net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Moderator: e X t 7 3

KamilxxG
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 28 sie 2010, 15:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: KamilxxG »

Witam, jestem nowym użytkownikiem Ubuntu i od jakiegoś czasu testuje kernele od Ext73 do tej pory wydajność i responsywność systemu pozostawiała w daleko w tyle XP czy zwłaszcza 7kę, jednak od wersji 7.5 na netbooku N210 Samsunga pojawiły sie problemy z wydajnością, wyniki kernela 6.6 z glxgears to średnia: 2682, maks: 2759, min: 2262, kernel 7.5 średnia: 2535, max: 2740, min: 1954, jednak kernel 8.0 wykazuje się dużymi wahaniami wydajności między 600 a 2700 (duże wahania pojawiają się po restarcie systemu) oraz występują problemy z połączeniem z Play Online przez modem HUAWEI E156G.

Podczas ładowania systemu wyświetla się błąd:
init ureadahead main process ( 288 ) terminated with status 5
nie mogłem jednak znaleźć jego opisu w necie

Ponadto w tym kernelu w monitorze częstotliwości procesora nie mogę ustawić innych planów zasilania niż Powersave czy Performance, wcześniej nie było z tym problemów (za to dolna granica taktowania procesora zmniejszyła się do 208 MHz z 1,04GHz). Obecnie używam wersji 6.6 gdyż nie sprawia żadnych kłopotów, N210 chodzi bardzo dobrze pod jego opieką, doceniam Twój wysiłek jaki wkładasz w optymalizację kerneli pod Ubuntu :)

Dołączam się do prośby Wojciechr gdyż jak na razie jedynym miarodajnym narzędziem jakiego używam jest glxgears oraz moja subiektywna ocena.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Panowie, tak w kernelu 8.0 poczyniłem dość głębokie zmiany .... które zaczęły ujawniać różnice, w poszczególnych chipsetach pod Atoma oraz pokazują jakość sterowników dla grafiki ... ten kernel działając pod 1201n gdzie mamy chipset Nvidii działa szybciej do ok. 12 % w stosunku do 7.5. Jednak pod chipsetem intela już tak różowo nie jest. Właśnie to analizuje.

Natomiast co do glxgears ... cóż obecnie glxgears już nie stanowi w zasadzie żadnego wyznacznika (w szczególności pod planistą bfs) ... najlepiej przetestować poszczególne kernele m.in. pod grami takimi, jak Nexiuz, Open Arena - z włączonym licznikiem klatek/s.

Zastanawia mnie modem HUAWEI E156G, z którym nie mam żadnego problemu (zarówno pod Asusem 1201n, jak i Lenovo s10), testowałem zarówno pod kernelem 7.5, jak i 8.0 ... właśnie przeprowadziłem 10 prób połączenia pod Lenovo s10, po 2 razy po sobie i po restartach komputera (kernel 8.0). Jak to się u Kolegi objawia ?

Cóż przeanalizuje dokładnie działanie kernela i zobaczymy ... właśnie delikatnie zmodyfikowałem kernel i buduje wersje 8.1 ... zobaczymy.

Prosiłbym użytkowników 1201n o opinie i wyniki testów.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
KamilxxG
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 28 sie 2010, 15:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: KamilxxG »

Co do HUAWEI E156G to po zainstalowaniu kernela 8.0 system wykrywał go ale nie łączył się, po ponownym uruchomieniu występował ten sam problem. Po ponownym włączeniu netbooka modem normalnie się łączył jednak zrywał połączenie wyraźnie częściej niż pod kernelem 6.6 (ale rzadziej niż pod XP :) ), po zerwaniu połączenia nie mogę ponownie znów go nawiązać lecz muszę odmontować i wetknąć modem ponownie.
artikow
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 24 lip 2007, 20:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: artikow »

Witam, zainstalowałem kernel 8.0 i mam problem z taką dziwną sprawą. Skalowanie procesora działa, na kablu trzyma 1,6GHz, na baterii 1,2GHz, zmienia też zależnie od obciążenia, ale... Zauważyłem, że wszystko jest OK, dopóki nie zacznę używać Flash-a. Oglądają np. film na YouTube taktowanie spada do 1,2GHz i nie da się tego zmienić. Po zamknięciu karty z filmem, z powrotem wraca do 1,6GHz. Jaka może być przyczyna?

Przeglądarka - Google Chrome - ostatnia stabilna wersja.
Komputer - Asus 1201n

Pozdrawiam! :)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Kolego artikow, to uzależnione jest od ustawień cpufreqd ... Postaram sie udostępnić (ponownie, już gdzieś tu udostępniłem) swoje nastawy cpufreqd. Moja konfiguracja działa tak ... praca na baterii, częstotliwość procesora spada do ok 75 % mocy „znamieniowej”, włączenie odtwarzacza wideo, lub przeglądarki pełna moc, wyłączenie znowu spadek do 75, a następnie odpowiednio niżej.

Właśnie przebudowuje kernel, powinienem usunąć wszystkie stwierdzone problemy, przy zwiększonym poziomie responsywności i może troszkę wydajnosci. Niestety chipsety Intela dla atoma, nie pozwalają na głębokie optymalizacje (jak te w kernelu 8.0), które na chipsecie Nvidii skutkują skokiem wydajności, natomiast na Intelu w niektórych przypadkach następuje regresja ;/

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
badziewmax
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 23 sie 2010, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: badziewmax »

U mnie na chipsecie Intela, nie ma żadnych problemów, skończyło się zawieszanie systemu, znacząco poprawiła się szybkość systemu w grach, przy odtwarzaniu filmów... Aktualnie używam wersji 8.0 i jestem zadowolony. Nie sprawdzałem jak zmieniło się działanie systemu pomiędzy 7.5 a 8.0, ale tak "na oko" nie widać niczego. Błędów także nie ma.

Skok czas pracy na baterii o 2 godziny też wiele mówi ;)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Właśnie przebudowałem kernel - wersja 8.8 ... sądzę, że jeśli nic nie wyjdzie (jakiś błąd) "zadowoli" większość użytkowników ;)

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
karollos
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 25 sie 2010, 19:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: karollos »

Witam,

Czy moglbym prosic o pomoc i podanie jak z poziomu Ubuntu Tweak mozna "zasysac" Twoje kernele?

Dzieki,
Karol
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Niestety, na chwilę obecną nie ma ppa, zatem tylko przez udostępnione skrypty.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
karollos
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 25 sie 2010, 19:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: karollos »

OK. Dzieki za szybka odpowiedz.

Przed chwila wykonalem aktualizacje jadra na swoim 1201n do z Twojego 7.1 wersji 7.5. Niestety po restarcie nowe jadro ma jakies problemy ze sterownikiem Nvidia - wyglada to tak ze X'y nie startuja i najprawdopodobniej GDM restartuje sie bez konca. Sterowniki Nvidia sa z PPA i mam zainstalowana wersje nvidia-current (256), ktore do tej pory dzialy OK.

Masz moze jakies sugestie co z tym mozna zrobic?

z gory dziekuje za pomoc.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Kolego karllos, jak już wspominałem m.in. w tym wątku ... nie ma szans zainstalowania sterowników (gotowych pakietów) na inny kernel niż zostały przeznaczone ... dlatego należy wykonać następujące działania, m.in. w poniższym wątku opisałem, jak należy to zrobić:

Opis instalacji Nvidia

z wyjątkiem sterowników obecnie odpowiednimi są:

NVIDIA-Linux-x86-256.53
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
triplex
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 45
Rejestracja: 28 mar 2010, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: triplex »

Witam. Przymierzam się do zakupu Asusa 1215n i mam pytanie czy poprawki będą na nim działały. Chodzi mi głównie o funkcjonowanie kart graficznych, bo wyczytałem, że zawiera dwie, które są uruchamiane w zależności od potrzeby.
Pozdrawiam.
sokarsg-1
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 130
Rejestracja: 21 sie 2007, 18:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: sokarsg-1 »

Mieliśmy pisać o wydajności v8.0 na 1201n to piszemy. Więc powiem szczerze że nie myślałem że samo grzebanie w opcjach kompilacji kernela może dać systemowi (kompowi) takiego kopa.
Te pacze Zen są genialne. Nie wiem jak ale filmiki w flash które do tej pory chodziły po 10 klatek w trybie pełnoekranowym teraz chodzą prawie na granicy 24 klatek na sekundę. Ina sprawa java przyspieszyła znacznie tam gdzie w eclipse czułem jakieś zwolnienia teraz na v8.0 wszystko chodzi płynnie.
Czyli genialna robota zwłaszcza ta wersja 8.0 jest wypasiona.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

triplex pisze:Witam. Przymierzam się do zakupu Asusa 1215n i mam pytanie czy poprawki będą na nim działały. Chodzi mi głównie o funkcjonowanie kart graficznych, bo wyczytałem, że zawiera dwie, które są uruchamiane w zależności od potrzeby.
Pozdrawiam.
hmm w kernelu włączyłem tzw. switcheroo, czyli przetłaczanie kart ... choć na chwile obecną jest to jeszcze nie takie różowe ... na pewno powinna Nvidia działać ... hmm musiałbym taką maszynkę mieć wtedy bym to przeanalizował ;). Ale tak przy okazji sam mam "smaka" na te maszynę ;)

Pozdrawiam

EDIT:
sokarsg-1 pisze:Mieliśmy pisać o wydajności v8.0 na 1201n to piszemy. Więc powiem szczerze że nie myślałem że samo grzebanie w opcjach kompilacji kernela może dać systemowi (kompowi) takiego kopa.
Te pacze Zen są genialne. Nie wiem jak ale filmiki w flash które do tej pory chodziły po 10 klatek w trybie pełnoekranowym teraz chodzą prawie na granicy 24 klatek na sekundę. Ina sprawa java przyspieszyła znacznie tam gdzie w eclipse czułem jakieś zwolnienia teraz na v8.0 wszystko chodzi płynnie.
Czyli genialna robota zwłaszcza ta wersja 8.0 jest wypasiona.
Tak patch daje spore możliwości ... ale zmiennych jakie trzeba przeanalizować przy budowie kernela z jego udziałem jest "trochę" ;). Może uda mi się zbudować jeszcze szybszy kernel ;)
Pozdrawiam


PS. takie wstępne rozeznanie ... czy byliby chętni, jeśli takie maszyny jak np. 1201n, czy 1215n i może kilka innych, oferowałbym w cenie zbliżonej do takiej maszyny, bez systemu - jednak oferowanej przeze mnie z już dopieszczonym Ubuntu (wszystkie moje modyfikacje, tak aby wszystko działało out-of-the-box, a poza tym maksymalnie wydajnie) ?
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
anton
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 21 mar 2010, 20:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: anton »

e X t 7 3 pisze: PS. takie wstępne rozeznanie ... czy byliby chętni, jeśli takie maszyny jak np. 1201n, czy 1215n i może kilka innych, oferowałbym w cenie zbliżonej do takiej maszyny, bez systemu - jednak oferowanej przeze mnie z już dopieszczonym Ubuntu (wszystkie moje modyfikacje, tak aby wszystko działało out-of-the-box, a poza tym maksymalnie wydajnie) ?
zdecydowanie byliby.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

anton pisze:zdecydowanie byliby.
hmm zatem zacznę coś przygotowywać i jak będę w pełni gotowy "logistycznie" dam konkretne oferty ;)

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
ups5
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 27 maja 2009, 10:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: ups5 »

e X t 7 3 pisze:hmm w kernelu włączyłem tzw. switcheroo, czyli przetłaczanie kart ... choć na chwile obecną jest to jeszcze nie takie różowe ... na pewno powinna Nvidia działać ... hmm musiałbym taką maszynkę mieć wtedy bym to przeanalizował ;). Ale tak przy okazji sam mam "smaka" na te maszynę ;)

Pozdrawiam

EDIT:
PS. takie wstępne rozeznanie ... czy byliby chętni, jeśli takie maszyny jak np. 1201n, czy 1215n i może kilka innych, oferowałbym w cenie zbliżonej do takiej maszyny, bez systemu - jednak oferowanej przeze mnie z już dopieszczonym Ubuntu (wszystkie moje modyfikacje, tak aby wszystko działało out-of-the-box, a poza tym maksymalnie wydajnie) ?
Czekam na ofertę
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Panowie, jak napisałem musze mieć pewien czas na przygotowania - dam znać odnośnie przedmiotowej sprawy (oferty) w najbliższych dwóch tygodniach.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
triplex
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 45
Rejestracja: 28 mar 2010, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: triplex »

Kusząca oferta, tym bardziej jeśli byłaby to wersja 64-bit. Nawet nie wiem czy na suchą płytkę nie byłoby paru chętnych. Może nawet nie płytkę ale pen drive!, którym dało by się zainstalować system <ze względu na brak dvd> ! Trochę irytujące jest, że po instalacji ubuntu nie działa wifi i trzeba było szukać rozwiązania (chociaż gdyby nie to nie trafił bym tutaj). Szukałem właśnie wersji 1215n bez systemu i znalazłem w sklepie, gdzie kupiłem 1201n, tylko dużym minusem jest to, że konkretny model jest bez USB 3.0 i tylko w wersji 2GB RAM-u.
Awatar użytkownika
elmer
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 93
Rejestracja: 26 sie 2010, 10:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: elmer »

Z tego co udało mi się zaobserwować faktycznie system szybciej reaguje na nowym kernelu. I moj 1201N zdecydowanie mniej się teraz grzeje. Różnica jest wyczuwalna.
Co do flasha - nadal nie mogę z youtuba oglądać płynnie filmów w rozdzielczości 720p i 1080p. W niższych nie ma z tym problemu o ile nie oglądam na full-screenie - jak przełączam na pełny ekran filmy nawet 480P, to zaczyna klatkować. Jest na to jakaś rada?
Oraz również mam chrapkę na takiego 1215N :P
Zablokowany

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości