wyciągnąć z logów informację o połączeniu z internetem

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
Awatar użytkownika
grzemach
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 97
Rejestracja: 05 wrz 2007, 21:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

wyciągnąć z logów informację o połączeniu z internetem

Post autor: grzemach »

Witam,
Jakiś czas temu sprzedałem na jednym z portali modem Huawei E220, modem testowałem przed wystawieniem na laptopie, jest tam Ubuntu 12.04.
Kupujący nie umie go użyć (nie umie się połączyć z netem) i wmawia, że sprzedałem uszkodzony modem.
Czy jest możliwość z logów wyciągnąć, że modem był używany w danym momencie? w którym logu szukać?

Modem konfigurowałem za pomocą domyślnego programu "Połączenia sieciowe" -> "komurkowe" -> dodaj i tam wybrałem odpowiednie rzeczy.

W zakładce "komórkowe" mam cały czas tamto połączenie skonfigurowane.

Nie bardzo mi się widzi oddawać pieniążki za coś co jest sprawne, myślę, że wysłanie loga z historią połączenia na w/w urządzeniu załatwi sprawę, ale gdzie szukać?
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: wyciągnąć z logów informację o połączeniu z internetem

Post autor: k2cl »

Nie wiem, jak wygląda podział tego typu informacji pomiędzy poszczególne pliki z logami w Ubuntu... Powiem natomiast, że gdybym to ja był kupującym i urządzenie nie dawało się uruchomić, informacja z logów systemowych z innego komputera nie byłaby dla mnie szczególnie wartościowa.

Pod Archem w /var/log/everything.log mogę znaleźć informację o nawiązaniu połączenia typu PPP, jest też podany konkretny interfejs sprzętowy (/dev/ttyUSB*). Nie ma jednak żadnego powiązania tego z konkretnym urządzeniem (coś w rodzaju: "nawiązano połączenie za pomocą urządzenia Huawei XYZ").
Awatar użytkownika
grzemach
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 97
Rejestracja: 05 wrz 2007, 21:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: wyciągnąć z logów informację o połączeniu z internetem

Post autor: grzemach »

znalazłem w również coś takiego "syslog"
Urządzenie działa poprawnie (działało ponad 3 lata). Wina jest w osobniku przed monitorem.

Właśnie coś co Ty napisałeś, nie ma dokładnego identyfikatora. Chociaż, podejrzewam, że gdzieś jest jeszcze jeden log, w którym jest pokazane więcej szczegółów na temat urządzenia. Tylko, że szukanie tego jest jak szukanie igły... zgłaszcza, że część jest w katalogach i część jest spakowana gz....
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: wyciągnąć z logów informację o połączeniu z internetem

Post autor: k2cl »

(...)część jest w katalogach i część jest spakowana gz....
To, co znajduje się w paczkach .gz to stare logi "wycofane z użytku" przez logrotate - czyli wcześniejsze informacje tego samego typu.
Urządzenie działa poprawnie (działało ponad 3 lata). Wina jest w osobniku przed monitorem.
Śmiała teza. Nie lubię zakładać własnej nieomylności, gdyż czasem można się w ten sposób potknąć. To, że coś działało przez pewien okres czasu nie oznacza wcale, że nadal jest sprawne.
Znasz jakieś konkrety dotyczące całej sytuacji? Nowy właściciel próbuje uruchomić modem pod Windowsem czy pod Linuksem? System w ogóle wykrywa urządzenie? Ustaliliście, czy ma sprawną kartę SIM i znajduje się w zasięgu sieci? Kontrolka modemu grzecznie świeci? Nie wiem, jak robią to inni operatorzy, ale chociażby Play ma oddzielną infrastrukturę nadajników zapewniających dostęp do Internetu - tak więc posiadanie "zasięgu" w telefonie nie świadczy o tym, że modem zadziała...
Awatar użytkownika
grzemach
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 97
Rejestracja: 05 wrz 2007, 21:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: wyciągnąć z logów informację o połączeniu z internetem

Post autor: grzemach »

na jednym kompie wykrywa sieci, ale się nie łączy na drugim w ogóle nie wykrywa (podobno na obu Windows XP SP3, więc powinno być ok).
W drugim przypadku pewnie jest jakiś problem z komputerem, bo nie może być tak, że działa na jednym a na drugim już nie działa (poza tym, antena w nim jest raczej średnia, więc może przy komputerze nie być zasięgu)
Na pierwszym, cóż modem na wgrany soft of T-Mobile, a użytkownik próbuje uruchomić kartę Play/Plus - całkiem prawdopodobne, że hasło sieci, adres sieci lub coś innego w konfiguracji jest inne niż w T-Mobile i to jest przyczyna.

Zaproponowałem aby uruchomił Ubuntu - nie, aby skorzystał z karty T-Mobile - nie.
Podobno zainstalował sofcik of "Play Online", ale tam jest też kilka opcji konfiguracji (prepaid, abo, itd) w związku z czym, naprawdę jestem przekonany, że modem jest w 100% sprawny, a to tylko konfiguracja jego jest błędna. A być może tylko na karcie nie ma środków, lub straciła ważność (sam tak raz miałem)
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: wyciągnąć z logów informację o połączeniu z internetem

Post autor: mistrz1 »

Też obstawiałbym konfigurację połączenia softu obsługującego modem. Niech podeśle ci parametry, zobaczysz czy wie, o co chodzi, bo może nie ma pojęcia, że trzeba zrobić konfigurację, tylko myśli, że podpina modem i ma działać w każdej sieci. :). Istnieje też możliwość, że coś w modemie szwankuje, ale zacząć najlepiej o konfiguracji softu. :)
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: wyciągnąć z logów informację o połączeniu z internetem

Post autor: marcin1982 »

Wyślij mu kilka wideoporadników i wszystko:
http://www.youtube.com/watch?v=k2ZJQIDo4F8
Czegość tu nie rozumiem - jeśli sprzedasz komuś kartę graficzną i nie będzie umiał zainstalować firmowych sterowników do niej, DirectX czy innych cudów to też ten ktoś ma prawo mieć pretensje do ciebie?
======
Jedyne sensowne rozwiązanie, jakie mi przychodzi do głowy w tej chwili:
Proszę o wpisanie się w tym wątku osoby, która używa modemu Huawei E220 w Ubuntu 12.04 i umiała go skonfigurować. Pokażesz mu logi dmesg, obejrzy i dalej powie, że "nie działa". Poza tym, możesz mu zaproponować pomoc zdalną, podesłać kilka tutoriali, pokazać mu forum i tak dalej, i tak dalej.
Awatar użytkownika
grzemach
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 97
Rejestracja: 05 wrz 2007, 21:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: wyciągnąć z logów informację o połączeniu z internetem

Post autor: grzemach »

też tego nie rozumiem. Przygotowuję się po prostu na problem z kolesiem... tak czasami bywa.

Cóż u mnie był skonfigurowany i działał :)
Jak mi go odeśle (co pewnie kiedyś nastąpi, bo tak chce od samego początku) to wtedy się okaże, że działa i zacznie się kolejny problem, ale to już nie na to forum.
Jeśli tylko by chciał uruchomić Ubuntu 12.04 to nie było by problemów, bo tam mi ten modem zadziałał od razu po skonfigurowaniu dostawcy.... cóż, trzeba było to ręcznie zrobić, a nie kliknąć tylko na "Połącz". Jak by poprosił o pomoc, to bym mu pomógł. Ale on na dzień dobry wyjechał z tekstem że chce zwrot + koszta przesyłki...
I tak na dobrą sprawę sądzę, że są trzy opcje:
1. modemu nie umie skonfigurować (możliwe, że aplikacja od T-Mobile nie działa z kartami Plus/Play i trzeba ręcznie coś zmienić), ale nie chce kupić za 5zł starter TT i sprawdzić, nie chce również uruchomić Ubuntu z USB
2. modem faktycznie nie działa
3. modem mu nie pasuje i chce oddać i odzyskać całą kasę a ja mam być sponsorem przesyłek i reszty zabawy.

Cóż, nie ważne, klient nie chce pomocy, chce pieniędzy... czego nie dostanie.


(po chwili)
Ręcznie skonfigurować, tzn. wybrać z kreatora dostawcę jak również typ karty sim (abo, prepaid itp). czyli wszystko wyklikać.
Ubek308
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 574
Rejestracja: 25 maja 2011, 10:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: wyciągnąć z logów informację o połączeniu z internetem

Post autor: Ubek308 »

Wszedlbym na minicom i zrobil ATDT<numer> - wiadomo byloby ze dziala.

Logi mozna miec jesli da sie w opcjach pppd 'debug'. Widac po kolei co robi.

+CREG: 2,1,2B17,44DA88F^M
^M
OK
-- got it

send (ATD*99***1#^M)
expect (CONNECT)
^M
AT+CSQ^M^M
+CSQ: 4,99^M

wiecej pod reka nie mam.
Standartowo chyba ida do boot.log ale znalezienie miejsca to maly problem.
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: wyciągnąć z logów informację o połączeniu z internetem

Post autor: k2cl »

@ up
Masz absolutną rację, tylko że...
- autor wątku nie ma teraz fizycznego dostępu do tego modemu
- aktualny właściciel sprzętu odmawia użycia Ubuntu
- we wklejonych przez Ciebie logach wciąż nie ma informacji o tym, co to za urządzenie... szukając dziury w całym mogę powiedzieć, że ktoś podłączył sprawny modem i podał informacje uzyskane podczas nawiązywania połączenia przy pomocy innego modemu.
Awatar użytkownika
grzemach
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 97
Rejestracja: 05 wrz 2007, 21:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: wyciągnąć z logów informację o połączeniu z internetem

Post autor: grzemach »

już mam fizyczny dostęp, modem jest sprawny (jak napisałem wcześniej). Teraz jak zebrać dowód, aby był przekonywujący dla wszystkich (średnio rozgarniętych użytkowników, którzy nawet nie umieją - lub nie chcą - zainstalować aplikacji "play online" na komputerze z systemem Windows XP? Tutaj jest obojętne czy będzie to Ubuntu 12.04 czy Windows XP SP3.

(po chwili)
Zdjęcie, filmik - każda propozycja jest dobra.
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: wyciągnąć z logów informację o połączeniu z internetem

Post autor: Jusko »

Powiem tak, nieco też z doświadczenia biznesowego. Miast pieklić się i stawać na głowie, czasem lepiej odpuścić niż męczyć się z osobami/klientami, na które stracisz więcej nerwów niż powinieneś i piętrzą tylko problemy. Jak ktoś nie chce modemu, nie trać cierpliwości i udowadniania, sprzedaj gdzie indziej. Szkoda nerwów. Można zrobić filmik, zawsze to jakiś dowód, choć na upartego ktoś może powiedzieć że to inny model (można mieć 2 takie same przecież...).
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4681
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: wyciągnąć z logów informację o połączeniu z internetem

Post autor: jacekalex »

Pewnie pacjent ściagnął jakiś lewy sterownik z jakiegoś "szacownego portalu".
Dałęś do modemu płytkę z oryginalnymi sterami?
Względnie, jeśli ten modem ma zapisane sterowniki w pamięci urządzenia, to może usb_modeswitch "zbyt skutecznie" przestawił go w tryb modemu?
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
grzemach
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 97
Rejestracja: 05 wrz 2007, 21:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: wyciągnąć z logów informację o połączeniu z internetem

Post autor: grzemach »

Modem ma sterowniki w pamięci.
Program wykrywał sieci, tylko się nie łączył - bo nie miał prawa (T-Mobile, pewnie ma trochę inny tryb nawiązania połączenia niż PLAY i po zmianie aplikacji na Play ONLINE - modem działa z kartą play). Użytkownik jest zbyt arogancki w twierdzeniu, że modem nie działa i nic nie będzie sprawdzał ani instalował...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości