GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Dyskusje o dystrybucjach niezwiązanych z Ubuntu
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: igotit4free »

Znudziło mi się ... po ponad dwóch tygodniach z GNOME3 wracam na GNOME2.
Minusy:
- brak możliwości używania Conky, zero informacji nt. temperatury procesora, mb i dysku, brak jakiegokolwiek zastępstwa w postaci apletów "siła wifi", informacji o pogodzie itp
- interfejs utrudnia wykonywanie bardziej zaawansowanych zadań, praca na wielu ekranach jest mocno utrudniona i spowolniona
Plusy:
- szybkie i stabilne, pomimo tego że działało u mnie na naprawdę słabym i starym już sprzęcie (Acer Aspire 3610)
- fajny interface dla zastosowań typu WWW-mail-Pidgin
Nie mówię, że nie wróce ... jak się rozwinie i porośnie w przydatne gadżety to będzie OK.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
empitt
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 465
Rejestracja: 16 lis 2007, 13:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: empitt »

Mam dobrą wiadomość dla użytkowników GNOME Shell, ponieważ okazuję się, że powłokę już teraz można konfigurować i rozbudowywać dzięki dodatkom. Zrzut ekranu z GNOME3 (3.0), który przerobiłem w kilka minut: http://dl.dropbox.com/u/6294587/zrzut_ekranu.png - klasyczne menu, z boku Dock (jest wygodniej i czuć sporą przewagę nad Unity). Zapowiada się, że w GNOME 3.2 będzie sporo usprawnień i pojawią się stare dobre pomysły z GNOME2.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2011, 16:39 przez empitt, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: brezniew »

empitt pisze:Mam dobrą wiadomość dla użytkowników GNOME Shell, ponieważ okazuję się, że dzięki dodatkom już teraz można konfigurować i rozbudowywać. Zrzut ekranu z GNOME3 (3.0), który przerobiłem w kilka minut: http://dl.dropbox.com/u/6294587/zrzut_ekranu.png - klasyczne menu, z boku Dock (jest wygodniej i czuć sporą przewagę nad Unity). Zapowiada się, że w GNOME 3.2 będzie sporo usprawnień i pojawią się stare dobre pomysły z GNOME2.
Wygląda obiecująco. Myślę że z czasem będzie to świetne środowisko. KDE4 zaczynało o wiele gorzej.
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: Admc »

Faktycznie wygląda znacznie lepiej niż przy domyślnej konfiguracji. A da się dodawać do panelu aplety z gnome2? Da się dodać klasyczną listę okien?
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
Awatar użytkownika
empitt
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 465
Rejestracja: 16 lis 2007, 13:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: empitt »

To co widzisz na zrzucie ekranu nie jest klasycznym panelem, więc nie da się. Może najwyżej ktoś przygotować odpowiedniki apletów z klasycznego panelu GNOME.
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: Savpether »

Myślę, że takowe się pojawią, ale faktycznie wygląda znacznie lepiej, choć domyślny motyw... przecież są takie możliwości, czemu tak oszpecają domyślną konfigurację? Co do GNOME3 vs Unity, według mnie również bije Unity na głowę, ale raczej nie dokonam przeprowadzki z KDE :)
HTD
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 30
Rejestracja: 06 maja 2010, 10:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: HTD »

karmelek pisze:Poużywałem unity i gnome 3. Jedyne co zauważyłem to fakt, że oba środowiska sprawiają wrażenie dostosowanych do userów, dla których używanie OS ogranicza się do maila, fb i www.
Miałem identyczne pierwsze wrażenie. Po spędzeniu godziny na ustawienie tego po swojemu udało mi się pod nimi przepracować kilka dni. Niemniej brak obsługi prawego przycisku myszy jest delikatnie mówiąc bardzo denerwujący. Ja rozumiem, że teraz jest moda na touchscreeny, ale da się pogodzić używanie tych urządzeń drogą "gracefull degradation" znaną z branży web.
inferno74
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 30 kwie 2008, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: inferno74 »

witam

A ja sobie nie wyobrażam pracy na standardowym gnome 2 :)
G3 mam zainstalowane już tydzień na Nattym. Komputer wykorzystuje dość intensywnie. Podoba mi się nowe rozmieszczenie, jak dla mnie jest bardzo logicznie, bardzo fajnie korzysta się z pulpitów. Mam zawsze otwarte parę aplikacji, wybieranie teraz między nimi jest bardzo szybkie, podgląd danego pulpitu po najechaniu narożnika fajna sprawa. Do tego rozmieszczanie miniaturek otwieranych programów też mi się podoba :)
Do tego mam zainstalowane gnome tweak tool, pozwala to odblokować prawoklik, umieszczać foldery na pulpicie, (ale po co zawsze byłem zwolennikiem czystego pulpitu) zmienić wygląd, ikony, ustawić fonty ect. Używam tematu Atolm-gtk3 plus ikony faenza i wygląda cudnie ( według mnie ). Do tego mam zainstalowany AWN.

Co prawda czasami zalicza zwiechę, w końcu instalacja na Nattym jest wymuszona, dlatego też czekam na Fedora 15 i po ponad 5 latach rezygnuje z Ubu gdyż unity jak dla mnie to kompletny nie wypał.

pozdrawiam.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: igotit4free »

Hmm, pokaż jakiś zrzut ekranu bo mam trudność w wyobrażeniu sobie do czego używasz AWN ... wydaje mi się, że jedno "AWN" jest już w standardzie.

Co do wygody i ergonomii gnome shell, to raczysz żartować? Czułem się jak dyrygent orkiestry symfonicznej wykonując tak proste czynności jak zmiana nazwy pliku w jednym katalogu, przeniesienie go do innego, zassanie napisów, ich konwersję na inny format i przeniesienie tego na pena ... a w dodatku jakiś geniusz spowodował, że mając otwarte okno Nautilusa z widokiem zawartości pena nie można otworzyć kolejnego okna Nautilusa.Obrazek
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
inferno74
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 30 kwie 2008, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: inferno74 »

za późno, przeszedłem na fedorę 15 :) tu AWN nie działa jak na razie... a do czego go używałem? Miałem na nim zrobione aktywatory plus szybki dostęp do zakładek i folderów ( standardowe aplety z awn ) oraz aktywator do Aptana Studio, gdyż nie mogłem dodać do ulubionych, jest natywnym programem, miałem go po prawej stronie z funkcją ukrywania inteligentnego. Dlaczego tam? Tego właśnie brakuje mi w bocznym panelu z obszarami roboczymi G3, Pokazuje się nie po najechaniu na prawą krawędź tylko lewy narożnik. Tą funkcję właśnie dawał mi pasek AWN, czyli szybki dostęp.

Co do ergonomii, dla mnie jest OK. Oczywiście wkurzają pewne sytuacje jak dodawanie zakładek, można ją dodać wchodząc do danego folderu, który chce się dodać i CTRL+D zamiast po prostu przeciągnąć, Klawisz DEL nie działa, kasowanie folderów, plików, dopiero w tradycyjny sposób z prawo kliku, przenieś do kosza ect ect ect .... Ale jak pisałem wcześniej, pracuje mi się naprawdę OK.

Trzeba zaakceptować że idzie nowe.... a jak już, to wolę przyzwyczaić się do G3 niż Unity, a szkoda bo lubię Ubu...
Ostatnio zmieniony 22 maja 2011, 12:23 przez inferno74, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
empitt
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 465
Rejestracja: 16 lis 2007, 13:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: empitt »

igotit4free pisze:Co do wygody i ergonomii gnome shell, to raczysz żartować?
Gdy się korzysta z klawiatury oraz dorzuci kilka dodatków (klasyczne menu z programami, dock z możliwością minimalizowania programów, aplety z szybkim dostępem do zamontowanych urządzeń itd.), z GNOME Shell da się używać całkiem normalnie.
igotit4free pisze:Czułem się jak dyrygent orkiestry symfonicznej wykonując tak proste czynności jak zmiana nazwy pliku w jednym katalogu, przeniesienie go do innego, zassanie napisów, ich konwersję na inny format i przeniesienie tego na pena
Dlaczego?
igotit4free pisze:a w dodatku jakiś geniusz spowodował, że mając otwarte okno Nautilusa z widokiem zawartości pena nie można otworzyć kolejnego okna Nautilusa.Obrazek
Jak to się nie da? Ten argument jest wyssany z palca. Właśnie teraz otworzyłem kolejne okno Nautilusa i mogę następne (bez żadnych dodatków czy zmian).
Ostatnio zmieniony 22 maja 2011, 12:53 przez empitt, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
frklin
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 891
Rejestracja: 13 gru 2007, 04:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86
Lokalizacja: WLKP
Kontakt:

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: frklin »

ups moderatorzy na tym forum nie umieją nautilusa obsługiwać ;D
@empitt haters gonna hate :>
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: igotit4free »

empitt pisze: Gdy się korzysta z klawiatury oraz dorzuci kilka dodatków (klasyczne menu z programami, dock z możliwością minimalizowania programów, aplety z szybkim dostępem do zamontowanych urządzeń itd.), z GNOME Shell da się używać całkiem normalnie.
Jak się do Fiata 126p wrzuci silnik od Uno Turbo, skrzynię od Abartha, sportowe zawieszenie, lekkie felgi i opony walce, jak się zmieni w nim dolot, wypatroszy wnętrze i podniesie lewar zmiany biegów to "całkiem normalnie" można mieć 7 sekund do setki i wciągać wszystko co ma cztery kółka nosem ... pytanie co to ma wspólnego z "maluchem"?
empitt pisze:Dlaczego?
Ponieważ coś, co zwykle wykonywałem przykładowo w 6 kliknięć wymagało teraz kilkunastu i angażowało mysz oraz klawiaturę.
empitt pisze: Jak to się nie da? Ten argument jest wyssany z palca. Właśnie teraz otworzyłem kolejne okno Nautilusa i mogę następne (bez żadnych dodatków czy zmian).
Owszem, jeśli w oknie była zawartość dowolnej innej lokacji niż pendrive, mogłem otwierać tyle nowych okien ile mi się zamarzyło. Jeśli otwarty był pen, mogłem stawać na głowie a i tak nowego Nautilusa nie dało się otworzyć.
frklin pisze:ups moderatorzy na tym forum nie umieją nautilusa obsługiwać ;D
@empitt haters gonna hate :>
Jak już, to "moderator" a nie "moderatorzy" ... nawet przy największym nasileniu objawów nie mówię o sobie "My". :razz:
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
empitt
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 465
Rejestracja: 16 lis 2007, 13:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: empitt »

igotit4free pisze:Jak się do Fiata 126p wrzuci silnik od Uno Turbo, skrzynię od Abartha, sportowe zawieszenie, lekkie felgi i opony walce, jak się zmieni w nim dolot, wypatroszy wnętrze i podniesie lewar zmiany biegów to "całkiem normalnie" można mieć 7 sekund do setki i wciągać wszystko co ma cztery kółka nosem ... pytanie co to ma wspólnego z "maluchem"?
To Ty wymyśliłeś przykład z firmą, która zajmuje się tuningiem Fiatów. Wspomniane przeze mnie dodatki są częścią GNOME3 (nie są teraz domyślnie zainstalowane ze względu na status eksperymentalny) i mają niewiele wspólnego z przerabianiem maluszka.
igotit4free pisze:Owszem, jeśli w oknie była zawartość dowolnej innej lokacji niż pendrive, mogłem otwierać tyle nowych okien ile mi się zamarzyło. Jeśli otwarty był pen, mogłem stawać na głowie a i tak nowego Nautilusa nie dało się otworzyć.
Mnie się udało, więc może miałeś po prostu jakiś błąd? Jak testowałem obraz z gnome3.org to wiele rzeczy mi nie działało (do teraz nie wiem jak połączyć się z mobilnym internetem), ale w Fedorze 15 nie mam tych problemów.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: igotit4free »

Ja nie jestem przeciwnikiem nowości, wręcz przeciwnie, jak mi wrzucili gnome-shell do [testing] to natychmiast zainstalowałem i używałem z przyjemnością na laptopie. Po naszej wymianie zdań z ciekawości wywaliłem Xfce z lapka i zainstalowałem G3 na powrót.
Mam sytuację jak na ekranie:
Obrazek
Pendrive w gnieździe, wyskoczyło okno Nautilusa. Chcę cokolwiek z tego okna przekopiować na dysk.
Klikam w aktywator LPM - przenosi mnie do otwartego już okna Nautilusa.
Klikam w aktywator PPM - wyskakuje podmenu z opcją "nowe okno", klikam -> przenosi mnie do otwartego już okna Nautilusa. To jest wyssane z palca? No jak dla mnie, to opcja "nowe okno" powinna otwierać nowe okno ... i otwiera, jeśli jest w nim coś innego niż zawartośc pena.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
empitt
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 465
Rejestracja: 16 lis 2007, 13:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: empitt »

Mnie się normalnie otwiera nowe okienko (ja zazwyczaj naciskam środkową rolkę bo jest szybciej). Na jakiej dystrybucji testujesz GNOME3?
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: igotit4free »

Kod: Zaznacz cały

uname -a
Arch Linux 2.6.38-ARCH #1 SMP PREEMPT Fri May 13 07:54:18 UTC 2011 i686 Intel(R) Celeron(R) M processor 1.50GHz GenuineIntel GNU/Linux
EDIT:
Obrazek
BTW widzę, że z dnia na dzień G3 porasta w piórka ... minęły dwa tygodnie i pojawił się "aplet" monitorujący system i "przełącznik obszarów roboczych". :clap:
Jeszcze tylko jakieś informacje o pogodzie i stanie wi-fi i będzie OK.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
frklin
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 891
Rejestracja: 13 gru 2007, 04:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86
Lokalizacja: WLKP
Kontakt:

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: frklin »

igotit4free pisze:

Kod: Zaznacz cały

uname -a
Arch Linux 2.6.38-ARCH #1 SMP PREEMPT Fri May 13 07:54:18 UTC 2011 i686 Intel(R) Celeron(R) M processor 1.50GHz GenuineIntel GNU/Linux
Na testowej Fedorze 15 działa idealnie :>
Awatar użytkownika
empitt
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 465
Rejestracja: 16 lis 2007, 13:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: empitt »

Specjalnie zadałem to pytanie, ponieważ zauważyłem różnice pomiędzy Twoim, a moim Nautilusem. Odpowiedź frklin już napisał (ja też testuję GNOME3 na Fedorze) i wniosek jest taki, że problem leży w Archu, a nie w GNOME3.
Awatar użytkownika
soemtron
Wygnańcy
Posty: 80
Rejestracja: 20 mar 2011, 16:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: GNOME 3.0 - pierwsze wrażenia.

Post autor: soemtron »

Nie wiecie czy będzie Suse z Gnome 3?Fedora dobry system,ale nie dla mnie.Chyba że stała się przyjaźniejsza od czasów 10-tki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Linuksie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości