nVidia - przy grafice 3D zamraża system

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
edi_smooth
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 10 lis 2006, 19:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

nVidia - przy grafice 3D zamraża system

Post autor: edi_smooth »

Od czasu gdy kupiłem kartę GeForce 9600 GT (1.5 roku temu) mam problem przy wyświetlaniu grafiki 3D. Pod różnymi dystrybucjami używając różnych wersji sterowników zawsze to samo - mogę grać w gry, ale nie zawsze. Czasem jest wszystko ok, gram wiele godzin i nic się nie dzieje, a czasem włączam komputer i po 10-15 minutach od włączenia jak uruchamiam jakąś grę to pojawia się problem - ekran miga mi, gra się zawiesza. Mogę przejść do konsoli i skillować. Wtedy system działa normalnie. Ale przy ponownej próbie włączenia jest to samo. Zazwyczaj reboot wystarcza by dało się grać. Pod windowsem też czasem są problemy z grafiką, więc może to wina karty? Może zmiana biosu by pomogła? Lub to wina chłodzenia?
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4679
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Odp: nVidia - przy grafice 3D zamraża system

Post autor: jacekalex »

Ja bym postawił na chłodzenie wnętrza komputera.

Do grania na karcie klasy 9600GT trzeba porządnego chłodzenia.
Radziłbym obudowę (ja mam CoolerMaster) z dwoma wentylatorami min. 120 mm - wlotowy i wylotowy.

U mnie przy takiej obudowie Nvidia 8600GT z pasywnym chłodzeniem, nie osiągnęła jeszcze więcej - niż 80 stopni.
Przy normalnej robocie - jest 59-60.

Po za tym - jaki sterownik - u mnie na sterowniku 190.53 karta śmiga jak burza. (Linux 32 bit)

A 9600 jest trochę "cieplejsza" od 8600 ;)

To by było na tyle.
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Odp: nVidia - przy grafice 3D zamraża system

Post autor: rom »

Mam w laptopie 9300M GS, jeśli dobrze pamiętam. Też wieszał mi się system w różnych sytuacjach, chociaż 3D i wszystko działało poprawnie. Też próbowałem różne sterowniki a nawet Debiana Stable, Ubuntu 8.10, 9.04 32 bit i 64 bit. Okazało się, że płyta główna była wadliwa. Po naprawie gwarancyjnej (wymiana płyty głównej) tylko raz mi się zawiesił - z mojej winy.
W moim przypadku to nie było przegrzewanie się. Temperatury CPU i GPU były w normie.
także = też
tak że = więc
edi_smooth
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 10 lis 2006, 19:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: nVidia - przy grafice 3D zamraża system

Post autor: edi_smooth »

U mnie też temperatury GPU są na normalnym poziomie - normalnie na poziomie 52-55C, a przy graniu od 60 do 80. A chłodzenie wnętrza komputera miałem, leczy wyłączyłem (może niesłusznie). Ale z nim były dokładnie takie same problemy. W dodatku problem ten występuje także przy temperaturze poniżej 60C. W przypadku windowsa po prostu są artefakty, a po chwili blue screen z błędem pliku dll (sterownika nvidia). A co do płyty głównej to mam na niej 4 radiatory i ten, który jest najbliżej procesora grzeje się potwornie - nie mam tam żadnego sensora więc nie znam temperatury, ale chyba testowo jakiś podłączę i sprawdzę. Może to tutaj leży wina. Jak przetestuję to dam znać.
pazdzioch2000
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 04 lis 2009, 12:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: nVidia - przy grafice 3D zamraża system

Post autor: pazdzioch2000 »

a jaka dystrybucja? bo ja np. mam 9600gt od Galaxy i jest ok
edi_smooth
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 10 lis 2006, 19:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: nVidia - przy grafice 3D zamraża system

Post autor: edi_smooth »

dokładnie to jest Palit GeForce 9600GT Super 1024MB (DDR2).
edi_smooth
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 10 lis 2006, 19:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: nVidia - przy grafice 3D zamraża system

Post autor: edi_smooth »

Odkopuję temat, ale problem istnieje nadal i jako, że zainstalowałem teraz windowsa 7 to mam porównanie - pod "siódemką" karta zachowuje się identycznie jak pod Linuksem - artefakty, dziwne "odświeżanie" ekranu oraz jego zamrażanie. Temperatury nie przekraczają 65 nawet w grach. Natomiast w XP wszystko działa (tylko czasem są artefakty, ale zazwyczaj jest ok).
Niestety nie mam innej podobnej karty do przetestowania (bo może to wina mojej płyty głownej lub zasilacza).\

Edit:
Nie mam radiatorów na kościach pamięci karty graficznej - może tutaj jest problem?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości