Jak ostatecznie wywalić WinXP i zostawić Ubu

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Awatar użytkownika
RoninNippon
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 02 lis 2007, 20:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Jak ostatecznie wywalić WinXP i zostawić Ubu

Post autor: RoninNippon »

Witam
Korzystałem z różnych powodów z takiego oto konfigu:

sdb1 - XP (NTFS)
sdb2 - rozszerzona, podzielona na:
sdb5 - / (ext3)
sdb6 - Home (ext3)
sdb7 - swap

Chcę wywalić sdb1 z XPekiem, przesunąć fizycznie np. GHOSTem partycję / i Home na jej miejsce, a powstała wolna powieszchnia miałaby zostać dołączona do Home - po odpowiedniej jej preparacji.
I teraz... Mam zainstalowany GRUB Customizer a tam opcja "Instalacja w MBR". Czy w związku z tym jeśli po tej operacji z partycjami uruchomię OS i w GRUB Customizer odznaczę wpis "Windows XP (loader) (on dev/sdb1)" po czym dam "Zapisz w MBR" to będzie OK ? Czy jest jakiś inny szybszy łatwiejszy sposób bez ruszania Ubuntu ?

Pozdrawiam
Załączniki
zrzut_ekranu1.png
(40.18 KiB) Pobrany 24 razy
paluch979
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 29 cze 2009, 12:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Jak ostatecznie wywalić WinXP i zostawić Ubu

Post autor: paluch979 »

Za duże ryzyko, że stracisz dane. Najprawdopodobniej GParted będzie chciał formatować mimo wszystko partycje (wszystkie). Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie świeżej kopi systemu. Takie jest moje zdanie, może jeszcze ktoś inny się wypowie, ale to raczej nie będzie możliwe (przesunięcie partycji).
Your Ubuntu User number is # 28085
Awatar użytkownika
RoninNippon
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 02 lis 2007, 20:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Jak ostatecznie wywalić WinXP i zostawić Ubu

Post autor: RoninNippon »

Wiesz co, nie chce mi się ponownie tego wszystkiego ustawiać... instalować... konfigurować... Jedyne co to potrzebuję wyczyścić partycję z XP i dołączyć ją do HOME.
Zamiast GParted możeby użyć PQMagic ? Był gdzieś na jakiejś dystrybucji HIREN's BOOT CD ?
Zaraz zaraz... GParted nie formatuje partycji puki się mu tego nie zleci... Przeca to progs do repartycjonowania, na siłę nie zrobi rzezi niewiniątek...
A fizyczne przesuwanie partycji po dysku już nie raz ani nie dwa robiłem, ino że jakiś czas temu i PQMagiciem właśnie spod DOSa. Tu jednak mamy doczynienia z GRUBem no i nie wiem, jak sie to to wszystko zachowa. No, a może jest jakowyś sposób na zainstalowanie GRUBa w razie potrzeby ratunkowej po zmasakrowaniu go ?
Awatar użytkownika
javazlaz
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 33
Rejestracja: 15 lis 2010, 17:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Jak ostatecznie wywalić WinXP i zostawić Ubu

Post autor: javazlaz »

grub install /dev/Xda
o ile się nie mylę

gdzie X to s lub h, zależy od komputera.
HP Compaq tc4400 - Ubuntu 11.04
Apple iBook G3 (Late 2001) - Mac OS X 10.4.11
Awatar użytkownika
Potulniaczek
Wygnańcy
Posty: 143
Rejestracja: 08 gru 2010, 23:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Jak ostatecznie wywalić WinXP i zostawić Ubu

Post autor: Potulniaczek »

Kolega przesadził z tym formatowaniem całego dysku,ale dołączenie partycji podstawowej do logicznej,znajdującej się na początku dysku,to dziwny pomysł.Możesz ją sformatować w systemie plików ntfs - Ubuntu świetnie radzi sobie z tym systemem plików.Przeznaczyć możesz te partycję na pliki muzyczne czy coś takiego.

Potem w startupmanager zaznacz czas czekania Gruba na 0 s i żeby nie pokazywał listy Gruba.n koniec
sudo update-grub2
Awatar użytkownika
Semerchet
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 173
Rejestracja: 10 gru 2006, 12:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Jak ostatecznie wywalić WinXP i zostawić Ubu

Post autor: Semerchet »

@RoninNippon usuniecie partycji spowoduje zmiany w tablicy partycji. I pod tym hasłem poszukaj trochę odpowiedzi. Nie tylko mbr będzie do poprawki.
http://www.4x4suzukisamurai.pl/reklama/index.html
http://www.4x4suzukisamurai.pl/pawel/index.html
Awatar użytkownika
woseba
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 153
Rejestracja: 19 lis 2008, 11:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Jak ostatecznie wywalić WinXP i zostawić Ubu

Post autor: woseba »

A ja z doświadczenia powiem coś innego :]
Odpal LiveCD z ubuntu w wersji jaką masz. Odpal Gparted i śmiało szalej z partycjami, przenoś, przesuwaj, zmieniaj rozmiary, nawet da się włączyć wolną przestrzeń z partycji podstawowej do rozszerzonej, sam tak robiłem bo miałem straszny bajzel. na 160G dysku operacje które robiłem trwały ok. 2godziny, potem przywróciłem tylko gruba i wszystko działało jak należy, żadne dane się nie zgubiły,nic nie formatowałem (oprócz partycji którą chciałem usunąć). Zrób dla bezpieczeństwa backup ważnych plików, bo zawsze może zabraknąć prądu :]
Registered Ubuntu User # 31195
You are registered Linux user number 527911
ubuntu-pomoc.org
Awatar użytkownika
eskimoss
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 188
Rejestracja: 13 maja 2007, 11:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Jak ostatecznie wywalić WinXP i zostawić Ubu

Post autor: eskimoss »

W Gparted po prostu usuwasz niepotrzebną partycję i dodajesz do innej lub zostawiasz i tylko formatujesz.

Kod: Zaznacz cały

sudo update-grub
Czy ta komenda nie wystarczy? O Grub na pewno jest dużo informacji więc sobie poszukaj. Ewentualnie możesz musieć potem przeedytować fstab oraz uaktualnić MBR - cfdisk powinien to zrobić. Jest na płycie live CD Parted Magic.
Awatar użytkownika
RoninNippon
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 02 lis 2007, 20:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Jak ostatecznie wywalić WinXP i zostawić Ubu

Post autor: RoninNippon »

Witam
Dzięki za wszystkie porady. Myślę, że jak na tę chwilkę to zwyczajnie z partactwa i lenistwa (lęk o dane 8-) ) zrobiłem tak:
Uruchomiłem Gparted i dokonałem zwykłego znanego wszystkim odpowiednika format c: Następnie zapodałem systa, potem Grub Customizer... a tam odznaczyłem wszystkie ptaszki wiążące się z Win XP - zresztą GRUB Cust od razu przy próbie wyjścia bez zapisu jakiego chciałem zrobić poinformował mnie, że na dotychczasowym miejscu partycji z XP nastąpiły zmiany i mam je uaktualnić :shock: No to uaktualniłem. Teraz mi się Ubu uruchamia z menu bez XP bo i na tej partycji i tak już go nie ma...
woseba, też mam cyt. "...straszny bajzel..." Trzy HD 160GB 160GB i 250GB a na nich różnorakich partycji :tes: Właśnie leeezie do mnie jeden HDek o pojemności 2TB - jak się uda, bom nie jest pewien czy o takiej pojemności - to se w końcu informatyczny porządek zrobie, ufff....

Pozdrawiam wszystkich cieplutko w tę piękną zimę, której z całego serca mam już dość...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości