Jaki Linux na stary/słaby komputer?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Baggio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 15 cze 2011, 21:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Jaką wersję wybrać pod dany sprzęt

Post autor: Baggio »

Witam.
Otóż znowu pomyślałem nad instalacją Ubuntu. Jednak mam dylemat, ponieważ sprzęt jaki posiadam jest z epoki kamienia łupanego. Zatem jestem tutaj z pytaniem jaką wersję Ubuntu preferujecie pod ten sprzęt:
Intel Pentium IV 2.6ghz
1,25 GB Ramu
Karta graf. Radeon 9600 TX (128mb pixel shader 2.0)
Dysk 160gb

Co będę robić na komputerze? Hmm, przede wszystkim przeglądarka internetowa, komunikator jakiś, czasem pobawię się grafiką itp. Może jakaś starsza gierka - ale szczerze gry coś mnie już nudzą ;D

Mam nadzieję, że dostanę jakąś dobrą radę, pozdrówki. :p
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Jaki Linux na stary komputer?

Post autor: igotit4free »

Konfiguracja nie jest taka zła, działałem na podobnej do kwietnia tego roku na 8.04, więc 10.04 też obsłuży. Z compizem itp. WWW, Pidgin, VLC lub mplayer zadziałają bez kłopotów. Nie wiem co rozumiesz przez "zabawę grafiką", ale z uwagi na to że jesteś skazany na otwarty sterownik do radeona szału nie będzie.;) Podobnie gry.
Możesz spróbować LXDE lub Xfce, ale w porównaniu z GNOME nadal są one po prostu ubogie i zacofane.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Baggio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 15 cze 2011, 21:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Jaki Linux na stary komputer?

Post autor: Baggio »

Przepraszam za ten temat..
Co do "zabawy grafiką" chodzi mi o Wings, Blender, itp. Hmm, pobrałbym Ubuntu 8.04, ale ze względu na brak możliwości pobierania jako torrent nie wiem czy się "poświęcę" 10.4 - sam nie wiem, chciałbym aby wszystko chodziło płynnie, a z tego co wiem ta wersja potrzebuje już nieco lepszego sprzętu - tak doczytałem.
"Możesz spróbować LXDE lub Xfce, ale w porównaniu z GNOME nadal są one po prostu ubogie i zacofane."
No właśnie, jakoś do tych systemów mnie nie ciągnie.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Jaki Linux na stary komputer?

Post autor: igotit4free »

Pobieranie 8.04 nie ma sensu, bo ta wersja nie ma już wsparcia ... 10.04 ma generalnie takie same wymagania jak 8.04, może jedynie z uwagi na brak sterownika w pewnych zadaniach jest mniej wydolne.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
Padowan
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 102
Rejestracja: 13 cze 2011, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86

Re: Jaki Linux na stary komputer?

Post autor: Padowan »

AMD Athlon Thunderbird 1000MHz
256 MB RAM
Radeon 9200
Ubuntu 10.04 chodzi bez zarzutu.
Oczywiście może się pojawić problem ze sterami do karty graficznej.
10.4 - sam nie wiem, chciałbym aby wszystko chodziło płynnie, a z tego co wiem ta wersja potrzebuje już nieco lepszego sprzętu - tak doczytałem.
Najlepiej wytestować to w praktyce.
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2011, 21:22 przez Padowan, łącznie zmieniany 1 raz.
Czy ktoś mówi, że żywotność przeciętnego komputera wynosi 6 lat?
Znalezione w logach:
Apr 26 21:26:31 localhost kernel: [ 66.963661] VFS: Busy inodes after unmount of sdb1. Self-destruct in 5 seconds. Have a nice day...
Baggio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 15 cze 2011, 21:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Jaki Linux na stary komputer?

Post autor: Baggio »

"Myślisz, że na moich parametrach, 10.04 będzie chodzić płynnie? Dajmy jak "XPek"? A o co chodzi z tym brakiem sterownika?"
Taki post miałem wysłać - w zasadzie to wyślę go i tak :d Jeśli chodzi bez zarzutu to się skuszę. dzięki.
JaJacek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 10 kwie 2011, 22:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Jaki Linux na stary komputer?

Post autor: JaJacek »

Nie musisz przepraszać . Mam Athlona XP 2500+ , 1 GB RAM i Radeona 9800. I najlepiej mi chodzi Xubuntu 11.04 . Używałem też przez pewien czas Lubuntu 11.04
i Ubuntu 10.10 . Zauwazyłem czasami , że mój komputer był jakby za słaby na Ubuntu 10.10 .

A sterownik , to tylko otwarty. Nie działają gry w 3D.
www.chomikuj/mkol63
[r4]
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1048
Rejestracja: 08 maja 2007, 07:40
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Jaki Linux na stary komputer?

Post autor: [r4] »

A może Bodhi linux? http://bodhilinux.com/

Oparty na Ubuntu, ale używa środowiska Enlightened i zestawu lżejszych aplikacji.
Awatar użytkownika
dk75
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1142
Rejestracja: 07 mar 2007, 22:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary komputer?

Post autor: dk75 »

Albo Mint LMDE - prosty i ładny, GNOME, bardzo podobny do Ubuntu w użytkowaniu, sterownik dla 9200 to 6.14.2, a pamięci zabiera tak o 20%-30% mniej niż Ubuntu. A w programach graficznych pamięć to wszystko co potrzebne.
Linux Mint Debian Edition x86_64/2.6.39, Conky 1.8.0, Xorg 7.6/1.10.4 - GNOME 2.30.2, nVidia 285.03
Lenovo T61p, HITACHI HTS722010K9SA00 100GB, ST9250827AS 250GB
http://linuxcounter.net/user/483055.html
dfs
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 40
Rejestracja: 05 sie 2009, 17:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Szukam oficjalnej dystrybucji ubuntu, dającej się bardzo efektywnie skonfigurować pod starszy sprzęt.

Post autor: dfs »

Mam problem, z obsłgą aktualnych wersji Ubuntu, a raczej Xubuntu które pomimo obniżonych parametrów też się tak rewelacyjnie nie sprawdza, a starszym sprzęcię (512 MB RAM, Grafika zintegrowana Unichrome 64MB, procesor Intel Cerelon 1,4 GHz, ponaddto przepełniony i niepozbawiony błędów HDD).

Gdy wczoraj wgrałem na pendrive'a PuppyLinux'a... bylem pod wraźeniem że tak efektywnie, ale przedewszystkim efektownie może na tak starym sprżecie działać nowy sytsem (w dodatku z USB).
Niestety Puppy Linux, raczej mi się nie przyda gdyż nie wiem czy i jak da się korzystać z apt i oprogramowania ubuntu, czy jest to wersja nadająca się roboczo to graficznej pracy nad LAMP'em.



Potrzebuję w miarę gotowego produktu wg. listy życzeń:

1) Możliwość korzystania z apt Ubuntu.
2) Bezproblemowe (banalne) zainstalowanie LAMP'a oraz interpretetora Pythona (jeśli nie ma go "w pakiecie").
3) Efektywność i efektownosć - chodzi o szybkość działania (interfejsu graficznego -podobnie tak jak Puppy).
4) Bezproblemowa praca w wersji liveUSB.

Xubuntu (przynajmiej w stanadardowej konfiguracji) niestety nie zapewniło tego 3eciego życzenia. Słyszałem coś o Lubuntu, ale nie próbowałem go, czy ono faktycznie jest nieporównywalnie lepsze w tym względzie od Xubuntu?

P.S. A moze rozwiązaniem byłoby odpowiednie odchudzenie (X)ubuntu i jakimś sposobem zapodanie jego całego do pamięci RAM (tak jak to robi np. Puppy Linux)?
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary komputer?

Post autor: Hwiparam »

Baggio pisze:"Myślisz, że na moich parametrach, 10.04 będzie chodzić płynnie? Dajmy jak "XPek"? A o co chodzi z tym brakiem sterownika?"
Taki post miałem wysłać - w zasadzie to wyślę go i tak :d Jeśli chodzi bez zarzutu to się skuszę. dzięki.
Działać powinno, pewnie nawet dosyć płynnie, ale fajerwerków bym się nie spodziewał patrząc na grafikę. Jak XP? Weź pod uwagę, że XP powstał w roku 2001, kiedy kompy miały po 128 MB pamięci, więc tu nie ma nawet co porównywać. Mogę za to stwierdzić z pewnością, że będzie działał szybciej i płynniej niż Vista czy Se7en na tym sprzęcie. Jeśli chcesz mieć coś naprawdę szybkiego, to mogę polecić Debiana z Fluxboksem albo Openboksem. U mnie na dość leciwym laptopie taki system działa od jakiegoś czasu i sprawuje się świetnie.

Wracając do karty: ten model aktualnie nie jest już wspierany przez producenta. Znaczy to tyle, że ATI/AMD nie wydaje już oficjalnych (zamkniętych) sterowników do tego modelu pod nowe systemy. Taka polityka firmy i nic z tym raczej nie zrobisz. Są natomiast nieoficjalne sterowniki (otwarte), którym może jeszcze ciut brakuje do pełni funkcjonalności. Tak więc raczej zapomnij o grach 3D na tym sprzęcie. Wszystko inne powinno śmigać w miarę płynnie, w końcu komp nie jest wcale taki słaby nawet na dzisiejsze standardy.
dfs pisze:Mam problem, z obsłgą aktualnych wersji Ubuntu, a raczej Xubuntu które pomimo obniżonych parametrów też się tak rewelacyjnie nie sprawdza, a starszym sprzęcię (512 MB RAM, Grafika zintegrowana Unichrome 64MB, procesor Intel Cerelon 1,4 GHz, ponaddto przepełniony i niepozbawiony błędów HDD).

Gdy wczoraj wgrałem na pendrive'a PuppyLinux'a... bylem pod wraźeniem że tak efektywnie, ale przedewszystkim efektownie może na tak starym sprżecie działać nowy sytsem (w dodatku z USB).
Niestety Puppy Linux, raczej mi się nie przyda gdyż nie wiem czy i jak da się korzystać z apt i oprogramowania ubuntu, czy jest to wersja nadająca się roboczo to graficznej pracy nad LAMP'em.



Potrzebuję w miarę gotowego produktu wg. listy życzeń:

1) Możliwość korzystania z apt Ubuntu.
2) Bezproblemowe (banalne) zainstalowanie LAMP'a oraz interpretetora Pythona (jeśli nie ma go "w pakiecie").
3) Efektywność i efektownosć - chodzi o szybkość działania (interfejsu graficznego -podobnie tak jak Puppy).
4) Bezproblemowa praca w wersji liveUSB.

Xubuntu (przynajmiej w stanadardowej konfiguracji) niestety nie zapewniło tego 3eciego życzenia. Słyszałem coś o Lubuntu, ale nie próbowałem go, czy ono faktycznie jest nieporównywalnie lepsze w tym względzie od Xubuntu?

P.S. A moze rozwiązaniem byłoby odpowiednie odchudzenie (X)ubuntu i jakimś sposobem zapodanie jego całego do pamięci RAM (tak jak to robi np. Puppy Linux)?
Powtórze się po raz n-ty: Debian + Fluxbox. Tak BTW, czy koniecznie MUSI być APT? :craz:
marcel_c
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 30
Rejestracja: 21 kwie 2011, 17:29

Re: Jaki Linux na stary komputer?

Post autor: marcel_c »

A co powiecie na to:

Procesor : AMD Athlon XP 1666MHz, RAM 768 MB, karta graficzna: ATI Radeon 9250, płyta: nVIDIA nForce2 ultra 400 abit nf7-s

Próbuję z Ubuntu i nic:/ polećcie coś, proszę :)
JaJacek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 10 kwie 2011, 22:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Jaki Linux na stary komputer?

Post autor: JaJacek »

marcel_c pisze:A co powiecie na to:

Procesor : AMD Athlon XP 1666MHz, RAM 768 MB, karta graficzna: ATI Radeon 9250, płyta: nVIDIA nForce2 ultra 400 abit nf7-s

Próbuję z Ubuntu i nic:/ polećcie coś, proszę :)
Mozesz śmiało wypróbować Xubuntu lub Lubuntu.

Zobacz na wymagania poszczególnych wersji na tej stronie :
http://www.sciagnij.pl/programy/p/Linux ... buntu/1504
www.chomikuj/mkol63
Awatar użytkownika
dk75
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1142
Rejestracja: 07 mar 2007, 22:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Szukam oficjalnej dystrybucji ubuntu, dającej się bardzo efektywnie skonfigurować pod starszy sprzęt.

Post autor: dk75 »

dfs pisze:Xubuntu (przynajmiej w stanadardowej konfiguracji) niestety nie zapewniło tego 3eciego życzenia. Słyszałem coś o Lubuntu, ale nie próbowałem go, czy ono faktycznie jest nieporównywalnie lepsze w tym względzie od Xubuntu?
Zżera mniej zasobów i to dużo mniej ale jest też mniej "zintegrowane" więc przesiadka z GNOME/XFCE/KDE może być bolesna - ja zrezygnowałem. Nie chciało mi się walczyć.
dfs pisze:P.S. A moze rozwiązaniem byłoby odpowiednie odchudzenie (X)ubuntu i jakimś sposobem zapodanie jego całego do pamięci RAM (tak jak to robi np. Puppy Linux)?
Nie da się.
Ubuntu coraz bardziej jest jak Windows - "oto macie nasz produkt i nie tykać palcem". Jak zaczniesz mieszać próbując odchudzić to system padnie (odinstalujesz 90% systemu usuwając jedno badziewie).
Dlatego developerzy distra Mint zainteresowali się Debianem i powstało LMDE. Coraz trudniej przerobić Ubuntu na Minta. Kiedyś wyrzucało się co nie potrzebne i dodawało co potrzebne a teraz nie ma jak wyrzucić śmieci więc Mint powoli robi się cięższy niż Ubuntu.
Dlatego powstał projekt Linux Mint Debian Edition i bardzo sobie chwalę decyzję o przejściu. Mam debianowy system prawie jak Ubuntu ale lżejszy i mniej upaprany. Jakby się uparł to można podłączyć repozytoria Ubuntu (ale to da problemy jakie ma Ubuntu) czy ubuntowe PPA ale repa debianowe też są bogate więc nie ma co sobie komplikować życia.
Zaraz po uruchomieniu i załadowaniu Firefox, Thunderbird, Conky (z rozbudowanym skryptem LUA) i rtorrent system zajmuje mi jakieś 700MB.
Teraz po godzinie działania zajmuje mi jakieś 900MB.

Na Ubuntu 10.10 miałem z takim samym konfigiem programów startowych zaraz po starcie 900MB a po godzinie 1100MB zajętej pamięci.
Teraz mam jakieś 151 tasków uruchomionych a na Ubuntu zaraz po starcie było 270. I wcale mojego LMDE nie odchudzałem. Zawsze można przejść z menadżerem okien na LXDE lub Openbox/Fluxbox i będzie jeszcze lżej.
Funkcjonalność podobna (dla klikaczy), te samo GNOME, Compiz, Nautilus, GRUB a tak z 20% lżej.

XFCE podobno może być tak lekkie jak LXDE/Fluxbox/Openbox gdyż jest modułowe i nie muszą być wszystkie moduły zainstalowane na raz. I tak było na początku z Xbuntu. Teraz już jest wszystko napakowane i odinstalować co nie potrzebne bez uszkadzania zależności samego Ubuntu nie można.
A potem zdziwienie, że się częściowo system zaktualizował i nie chce po czymś takim "wstać".
Linux Mint Debian Edition x86_64/2.6.39, Conky 1.8.0, Xorg 7.6/1.10.4 - GNOME 2.30.2, nVidia 285.03
Lenovo T61p, HITACHI HTS722010K9SA00 100GB, ST9250827AS 250GB
http://linuxcounter.net/user/483055.html
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Jaki Linux na stary komputer?

Post autor: igotit4free »

Taka ciekawostka - teściowej podarowano lapka Compaq Armada E500.
Procesor Pentium III 800, 384MB RAM, grafika ATi 8MB, dysk 40GB.
Rocznik produkcji bodajże 1996 ... właśnie postawiłem na nim Ubuntu 8.04 Hardy Heron, repo jeszcze działa :twisted:
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 440BX/ZX/DX - 82443BX/ZX/DX Host bridge (rev 03)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 440BX/ZX/DX - 82443BX/ZX/DX AGP bridge (rev 03)
00:04.0 CardBus bridge: Texas Instruments PCI1225 (rev 01)
00:04.1 CardBus bridge: Texas Instruments PCI1225 (rev 01)
00:07.0 Bridge: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 ISA (rev 02)
00:07.1 IDE interface: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 IDE (rev 01)
00:07.2 USB Controller: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 USB (rev 01)
00:07.3 Bridge: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 ACPI (rev 03)
00:08.0 Multimedia audio controller: ESS Technology ES1978 Maestro 2E (rev 10)
00:09.0 Ethernet controller: Intel Corporation 82557/8/9/0/1 Ethernet Pro 100 (rev 09)
00:09.1 Serial controller: Agere Systems LT WinModem
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Rage Mobility P/M AGP 2x (rev 64)
Obrazek
Śmiga, gra i buczy. :clap:

-- 25 wrz 2011 00:47 --

SLAX 6.0.2 ... ten sam konfig, tylko obsługa ATi lepsza.
Obrazek

-- 25 wrz 2011 19:48 --

I na koniec, po kilkunastu godzinach testów zwycięzcą okazał się ... Arch Linux z Xfce. Szybki, lekki, nowoczesny a przy tym elastyczny ... na tym antycznym sprzęcie dostęp do Sieci realizowany będzie przez modem GSM. :twisted:
Zajętość pamięci akurat na odwrót niż pod 8.04.

Kod: Zaznacz cały

free
total used free shared buffers cached
Mem: 381864 132740 249124 0 5384 60128
-/+ buffers/cache: 67228 314636
Swap: 1052220 0 1052220
Obrazek
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary komputer?

Post autor: Hwiparam »

igotit4free pisze: Taka ciekawostka - teściowej podarowano lapka Compaq Armada E500.
Procesor Pentium III 800, 384MB RAM, grafika ATi 8MB, dysk 40GB.
Rocznik produkcji bodajże 1996 ... właśnie postawiłem na nim Ubuntu 8.04 Hardy Heron, repo jeszcze działa :twisted:
96??? Ja stacjonarkę o podobnych parametrach (nówkę) kupiłem w roku 2001 :shock:
igotit4free pisze:I na koniec, po kilkunastu godzinach testów zwycięzcą okazał się ... Arch Linux z Xfce. Szybki, lekki, nowoczesny a przy tym elastyczny ... na tym antycznym sprzęcie dostęp do Sieci realizowany będzie przez modem GSM. :twisted:
Zajętość pamięci akurat na odwrót niż pod 8.04.
Było od razu Archa wrzucać a nie bawić się w jakieś zabytki :P Pewnie jeszcze lepiej by zrobił jakby zamiast XFCE dać np. Fluxboksa/Openboksa albo LXDE.
maddie
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 91
Rejestracja: 21 sie 2008, 21:51
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jaki Linux na stary komputer?

Post autor: maddie »

Hwiparam pisze:
igotit4free pisze: Taka ciekawostka - teściowej podarowano lapka Compaq Armada E500.
Procesor Pentium III 800, 384MB RAM, grafika ATi 8MB, dysk 40GB.
Rocznik produkcji bodajże 1996 ... właśnie postawiłem na nim Ubuntu 8.04 Hardy Heron, repo jeszcze działa :twisted:
96??? Ja stacjonarkę o podobnych parametrach (nówkę) kupiłem w roku 2001 :shock:
igotit4free pisze:I na koniec, po kilkunastu godzinach testów zwycięzcą okazał się ... Arch Linux z Xfce. Szybki, lekki, nowoczesny a przy tym elastyczny ... na tym antycznym sprzęcie dostęp do Sieci realizowany będzie przez modem GSM. :twisted:
Zajętość pamięci akurat na odwrót niż pod 8.04.
Było od razu Archa wrzucać a nie bawić się w jakieś zabytki :P Pewnie jeszcze lepiej by zrobił jakby zamiast XFCE dać np. Fluxboksa/Openboksa albo LXDE.
Ja u siebie od dłuższego czasu na każdym nowym starym sprzęcie (dostaję czasami jakieś zabytki ;)) instaluję Arch Linuksa + w zależności od możliwości Fluxboksa/LXDE i nie narzekam, działa sprawnie. Boli mnie tylko brak możliwości korzystania z flasha żeby go nie zajeździć ale Arch sprawdza się bardzo dobrze. Lubuntu zazwyczaj nie chce się nawet bootować a instalacja starszych wersji jest trochę bezsensowna.
open source. open mind. open future.
inny OS: Arch Linux
JaJacek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 10 kwie 2011, 22:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Jaki Linux na stary komputer?

Post autor: JaJacek »

Posiadam starego laptopa Actina D230s
Znalazłem parametry tego lapka , m.in :

Procesor
Intel Celeron, gniazdo mPGA 478
400 MHz FSB
2,0 GHz, 50 W

Pamięć
4 MB Flash ROM, 128 MB DDR SODIMM 266
Dwa gniazda 200-pin DIMM Socket, rozszerzalne do 1024MB

Układ graficzny wyświetlacz
14.1" XGA 1024x768 TFT
Układ zintegrowany z SIS NB 650


To zależy , ile ma pamięci ma ten Laptop ....
Poleciłbym do wypróbowania Xubuntu 11.04 , ale u mnie sam system Xubuntu zajmuje 128 Mb Ram , a z uruchomioną przegladarką do 250 Mb Ram .
Do optymalnej pracy polecają 512 MB lub nawet 768 MB Ram.
www.chomikuj/mkol63
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Jaki Linux na stary komputer?

Post autor: Hwiparam »

To zależy , ile ma pamięci ma ten Laptop ....
Poleciłbym do wypróbowania Xubuntu 11.04 , ale u mnie sam system Xubuntu zajmuje 128 Mb Ram , a z uruchomioną przegladarką do 250 Mb Ram .
Do optymalnej pracy polecają 512 MB lub nawet 768 MB Ram.
No jak on tam ma 128MB, to nawet nie ma co myśleć o Xubuntu... Prędzej Arch z Fluxboksem, albo jakiś Puppy.
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Jaki Linux na stary komputer?

Post autor: sir_herrbatka »

Wypróbuj puppy linux. Jest to distro wagi piórkowej pomyślane jako live cd ale można też zainstalować na dysku lub pendrive. Fajny jest też zenwalk ale on jest staromodny i raczej nie polecam początkującym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości