Ubuntu 9.10 Intel GMA950 i inne - jak znacznie podnieść responsywność i wydajność

Najmniejsze, najsłabsze, ale coraz bardziej popularne...
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Ubuntu 9.10 Intel GMA950 i inne - jak znacznie podnieść responsywność i wydajnoś

Post autor: e X t 7 3 »

Możesz spokojnie instalować ... co do ramu widać, ze można usunąć wpis odnośnie wymuszania ramu ... sterowniki i tak robią "co chcą". Jest jeszcze jeden sposób, ale już znacznie trudniejszy ... jeśli jednak nie ma problemów w działaniu na 1 GB ramu to chyba nie jest to konieczne ;)
kristoferes
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 42
Rejestracja: 08 wrz 2006, 13:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Ubuntu 9.10 Intel GMA950 i inne - jak znacznie podnieść responsywność i wydajnoś

Post autor: kristoferes »

eXt73 Muszę przyznać że jestem pod wrażeniem. Zainstalowałem twój pakiet sterów xf86-video-intel_2.9.1-eXt73-K8-1.5_i386.deb i od razu glxgears pokazuje mi ponad 1170 ramek na 5 sekund, a wcześniej miałem góra 400. Co prawda dalej nie mogę na youtobie płynnie odtwarzać filmów w rozdzielczości 480p, ani płynnie przewijać zawartości katalogu z plikami w Dolphinie, jednak zawartość stron internetowych z grafiką przewija bardzo płynnie. Reszta może już zależy od mojego procka? Mam leciwego już Intel Celerona D 2.13 GHz. Jest sens instalować twoje kernele z wątku o optymalizacji netbooków do mojego systemu? Można by coś dopisać do Xorg.conf co by przyspieszyło działanie flasha?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Ubuntu 9.10 Intel GMA950 i inne - jak znacznie podnieść responsywność i wydajnoś

Post autor: e X t 7 3 »

zainstaluj wersje sterownika 1.9 (w wątku o optymalizacji) ... tak kernel pozwoli na podniesienie wydajności ... Natomiast co do youtube ... korzystasz z mojego xorg.conf ?
kristoferes
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 42
Rejestracja: 08 wrz 2006, 13:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Ubuntu 9.10 Intel GMA950 i inne - jak znacznie podnieść responsywność i wydajnoś

Post autor: kristoferes »

Tak. poniżej zawartość:

Kod: Zaznacz cały


Section "Device"
	Identifier	"Configured Video Device"
	Option		"DRI"				"on"
	Option		"Tiling"			"True"
	Option		"SwapbuffersWait"		"False"
	Option          "XvMC"  			"True"
	Option 		"XvPreferOverlay" 		"True"
        VideoRam        130560
EndSection

Section "Monitor"
	Identifier	"Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
	Identifier	"Default Screen"
	Monitor		"Configured Monitor"
	Device		"Configured Video Device"
EndSection
Którą paczkę z kernelem najlepiej dla mnie zainstalować?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Ubuntu 9.10 Intel GMA950 i inne - jak znacznie podnieść responsywność i wydajnoś

Post autor: e X t 7 3 »

ostatnią ... ale najpierw zapoznaj się z opisem

EDIT:

Jeszcze, co do flash ... tu niestety wiele zrobić się nie da. Sądzę jednak, że mój build kernela pozwoli - w niektórych obszarach - na znaczne zwiększenie wydajności, nie wspominając o responsywności. Aby jeszcze bardziej podnieść wydajność 3D zainstaluj moje paczki z mesą i libdrm ... ostatnie wersje dostępne w wątku o optymalizacji.

Pozdrawiam

EDIT:
W związku z faktem, że obecne sterowniki ignorują próby wymuszania ustawienia wartości pamięci RAM, przy jednoczesnym dobrych wartościach ustawionych defaultowo ... usuwam wpis dotyczący w/w i załączam pozbawiony go plik xorg.conf ... do zastosowania na każdej maszynie z chipem GMA Intela. Poniższy plik konfiguracyjny, nie wnosi zatem nic nowego, po prostu oczyszczam go ze zbędnego wpisu. Radze jednak albo go zainstalować, albo usunąć z w/w wpis dotyczący video ramu.

xorg.conf

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lord
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 20 lis 2006, 18:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu 9.10 Intel GMA950 i inne - jak znacznie podnieść responsywność i wydajnoś

Post autor: lord »

@ext73

A może by tak założyć Twoje własne repo? Widzę, że prace wręcz pędzą :)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Ubuntu 9.10 Intel GMA950 i inne - jak znacznie podnieść responsywność i wydajnoś

Post autor: e X t 7 3 »

Niestety obecnie nie dysponuje wystarczającą ilością ani czasu, ani środków finansowych aby to uczynić ;) ... mam jednak nadzieje, że w jakiejś dającej się określić przyszłości udałoby się choć wypuścić mix Ubuntu, nakierowany przede wszystkim na wydajność i responsywność Desktopu/Stacji roboczej. Pożyjemy, zobaczymy ;). Wyznaje zasadę, że "nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko trudne do zrobienia" ... mam zatem nadzieje, że uda mi się zrealizować moje plany ;)

EDIT:
Po przeprowadzonych analizach stwierdziłem, że i w przypadku układów nvidii Canonical (oraz developerzy xorg) "dali ciała" ... zatem w najbliższych dniach opublikuje xorg.conf dla tych układów ... testowałem na stacjonarce, a w najbliższej przyszłości pewnie też na asusie 1201n ... coś mi "chodzi" po głowie, aby go kupić ;) ... tak, czy siak udało mi się poprzez xorg.conf znaleźć obejście poważnego błędu konfiguracji = nie działająca prawidłowo mysz w natywnych grach (glx) dla Linuksa oraz poprawić trochę wydajność tych układów.
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
LiTE
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 17 paź 2007, 01:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Ubuntu 9.10 Intel GMA950 i inne - jak znacznie podnieść responsywność i wydajnoś

Post autor: LiTE »

e X t 7 3 pisze:Niestety obecnie nie dysponuje wystarczającą ilością ani czasu, ani środków finansowych aby to uczynić ;).
https://launchpad.net/
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Ubuntu 9.10 Intel GMA950 i inne - jak znacznie podnieść responsywność i wydajnoś

Post autor: e X t 7 3 »

Panie Kolego LiTE ... znam i wiem o launchpadzie ... ale musze mieć na to czas ... a co do środków finansowych ... cóż aby zbudować distro, które powalczy naprawdę poważnie o rynek ... niestety musiałbym się temu poświęcić w całości (a to skutkuje koniecznością posiadania odpowiednich [przynajmniej porównywalnych do tych, które obecnie zarabiam] środków finansowych na życie) ... Powiem, bez przesadnej skromności - jak juz pisałem - z odpowiednim zespołem ... sądzę, że udało by sie tak dopieści Ubuntu, że żaden użytkownik Windows nie mógłby już "psów na nim wieszać" ;) ... Poniżej widoczna jest zasada, jaką się kieruje w życiu ... zatem tylko cierpliwości ;). Jedynie wytrwałością i pracą (mowa o budowaniu czegoś, nie o "zdobywaniu" ;)) można coś osiągnąć ... nigdy nie wolno się poddawać ;)
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
jgkurczak
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 12 cze 2008, 13:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Ubuntu 9.10 Intel GMA950 i inne - jak znacznie podnieść responsywność i wydajnoś

Post autor: jgkurczak »

A u mnie wpis do Xorga robi więcej szkód niż pożytku.
Co prawda grafika dostaje ładnego buta i wszystko ładnie śmiga ale....
Ekran robi się czarny tj się wygaszał po 3 minutach bezczynności co jest irytujące
Ale najgorsze jest to że na takim ustawieniu żre prąd jak głupi ! Zastanawiałem się co się dzieje bo zużycie energii było masakryczne i bateria starczała na 40 min.
Po wykasowaniu ustawienia, załadowały się zwykłe ustawienia. Ekran nie gaśnie a komputer zużywa 2-3 krotnie mniej prądu ! Teraz mam na ok 13000-14000 mW a było po 26...

Jednak ekran gaśnie, przynajmniej bateria chodzi ok
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Ubuntu 9.10 Intel GMA950 i inne - jak znacznie podnieść responsywność i wydajnoś

Post autor: e X t 7 3 »

dziwne .... wyślij mi Xorg.0.log ... znajduje sie w katalogu /var/log/ ... i to zarówno, jak system działa w ustawieniach defaultowych, jak i z moim xorg.conf

a tak z innej beczki ;) ... czy czasem nie masz włączonej opcji wygaszania ekranu po 3 minutach ? ;)
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
jgkurczak
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 12 cze 2008, 13:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Ubuntu 9.10 Intel GMA950 i inne - jak znacznie podnieść responsywność i wydajnoś

Post autor: jgkurczak »

Chyba będę musiał Ci wysłać na pocztę jeśli mógłbym Cię prosić o pomoc. Bo ten log ma 5 kilometrów długości i nie chce mi się tu wkleić...
Choć i tak tego z ustawieniami wysłałbym dopiero jutro...

Nie nie ;) W pierwszej kolejności sprawdziłem ustawienie wygaszania ekranu.
Wywaliłem Menadżera zasilania z gnome-a i się okaże może on... ;)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Ubuntu 9.10 Intel GMA950 i inne - jak znacznie podnieść responsywność i wydajnoś

Post autor: e X t 7 3 »

jeszcze, co do wygaszania ... poruszanie myszką skutkuje aktywacją ekrany, czy nie ?
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
jgkurczak
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 12 cze 2008, 13:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Ubuntu 9.10 Intel GMA950 i inne - jak znacznie podnieść responsywność i wydajnoś

Post autor: jgkurczak »

Tak, wystarczy wcisnąć klawisz albo touchpadem przejechac i się zapala na nowo ;)

Niezbędny będzie ten log z Twojego xorga ?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Ubuntu 9.10 Intel GMA950 i inne - jak znacznie podnieść responsywność i wydajnoś

Post autor: e X t 7 3 »

Tak, jeżeli generuje błędy, muszę zobaczyć jakie ;)
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
Shevchenko1987
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 818
Rejestracja: 31 sty 2008, 11:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 24.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Ubuntu 9.10 Intel GMA950 i inne - jak znacznie podnieść responsywność i wydajnoś

Post autor: Shevchenko1987 »

jgkurczak, problem leży w jajku, a konkretnie DPMS. LINK

Musisz zrobić tak jak jest to napisane w punkcie 1
Disable powersaving by passing i915.powersave=0 on the kernel command-line. grub2 users can add it to GRUB_CMDLINE_LINUX in /etc/default/grub, and run update-grub2. Once the system is started, it can be checked by checking the contents of the /sys/module/i915/parameters/powersave file.
W skrócie:

Kod: Zaznacz cały

1. nano /etc/default/grub
2. Znajdujesz linijkę GRUB_CMDLINE_LINUX="" 
3. Wklejasz w cudzysłów GRUB_CMDLINE_LINUX="i915.powersave=0"
4. Zapisujesz. Restart.
Dodatkowo wyłącz w ustawieniach oszczędzanie energii podczas bezczynności, ale w Gnome nie wiem gdzie to jest zlokalizowane, gdyż używam KDE4. Poszukaj. Sam się ostatnio z tym namordowałem.

Dodatkowa lektura.
Jeśli wybierasz Ubuntu to tylko LTS!
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Ubuntu 9.10 Intel GMA950 i inne - jak znacznie podnieść responsywność i wydajnoś

Post autor: e X t 7 3 »

Wielce prawdopodobne, że Kolega Shevchenko1987 ma racje ... proszę zatem jgkurczak dodaj ten wpis do skryptu Gruba znajdującego się w /etc/default/ plik grub. Zobaczymy, jaki będzie tego wynik.
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
jgkurczak
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 12 cze 2008, 13:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Ubuntu 9.10 Intel GMA950 i inne - jak znacznie podnieść responsywność i wydajnoś

Post autor: jgkurczak »

Panowie dzięki za ratowanie mi tyłka ;)
A więc co to jakiegoś De coś tam w kernelu to racja. Bo pamiętam jak na 0.04 zainstalowałem nowszego kernela i mi ekran migał i się sam rozjaśniał.
Za chwilę edytuję ten wpis
# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.

GRUB_DEFAULT=2
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT="10"
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash noapic"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

# Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)
#GRUB_TERMINAL=console

# The resolution used on graphical terminal
# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
#GRUB_GFXMODE=640x480

# Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entrys
#GRUB_DISABLE_LINUX_RECOVERY="true"
Tak wygląda stary grub, już trochę modziłem i dałem noacpi. Zaraz dalej namodzę i się okaże :P

EDIT:
Jak narazie lipton, dodałem wpis do gruba. Sprawdziłem DPMS jest wyłączony. Więc o co chodzi ?
Dodam że to wyglądało kiedyś tak że na kernelu 2.6.28 wyświetlał powiadomienie libnotify jak zmieniałem jasność a teraz tego nie ma i nie było nawet na 9.04 jak mu zainstalowałem 2.6.30.

Czy wpis noapic coś tu zmienia ?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Ubuntu 9.10 Intel GMA950 i inne - jak znacznie podnieść responsywność i wydajnoś

Post autor: e X t 7 3 »

Czemu masz noapic ? .. Ja to ostatnio cuda robie aby wymuszać ACPI ;), spróbuj dać wpis acpi=force (szerzej o tym w wątku wentylator i s10)

EDIT:
nie masz czasem włączonego zmniejszania podświetlania podczas bezczynności (i czy w ogóle Ci to działa automatycznie) ?
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
jgkurczak
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 12 cze 2008, 13:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Ubuntu 9.10 Intel GMA950 i inne - jak znacznie podnieść responsywność i wydajnoś

Post autor: jgkurczak »

Nie nie, apic musiałem wyłączyć kiedyś na 9.04 bo nie działała regulacja podświetlenia i migał ekran a że tutaj mi ekran się rozjaśniał i gasł to myślałem że to coś pomoże. Teraz wywaliłem wpis, ale jak znajdę chwilę dodam wpis acpi=force
Własnie powyłączane mam takie bajery jak ściemnianie podczas bezczynności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Netbooki i ultrabooki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości