net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Moderator: e X t 7 3

Awatar użytkownika
Fercik
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 02 cze 2008, 22:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: Fercik »

Wrzuciłem sobie tą paczkę i szperałem troszkę po forum apropos ustawień ALSA, ale nic nie wskórałem... no i chyba coś w końcu sknociłem, bo teraz Ubuntu domyślnie wybiera mi jądro gtr 4.3 zamiast F1 3.0. :P
Mam zamiar postawić wszystko od nowa i prawdopodobnie wieczorem dam znać, czy na nowym systemie działa... :)
In google non est, ergo non est.
Freak85
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 12 maja 2007, 13:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: Freak85 »

Ja wczoraj tak się zatroszczyłem o JJ że się obraził i nie mogłem ggo odratować :-/
i o 1 w nocy zaczęło się instalowanie KK i tak zeszło do prawie 4 z konfiguracją. Paczki od eXt73 dały mu porządnego kopa. Jak na razie wszystko śmiga jak ta lala.
No i problemem są tylko stare kernele w grubie. Wywalałem przez synaptika tzn dałem do całkowitego usunięcia ale nadal przy starcie są widoczne. Co gorsza są tak oryginalne do 9.04 jak i te modyfikowane podobnie jest z tymi do 9.10 ori i moded. Poradźcie coś koledzy bo mi chyba zaczyna wiedzy brakować i godzin w ciągu doby ;-)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Panowie w tym momencie nie ma czasu szerzej omówić poruszonego przez Was tematu - mogę tylko powiedzieć, że w Ubuntu 9.10 [grub 2.0] plik konfiguracyjny gruba znajduje sie w /boot/grub i jest to grub.cfg .. tu już należałby "ręcznie" wyciąć zbędne wpisy ...

ale ad rem - chciałem tylko powiadomić, że zbudowałem nową wersję kernela 2.6.31.6-ext73-3.1 dla Ubuntu 9.04 (jest szybsza i bardziej responsywna od 3.0) ...

ale ważniejszą kwestią jest to, że buduje właśnie Kernel 2.6.32 dla Ubuntu 9.10.

Po raz pierwszy pojawia się opcja optymalizacji stricte pod Atom`a !!!! Zobaczymy, jak to się sprawdzi w praktyce ... poza tym, ten kernel ponoć ma zoptymalizowany scheduler, co dodatkowo powinno skutkować wzrostem wydajności i responsywności tak do 30 %.

Pozdrawiam ... odezwę się wieczorem.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Panowie pierwsza paczka kernela 2.6.32-ext73-F1-1.0 dla Ubuntu 9.10:

linux-headers-2.6.32-ext73-F1-1.0

linux-image-2.6.32-ext73-F1-1.0

broadcom-sta-modules-2.6.32-ext73-F1-1.0_5.10.91.9-3


Przypominam, tu po raz pierwszy zastosowałem optymalizację stricte pod atom`a ... po prostu jadro 2.6.32, jako pierwsze dało taką możliwość. Wstępnie mogę stwierdzić, że jest bardziej wydajne i responsywne od 2.6.31.x ... przetestujecie ... sądzę, że dam radę z niego jeszcze coś wyciągnąć ;) ... aha zbuduje dodatkowo, do kolejnej wersji paczke z modułami alsa.

Nowa kompilacja 2.6.31.6-ext73-F1-3.1 dla Ubuntu 9.04:

linux-headers-2.6.31.6-ext73-F1-3.1-ubu-9.04

linux-image-2.6.31.6-ext73-F1-3.1-ubu-9.04

broadcom-sta-modules-2.6.31.6-ext73-F1-3.1_5.10.91.9-3-ubu-9.04

Prawdopodobnie jutro lub pojutrze zbuduje paczkę 2.6.32 dla Ubuntu 9.04

Kolego macyek ... ale Ja stosuje maksymalnie optymalne rozwiązania ... szukam złotego środka ... oczywiście mogę zbudować kernel, który będzie idealny do gier, na serwer, video, etc. ale ... nie będzie uniwersalny ... dla mnie sztuką jest zbudowanie kernela, który w praktycznie każdym zastosowaniu będzie, przynajmniej bardzo dobry ;)

Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Zbudowałem kernel 2.6.32-ext73-F1-1.5 wraz z paczką najnowszych sterowników ALSA .21... tym razem optymalizacja wyłącznie !!!! pod Atoma ... istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ten kernel nie zadziała prawidłowo na innych procesorach !!! ;). Widać, że ma potencjał ;) ... przetestujecie ... ;). Mozę jeszcze dziś udostępnię i zbuduje kernel dla 9.04.

Pozdrawiam
ups5
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 27 maja 2009, 10:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: ups5 »

Nie dałeś linki do kernel 2.6.32-ext73-F1-1.5.
Kernel 2.6.32-ext73-F1-1.0, niestety nie widzi mojej karty dźwiękowej.

AAO 150 B/b
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

nie ma linków bo dopiero dam ;) ... hmm dziwne z dźwiękiem ... coś podejrzewam, ale dam paczki z alsą ... zainstalujesz i zobaczysz.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Panowie paczki kernela 2.6.32-ext73-F1-1.5 dla Ubuntu 9.10:

linux-headers-2.6.32-ext73-F1-1.5

linux-image-2.6.32-ext73-F1-1.5

broadcom-sta-modules-2.6.32-ext73-F1-1.5_5.10.91.9-3

alsa-modules-2.6.32-ext73-F1-1.5_1.0.21

Sprawdźcie ... proszę zainstalujecie też paczkę z alsą ... najnowsze sterowniki 1.0.21

Pozdrawiam
Freak85
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 12 maja 2007, 13:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: Freak85 »

A ja mam znów problemik, przy instalacji wywala błąd w linii 1186 ale co dokładnie nie wiem.Już drugi taki przypadek ale system działa normalnie choć pisze że instalacja zakończona niepowodzeniem. Dziwne chyba przeinstaluje znów system i zainstaluje te nowe jądro na czysto może za dużo ich już tam jest. Sam nie wiem jak nie będę mógł zasnąć to podziałam.

Edit:
taki to błąd :
Failed to process /etc/kernel/postinst.d at /var/lib/dpkg/info/linux-image-2.6.32-ext73-f1-1.5.postinst line 1186
dpkg: błąd przetwarzania linux-image-2.6.32-ext73-f1-1.5 (--install):
podproces installed post-installation script zwrócił kod błędu 2
Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:
linux-image-2.6.32-ext73-f1-1.5

eXt73 co ty na to?? bo ja za mało rozgarnięty na to jestem :-/
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

a odinstalowałeś nvidia-common ??? (całkowita deinstalacja) pisałem o tym.
Freak85
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 12 maja 2007, 13:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: Freak85 »

Zrobię 3 instalację dzisiaj i może się uda bo sam nie wiem co robiłem a czego nie choć mam nawet podrukowane co i jak robić po kolei. Zaczynam działać jak skończę zdam raport, dzięki za zwrócenie uwagi eXt73

Edit:
Udało się wszystko dobrze zainstalować i jak narazie śmiga dobrze.
Dzięki za rady i paczki eXt73 jesteś wielki :)
PanLyzwa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 29 lis 2009, 13:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: PanLyzwa »

Teraz po instalacji robi mi sie cos takiego ze co jakis czas wylacza mi sie obraz na netbooku po czym go hibernuje odhibernowuje i obraz wraca ale po kilku minutach spowtorem sie wylacza. Jakas rada? moze to przez to wywalenie nvidia-commons?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Hmm dziwne, nie nvidia-common nie powinna mieć na to wpływu. Modyfikowałeś jeszcze coś w systemie ?
PanLyzwa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 29 lis 2009, 13:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: PanLyzwa »

gruba nowszego instalowalem ale to chyba nie powinno nmiec wplywy na karte skoro system siee odpala
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Czy modyfikowałeś ustawienia zarządzania zasilaniem ? Czy dzieje się to w czasie pracy na baterii ? Opisz tą sytuację
PanLyzwa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 29 lis 2009, 13:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: PanLyzwa »

nie no generalnie dzieje sie to bez jakigos wiekszego systemu z tego co narazie zaobserwowalem

EDIT:
wzielem recover jadra i ten plik z tematu o karcie i chyba sie naprawilo
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Witam

Zbudowałem nowe wersje jądra 2.6.32 dla Ubuntu 9.10 (2.6.32-ext73-F1-1.9) oraz dla Ubuntu 9.04 (2.6.32-ext73-F1-3.3 - odpowiada parametrom wersji 1.9 dla Ubuntu 9.10). Obie wersje poddałem głębszym optymalizacjom, co skutkuje podwyższeniem wydajności od 5 do 10 %, w odniesieniu do poprzedniej wersji (2.6.32-ext73-F1-1.5)

"Tradycyjnie" udostępnię wieczorem.

Pozdrawiam


Kernel 2.6.32-ext73-F1-1.9 dla Ubuntu 9.10:

linux-headers-2.6.32-ext73-F1-1.9

linux-image-2.6.32-ext73-F1-1.9

broadcom-sta-modules-2.6.32-ext73-F1-1.9_5.10.91.9-3

alsa-modules-2.6.32-ext73-F1-1.9_1.0.21


Kernel 2.6.32-ext73-F1-3.3 dla Ubuntu 9.04:

linux-headers-2.6.32-ext73-F1-3.3

linux-image-2.6.32-ext73-F1-3.3

broadcom-sta-modules-2.6.32-ext73-F1-3.3_5.10.91.9-3


Ważną kwestią jest tu zastosowanie wielu nowych rozwiązań ... m.in. zastosowałem Kernel Samepage Merging. Ta technologia powoduje m.in. oszczędność pamięci operacyjnej (RAM), poprzez odwoływanie sie np. kilku procesów do jednego obszaru pamięci, zamiast do kilku identycznych tworzonych przez każdy proces z osobna. Z moich obserwacji wynika, że skutkuje to dość znacznym ograniczeniem zużycia pamięci, już podczas standardowego używania kilku (a w szczególności kilkunastu) otwartych procesów Openoffice, Firefox etc.

Co do wydajności, testuje to m.in. na OpenArena, Nexiuz, UrbanTerror, etc. a także na glxgeras. Wiem, że zaraz Ktoś stwierdzi, że nie jest to wiarygodny test. Odpowiem ... i tak i nie ... dla różnych środowisk (przede wszystkim) sprzętowych (ale także systemowych) może być to niewiarygodne, ale w połączeniu z wynikami innych testów oraz dla danego środowiska testowego, jest to doskonały i prosty mechanizm kontrolowania zmian w jego wydajności. Przykładowo obecnie uzyskuje wyniki wskazane na screene poniżej. Podkreślenia wymaga fakt, że system dodatkowo jest tu obciążony compziem z efektami na best, screenletami oraz gkrellm`em. Goły pulpit z compziem to juz 1900-1990 ramek. Wyłączenie compiza skutkuje wynikiem do 2290 ramek/s.

Wynik pracy glxgears
Awatar użytkownika
faktor4u
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 58
Rejestracja: 29 mar 2007, 00:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Liverpool / UK
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: faktor4u »

Witam. Używam Samsunga NC10 i Ubuntu 9.10. Po zastosowaniu podanych w wątku porad i plików z postu powyżej system "dostał kopa" i pierwszy raz działa aż miło. Cieszę się, że w końcu ktoś się za coś takiego wziął. Dobra robota.
Niestety wystąpiły dwa problemy - nie działa sterowanie podświetleniem matrycy (nie działa xbacklight i aplet jasności) oraz najwyraźniej nie ma w kernelu wsparcia dla NFS. Mógłbym prosić o jakieś zaradzenie albo o źródełka z zastosowanymi patchami żebym mógł brakujące rzeczy sobie dodać? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

hmm NFS jest włączony (jak się problemy objawiają ?)... dziwne ... zarówno co w/w, jak i podświetlania ... na standardowym krenelu działa ?

Co do podświetlania masz racje ... brakuje sterownika Samsung LTV350QV LCD Panel ...

Kolejna wersja już będzie wspierać w/w LTV ;) ... czekam na info co do NFS

Pozdrawiam



Wydajność Grafiki


Przez ostatnie 2 miesiące testowałem pod Ubuntu 9.10 (od ostatniej bety) updatowane sterowniki X.org, mesę i inne biblioteki wpływające na parce X`ów. Powiem tak, jeśli zależy wam na wydajności warto zaryzykować, do tej pory nie odnotowałem braku stabilności. Natomiast ostatnie updaty skutkują odczuwalnym wzrostem wydajności i responsywności. Oczywiście mowa tu o gałęzi stabilnej, nie jak sama nazwa wskazuje "unstable" ;). Najłatwiej dodać repozytorium i updatować pakiety przy udziale Ubuntu-Tweak ... działamy, jak na załączonym obrazku:


Ubuntu Tweak - dodawanie repozytorium X`ów



Kernel 2.6.32-ext73-F1-2.0

Zbudowałem nową wersję Kernela 2.6.32 dla Ubuntu 9.10 - 2.6.32-ext73-F1-2.0 ... dodałem m.in. brakujące sterowniki np. w/w sterowanie podświetleniem LCD w samsungu ... zmodyfikowałem także ustawienia NFS ... oraz dodatkowo znowu o parę procent podbiłem wydajność i responsywność ;)

Kernel 2.6.32-ext73-F1-2.0 dla Ubuntu 9.10:

linux-headers-2.6.32-ext73-F1-2.0

linux-image-2.6.32-ext73-F1-2.0

broadcom-sta-modules-2.6.32-ext73-F1-2.0_5.10.91.9-3

alsa-modules-2.6.32-ext73-F1-2.0_1.0.21

Pozdrawiam

EDIT:
Aha ważna kwestia ... Panowie moduły alsa instalujecie jedynie wtedy, gdy pojawiają się jakieś problemy, albo brakuje jakiegoś sterownika.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
faktor4u
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 58
Rejestracja: 29 mar 2007, 00:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Liverpool / UK
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: faktor4u »

Witam ponownie. Zainstalowałem nowy kernel (usunąłem poprzedni) ale nadal jest to samo. Przetestowałem kernel dystrybucyjny i zarówno podświetlenie, jak i NFS działają poprawnie. W przypadku NFS po ręcznym wywołaniu

Kod: Zaznacz cały

sudo /etc/init.d/nfs-kernel-server start
wyświetla komunikat:

Kod: Zaznacz cały

* Not starting NFS kernel daemon: no support in current kernel.
Natomiast w przypadku xbacklight:

Kod: Zaznacz cały

No outputs have backlight property
Czy ktoś może potwierdzić te problemy, czy tylko ja mam takiego pecha? Pozdrawiam.
Zablokowany

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Amazon [Bot] i 5 gości