[Solved]Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
bravo8
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 80
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

[Solved]Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: bravo8 »

Czy jest pod Ubuntu jakiś graficzny program do konfiguracji sieci domowej, nie chodzi mi tu o dostęp do internetu ale o dostęp do dwóch komputerów pod linuksem na których jest też Ubuntu (przeglądanie zasobów, przenoszenie plików itp.) Przeglądałem forum i te wszystkie wiadomości o NFS z pod konsoli trochę mnie przerażają. Pod windowsem tworzenie siec jest bardzo proste, pod Ubuntu niestety nie mogę się połapać.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
chiquito83
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 13 kwie 2009, 11:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: chiquito83 »

no nie wiem czy to tworzenie sieci w windowsie jest takie proste, ja z tym zawsze mam problem, na linuksie ja uzywam po prostu ftp, lacze sie przez mc i bardzo fajnie szybko to idzie, tylko ze ja zyje w XIX wieku, zaraz koledzy pewnie podpowiedza latwiejszy sposob
A workin man - I drive a wagon for a livin
Arrive on time cos that's important when deliverin'
I'm a lorry driver...
bravo8
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 80
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: bravo8 »

A jak to robisz, możesz mi napisać krok po kroku co trzeba zrobić ? Mam dwa kompy z Ubuntu 9.04 i chcę między nimi przenieść pliki.
Awatar użytkownika
f00sek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 109
Rejestracja: 18 kwie 2009, 15:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: f00sek »

Polecam abc_samby.pdf, w googlach znajdziesz. Jeśli chcesz nakładkę graficzną to nazywa się gsambad czy jakoś tak.
System.out.println ("Java programmer");
bravo8
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 80
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: bravo8 »

Zainstalowałem tą graficzna nakładkę na sambę, ale chyba nie o to mi chodzi, jest tam tak dużo parametrów, które powodują zawrót głowy, wydaje mi się, że nie to jest mi potrzebne. W windows masz kreatora sieci w kilku krokach, wybierasz za pomocą czego komp łączy się z internetem, wybierasz dalej, wpisujesz nazwę kompa, dalej nazwę sieci i po robocie, jest to niezwykle proste. Nie kumam tego pod linuksem. Mam dwa kompy tylko z Ubuntu i po miedzy nimi router. Czy to musi być takie skomplikowane?
Awatar użytkownika
ilin
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 793
Rejestracja: 20 lip 2007, 21:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: ilin »

W linuxie jest to jeszcze prostsze.
Jeden pliczek tekstowy i nic nie trzeba klikać.

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=62470#62470
Chocby tutaj przykład.
bravo8
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 80
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: bravo8 »

Ciekawy artykuł? Kolega "marcinzaj" i tak problemu nie rozwiązał :-) . Mimo wszystko dla laika stworzenie sieci domowej z udostepnieniem katalogów pod linuksem to czarna magia nie do przejścia. Linuks to super system, ale czy niektóre proste zagadnienia muszą być tak skomplikowanie ?
Awatar użytkownika
ilin
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 793
Rejestracja: 20 lip 2007, 21:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: ilin »

Jak się czegoś nie zrobilo jeszcze to wydaje się trudne.
Po fakcie "jakie to było latwe"

Ja sieć na linuxie robię może w minutę.(mam juz gotowe configi) na windowsie kilkanaście albo kilkadziesiąt minut.
Nie wspominajac ile przy tym słów na k i na g się sypie.

Kod: Zaznacz cały

adam@debian:~$ cat /etc/samba/smb.conf
[global]
    workgroup = GRUPA
    netbios name = Adam
    server string = Samba Adam
    map to guest = Bad User
    log file = /var/log/samba/log.%m
    max log size = 50
    socket options = TCP_NODELAY SO_SNDBUF=16384 SO_RCVBUF=16384 IPTOS_LOWDELAY
    security = share
    printcap name = cups
    dns proxy = No
    unix charset = UTF8
    display charset = UTF8
    dos charset = CP852
    preferred master = yes
    interfaces = eth0
    

[homes]
    comment = Katalog Domowy
    guest ok = yes
    browseable = yes
    write ok = no

[udostepnione]
    path = /home/adam
    read only = yes
    browseable = yes
To mój config samby.
Musi działać.
To jest bez hasła.W domowej sieci na dwa kompy.
bravo8
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 80
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: bravo8 »

Rozumie że nazwa grupy i imiona muszą być moje. Gdzie mam ten config wkleić ?
kuba_g
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 28 gru 2007, 14:54
Płeć: Mężczyzna

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: kuba_g »

Jak masz dwa kompy z ubuntu i chcesz między nimi przenieść pliki to jeszcze prościej jesteś w stanie to zrobić. Nie trzeba używać samby, można użyc nfsa choćby w wersji 3. Konfiguracji jest naprawdę z 3 mintuty trzeba edytować odpowiednie pliki (a właściwie plik).

Na komputerze który będzie udostepniał wklepujesz:

Kod: Zaznacz cały

apt-get install nfs-kernel-server
A na tym drugim:

Kod: Zaznacz cały

apt-get install nfs-common
edytujesz na pierwszym komputerze plik /etc/exports i dodajesz linijkę:

Kod: Zaznacz cały

/mnt/cos_co_chcesz_udost 192.168.0.0/16(async,no_subtree_check,rw,no_root_squash)
Robisz:

Kod: Zaznacz cały

/etc/init.d/nfs-kernel-server restart
A na drugim sobie wpisujesz:

Kod: Zaznacz cały

mount -t nfs IPSERVERA:/mnt/cos_co_chcesz_udost /mnt/Tu_chcesz_zamontowac
I już w katalogu /mnt/Tu_chcesz_zamontowac masz pliki z pierwszego ubuntu :). Nie ma konfiuratorów graficznych do tego, bo i po co, to bezmyślne wklepywanie poleceń :)

Taka sieć jest między dwoma linuksami, żeby ją trochę zabezpieczyć można użyć nfsa 4.
bravo8
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 80
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: bravo8 »

Teraz pytam już czysto teoretyczne. Generalnie w domu mam 3 kompy, laptop i dwa PC. To co piszesz to jakby połowiczne rozwiązanie. Gdybym chciał aby te 3 kompy były widoczne wzajemnie we spólnej domowej sieci ? To co piszesz jest do zrobienia. Ale w pracy robiłem prostą sieć windows na 11 kompach i na prawdę za pomocą kreatora jest to bajecznie proste. Oczywiście nie ma tam systemu serwerowego tylko zwykłe XP-ki .
kuba_g
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 28 gru 2007, 14:54
Płeć: Mężczyzna

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: kuba_g »

To co napisałem to system serwer- klient. Kilentów może być wiele i wszytskie będą widziały to co jest na serwerze. Tobie najprawopodobniej chodzi o to żeby każdy widział każdego, żeby nie było takiego głównego serwera. Jest to do zrobienia nie w 3 ale w 10 min :). Każdemu kompowi zlecasz bycie serwerem i klientem, czyli na każdym wykonujesz obie czynnosci, ktore poprzednio opisałem. Ja się bardzo cieszę że Tobie kreatorem się udało. Przez 3 lata byłem administartorem sieci linuksowej, wszystko robiłem tekstowo. Mój kolega administartor zarządzajacy obok siecią windowsową ciągle kilkał i mu nie działało, wieszało się i wyskaiwały bluescreeny, więc naprawde, ciesz się, że Tobie działa :)

Podkreslam jeszcze raz, że nfs działa dla linuksów tylko, windowsy tego nie zobaczą, trzebaby było konfigurować sambę. Ulepszenie działania tego wszystkiego jest opisane:

https://help.ubuntu.com/community/NFSv4Howto

A tu jest mój artykuł napisany na podstawie tego z ubuntu.com, wybierz rzeczy związane z nfs v4.
http://newbie.linux.pl/wydruk.php?wydru ... ow=artykul

Chcę dodać, że według mnie system serwer i kilka klientów jest bardziej bezpieczny niż to co stworzyłes w pracy. Do takiej sieci się łatwo włamać, ponieważ jak sam stwierdziłeś, to prosta sieć, i co z tego że nie musisz mieć tam waznych danych? Zawsze można narobić innych szkód.
Awatar użytkownika
Singel
Wygnańcy
Posty: 180
Rejestracja: 06 lis 2007, 16:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: Singel »

I ja sie podłaczę.Administratorowi wszystko wydaje sie proste,ale...Czy nie dałoby się w kilku krokach i za pomocą schematu podać jak to zrobić?Np instaluje sambę.Edytuję plik konfiguracyjny i tu gotowy plik.pokazać gdzie wpisac użytkownika i gdzie hasło.Np jak tu:viewtopic.php?t=60079 ,gdzie bezproblemowo konfigurtuje sobie DNS-y i internet dostaje u mnie kopa.Myślę,że koledze chodzi o receptę,a nie wymyślanie leku.Mnie również o to chodzi.Mam 2 komputery i dane przenoszę za pośrednictwem zewnętrznego dysku USB,ale jest to kłopotlwe troszkę i wolne.Przez sieć dane przenosiłyby się z predkoscią 100Mb/s.Ale też zależy mi,żeby te dane będąc w sieci były odpowiednio zabezpieczone nazwą uzytkownika i hasłem.Używałem kiedyś skrętki USB,ale działała tylko pod windami.
Intel 2 Core E8400 3.6G,RAM 4G Reaper 1000MHz,Gigabyte P-35,Galaxy 8600GTS,Segeate 320 G.Windows Vista,Ubuntu 8.10,Ubuntu 9.04,Windows 7
bravo8
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 80
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: bravo8 »

Dzięki za pomoc. Specem od sieci to ja nie jestem, zajmuje się kompami jakby z hobby. W pracy mamy router i sporego swicha. Nazwa sieci ta sama dla wszystkich, są tylko przypisane stałe adresy IP i tyle , działa. Myślę, że w końcu z Ubuntu też sobie dam radę.
kuba_g
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 28 gru 2007, 14:54
Płeć: Mężczyzna

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: kuba_g »

Ze stałymi adresami IP jest bardzo prosta sprawa jeśli chodzi o konfigurację NFSa, z resztą to widać chyba :)

Szczerze mówiąc pomimo że byłem administartorem, nigdy nie musiałem się sambą zajmować, sprawą wymiany plików między windowsem i linuksem, w domu też mam tylko linuksy, mogę pomóc z NFS natomiast z smb/cifs raczej nie, więc Singel jeśli chcesz pomocy z zakresu wymiany plików linux linux to służę nią, natomiast win-lin nawet nie miałbym jak sie nauczyć :)
Awatar użytkownika
Singel
Wygnańcy
Posty: 180
Rejestracja: 06 lis 2007, 16:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: Singel »

kuba_g,czyli mówisz,że wykonac te czynnosci,które podałes na obydwu komputerach?A czy inni nie będą w sieci mieli dostępu do moich plików?I czy powstanie jakichś dysk,albo folder z na przemian z danymi jednego i drugiego komputera?Używam Dropboxa i z każdego systemu i komputeram po zalogowaniu się do systemu mam dostęp do danych znajdujących się w katalogu Dropbox.Czy to dział podobnie?
Intel 2 Core E8400 3.6G,RAM 4G Reaper 1000MHz,Gigabyte P-35,Galaxy 8600GTS,Segeate 320 G.Windows Vista,Ubuntu 8.10,Ubuntu 9.04,Windows 7
kuba_g
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 28 gru 2007, 14:54
Płeć: Mężczyzna

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: kuba_g »

Singel pisze:kuba_g,czyli mówisz,że wykonac te czynnosci,które podałes na obydwu komputerach?A czy inni nie będą w sieci mieli dostępu do moich plików?I czy powstanie jakichś dysk,albo folder z na przemian z danymi jednego i drugiego komputera?Używam Dropboxa i z każdego systemu i komputeram po zalogowaniu się do systemu mam dostęp do danych znajdujących się w katalogu Dropbox.Czy to dział podobnie?
Jeśli wykonasz na obu to oba będą się wdzieć, tzn jeden bedzie widział co jest na drugim i na odwrót. Nie wiem co to jest dropbox więc nie mogę powiedzieć. Musisz dokładniej sprecyzować kolejna pytania, jeśli chodzi o zabezpieczenia, odsyłam własnie do HOWTO na temat nfs ver 4. Natomiast bardzo restrykcyjna polityka zabezpieczeń jest zwiazana z instalacją krb5 i systemem tzw ticketów, ale to już jest wyzsza szkoła jazdy. Na uzytek domowy i małego przedsiębiorstwa nfs v4 wystarcza, a na uzytek tymczasowy sposób opisany przezemnie w poscie, czyli nfs v3 :)

Na konfiguracje 4 trzeba przeznaczyć jakieś 20 minut ale wydaje mi się że warto. To generalnie działa na zasadzie (jesli na obydwóch wykonasz te 2 czynnosci) jeden komp jest serwerem plików i klientem drugiego i na odwrót. Konfiguracja jest prosta więc zachęcam. Raczej nic nie powinno nie działać, zwłaszcza jeśli wcześniej kompy się pingują i mają stałe ip :)
Awatar użytkownika
Singel
Wygnańcy
Posty: 180
Rejestracja: 06 lis 2007, 16:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: Singel »

https://www.getdropbox.com/ Tworzy się konto na serwerze(do 2G jest za darmo)Pobiera małe programiki na Ubuntu i windę i po zainstalowaniu i przejsciu kreatora konfiguracji,ma się dostęp do konta.Programiki uruchamiają sie przy starcie,a w /home/user masz foldr Dropbox.W kreatorach na windzie lub na Ubuntu podajesz swój login i hasło.Wada tego rozwiązania jest mała pojemność 2G i wolny transfer na serwer i z serwera.Ale można tam przechowywać jakieś małe pliczki.Kurcze,dlaczego nie ma tak np w Sambie?
Intel 2 Core E8400 3.6G,RAM 4G Reaper 1000MHz,Gigabyte P-35,Galaxy 8600GTS,Segeate 320 G.Windows Vista,Ubuntu 8.10,Ubuntu 9.04,Windows 7
bravo8
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 80
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: bravo8 »

Wiecie, już trzeci dzień walczę z uruchomieniem sieci. Jestem na urlopie i siedzę w domu, zamiast zajmować się czymś innym to ja walczę z siecią, masakra. Nie udoało mi się zrobić udostępnienia folderów na NFS, pogubiłem się. Znalazłem na forum prosty sposób współdzielenia na Sambie w HOWTOs. Zainstalowałem zgodnie z opisem. Wpisuje w Nautilusa adrs IP drugiego kompa smb://192.168.x.xxx i pokazują mi się wszystkie udostępnione katalogi, ale gdy chcę któregoś otworzyć to otwiera mi się okienko o wymaganym haśle. Jest tam nazwa użytkownika, domena i hasło. Wpisuje hasło wygenerowane prze Sambę z drugiego kompa i klapa. wyskakuje komunikat: Zampntowanie położenia jest niemożliwe. Zamontowanie zasobu Windows niedostępne (tam jest tylko Ubuntu). Hasło root tez nie pasuje. Już nie mam siły.
Proszę o radę.
Awatar użytkownika
Singel
Wygnańcy
Posty: 180
Rejestracja: 06 lis 2007, 16:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: Singel »

Ja też wchodzę w Miejsca>Sieć i widzę obydwa komputery.Klakam nazwę jednego komputera i wyskakuje mi okienko jak u kolegi powyżej.Teraz własnie wszedłem tam i zobaczyłem laptopa mojej kobiety z Vistą.Może ktoś obeznany zlituje się i powie jak sprawić,żeby mozna było łączyć się z tymi komputerami?
Intel 2 Core E8400 3.6G,RAM 4G Reaper 1000MHz,Gigabyte P-35,Galaxy 8600GTS,Segeate 320 G.Windows Vista,Ubuntu 8.10,Ubuntu 9.04,Windows 7
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości