Jak zainstalować photoshopa w ubuntu

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
karmazynowa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 29 maja 2010, 20:07
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Jak zainstalować photoshopa w ubuntu

Post autor: karmazynowa »

Mam ubuntu od pół roku bardzo potrzebuje photoshopa ponieważ jest potrzebny do robienia projektów które nam zadali w szkole. Nie mam pojęcia jak mam się za to zabrać.Nie wiem gdzie szukać ,skąd brać wersje testowe ,które i jak zainstalować.Po prostu jak to dziewczyna nic nie wiem.Ale jakoś musze tego photoshopa sobie zainstalować .Czy ktos pomoże .podyktuje co i jak.Nawet nie wiem jakie mam ubuntu i gdzie to mogę sprawdzić.Bo gdy instalowałam było inne a po kilku aktualizacja wiadomo że się zmieniło na jakies nowsze.
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: Jak zainstalować photoshopa w ubuntu

Post autor: k2cl »

Idąc od końca:
- Ubuntu po kilku aktualizacjach wcale nie musiało zmienić się na nowsze. Powiem więcej - nie powinno tego zrobić (przynajmniej bez pytania użytkownika o zgodę na aktualizację do nowego wydania).
- aby sprawdzić wersję Ubuntu, najłatwiej wpisać w terminalu

Kod: Zaznacz cały

lsb_release -a
i klepnąć Enter. System zwróci informację o wydaniu, którego używasz.
- odnośnie Photoshopa - najpierw napisz, jaką wersję PS posiadasz. Niektóre wersje tego programu da się uruchomić przy pomocy Wine, szczegóły znajdziesz chociażby tutaj: http://appdb.winehq.org/objectManager.p ... ion&iId=17
Work less, climb more :D
Awatar użytkownika
Z1rk0n
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 33
Rejestracja: 08 kwie 2008, 19:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Jak zainstalować photoshopa w ubuntu

Post autor: Z1rk0n »

Akurat wersja ubuntu nie jest ci zbytnio potrzebna przy instalacji Photoshopa, dużo ważniejszy jest jest wine, bo z tego co wiem nie ma natywnej wersji ulubionego narzędzia grafików.
Aby pobrać wine wystarczy że w konsoli(Programy>Akcesoria>Terminal) wpiszesz "sudo apt-get install wine" i później podasz hasło administratora. Wine się zainstaluje, apt powiadomi cię, że Wine jest już zainstalowany.

Zakładam po twoim poście, że nie posiadasz pełnej wersji Photoshopa, wiec trzeba pobrać wersje testową, wszystkie powyżej CS3 włącznie powinny działać pod wine. Osobiście korzystałem tylko z CS3, żadnych problemów po drodze nie napotkałem. Wystarczy więc, że pobierzesz wersje trial (google: "photoshop cs4 trial download" powinno pomóc :D, ewentualnie ze strony Adobe), którą można legalnie używać przez 30, później przestaje działać.
Dalej wszystko idzie tak jak na Windowsie: dwuklik na instalator, postępujemy zgodnie i instrukcjami instalatora, a skrót do programu pojawi się w "Programy>Wine>Programy"

PS.
Dało rade prościej, ale co ja tu będę reklamować strony
karmazynowa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 29 maja 2010, 20:07
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Jak zainstalować photoshopa w ubuntu

Post autor: karmazynowa »

Z1rk0n pisze:Akurat wersja ubuntu nie jest ci zbytnio potrzebna przy instalacji Photoshopa, dużo ważniejszy jest jest wine, bo z tego co wiem nie ma natywnej wersji ulubionego narzędzia grafików.
Aby pobrać wine wystarczy że w konsoli(Programy>Akcesoria>Terminal) wpiszesz "sudo apt-get install wine" i później podasz hasło administratora. Wine się zainstaluje, apt powiadomi cię, że Wine jest już zainstalowany.

Zakładam po twoim poście, że nie posiadasz pełnej wersji Photoshopa, wiec trzeba pobrać wersje testową, wszystkie powyżej CS3 włącznie powinny działać pod wine. Osobiście korzystałem tylko z CS3, żadnych problemów po drodze nie napotkałem. Wystarczy więc, że pobierzesz wersje trial (google: "photoshop cs4 trial download" powinno pomóc :D, ewentualnie ze strony Adobe), którą można legalnie używać przez 30, później przestaje działać.
Dalej wszystko idzie tak jak na Windowsie: dwuklik na instalator, postępujemy zgodnie i instrukcjami instalatora, a skrót do programu pojawi się w "Programy>Wine>Programy"

PS.
Dało rade prościej, ale co ja tu będę reklamować strony
Dzięki za pomoc ale nic raczej to nie dało mi dużo .Gdyż owszem ściągnełam wersję testową cs3 mam wine ale co dalej ,bo jakby nie nie wiem co ma jedno do drugiego? a ubuntu mam 9.10 stoję w miejscu ,czytałam inne fora i też staję wedle ich podpowiedzi w tym miejscu? rozpakowałam adobe ale jakoś nic więcej nie dzieje się nie mam pojęcia jak go otworzyć i z niego korzystać.Chciałam zazncazyć że nie jestem informatykiem i nie domyśle się pewnych rzeczy bo skąd mam pewne rzeczy wiedzieć
Awatar użytkownika
jacek8s
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 120
Rejestracja: 12 lut 2010, 02:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Jak zainstalować photoshopa w ubuntu

Post autor: jacek8s »

W rozpakowany plik klikasz dwukrotnie i powinna się rozpocząć instalacja przez Wine.
Jeśli tak się nie dzieje to znaczy, że plik nie ma prawa wykonalności, trzeba więc mu takie nadać.
karmazynowa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 29 maja 2010, 20:07
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Jak zainstalować photoshopa w ubuntu

Post autor: karmazynowa »

jacek8s pisze:Gimp jest nawet lepszy, ale skoro chce dziewczyna windosowego stwora w Linuxie to pokażmy jej, że i takie sztuczki są możliwe.
nie chce Gimpa bo już mam zresztą to nie jest forum aby tłumaczyć że muszę miec cs ponieważ na uczelni mamy zrobić 5 zadań właśnie w photoshopie i mamy na bierząco naukę o jego funkcjach .A kiedyś miałam ubuntu na innym kompie i kolega mi zainstalował cs ale teraz już go nie ma i zostałam sama z tym g%%^& .Jakoś na pewno się da skoro inni mają tylko że jak? nawet nie wiem do kogo z tym się zwrócić?

EDIT:
jacek8s pisze:W rozpakowany plik klikasz dwukrotnie i powinna się rozpocząć instalacja przez Wine.
Jeśli tak się nie dzieje to znaczy, że plik nie ma prawa wykonalności, trzeba więc mu takie nadać.
czyli?
czy nie ma osoby która krok po kroku by mi mogła napisać jak to zrobić? mogę jakieś sceeny wrzucić jak są potrzebne żeby każdy mógł zobaczyć gdzie tkwi błąd


a tak w ogóle ściągnęłam cs3 a podobno on nie działa na ubuntu jedynie cs 2 .próbuje to ściągnąć zobaczymy co będzie.
Awatar użytkownika
Semerchet
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 173
Rejestracja: 10 gru 2006, 12:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Jak zainstalować photoshopa w ubuntu

Post autor: Semerchet »

http://www.4x4suzukisamurai.pl/reklama/index.html
http://www.4x4suzukisamurai.pl/pawel/index.html
karmazynowa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 29 maja 2010, 20:07
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Jak zainstalować photoshopa w ubuntu

Post autor: karmazynowa »

jacek8s pisze:W rozpakowany plik klikasz dwukrotnie i powinna się rozpocząć instalacja przez Wine.
Jeśli tak się nie dzieje to znaczy, że plik nie ma prawa wykonalności, trzeba więc mu takie nadać.
czyli?

EDIT:
w tym momencie --->
Zanim zainstalujemy Photoshop CS4, będziemy musieli pobrać plik. Dll. Get atmlib.dll tutaj.
gdy sciągnełam te atmlib.dll
gdy na nie klikam aby rozpakować wyskakuje mi to co w załączniku :9 i tu mam problem co jest do cholery?
karmazynowa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 29 maja 2010, 20:07
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Jak zainstalować photoshopa w ubuntu

Post autor: karmazynowa »

zrzut
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Jak zainstalować photoshopa w ubuntu

Post autor: Savpether »

Kurczę... mędzycie dziewczynę czystym wine'em, przecież mówi, że nie za bardzo się orientuje..

Zainstaluj sobie playonlinux(w terminalu możesz wpisać sudo apt-get install playonlinux, bądź zainstalować tak jak to robiłaś do tej pory z innymi programami), po zainstalowaniu wchodzisz w Programy->Gry->Playonlinux, tam na liście będzie do wybrania photoshop, a raczej pare wersji photoshopa, wybierasz interesującą Ciebie wersję i instalujesz, jest to o tyle dobre, że playonlinux posiada gotowe skrypty do instalacji photoshopa, co za tym idzie sam pobiera wszystko co potrzebne i konfiguruje. Powodzenia;)
Open your mind for mental revolution. It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. This is your world. This is our world. The revolution is now.
Awatar użytkownika
jacek8s
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 120
Rejestracja: 12 lut 2010, 02:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Jak zainstalować photoshopa w ubuntu

Post autor: jacek8s »

karmazynowa pisze:zrzut
Pobrany i rozpakowany plik z rozszerzeniem .exe nie uruchomisz na Linuxie bo to instalka dla windozy.
Aby zainstalować taki program na Linuxie stworzono emulator Wine.
Jeśli masz Wine i rozpakowany plik instalacyjny Photoshopa, powinno wszystko zadziałać.
karmazynowa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 29 maja 2010, 20:07
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Jak zainstalować photoshopa w ubuntu

Post autor: karmazynowa »

Savpether pisze:Kurczę... mędzycie dziewczynę czystym wine'em, przecież mówi, że nie za bardzo się orientuje..

Zainstaluj sobie playonlinux(w terminalu możesz wpisać sudo apt-get install playonlinux, bądź zainstalować tak jak to robiłaś do tej pory z innymi programami), po zainstalowaniu wchodzisz w Programy->Gry->Playonlinux, tam na liście będzie do wybrania photoshop, a raczej pare wersji photoshopa, wybierasz interesującą Ciebie wersję i instalujesz, jest to o tyle dobre, że playonlinux posiada gotowe skrypty do instalacji photoshopa, co za tym idzie sam pobiera wszystko co potrzebne i konfiguruje. Powodzenia;)
ok.wszystko ok ale jak chce uruchom photoshopa to wyskakuje mi to co w załączniku ,teraz to ja już sama nie wiem .Zrestartowalam kompa ,wszystko do końca brałam akccept ok itp i nagle wchodze w te aplikacje-> gry> Playon linux -wyskakuje mi okno z napisem cs4 i u góry mam do wyboru uruchom ,zainstaluj,usuń,skonfiguruj wybrana aplikację.Może w ustawieniach coś trzeba zrobić? np coś ze śwrodowiskiem internetu? ja juz nie mam sił
Ostatnio zmieniony 23 mar 2011, 08:40 przez igotit4free, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Grafika ponad wszelkie normy.
Awatar użytkownika
mucha090
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 775
Rejestracja: 15 mar 2008, 11:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kielce, Poland
Kontakt:

Odp: Jak zainstalować photoshopa w ubuntu

Post autor: mucha090 »

witam, karmazynowa miałbym do ciebie takie oto pytanko, czy jak bierzesz uruchom w playonlinux to wyskakuje tobie to okno co na zrzucie? bo wiesz uruchamianie programów windowsowych (tzn. takich plików co na końcu mają takie .exe ) to albo (jeżeli to jest instalka) to uruchamiamy playonlinux i tam naciskamy na instaluj, wybieramy interesującą nas aplikacje, i robimy to o co nas poprosi instalator, a jeżeli już ją zainstalujesz w playonlinux to wystarczy jak w menu playonlinux ją uruchomisz. Drugi sposób instalacji windowsowych programów to taki że pobieramy instalke, ppm (prawy przycisk myszy) na ten plik .exe i wybierasz

Kod: Zaznacz cały

 Uruchom z ...
i będziesz tam miała wybór programów z którymi mogłabyś uruchomić ten plik .exe . A więc nam chodzi jedynie o

Kod: Zaznacz cały

Wine Windows Emulator
lecz jeżeli go nie znajdziesz to tam niżej (pod tą listą programów) będzie albo

Kod: Zaznacz cały

Wybierz program z listy
, albo małe okienko z opcją wpisania własnej komendy. Jeżeli to pierwsze to będziesz miała jeszcze większą liste wyboru programów (będzie ich w ch*j, tzn troche dużo:P) i tylko pozostaje znaleźć w/w wine , a jeżeli to drugie to tylko wpisujesz do tego okienka (z małych liter)

Kod: Zaznacz cały

wine
. I oto w te dwa sposoby trza uruchamiać aplikacje windowsowe, czyli jak już wcześniej napisałem pliki .exe
||| główny OS: Linux Mint Debian Edition 2 64-bit || zapasowy OS: Crunchbang Linux 32-bit |||
karmazynowa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 29 maja 2010, 20:07
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Jak zainstalować photoshopa w ubuntu

Post autor: karmazynowa »

już sama doszłam do tego jak zrobić
nie podał mi nikt najistotniejszej informacji czyli
.Potem zostaniemy poproszenie o podanie lokalizacji pliku .exe
więc wchodzimy w rozpakowany obraz CS'a następnie folder Adobe CS4 i tak wybieramy plik setup.exe

aaaa i tu był pies pogrzebany ,sorry ale ktoś zielony w tym nigdy by nie wpadł że trzeba takie coś zrobić i w ogóle co trzeba tam wybrać tak na prawdę.W dalszej części też nie jestem pewna czy wszytsko ok wybierałam jak już się instalował.

hahhaha i tak nie działa.jaja jak berety
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Jak zainstalować photoshopa w ubuntu

Post autor: sir_herrbatka »

Jaką masz wersję wine?

PS CS3 nie daje się zainstalować na wine. Można co najwyżej skopiować instalację z windowsa.
Wolność wyboru to mit, bo zawsze znajdzie się argument, dlaczego źle wybrałeś nie wybierając Linuksa.
karmazynowa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 29 maja 2010, 20:07
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Jak zainstalować photoshopa w ubuntu

Post autor: karmazynowa »

sir_herrbatka pisze:Jaką masz wersję wine?

PS CS3 nie daje się zainstalować na wine. Można co najwyżej skopiować instalację z windowsa.
jak się nie daje to każdy mi pisze że się daje teraz że się nie daje.Ale ja mam wina i tego play on linux co mi kazaliście zainstalować.
Nie wiem jakiego mam wina,gdzie to można sprawdzić.Ale co mi to da jak z tego co zrouzmiałam to play on linux ma mi odpowiedniego wina zarzucić.
Skopiować instalację z windowsa? jak ?

ps.Sprawdziłam wina mam 1.0.1
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Jak zainstalować photoshopa w ubuntu

Post autor: sir_herrbatka »

skopiować C:/program files/common files/adobe z windows do folderu ~/.wine/drive_c/Program Files/ w ubuntu.

Starsze wersje ps (8.0) dały się jeszcze zainstalować normalnie, później przeważnie trzeba kombinować własnie w ten sposób.
Wolność wyboru to mit, bo zawsze znajdzie się argument, dlaczego źle wybrałeś nie wybierając Linuksa.
karmazynowa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 29 maja 2010, 20:07
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Jak zainstalować photoshopa w ubuntu

Post autor: karmazynowa »

sir_herrbatka pisze:skopiować C:/program files/common files/adobe z windows do folderu ~/.wine/drive_c/Program Files/ w ubuntu.

Starsze wersje ps (8.0) dały się jeszcze zainstalować normalnie, później przeważnie trzeba kombinować własnie w ten sposób.

dobra wiem,wybrałam wine przegladaj napęd c,póxniej program files ,poźniej common files (ale tu juz biało nic nie ma.nie ma adobe windows ,jeśli dobrze zrozumiałał że w żółtej teczce common files powina po otwarciu być adobe windows:) i co dalej?
menthosh
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 424
Rejestracja: 05 gru 2009, 12:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Jak zainstalować photoshopa w ubuntu

Post autor: menthosh »

sam folder "adobe" :P No i dalej, kopiujesz ten folder adobe do ~/.wine/drive_c/Program Files/
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Jak zainstalować photoshopa w ubuntu

Post autor: sir_herrbatka »

Trochę nie zrozumiałaś.

Potrzebny ci windows by mieć fotoszopa na ubuntu. Musisz zainstalować fotoszopa na windowsie, skopiować tą instalację wraz z folderem Adobe do ubuntu i dopiero wtedy działać.

Wygląda na to, że powinnaś wybrać się do koleżanki z pendrive i płytką instalacyjną photoshopa.
Wolność wyboru to mit, bo zawsze znajdzie się argument, dlaczego źle wybrałeś nie wybierając Linuksa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości