Przeniesienie Ubuntu na nowy dysk (dual boot)

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Apostate
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 36
Rejestracja: 17 wrz 2007, 17:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Przeniesienie Ubuntu na nowy dysk (dual boot)

Post autor: Apostate »

Stoję przed problemem, który trochę mnie przerasta. Mam dual boot Win7 i Ubuntu 12.04 na jednym dysku sda, normalny bios. (Mam jeszcze dwa stare hdd uratowane ze starego sprzętu - sdb i sdg). Skończyło się miejsce i dokupiłem nowy dysk, który czeka na podłączenie. Chcę na nowy dysk przenieść Ubuntu w tym stanie, który jest obecnie, a na starym zostawić Windę likwidując partycje linuksowe. Nowa instalacja nie wchodzi w grę, bo dysk musiałby poczekać chyba do wakacji, nawet nie pamiętam co zmieniałem w systemie w międzyczasie, a sama myśl o tym, że mam robić wszystko od początku mnie osłabia.

Więc do zrobienia są trzy rzeczy:
1. Przeniesienie partycji z Ubuntu na nowy dysk.
2. Usunięcie 12.04 ze starego dysku, tak aby cały został pod Win7
3. Przenieść Gruba na nowy dysk? Jakoś skasować i zainstalować na nowym? Zamierzam startować z nowego dysku, bo Win używam tylko od święta do pogrania.

Będę wdzięczny za wasze sugestie.
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Przeniesienie Ubuntu na nowy dysk (dual boot)

Post autor: xxx666xxx »

Apostate pisze:Zamierzam startować z nowego dysku, bo Win używam tylko od święta do pogrania.
Będę wdzięczny za wasze sugestie.
To proszę bardzo. Z przenoszeniem potem przeróbką GRUB'a jest dużo zachodu. Wg. mnie szybciej i prościej (dla osoby typu amator) by było wszystko na nowo zainstalować (przy okazji odświeżysz Microsoft'a i będziesz mieć z głowy problem który jak wiadomo co jakiś czas trzeba niestety reinstalować). Skoro grasz "od święta" to "od święta" możesz zainstalować te systemy na nowo "od święta" i unikniesz dziesiątek problemów z tym związanych. Co innego przeniesienie Windows i Ubuntu ze starego dysku na nowy wtedy nie ma problemu i to można szybko zrobić (albo poprzez "DiskDump" albo przy użyciu Clonezilla) ale przeniesienie i rozdzielenie na dwa dyski to już więcej roboty z tym. W GRUB'ie trzeba wtedy zmienić dowiązanie do dysku z Windowsem a w Windows (chyba bo nie wiem już od jakiś 3 lat nie używam Windows'a to go powoli zapominam) trzeba będzie plik rozruchowy systemu naprawić? Skoro masz czas na granie (moim zdaniem w odmóżdżające gry) to masz czas na świeżą konfigurację komputera. Zamiast grać (i marnować czas na jakiś tam grach) możesz dokładnie dopracować pracę swojego komputera z dwoma systemami. Proste.
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Przeniesienie Ubuntu na nowy dysk (dual boot)

Post autor: igotit4free »

1. kopię partycji z Ubuntu zrobisz np. w ten sposób. Poradnik dotyczy co prawda XP, ale tak samo będzie z każdą partycją obsługiwaną przez dd;
2. usunięcie 12.04 ze starego dysku nie wymaga specjalnych zabiegów, sprowadza się do uruchomienia systemowego narzędzia Windows albo np. gparted i sformatowania jego partycji;
3. GRUBa nie trzeba nigdzie przenosić, zawsze ma być na /dev/sda;

Generalnie jestem przy tym zdania że znacznie szybciej i prościej byłoby zapisać ważne dane ( a miejsce chyba masz, dysków ci nie brakuje?) i postawić oba systemy na czysto.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Przeniesienie Ubuntu na nowy dysk (dual boot)

Post autor: bear7 »

xxx666xxx pisze:
Apostate pisze:Zamierzam startować z nowego dysku, bo Win używam tylko od święta do pogrania.
Będę wdzięczny za wasze sugestie.
To proszę bardzo. Z przenoszeniem potem przeróbką GRUB'a jest dużo zachodu. Wg. mnie szybciej i prościej (dla osoby typu amator) by było wszystko na nowo zainstalować (przy okazji odświeżysz Microsoft'a i będziesz mieć z głowy problem który jak wiadomo co jakiś czas trzeba niestety reinstalować). Skoro grasz "od święta" to "od święta" możesz zainstalować te systemy na nowo "od święta" i unikniesz dziesiątek problemów z tym związanych.
Przeczytaj raz jeszcze, co autor wątku napisał:
Apostate pisze:Nowa instalacja nie wchodzi w grę.
Wniosek: twoje zdanie - że będzie szybciej i prościej, i że trzeba niby i tak co jakiś czas niestety reinstalować - autora nie interesuje.

@Apostate
Czy na nowym dysku, docelowa partycja systemowa dla Ubuntu będzie tego samego rozmiaru, czy chcesz zmienić rozmiar (zwiększyć lub zmniejszyć)? Czy /home znajduje się na osobnej partycji, czy może masz teraz wszystko na jednej? Jak na jednej, to chcesz wydzielić /home na osobną partycję? Musisz podać trochę więcej informacji...

Generalnie, to dostępnych jest sporo narzędzi. Z tych już dostępnych i niewymagających żadnej dodatkowej instalacji, to dd (jeżeli rozmiar partycji ma pozostać ten sam) oraz rsync (jeżeli chciałbyś zmieniać rozmiar partycji). Zabawy z tym trochę jest, ale jest wykonalne.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości