Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
Thomas_PL
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 31 paź 2008, 00:33

Re: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: Thomas_PL »

Procesor ogólnego przeznaczenia jest tak samo wydajny energetycznie jak jak wyspecjalizowany układ?
Śmieszny jesteś.
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: makson »

Ok. GPU są bardziej oszczędne energetycznie niż CPU, ale nie ze względu przeznaczenia, a architektury procesora. De facto i tak muszą te same obliczenia wykonać.

Pozdrawiam
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
Thomas_PL
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 31 paź 2008, 00:33

Re: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: Thomas_PL »

Tyle, że wykonują je efektywniej w związku z czym jest oszczędność energii wzgędem cpu.
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: makson »

Niech Ci będzie ;) .
Masz może jakieś dane o wpływie zużycia energii przez komputer 'z' i 'bez' akceleracji video?

Ja natrafiłem tylko na benchmarki zużywania zasobów procesora: tutaj

Zastosowanie VDPAU i VA-API zmniejsza zużycie procesora ok 2x przy filmach FullHD (VA-APi jest w tym trochę lepsze niż VDPAU). Nie wiadomo jednak jak bardzo rośnie zużycie grafiki...

Pozdrawiam
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
valdi74
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 441
Rejestracja: 01 maja 2007, 12:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: valdi74 »

Thomas_PL pisze:Tyle, że wykonują je efektywniej w związku z czym jest oszczędność energii wzgędem cpu.
To prawda. Tylko ile w ten sposób się zaoszczędzisz? 10 W? Myślę, że wiele się nie pomyliłem. Przy 2 h filmu daje to jakieś 0,02 kWh czyli koszt poniżej 1 grosza. Gra nie warta świeczki IMHO.

Dla równowagi. Rodzice mają Athlona XP 1800 + Radeon 9200. Compiza na tym musiałem wyłączyć, bo nie dało się używać nowego Ubuntu. Póki były zamknięte stery to jakoś chodził. Film HD niestety też nie poszedł. Jak będę miał chwilę to sprawdzę na podobnym sprzęcie kupionym w tym samym czasie ale z kartą GF MX440.
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: makson »

VDPAU w NVIDIA jest obsługiwany od GeForce 8 wzwyż, więc sukcesów nie wróżę, ale chętnie poznam wyniki.

Pozdrawiam
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
Thomas_PL
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 31 paź 2008, 00:33

Re: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: Thomas_PL »

Athlona XP 1800 + Radeon 9200.
Miałem swego czasu Athlona XP 2800 i GF 6800LE. Filmy 720p z bitrate rzędu 8 mbps działały na granicy. Zasadniczo trzeba było wyłączyć filtr loop żeby było perfekcyjnie płynnie. To, że na kompie twoich rodziców nie działało to niestety norma przy takim sprzęcie.
macer
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 453
Rejestracja: 12 wrz 2009, 21:07
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: macer »

makson pisze:
macer pisze:Oczywiście wszyscy mają tak mocny procesor żeby odtwarzać wszystkie filmy dekodując je na procesorze, bo XvBA nie działa?
Ty na poważnie? Mój prawie 6 letni Intel Core 2 Duo odtwarza filmy 1080p płynnie. Nie wyobrażam sobie sytuacji (poza niektórymi mega słabymi netbookami), żeby ktoś miał procesor, który nie odtworzy płynnie filmów FullHD, a jednocześnie posiada kartę graficzną, która to zrobi.

Nie ma co też bezmyślnie podążać za mainstreamem. To że karta graficzna zrobi kilka obliczeń zamiast procesora, nie spowoduje oszczędności ani jednego wata energii (grafika też nie działa na energii kosmosu), a czy na prawdę ktoś potrzebuje procesora do innych zadań, kiedy ogląda filmy FullHD?
No dobrze. Mój procesor zrobi to bez problemu. Co z tego. To ma być argument na zepsute XvBA? Skoro może to zrobić karta AMD, to powinna. A procesor przyda mi się do czegoś innego w tym czasie :razz:
A teraz pytanie, czy platforma AMD Brazos E-350 odtworzy najwyżej jakości pliki Full HD bez akceleracji sprzętowej?
Awatar użytkownika
Thomas_PL
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 31 paź 2008, 00:33

Re: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: Thomas_PL »

Nie ma szans.
macer
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 453
Rejestracja: 12 wrz 2009, 21:07
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: macer »

Otóż to, więc przestań makson spamować że akceleracja sprzętowa jest bez sensu :lol:
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: makson »

macer pisze:Otóż to, więc przestań makson spamować że akceleracja sprzętowa jest bez sensu :lol:
Trzy stwierdzenia:
1. Fajnie, że używasz słów, których nie rozumiesz (sprawdź definicję słowa spam).
2. Kto używa netbooków do oglądania filmów FullHD? :wall:
3. Według Wikipedii te Brazosy E-Series są całkiem niezłe (nawet 2 64 bitowe rdzenie), więc może nawet dały by rade FullHD (tylko po co?).

Pozdrawiam

P.S. Zresztą już wcześniej pisałem:
makson pisze:Nie wyobrażam sobie sytuacji (poza niektórymi mega słabymi netbookami), żeby ktoś miał procesor, który nie odtworzy płynnie filmów FullHD, a jednocześnie posiada kartę graficzną, która to zrobi.
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
macer
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 453
Rejestracja: 12 wrz 2009, 21:07
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: macer »

makson pisze:
macer pisze:Otóż to, więc przestań makson spamować że akceleracja sprzętowa jest bez sensu :lol:
Trzy stwierdzenia:
1. Fajnie, że używasz słów, których nie rozumiesz (sprawdź definicję słowa spam).
2. Kto używa netbooków do oglądania filmów FullHD? :wall:
3. Według Wikipedii te Brazosy E-Series są całkiem niezłe (nawet 2 64 bitowe rdzenie), więc może nawet dały by rade FullHD (tylko po co?).

Pozdrawiam

P.S. Zresztą już wcześniej pisałem:
makson pisze:Nie wyobrażam sobie sytuacji (poza niektórymi mega słabymi netbookami), żeby ktoś miał procesor, który nie odtworzy płynnie filmów FullHD, a jednocześnie posiada kartę graficzną, która to zrobi.
Nie tylko nettopy, tudzież komputery typu HTPC.
Więc nadal zaparcie uważasz, że skoro XvBA jest zepsute, to cała akceleracja sprzętowa jest bez sensu :lol: ?
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: makson »

macer pisze:Więc nadal zaparcie uważasz, że skoro XvBA jest zepsute, to cała akceleracja sprzętowa jest bez sensu :lol: ?
Nigdzie tak nie napisałem.
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
dk75
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1142
Rejestracja: 07 mar 2007, 22:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: dk75 »

makson pisze:@Admc zaintrygowałeś mnie tym, że na 10.10 masz klasyczną Mesę. Niska wydajność Gallium3D też stoi w sprzeczności z dostępnymi mi danymi. Mam jeden komputer z X200 i Ubuntu 10.04, więc teoretycznie mógłbym sprawdzić jak ta wydajność się zmienia od 10.04, przez 10.10 do 11.04 przy pomocy profesjonalnych benchmarków, ale niestety to się chyba nie stanie. Brak czasu :( .

P.S. glxgears w żadnym wypadku nie sprawdza wydajności karty graficznej.
macer pisze:Oczywiście wszyscy mają tak mocny procesor żeby odtwarzać wszystkie filmy dekodując je na procesorze, bo XvBA nie działa?
Ty na poważnie? Mój prawie 6 letni Intel Core 2 Duo odtwarza filmy 1080p płynnie. Nie wyobrażam sobie sytuacji (poza niektórymi mega słabymi netbookami), żeby ktoś miał procesor, który nie odtworzy płynnie filmów FullHD, a jednocześnie posiada kartę graficzną, która to zrobi.

Nie ma co też bezmyślnie podążać za mainstreamem. To że karta graficzna zrobi kilka obliczeń zamiast procesora, nie spowoduje oszczędności ani jednego wata energii (grafika też nie działa na energii kosmosu), a czy na prawdę ktoś potrzebuje procesora do innych zadań, kiedy ogląda filmy FullHD?
No nie wiem.
Mój Atomek 330 1.6 2 jaja (box na bazie płytki ZOTAC) nie daje rady AVC1 720p30 a moja karta gfx, ION1 daje radę 1080p30 i to w najniższym stanie energetycznym z obniżoną częstotliwością zegara.
No ale to VDPAU, o XvBA nie będę się wypowiadał...
Z drugiej strony mój lapek z T7500 2.2 robił 720p30 przy zegarze 800MHz (skaczącym na 1600) na czystej instalce MINTa LMDE z Nouevau.
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: makson »

Wydano Catalyst 11.5, a w nim:
Phoronix pisze:The Catalyst 11.5 / fglrx 8.85 release stream has enhanced localization support for the AMD Catalyst Control Center (AMDCCCLE), improved PowerXpress support for AMD/Intel notebooks, openSUSE 11.4 production support, Red Hat Enterprise Linux 6.1 early-look support, and various bug fixes. The bug fixes we know about deal with VT switching when using 3D applications, a potential X.Org Server hang, and other bugs, but it seems some GNOME 3.0 issues remain. Various Linux distribution packaging scripts have also been updated.
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
macer
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 453
Rejestracja: 12 wrz 2009, 21:07
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: macer »

Fajnie, mam nadzieję że w przyszłości będę mógł kupić laptopa z kartą AMD :)
Awatar użytkownika
Knopper90
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 136
Rejestracja: 21 maja 2011, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: Bytnica
Kontakt:

Re: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: Knopper90 »

Na knoppixie nie ma takich problemow :D
PCLinuxOS 2012.08 KDE
macer
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 453
Rejestracja: 12 wrz 2009, 21:07
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: macer »

Knopper90 pisze:Na knoppixie nie ma takich problemow :D
Ale sprzętowej akceleracji filmów też nie masz :craz:
Awatar użytkownika
Knopper90
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 136
Rejestracja: 21 maja 2011, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: Bytnica
Kontakt:

Re: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: Knopper90 »

oj zebys sie nie dziwil :) Bo akurat mam sprzetowa akceleracje filmow dzieki nouveau (nvidia 210) i poulsbo (intel gma 500) bo mam dwie i przy starcie systemu wybieram jedna :D knoppix 6.5 jest zainstalowany na twardym dysku oczywiscie ;)
PCLinuxOS 2012.08 KDE
Awatar użytkownika
Knopper90
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 136
Rejestracja: 21 maja 2011, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: Bytnica
Kontakt:

Re: Jak aktualnie wygląda sprawa ze sterami ATI na Linuksa?

Post autor: Knopper90 »

wiem ze na ubuntu i nawet na debianie sa problemy z Ati/amd. knoppix 6.5 testowalem na lapku z karta ati radeon hd 5470 1 gb ddr3 u kolegi i nie bylo zadnych zgrzytow :p stery ok, compiz ok, gry ok, temperatury pod zespolow ok. :D
PCLinuxOS 2012.08 KDE
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości