie działa:]

czytałem jeszcze o Ironhide ale nie bardzo rozumiem czy jest to zupełnie inny projekt czy następca bumblebeem a jeśli inny projekt to co jest lepsze bumblebee czy Ironhide?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości