net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Moderator: e X t 7 3

witruwiusz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 08 kwie 2010, 19:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: witruwiusz »

witam wszystkich, jestem "świeży" w instalacji i pracy na Ubuntu, podpowiedzcie proszę jak zainstalować sterowniki nVidia na asus 1201n po instalacji kernela od ext73
z góry dzięki
Pavel
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 12 wrz 2006, 10:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: Pavel »

ext,
na Twoim ostatnim kernelu nie działa mi szacowanie czasu działania sprzętu na baterii, w ogóle nie zbiera danych w "Statystykach zasilania". Na jajku standardowym (i wydaje mi się że Twoich poprzednich) działało. Sprzęt to Asus UL20a
Awatar użytkownika
pingwin114
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 217
Rejestracja: 24 cze 2007, 21:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Koło
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: pingwin114 »

czy ktoś oprócz mnie odnotował wzrost temperatury procesora i dysku po instalacji ostatniego kernela od ext73 ?
rOx123
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: rOx123 »

Pavel pisze:ext,
na Twoim ostatnim kernelu nie działa mi szacowanie czasu działania sprzętu na baterii, w ogóle nie zbiera danych w "Statystykach zasilania". Na jajku standardowym (i wydaje mi się że Twoich poprzednich) działało. Sprzęt to Asus UL20a
Potwierdzam, u mnie na HP Mini 110 tez to nie dziala, na kernelu od canonical dziala.
Awatar użytkownika
elmer
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 93
Rejestracja: 26 sie 2010, 10:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: elmer »

Witam.
Mam pytanie trochę z innej beczki. 10.04 działa mi na Asusie 1201N idealnie (poza tnacymi się filmami z yt).
Jest sens aktualizować system do 10.10? Warto ryzykować? 10.10 chyba rewolucją nie jest i raczej nie tracę niczego pozostając na 10.04. Dobrze myslę? :)
Pozdrawiam.
Ivn
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 47
Rejestracja: 11 paź 2010, 14:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: Ivn »

Jeżeli nie stawiasz systemu od nowa, a chcesz zrobić aktualizację, to moim zdaniem, szkoda zachodu. 10.10 nic ciekawego nie wnosi a nie zawsze update musi się udać, jeżeli masz doinstalowane sporo dodatkowych pakietów, mogą (chociaż nie powinny) pojawić się niespełnione zależności między pakietami i problemy gotowe. Na stacjonarce zrobiłem taki update i pojawiły się problemy z wyłączaniem komputery, zdarza się, że sam się nie chce wyłączyć i muszę dobijać go włącznikiem.

Co do zacinania się yt, dużo zależy od tego jakiej przeglądarki i jakiej wtyczki do flasha używasz, u mnie na firefoxie i adobe flashplayer nie ma problemu, za to chrome z tą samą wtyczką przycina.
Awatar użytkownika
elmer
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 93
Rejestracja: 26 sie 2010, 10:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: elmer »

z yt walczę już od jakiegoś czasu. ani na chromium ani na ff z nowa beta flasha 720p jak nie jest powiększone to jest ok. ale jak już powiększe na cały ekran no to skacze...
ostatnio testowałem minitube. ale wiekszość filmów po wybraniu rozdzielczości 720p czy 1080p odtwarza się kilka sekund i program skacze do następnego. a jak już odtworzy nawet 720p to jest to co prawda płynne ale w zwolnionym tempie...
nic to. yt w hd sobie daruje :)
Awatar użytkownika
pingwin114
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 217
Rejestracja: 24 cze 2007, 21:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Koło
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: pingwin114 »

hm ja zainstalowałem sobie na 1215N "Malinową Mandarynkę" + kernel i dodatki od ext73 i na karcie intela (jak wiadomo nie ma możliwości działania na karcie nvidii) nie mam najmniejszego problemu z odtwarzaniem YT w full HD na pełnym ekranie w ff oczywiście
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

rOx123 pisze:Potwierdzam, u mnie na HP Mini 110 tez to nie dziala, na kernelu od canonical dziala.
Panowie tu pod 2.6.36.x jest problem pracuje nad tym.

Pozdrawiam

EDIT:
elmer pisze:z yt walczę już od jakiegoś czasu. ani na chromium ani na ff z nowa beta flasha 720p jak nie jest powiększone to jest ok. ale jak już powiększe na cały ekran no to skacze...
ostatnio testowałem minitube. ale wiekszość filmów po wybraniu rozdzielczości 720p czy 1080p odtwarza się kilka sekund i program skacze do następnego. a jak już odtworzy nawet 720p to jest to co prawda płynne ale w zwolnionym tempie...
nic to. yt w hd sobie daruje :)
Własnie mnie to zadziwia mi pod 1201n, na stacjonarce i 3 innych kompach z Nvidią wszystko włącznie z FullHD fullsreen (wideo flash - wtyczka -> Shockwave Flash 10.2 beta d151) hula "jak ta lala" ... dziwne

EDIT:
elmer pisze:Witam.
Mam pytanie trochę z innej beczki. 10.04 działa mi na Asusie 1201N idealnie (poza tnacymi się filmami z yt).
Jest sens aktualizować system do 10.10? Warto ryzykować? 10.10 chyba rewolucją nie jest i raczej nie tracę niczego pozostając na 10.04. Dobrze myslę? :)
Pozdrawiam.
używasz Waść mojego kernela i skryptów ?
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
elmer
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 93
Rejestracja: 26 sie 2010, 10:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: elmer »

e X t 7 3 pisze:używasz Waść mojego kernela i skryptów ?
Oczywiście. Może po prostu jako totalny nowicjusz za dużo rzeczy powrzucałem na początku (testowałem różne programy, zainstalowałem a później odinstalowałem środowisko graficzne KDE) i coś teraz przeszkadza...
Awatar użytkownika
pingwin114
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 217
Rejestracja: 24 cze 2007, 21:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Koło
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: pingwin114 »

jak to jest z tym laptop-mode-tools ? tzn. jest to przydatne / potrzebne ?

bo jak próbuje zainstalować ten pakiet, to próbuje usunąć mi acpi-support, a to raczej potrzebny pakiet
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

witruwiusz pisze:witam wszystkich, jestem "świeży" w instalacji i pracy na Ubuntu, podpowiedzcie proszę jak zainstalować sterowniki nVidia na asus 1201n po instalacji kernela od ext73
z góry dzięki
Pisałem już kilkakrotnie na ten temat. W takiej sytuacji system sam przez dkms powinien zainstalować sterowniki. Nie zrobił tego z różnych przyczyn ? Zostaje instalacja "ręczna" - zresztą polecam taką. Opiszę przy nowym kernelu.

Aha udało mi się rozwiązać problem powertop pod nowym kernelem.

Pozdrawiam

EDIT:
pingwin114 pisze:jak to jest z tym laptop-mode-tools ? tzn. jest to przydatne / potrzebne ?

bo jak próbuje zainstalować ten pakiet, to próbuje usunąć mi acpi-support, a to raczej potrzebny pakiet
Obecnie nie polecam laptop-mode pod Ubuntu.
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
pingwin114
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 217
Rejestracja: 24 cze 2007, 21:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Koło
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: pingwin114 »

e X t 7 3 pisze:Obecnie nie polecam laptop-mode pod Ubuntu.
dziękuję za odpowiedź

mam jeszcze jedno, dość ważne pytanie, mianowicie, czy temeratura hdd i cpu u mnie jest poprawna ?
pitek@pitek-1215N:~$ sudo hddtemp /dev/sda
/dev/sda: WDC WD3200BEVT-80A0RT0: 36°C
pitek@pitek-1215N:~$ sensors
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1: +66.0°C (crit = +95.0°C)

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0: +54.0°C (crit = +100.0°C)

coretemp-isa-0001
Adapter: ISA adapter
Core 1: +57.0°C (crit = +100.0°C)

eeepc-isa-0000
Adapter: ISA adapter
fan1: 3964 RPM
netbook trochę się grzeje, jeszcze nie można się oparzyć, ale nie jest to, nazwijmy "przyjemne" i jest wyraźnie odczuwalne, nie grzał się tak wcześniej

na dodatek ni jak nie działa fancontrol, próba jakiejkolwiek konfiguracji w pwmconfig sprawia, że wiatraki latają z pełną prędkością albo w ogóle
milansport
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 11 wrz 2008, 19:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: milansport »

e X t 7 3 pisze: Własnie mnie to zadziwia mi pod 1201n, na stacjonarce i 3 innych kompach z Nvidią wszystko włącznie z FullHD fullsreen (wideo flash - wtyczka -> Shockwave Flash 10.2 beta d151) hula "jak ta lala" ... dziwne
No u mnie na przykład też nie działa, nie wiem od czego to zależy.
Próbowałem Firefoksem i Chrome, przeglądarki na bank korzystają z Flasha 10.2 beta d151. Sterowniki Nvidia 260.19.29, zainstalowane libvdpau1. Filmy full hd odtwarzane mplayerem działają elegancko, a przy flashu wciąż akceleracja nie działa :-(
various
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 39
Rejestracja: 09 lis 2010, 22:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: various »

Mam pytanie, czy na 10.04 można mieć pakiety: acpi-support i pm-utils razem z laptop mode tools ? Ma to ktoś zainstalowane razem ? Wiem że w 10.10 nie można :(


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

pingwin114 pisze:dziękuję za odpowiedź

mam jeszcze jedno, dość ważne pytanie, mianowicie, czy temeratura hdd i cpu u mnie jest poprawna ?



netbook trochę się grzeje, jeszcze nie można się oparzyć, ale nie jest to, nazwijmy "przyjemne" i jest wyraźnie odczuwalne, nie grzał się tak wcześniej

na dodatek ni jak nie działa fancontrol, próba jakiejkolwiek konfiguracji w pwmconfig sprawia, że wiatraki latają z pełną prędkością albo w ogóle
A ACPI działa ? = skrypt grub acpi (tu dla intela) ? Bo wygląda, jak by nie w pełni. Te temp. są rzeczywiście "ciekawe". Raczej temp virtual jest sumą rzeczywistych - przy 2 rdzeniach, wiatrak powinien płynnie zmieniać swoje ustawiania.

EDIT:
various pisze:Mam pytanie, czy na 10.04 można mieć pakiety: acpi-support i pm-utils razem z laptop mode tools ? Ma to ktoś zainstalowane razem ? Wiem że w 10.10 nie można :(


Pozdrawiam
Też raczej nie. Tu bowiem wiele ustawień by się pokrywało. Jednak dobrze skonfiskowany kernel + cpufreqd, daje już spore oszczędności. Oczywiście można zmodyfikować skrypty pm, ale rzeczywiście jest to trudniejsze niż konfigurowanie laptop-tools.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Ivn
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 47
Rejestracja: 11 paź 2010, 14:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: Ivn »

Kolejna ciekawostka - najnowszy kernel i cpufreqd jednak średnio współpracuje z samsung-backlight - w momencie kiedy obniża poziom podświetlenia, to podświetlenie wpada w dziwne migotanie, na przemian przygasza i rozjaśnia ekran o 1 ton w tempie 1,5-2kl/s. Czasami przestaje samo po 30s, czasami trzeba kilkukrotnie dać Fn+strzałka w górą albo w dół żeby powstrzymać migotanie, trochę to upierdliwe :/
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Ivn pisze:Kolejna ciekawostka - najnowszy kernel i cpufreqd jednak średnio współpracuje z samsung-backlight - w momencie kiedy obniża poziom podświetlenia, to podświetlenie wpada w dziwne migotanie, na przemian przygasza i rozjaśnia ekran o 1 ton w tempie 1,5-2kl/s. Czasami przestaje samo po 30s, czasami trzeba kilkukrotnie dać Fn+strzałka w górą albo w dół żeby powstrzymać migotanie, trochę to upierdliwe :/
Moim zdaniem to nie kwestia cpufreqd, a problemów sterownika backlight. Jutro szerzej, a także szczegóły, co do nowego kernela.

Pozdrawiam

EDIT:
Panie i Panowie ... opóźniam celowo wyjście kernela ... nie będzie raczej 11.2, a od razu - prawdopodobnie - 11.3. Wynika to m.in. z problemów jakie pojawiły się na ostatnich źródłach ZEN oraz poprawki wprowadzone dzisiaj do BFS.

Co do Samsung-tools ... wydaje mi się, że należałoby zbudować z najnowszych źródeł. Cóż kernel 11.1 oparty jest na linii 2.6.36 oraz wielu elementach, jeszcze deweloperskiej linii 2.6.37 i tu mogą pojawiać się problemy z kompatybilnością modułów. Zobaczymy przy najnowszej wersji kernela.

Pozdrawiam i życzę wszystkim wesołych, spokojnych radosnych i nie zbyt mocno zwariowanych świąt - jak widzę, co się w marketach dzieje, to od razu mi słabiej ;)
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
various
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 39
Rejestracja: 09 lis 2010, 22:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: various »

Więc wcześniej niż po świętach nie będzie ?

EDIT:
A.. Rozumiem że kernele jak i nastawy (cpufreqd) mogę wgrać do distra Elive ?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

various pisze:Więc wcześniej niż po świętach nie będzie ?

EDIT:
A.. Rozumiem że kernele jak i nastawy (cpufreqd) mogę wgrać do distra Elive ?
Nowy Kernel po świętach powinien być ... natomiast co do Elive, to nie powinno być problemu, w końcu bazuje na Debianie ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Zablokowany

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości