PlayOnLinux nowy sposób uruchamiania gier ;)

Gry, do uruchomienia których potrzebne są programy typu Wine/Cedega/CrossOver albo jakieś emulatory.
Pacjonek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 30
Rejestracja: 18 maja 2009, 16:27
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

PlayOnLinux nowy sposób uruchamiania gier ;)

Post autor: Pacjonek »

Witam, jeżeli było by to możliwe proszę o przyklejenie tematu:oops:

Wszystkim zainteresowanym instalacją zaawansowanych gier (mowa tu o takich z którymi jest dużo zachodu przy instalacji) oraz jednym dobrym managerem (trochę jak Cedega) pragnę zaprezentować dość nowy projekt o nazwie Play on Linux!

-Czym jest właściwie Play on Linux?-
POL jest to zbiór skryptów do wybranych gier programu obecnie jest ich ponad 300(oficjalnych) oraz ok 100(nie oficjalnych) a ich liczba wciąż rośnie. Za trudno? Zbór instalatorów który cały proces instalacji wielu gier i wielu programów odwali za nas sam. Oprócz tego POL to dobrym managerem zainstalowanych gier/programów z przyrostkiem *exe.

-Na czym to polega-
Dajmy przykład takiego Command and Conquer Tyberium Wars. Aby zainstalować grę należy odpowiednio skopiować pliki dll, zainstalować specjalną łatę, ustawić odpowiednio Wine zainstalować akcelerację 3D, uruchomić odpowiednią wersję Wine , Directx 9 itd. itp. POl wykona to za nas wystarczy kilka razy 'DO PRZODU, 'DO PRZODU' a instalator zainstaluje wszystko co potrzebne rzeczy(sam je ściągnie), następnie sam uruchomi instalator gry i sam utworzy odpowiednie skróty!

-Zawansowane funkcje i wtyczki-
Program można rozszerzać wtyczkami np. Zaawansowany konfigurator Wine (bardzo przydatne), Benchamark, Wine Look itp. Oprócz tego istnieje funkcja LiveInstall która umożliwia instalację gier nawet nie będących na liście! Instalator sam spróbuje wszystko zainstalować!

-Dołącz do zespołu!-
Możesz nawet sam tworzyć skrypty do gry dzięki prostemu narzędziu POL Creator! To takie proste!


-Języki-
Program w polskiej wersji językowej (również forum), skrypty oczywiście w większości również w ojczystym języku

-Work on Linux-
Instaluj również programy takie jak Office 2007 czy Itunes, a nawet IE8!

-Znane Tytuły-
Oto lista najbardziej kultowych gier które zainstalujesz za pomocą POL
http://www.playonlinux.com/repository/?cat=1

-Obsługa Dosbox-
Po zainstalowaniu odpowiedniej wtyczki uruchom znane stare kultowe gry!

Zapraszam na stronę http://www.playonlinux.com/pl/
Awatar użytkownika
spichrzel
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 05 lut 2008, 10:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: PlayOnLinux nowy sposób uruchamiania gier ;)

Post autor: spichrzel »

Nie żebym się czepiał, ale jak wrzuciłem hasło playonlinux w forumową szukajkę to wypluło mi maaaaaaasę stron do postów w których już ktoś o tym pisał. No ale może zawsze jakaś dodatkowa duszyczka się tym zainteresuje, któż to wie.
Awatar użytkownika
ulek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2009, 16:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: PlayOnLinux nowy sposób uruchamiania gier ;)

Post autor: ulek »

Ostatnio naszła mnie chęć postrzelania sobie w Call of Duty 4 i przez zwykłe Wine bym musiał troszkę powalczyć, a tutaj klik, klik i po sprawie. ;-)
ArchLinux | DWM
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: PlayOnLinux nowy sposób uruchamiania gier ;)

Post autor: Jusko »

O PlayOnLinux słyszałem od razu gdy powstało, czyli jakiś już czas temu. Sposób uruchamiania szczytny, jednak czego nie chciałbym poprzez te skrypty zainstalować - nic nie działa. Nie działa DeusEx, Legacy of Kain: Defiance, Half-Life, Prince of Persia: Sands of Time itd. Pod czystym Wine natomiast śmigają. Zwyczajnie nie trafiłem na grę, która działa poprzez te skrypty. Programy graficzne czy przeglądarki się instalują i działają, gry natomiast... Pewne skrypty z pewnością działają, jednak program wymaga poprawek paru skryptów. Dobrym przykładem jest skrypt instalacyjny gry Rally Championship 2000. Skrypt powinien instalować grę. Wyrzuca natomiast komunikat błędu miast instalować cokolwiek. Pod zwykłym Wine gra działa - troszkę jak slideshow lecz działa. Także naprawdę pomysł fajny, ale mechanika kuleje. Jest tam zwyczajnie za dużo rzeczy, które oficjalnie są dodane, lecz kompletnie nie działają. Z tym PlayOnLinux boryka się od początku - wadliwe skrypty. W takim przypadku wolę już zainstalować pod czystym Wine i wejść na AppDb po sposób na uruchomienie gry.
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
Pacjonek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 30
Rejestracja: 18 maja 2009, 16:27
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: PlayOnLinux nowy sposób uruchamiania gier ;)

Post autor: Pacjonek »

Gra Rally Championship 2000 jest moją jedną z ulubionych i zainstalowałem ją przy pomocy PlayOnLinux już kupę czasu temu dlatego nie rozumię twoich pretęsji. Sprawdź czy pobrałeś najnowszą wersję programu bo te starsze rzeczywiście mają czasem problemy...
Roku
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 01 cze 2009, 23:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: PlayOnLinux nowy sposób uruchamiania gier ;)

Post autor: Roku »

Chciałem sobie pograć w Sim City 4. Ściągnąłem tego POla, rozpakowałem i... nie mam zielonego pojęcia co z tym dalej zrobić. Nigdy nic nie instalowałem.
Co muszę zrobić, żeby zainstalować POL? :???:

Szukałem na tamtym forum, ale nic z tego nie rozumiem :pt36:
Awatar użytkownika
spichrzel
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 05 lut 2008, 10:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: PlayOnLinux nowy sposób uruchamiania gier ;)

Post autor: spichrzel »

Roku;
co znaczy ściągnąlem i rozpakowalem? Na ich stronie oczywiście wybraleś dział download i dystrybucję ubuntu?
tam jest do ściągnięcia paczka deb czyli to -----> PlayOnLinux_3.5.deb
Jeśli kliknąłeś na to dwa razy to powinno cię tylko zapytac o hasło i .... juz masz zainstalowane. Szukaj tego w Programy->Gry->PlayOnLinux
uruchom go, on chwilę posprawdza czy nie ma uaktualnień jeśli znajdzie dociągnij, zainstaluje jeszcze czcionki windwsowe i to chyba wszystko
- otworzy ci się okno, kliknij zielony plus zainstaluj
- kolejne okno, w polu znajdź wpisz simcity 4
- jak znajdzie, zaznacz i kliknij przycisk zastosuj
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: PlayOnLinux nowy sposób uruchamiania gier ;)

Post autor: Jusko »

Pacjonek - posiadam oryginalną grę Rally Championship 2000. Grę zakupiłem w roku 2001, za sporą wtedy dla mnie sumę - 80zł. Oryginalny Prince of Persia - Sands of Time - nie działa. Oryginalny DeusEx- nie działa, oryginalny Half-Life - nie działa, oryginalny Need for Speed - Most Wanted - nie działa, oryginalny Legacy of Kain - Defiance... to samo. Z innymi tytułami też różowo nie było. Nie jest tylko moją opinią, że PlayOnLinux posiada wadliwe skrypty. Takie same zarzuty można spotkać w sieci. Poza tym - program trochę komplikuje. Przykład to instalacja Legacy of Kain - Defiance. Instalator na spory czas zawisa, potem ściąga sobie DirectX, jakieś czcionki, rzeczy itd. Na końcu gra i tak nie działa. Jak to wygląda pod Wine ? Wkładam płytę(y) z grą do napędu, instaluję i gram - bez problemów, bez kombinowania.

Oczywiście mam najnowsze PoL - dodane również mam jego repo.

Na dowód - tak przebiega u mnie instalacja Rally Championship:

Najpierw pytanie o instalację - ok - to nie problem. Wszystko wygląda normalnie.
Obrazek

Następuje stworzenie środowiska i pierwsze komplikacje:
Obrazek

Ok - klikam dalej, ponieważ co innego mi zostało. Taki oto błąd zostaje wyrzucony. Tak wygląda u mnie "instalacja" Rally Championship 2000 przy użyciu PlayOnLinux:
Obrazek


Jak to wygląda pod czystym Wine ? Wsadzam CD z grą, instaluję i gram (pomijając kwestię klatkowania).
Być może reszta gier działa - ja jednak na taką nie trafiłem. Także naprawdę - idea PoL jest super, jednak wykonanie trochę kuleje. Skrypty są oficjalne - a sprawiają niemało problemów.

p.s : nie znam treści komunikatu, lecz po chłopsku rozumuję o braku wolnego miejsca na dysku. Miejsce jest - i to sporo.
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
Roku
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 01 cze 2009, 23:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: PlayOnLinux nowy sposób uruchamiania gier ;)

Post autor: Roku »

Spichrzel-
Rzeczywiście, działa! :clap: To było...proste ;)
Tylko ja zamiast to otworzyć, ściągnąłem to na dysk i nie wiedziałem co z tym zrobić ;-)

Ale podczas instalacji Sim city 4 wyskakuje mi wiadomość, że muszę mieć NO CD ...patch? Crack?
Ze wszystkimi grami tak jest, czy tylko u mnie coś nie tak?
Pacjonek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 30
Rejestracja: 18 maja 2009, 16:27
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: PlayOnLinux nowy sposób uruchamiania gier ;)

Post autor: Pacjonek »

Jusko, wejdź w ustawienia Generalne: sprawdź czy na pewno ustawiłeś aby PlayOnLinux korzystał z najnowszego Wine. Jeżeli gra działa pod Wine to tym bardziej powinna działać pod POL, jak to sobie wyobrażasz porgramiści tworzą skrypty do 5 gier które nie działają? A czytałeś na forum POL relacje z instalacji takiej gry? Wszyscy piszą że się im zainstalowała! Jest jescze jedna sprawa o której cieżko poruszać się na forum c*ack jeżeli producenci gier walneli jakieś pulchne zabezpieczenia to nawet czyste Wine go nie ubsłuży,
w większości przypadków gra nawet sama informuje o wymaganiu patcha(cracka)

Kod: Zaznacz cały

Gra Need for Speed - Most Wanted została zainstalowana ale wymaga patcha do prawidłowego działania,[oczywiście chodzi tu o cracka].  
Podrzuć jescze logi to zobaczymy co na to poradzić. P.S Specjalnie żeby sprawdzić czy rzeczywiście wymienione przez ciebie gry nie działają zainstalowałem je na próbę, pojawił się tylko problem przy uruchamianiu Half Life, wystarczy było ponownie uruchomić POL
Roku-Gra wymaga tego co napisałem po wyżej i jest to naturalny synptonim GDYŻ Wine nie obsługuje nie których typów zabezpieczeń dostarczanych przez producentów.
Awatar użytkownika
Iacobus
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 17 wrz 2008, 19:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: PlayOnLinux nowy sposób uruchamiania gier ;)

Post autor: Iacobus »

Na ogół PlayOnLinux spisuje się nieźle, chociaż ma parę irytujących bugów, np. Mimo zainstalowanej paczki z czcionkami MS, POL twierdzi, że należy je pobrać ponownie.
Inny OS == Debian Squeeze + KDE 4.4
Awatar użytkownika
vaxtor
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 14 paź 2007, 23:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: PlayOnLinux nowy sposób uruchamiania gier ;)

Post autor: vaxtor »

Gdzie można znaleść te nieoficialne wtyczki ? czy ejst wtyczka dla medal of honor airborne ?
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: PlayOnLinux nowy sposób uruchamiania gier ;)

Post autor: Jusko »

Pacjonek - powiedz mi tylko gdzie znaleźć te logi i podeślę. Mnie się nie instaluje. Skrypt z RC200 wyrzuca błąd od razu po tym komunikacie. Nawet nie włączy mi się instalator ani nie zacznie pracować płyta, ponieważ od razu mam błąd i tyle - po zawodach. Klikam dalej i z automatu wyrzuca mi taki komunikat. Co do Most Wanted. Ok - gra się instaluje i uruchamia, tylko co mi po tym, gdy zamiast wyścigu widzę czarny ekran ? Tak samo z Legacy of Kain - Defiance. Zainstaluje mi i tyle, bo podczas uruchamiania gra wyrzuca błąd w stylu "#^^&$(@@!". Pod normalnym Wine instaluję Defiance i gra działa od razu, bez kombinacji - nic tylko grać, tak samo Rally czy Prince of Persia: Sands of Time lub Half-Life. Jak mam sobie wytłumaczyć, że pod PlayOnLinux nie działa, a pod czystym Wine te gry śmigają jak pod Windows ? Logiczne, że obarczam winą twórców skryptów, skoro pod Wine bez nakładek typu PoL działa świetnie. Skrypt np. od DeusEx grę instaluje, pobiera bodajże patcha i z marszu tekstury HD. Świetnie - rewelacja ! Tylko, że sama gra już nie działa. Pod Wine za to śmiga jak burza.


p.s : Rally Championship nie wymaga Cracka - chyba, że pirackie wersje. Ja w każdym bądź razie nie muszę nic pod Wine crackować, by grę włączyć.

Poprzednio był przykład instalacji Rally Championship 2000 pod PlayOnLinux. Teraz przykład tego, jak wygląda instalacja i rozgrywka pod zwyczajnym Wine.


Wkładam płytkę z grą do napędu, uruchamiam setup, po czym wita mnie ekran instalatora:
Obrazek

Zainstalowaną grę uruchamiam, wybieram trasę, auto i...
Obrazek
...gram... Pomijając to, że gra jeszcze zbyt klatkuje, by w spokoju dało się grać. Fakt jednak faktem - PlayOnLinux daje w tym momencie plamy - Wine nie. Na tej samej zasadzie mógłbym napisać o innych grach - jak wygląda to pod PoL, a jak działa świetnie pod Wine - po co jednak spamować w temacie.

Jak wspominałem - obserwuję PlayOnLinux od początku istnienia. Od czasu do czasu próbuję dać mu szansę, ale nadal to samo. Jeśli komuś działa - super. Mnie jednak nie działało nigdy, i tak jest do dziś.
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
edi_smooth
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 10 lis 2006, 19:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: PlayOnLinux nowy sposób uruchamiania gier ;)

Post autor: edi_smooth »

A ja mam taki problem (zarówno na ubuntu jaki pod debianem):
włączam PlayOnLinux i... nic...
W konsoli nic się nie pojawia. Program jest niby włączony, ale tak na prawdę nic się nie dzieje..
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: PlayOnLinux nowy sposób uruchamiania gier ;)

Post autor: Jusko »

Hmm... może usuń folder z jego ustawieniami w Twoim katalogu domowym i/lub jeszcze go przeinstaluj ? Rozumiem, że masz jego najnowszą wersję ?
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
Awatar użytkownika
fatino
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 30 lip 2008, 10:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: PlayOnLinux nowy sposób uruchamiania gier ;)

Post autor: fatino »

Pacjonek
Need for Speed Most Wanted działa bez żadnych patchy i dupereli. CD protection (czy cośtam) działa nie trzeba gry crackować ani nic. Wykrywa płytke i śmiga, bez dźwięku ale śmiga.
Awatar użytkownika
hiroshi007
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 190
Rejestracja: 11 lis 2008, 15:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: PlayOnLinux nowy sposób uruchamiania gier ;)

Post autor: hiroshi007 »

POL jest świetnym ułatwieniem dla początkujących userów. Zaletą jego są właśnie skrypty. Ponadto potrafi w przejrzysty sposób ustawić wineprefiksy z czym początkujący mają najwięcej problemów. Wadą jest jego niestabilne działanie, które może zniechęcić do instalacji gier z Windy na Linuksie. Po wielu bojach z tym programem wybrałem jednak ręczną instalację.
Awatar użytkownika
Nimrot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 20 paź 2008, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: PlayOnLinux nowy sposób uruchamiania gier ;)

Post autor: Nimrot »

Witam. Używam od Play on linux już od dość dawna, wszystkie gry instaluję na nim prawie bez problemów. Jednak jedna rzecz mnie zastanawia: czy i jak można instalować na nim spatchowane Wine'y? Jest to dla mnie dość istotne, bo jak jedna gra potrzebuje wine'a w innej wersji niż druga to jest klops.
ANARCHIA!
Awatar użytkownika
salemus
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 234
Rejestracja: 22 paź 2008, 16:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: PlayOnLinux nowy sposób uruchamiania gier ;)

Post autor: salemus »

Jest to banał :P

Więc: w głównym oknie PoL wybierasz narzędzia a później "zarządzanie wersjami wine" teraz wystarczy wybrać wersję wine która cię interesuje i kliknąć dodaj. Jeśli chcesz przydzielić daną wersję do danej gry to w tym samym oknie do góry masz 2 zakładki wybierasz tą drugą (moje aplikację) zaznaczasz aplikację która cię interesuje i z rozwijanej listy na dole wybierasz wersję wine :D

Już bardziej rozpisać się nie mogłem :P
GNU/Linux is like a Wigwam – no Windows, no Gates, Apache inside.
Awatar użytkownika
Nimrot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 20 paź 2008, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: PlayOnLinux nowy sposób uruchamiania gier ;)

Post autor: Nimrot »

Źle mnie zrozumiałeś. To co opisałeś to znam. Miałem na myśli spatchowane Wine'y. Dla przykładu: aby HDR ruszył w Oblivionie to trzeba odpowiednio zmodyfikować pliki Wine'a i dopiero zainstalować. Mnie ciekawi czy da się właśnie takie spatchowane Wine'y na play on linux wrzucić.
ANARCHIA!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Z innych systemów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości