Nvidia Optimus/ION2

Moderator: e X t 7 3

Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: e X t 7 3 »

Manacor pisze:Ok, testował ktoś bumblebee? Jeśli tak, to może opisać jak zrobić, żeby działało wszystko? :)
Kolega cierzniak stosuje na co dzień.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
cierzniak
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 31 sie 2010, 23:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: cierzniak »

Żywcem wyciągnięte z pliku MrMEE:
Go to the directory of your liking and:
1. git clone http://github.com/MrMEEE/bumblebee.git
2. cd bumblebee/
3. sudo ./install.sh (or 'sudo -E ./install.sh' on Fedora)
git clone kopiuje zawartość gita do Twojego folderu, czyli odpalasz terminal i w folcerze /home/nazwa_użytkownika utworzy się folder bumblebee
cd bumblebee - wejście do utworzonego folderu
sudo ./install.sh - instalacja sterownika/programu

program zapyta czy jesteś pewien i zacznie instalować.

na końcu Twoim zadaniem jest przenieść zawartość plików wewnątrz folderu bumblebee w odpowiednie miejsce opisane znów przez MrMEE:
The nVidia card WILL be draining battery unless the two scripts:
/usr/local/bin/bumblebee-enablecard and /usr/local/bin/bumblebee-disablecard
are configured correctly..."
ciut niejasne pewnie, ale mam nadzieję, że sobie poradzisz; jest po północy więc nie za jasno myślę :)

pamiętaj, że zawsze po instalacji kernela trzeba odpalić bumblebee instalator i wymusić nadpisanie ACPI_CALL bo to jest okropnie ważne by nVidia działała

-- 07 lip 2011 14:57 --

Właśnie opublikowano nową metodę stania sie posiadaczem BUMBLEBEE:
Dla tych, którzy już mają je zainstwalowane, a dla tych którzy instalują pierwszy raz można pominąć pierwszą linijkę.

Kod: Zaznacz cały

sudo bumblebee-uninstall
sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
sudo apt-add-repository ppa:mj-casalogic/bumblebee
sudo apt-get update
sudo apt-get install bumblebee
MacBook Pro 2011 13" (Intel i5 2415 2,3GHz (Turbo 2,9GHz) + Intel HD 3000 + Patriot 16GB DDR3 1333MHz + Seagate 750GB 7200rpm 16MB cache)

Raspberry Pi (700MHz ARM + 256MB shared RAM)

SOLD: Asus 1215n [ION2 on/off by bubblebee]
ulvhedin
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 20 kwie 2011, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Enlightenment
Architektura: x86

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: ulvhedin »

odswieze watek... udalo sie komus sensownie popracowac na tym bumblebee?
mam tez 1215N ale jakos srednio to wyglada.. karta niby aktywna .. ale kiedy jest wykorzystywna to nie wiem..
moze ktos napisac co zrobic u siebie aby druga karta zadzialala..

ps. kernela 3.0 ext73 mam skompilowany z palca ze tak powiem, dziala miodzio.. pozniej podrzuce to co wypluwa dmesg.
ASUS Barebone P2-M2A690G|ASUS 1215N
nevesu
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 04 lut 2006, 10:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: nevesu »

Mam N53SV i właśnie odpaliłem (de facto wyłączyłem) kartę NV przez Bumblebee. Zwróć uwagę, czy przy skryptach dla twojego kompa, są programy włączające i wyłączające kartę. Ja obecnie używam skryptów kuzik_ubuntu_11.04 i działa jak marzenie. Przy użyciu bumblebee-disablecard i bumblebee-enablecard mam stosowne komunikaty, a także wynik polecenia

Kod: Zaznacz cały

cat /proc/acpi/battery/BAT0/state
wyraźnie wskazuje wyłączenie NV.

Jedynie przy sterownikach nouveau miałem zwisy przy konfiguracji, pomogło przełączenie się na standardowe drivery od NV.
Pabloz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2010, 19:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: Pabloz »

Ukazał się kernel 3.0, czy pojawiła się obsługa NVIDIA Optimus?
Awatar użytkownika
M3cin
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 36
Rejestracja: 20 cze 2009, 20:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: M3cin »

Kolego cierzniak działa Ci poprawnie bumblebee na 1215n? Działa od ręki? Jeśli nie to co robiłeś i którą konfiguracje wybrałeś przy instalacji skryptu?
Pytam bo wpadł mi w ręce niedawno 1215n co prawda siedzi na nim Debian, ale jutro może być Ubuntu.
Debian wymiata z GNOME 2, ramu zjada 109mb, ale co z tego skoro debumblebee nie działa jak powinno (brak power saving itp) no i kilka innych rzeczy - mówmy szczerze Debian na takiego netbooka to nie zbyt rozsądne rozwiązanie, co innego na PC.

PS
Jak w końcu jest z nowym jądrem 3? Trzeba instalować bumblebee czy wystarczy testowe jajko?
Jeżeli jajko ma obsługę ION 2 to na jakiej zasadzie to działa? Potrafi ktoś mi wytłumaczyć?

PS2
Z tego co znalazłem i wyczytałem w sieci to jądro 2.6.40 (3.0) zawiera wsparcie dla układów nVidia Quadro, zajął się całą sprawą programista Red Hata David Airlie - dzięki nieoficjalnemu wsparciu oczywiście. Mogę się mylić co do tego info bo jest późno i już mi czacha dymi. Oryginał tutaj: http://www.phoronix.com/scan.php?page=n ... &px=OTQzMA. Ale co do ION 2 to raczej będę zdany na nieoficjalne wsparcie (czytaj wyłączenie) i coś mi się wydaje że Squeeze zawita na dłużej na 1215n z jajkiem 2.6.39.3-ext73-f1-15.9-atom-ags-cfs, a jutro przetestuje to bazujące na 16.
,
Awatar użytkownika
cierzniak
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 31 sie 2010, 23:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: cierzniak »

To tak, po zainstalowaniu kernela eXt 16.1 nie skompilowało mi bumblebee i wyraźnie skoczył pobór mocy i temperatura acpi. Niestety nie używam w ogóle karty nVidii, bo nie potrzebuję. Nie gram w gry, nie mam programów wymagających renderowania GPU, a dobrze skonfigurowany Intel wyświetla 720p bez zająknięcia.
Także niewiele mogę pomóc w materii działania bumblebee. Samo polecenie glxgears wskazuje na włączenie nVidii i pokazuje kilkukrotne przyspieszenie (60FPS Intel i 250FPS nVidia).
MacBook Pro 2011 13" (Intel i5 2415 2,3GHz (Turbo 2,9GHz) + Intel HD 3000 + Patriot 16GB DDR3 1333MHz + Seagate 750GB 7200rpm 16MB cache)

Raspberry Pi (700MHz ARM + 256MB shared RAM)

SOLD: Asus 1215n [ION2 on/off by bubblebee]
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: e X t 7 3 »

cierzniak pisze:To tak, po zainstalowaniu kernela eXt 16.1 nie skompilowało mi bumblebee i wyraźnie skoczył pobór mocy i temperatura acpi. Niestety nie używam w ogóle karty nVidii, bo nie potrzebuję. Nie gram w gry, nie mam programów wymagających renderowania GPU, a dobrze skonfigurowany Intel wyświetla 720p bez zająknięcia.
Także niewiele mogę pomóc w materii działania bumblebee. Samo polecenie glxgears wskazuje na włączenie nVidii i pokazuje kilkukrotne przyspieszenie (60FPS Intel i 250FPS nVidia).
Witaj, ale kiedy próbowałeś instalować v16.1 ? bo jeśli na samym początku to były problemy.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
Galvatron
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 571
Rejestracja: 19 kwie 2011, 21:41
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: Galvatron »

cierzniak pisze:To tak, po zainstalowaniu kernela eXt 16.1 nie skompilowało mi bumblebee i wyraźnie skoczył pobór mocy i temperatura acpi. Niestety nie używam w ogóle karty nVidii, bo nie potrzebuję. Nie gram w gry, nie mam programów wymagających renderowania GPU, a dobrze skonfigurowany Intel wyświetla 720p bez zająknięcia.
Także niewiele mogę pomóc w materii działania bumblebee. Samo polecenie glxgears wskazuje na włączenie nVidii i pokazuje kilkukrotne przyspieszenie (60FPS Intel i 250FPS nVidia).
Zainstaluj kernel z aktualnej, poprawionej wersji skryptu. Oprócz samego image'a dostaniesz pliki źródłowe kernela - tymczasowo zastępujące wadliwe nagłówki - dzięki którym wszystko powinno się kompilować bez problemu. U mnie na przykład już bez niczego kompiluje i instaluje się moduł nVidii, także ten najnowszy (sterowniki 280.13).
Man wields his sword to die with a a smile on his face on a distant day beyond his dreams.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: e X t 7 3 »

Kolejna wersja v.16.2 już będzie miała działające nagłówki.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
ulvhedin
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 20 kwie 2011, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Enlightenment
Architektura: x86

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: ulvhedin »

Sprawdzal ktos moze najnowszego kernela 3.1 (rc1). Patrzac na changeloga weszlo sporo zmian w sterowniku nouveau.
Ktos moze cos powiedziec na temat dzialania lub niedzialania grafiki na 1215n lub podobnych na tym kernelu?
ASUS Barebone P2-M2A690G|ASUS 1215N
Awatar użytkownika
cierzniak
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 31 sie 2010, 23:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: cierzniak »

Czysta instalacja Ubuntu, wgrałem kernel atom 16.4, nie ma żadnych wzmianek, że mam 2 karty graficzne.
Wchodzę na projekt bumblebee, żeby dodać PPA i mieć działający skrypt i co widzę? Jest inny projekt. https://launchpad.net/~mj-casalogic/+archive/ironhide/ Jeszcze nie miałem czasu dokładnie sprawdzić metody działania, ale sam projekt bumblebee też jest pod adresem https://github.com/Bumblebee-Project/Bumblebee (jako nowy projekt).
MacBook Pro 2011 13" (Intel i5 2415 2,3GHz (Turbo 2,9GHz) + Intel HD 3000 + Patriot 16GB DDR3 1333MHz + Seagate 750GB 7200rpm 16MB cache)

Raspberry Pi (700MHz ARM + 256MB shared RAM)

SOLD: Asus 1215n [ION2 on/off by bubblebee]
Loup
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 56
Rejestracja: 26 sie 2008, 19:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: Loup »

Jako, że mam Asusa 1215n, zainstalowałem projekt ironhide z nadzieją, że Nvidia w moim netbooku wreszcie się na coś przyda. Do pory wyłączałem ją poprzez acpi_call, aby przynajmniej zmniejszyć zużycie energii.
Ironhide zainstalowałem z repozytorium i dodatkowo doinstalowałem ironhide-ui (indicator). Teoretycznie indicator pokazuje, że Nvidia działa, np. po włączeniu glxgears, ale nie widzę żadnej różnicy. Filmy w rozdzielczości hd 1080p (odpalane z dysku) tak jak się zacinały, zacinają się nadal...

Jedyny plus jest taki, że z tego co zrozumiałem ironhide wykorzystuje acpi_call, wiec karta nvidia jest wylaczona gdy nieuzywana. W rezultacie czas pracy na baterii jest identyczny jak z wykorzystaniem "gołego" acpi_call.

Korzystam z kernela 16.4 kolegi e X t 7 3

Ktoś ma jakiś pomysł co robię nie tak?
Awatar użytkownika
cierzniak
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 31 sie 2010, 23:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: cierzniak »

Hmm.. to jest dziwne, ja widzę różnicę przy glxgears
Screen GLXGEARS
A co do filmów fullHD - nie mam zdania, bo nie używam. Ostatnio w ogóle nie używam ION.

Tak, projekt działa jak zwykły acpi_call + MOŻLIWOŚĆ włączenia oprogramowania.

Co do filmu.. spróbuj przez terminal odpalić "optirun vlc film.avi" bo komenda optirun to ta, która uruchamia nVidię.

Dzięki za podpowiedź z tym UI, nawet nie wiedziałem, że jest takie coś :)
MacBook Pro 2011 13" (Intel i5 2415 2,3GHz (Turbo 2,9GHz) + Intel HD 3000 + Patriot 16GB DDR3 1333MHz + Seagate 750GB 7200rpm 16MB cache)

Raspberry Pi (700MHz ARM + 256MB shared RAM)

SOLD: Asus 1215n [ION2 on/off by bubblebee]
Prakson
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 30 kwie 2007, 13:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: Prakson »

Po lewej jest Vsync, po prawej nie,
Awatar użytkownika
cierzniak
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 31 sie 2010, 23:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: cierzniak »

Po lewej był Intel, po prawej nVidia :)
MacBook Pro 2011 13" (Intel i5 2415 2,3GHz (Turbo 2,9GHz) + Intel HD 3000 + Patriot 16GB DDR3 1333MHz + Seagate 750GB 7200rpm 16MB cache)

Raspberry Pi (700MHz ARM + 256MB shared RAM)

SOLD: Asus 1215n [ION2 on/off by bubblebee]
Loup
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 56
Rejestracja: 26 sie 2008, 19:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: Loup »

Przeinstalowałem Ironhide i okazało się, że przy instalacji wyrzuca mi błędy typu:
Initial tests failed...
No power-on/off configuration has been reported for your machine...
Power configuration tests failed...
Do tego tak jak pisałem, nawet gdy indicator pokazuje, że Nvidia pracuje, nie widzę żadnej różnicy w ilości fps.
Także ostatecznie odinstalowałem ironhide i wróciłem do "gołego" acpi_call, który po prostu wyłącza nvidie.
Awatar użytkownika
cierzniak
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 126
Rejestracja: 31 sie 2010, 23:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: cierzniak »

ironhide też ma acpi_call więc mógł leżeć.. mi teraz się nie zbuduje w DKMSie sterownik nvidia-current, więc też mam problem z nvidią, ale screen wyżej pokazywał różnicę.
A co to tych fail-fall to niestety wyskakuje wszystkim, przez to że jest kernel inny niż generic. a glxgears odpalałeś raz normalnie a raz przez komendę optirun?
MacBook Pro 2011 13" (Intel i5 2415 2,3GHz (Turbo 2,9GHz) + Intel HD 3000 + Patriot 16GB DDR3 1333MHz + Seagate 750GB 7200rpm 16MB cache)

Raspberry Pi (700MHz ARM + 256MB shared RAM)

SOLD: Asus 1215n [ION2 on/off by bubblebee]
tomith
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 01 sty 2011, 16:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: tomith »

Zainstalowałem ironhide i poprzez komendę optirun vlc próbuję odtwarzać plik 1080p. Wynik: pokaz slajdów. Czy ta nvidia w 1215n w ogóle na wystarczającą wydajność żeby uciągnąć płynnie 1080p czy po prostu dać sobie z nią spokój?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: e X t 7 3 »

tomith pisze:Zainstalowałem ironhide i poprzez komendę optirun vlc próbuję odtwarzać plik 1080p. Wynik: pokaz slajdów. Czy ta nvidia w 1215n w ogóle na wystarczającą wydajność żeby uciągnąć płynnie 1080p czy po prostu dać sobie z nią spokój?
Nie tylko jest możliwe ale tak powinno być ! Nie mam maszyny z ION2, więc nie bardzo mogę pomóc odnośnie ironhide - tu mamy innych, którzy temat przerobili, np. Kolega Cierzniak - mam nadzieje wskaże rozwiązanie.

Ja mam natomiast 1201n pod ION 1 i tu Full HD działa idealnie, zarówno przy odtwarzaniu filmów np. mkv (SMplayer, VLC - tu przez vaapi-vdpau), jak i flash - tu odpowiedni wpis konieczny w /etc/adobe.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości