Tworzenie płyty instalacji - własne 12.10 [SOLVED]

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
rad.ek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 26 wrz 2006, 18:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Tworzenie płyty instalacji - własne 12.10 [SOLVED]

Post autor: rad.ek »

Witam. Ostatnio często instaluje 12.10 i strasznie męczą mnie te ustawienia poinstalacyjne. Chciałbym mieć własną płytkę/pendriva z "moim systemem" o ile to nie jest mocno skomplikowane.
Płytka/pen musi mieć podmienione sourcelist (na te z forum oczywiście), zainstalować OD RAZU programy których używam (np krusader, superkaramba, opera itp).
Domyślam się że trzeba by było pogrzebać w plikach ISO. Robił ktoś to? Da mi ktoś namiar na jakiegoś tutka?
P.S. Da rady upgradować pliki w ISO by po instalacji miał już wszystko zupgradowane? Czy to już za duża ingerencja w ISO?
Ostatnio zmieniony 27 mar 2013, 08:21 przez rad.ek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Tworzenie płyty instalacji - własne 12.10

Post autor: Tomfoc »

Awatar użytkownika
stiff
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 266
Rejestracja: 27 maja 2009, 22:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Sagan
Kontakt:

Re: Tworzenie płyty instalacji - własne 12.10

Post autor: stiff »

A nie wystarczy sklonować partycję z systemem? Np. program Clonezilla. Kilka minut i masz wszystko zarchiwizowane, kilka minut i przywracasz z obrazu.
Osobiście Wszystkie swoje multimiedia, dokumenty, profile www, poczty i komunikatora trzymam na osobnej prartycji. Więc partycja root, z home po zrobieniu obrazu zajmuje około 2,5GB (Oczywiście mówię tutaj o systemie i zainstalowanych wszystkich programach jakie używam no i wszystkie konfiguracje i ustawienia).
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Tworzenie płyty instalacji - własne 12.10

Post autor: bear7 »

Możesz spróbować zabawy z Ubuntu Builderem: http://code.google.com/p/ubuntu-builder/
A nie wystarczy sklonować partycję z systemem?
Po tygodniu paczki będą już nieaktualne. Przywróć system na przykład po trzech miesiącach, może być mocno nieaktualny. Lepszym wyjściem, moim zdaniem, będzie napisanie prostego skryptu, który podmieni repozytoria, zaktualizuje system i zainstaluje dodatkowe paczki.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
stiff
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 266
Rejestracja: 27 maja 2009, 22:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Sagan
Kontakt:

Re: Tworzenie płyty instalacji - własne 12.10

Post autor: stiff »

Przecież takie klonowanie partycji można robić częściej. Przy okazji mamy sklonowaną partycję w razie awarii.
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Tworzenie płyty instalacji - własne 12.10

Post autor: Jusko »

rad.ek pisze:Witam. Ostatnio często instaluje 12.10 i strasznie męczą mnie te ustawienia poinstalacyjne. Chciałbym mieć własną płytkę/pendriva z "moim systemem" o ile to nie jest mocno skomplikowane.
Płytka/pen musi mieć podmienione sourcelist (na te z forum oczywiście), zainstalować OD RAZU programy których używam (np krusader, superkaramba, opera itp).
Domyślam się że trzeba by było pogrzebać w plikach ISO. Robił ktoś to? Da mi ktoś namiar na jakiegoś tutka?
P.S. Da rady upgradować pliki w ISO by po instalacji miał już wszystko zupgradowane? Czy to już za duża ingerencja w ISO?
Program RemasterSys - przerobi Ci on system ze wszystkim co w nim jest w bootowalny obraz DVD. Takie ISO wgrywasz np. poprzez Unetbootin na pendrive i nosisz swój system gdzie chcesz. A - i możliwość instalacji też chyba miał. Bawiłem się tym parę razy kiedyś i w sumie robiło co miało. Być może, można traktować to nawet jako kopia bezpieczeństwa.

Sznurek: http://www.remastersys.com/
Awatar użytkownika
Czeslavus
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 295
Rejestracja: 25 maja 2011, 09:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: 3Miasto

Re: Tworzenie płyty instalacji - własne 12.10

Post autor: Czeslavus »

Jak stworzyć własny Linux
http://www.youtube.com/watch?v=L0oLDkmfMS0
------------------------------------------
Pozdrawiam
Czeslavus
rad.ek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 26 wrz 2006, 18:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Tworzenie płyty instalacji - własne 12.10

Post autor: rad.ek »

Dzięki za linki. Przez weekend się pobawię i dam znać.
Na razie kombinowałem z UCK z repo ale wywala mi błąd na końcu.
http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 ... /#more-478

Więc na razie zrobiłem zwykły obraz na penie i po uruchomieniu LIVE go zaktualizowałem - pen ma 20MB/s odczyt i o połowę mniejszy zapis to wyobrażacie sobie ile godzin to trwało :)

Najidealniej by było żebym miał pena (USB 3.0 150MB/s :)) z już skonfigurowanym systemem i np co tydzień go podłączał do Kubuntu uruchomionego z dysku by go zaktualizować (system + moje ustawienia, dokumenty itp). Taki przenośny system/instalka/kopia-zapasowa. Chcę wyjechać gdzieś gdzie jest komputer biore pena i mam system ze sobą bez zabierania sprzętu. Coś mi się psuje/wymieniam w kompie - podłączam pena, klikam instaluj i samo się robi z zakładkami w operze, tapetą itd, ja tylko partycjonuje, ustawiam czas itp . Chyba grubo pojechałem z fantazją, co? Jeszcze za wcześnie na tą technikę?
Awatar użytkownika
stiff
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 266
Rejestracja: 27 maja 2009, 22:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Sagan
Kontakt:

Re: Tworzenie płyty instalacji - własne 12.10

Post autor: stiff »

No przecież można zainstalować tak po prostu system na penie i z pena korzystać. A jak coś ci się psuje w komputerze to właśnie tworzysz partycje. A z wcześniej stworzonej kopii w Clonezilla (albo coś podobnego) odtwarzasz zawartość partycji łącznie z grub, UUID partycji i wszystkim potrzebnym do startu i pracy systemu.... też twoją tapetą zakładkami czy co tam jeszcze trzymasz na dysku.
Awatar użytkownika
Knopper90
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 136
Rejestracja: 21 maja 2011, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: Bytnica
Kontakt:

Re: Tworzenie płyty instalacji - własne 12.10

Post autor: Knopper90 »

Cześć i Sorry, że się podpinam do tematu ale zauważyłem wzmiankę o remastersys.
Jak robi iso np Ubuntu i na Ubuntu jest zainstalowany Chromium to go ładuje do obrazu iso, jego ustawienia, historię,klucze, hasła etc? Czy tylko program Chromium?
PCLinuxOS 2012.08 KDE
Awatar użytkownika
Jarni
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 380
Rejestracja: 06 maja 2008, 17:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 3 City
Kontakt:

Re: Tworzenie płyty instalacji - własne 12.10

Post autor: Jarni »

Knopper90 pisze:Cześć i Sorry, że się podpinam do tematu ale zauważyłem wzmiankę o remastersys.
Jak robi iso np Ubuntu i na Ubuntu jest zainstalowany Chromium to go ładuje do obrazu iso, jego ustawienia, historię,klucze, hasła etc? Czy tylko program Chromium?
W obecnej formie Remstersys bardzo się zautomatyzował i uprościł.
Funkcja Backup tworzy LiveCD ze wszystkiego co masz na dyskach. Dosłownie. Należy zadbać o to, żeby w trakcie jej użycia nie były zamontowane żadne inne udziały i dyski (np: Samba; partycje z Windows, pendrive, CD/DVD) z wyjątkiem / - system i /home. W ustawieniach sesji należy również użyć funkcji EXCLUDES, czyli wyłączyć z partycji /home foldery zawierające naszą muzykę czy filmy, inaczej program będzie szykował backup o wielkości np: 350GB, którego w sposób naturalny nie będzie w stanie wkompilować w *.iso o rozmiarze 4GB.
Reasumując: chcesz żeby backup zawierał Twoje hasła wyłącz duże foldery, nie chcesz wyłącz cały /home/username.
- Tylko nadal nie wiemy, co tu robił ten gość z siekierą?
- Pewnie sie-kierował czymś!
--LU #553776
rad.ek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 26 wrz 2006, 18:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Tworzenie płyty instalacji - własne 12.10 [SOLVED]

Post autor: rad.ek »

Wygrał remastersys. Co prawda nie kopiuje ustawień ale tworzy płytę z zainstalowanymi programami w systemie matce i po upgradzie. Wystarczy że po instalacji przekopiuje parę katalogów, skonfiguruje wygląd i mam system :).
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości