Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
PL_kolek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 113
Rejestracja: 30 sty 2008, 21:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: PL_kolek »

+niewielkie grono twórców, wydawanie gier własnym sumptem, przez internet. Wielkie pieniądze raczej nie pasują do gier niezależnych i rzadko coś takiego się przebije do większego grona ludzi. Zastanawiające jest to, że i wupra, i twórcy chyba nie mogą na tym stracić a mimo to nie chcą się zaangażować.

Udało Ci się wypromować :D
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: sir_herrbatka »

Rządzisz krótko mówiąc.
Wolność wyboru to mit, bo zawsze znajdzie się argument, dlaczego źle wybrałeś nie wybierając Linuksa.
wupra
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 463
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: wupra »

Robię to co mogę, niestety niezależnych twórców jest ciężko przekonać oczywiście nie wszystkich. Mogą się obawiać nieuczciwość tzn. nieautoryzowanego kopiowania, konieczności zapewnienia pomocy technicznej itp. Tracą przy tym rynek który i tak dla nich nie istnieje tzn. nie mieli z niego przychodu.

Tak samo jest z LGP, gdyby obniżyli ceny na polski rynek to mogli by zarobić sporo pieniędzy, niestety obecnie Wupra jest zbyt małym sklepikiem aby coś można było wywalczyć.

EDIT:
Otrzymałem recenzję gry Prey do opublikowania, możecie ją pobrać plik PDF ze strony gry lub ze strony magazynu Linux+.

P. S. Spróbuję zachęcić LGP do wzięcia udziału w obecnej promocji, może będą zainteresowani.

EDIT:
Kolejna porcja danych z pogranicza statystyki:
http://wupra.com/forum-wpr/viewtopic.php?f=2&t=64#p298

EDIT:
Co myślicie o gierce ColorCube, powinna znaleźć się w ofercie czy raczej nie?

EDIT:
Przygotowałem dane odnośnie systemów operacyjnych/dystrybucji oraz architektury procesorów. Dane dotyczą klientów którzy złożyli poprawnie zamówienia od początku istnienia sklepu do końca lipca 2010.

http://wupra.com/forum-wpr/viewtopic.ph ... p=301#p301

EDIT:
Nie wszyscy wiedzą o dostępności Wupry na Twitterze, wkrótce dodam odpowiednią informację na stronie sklepu.
Wupra.com - polski sklep z grami na Linuksa
TuxPlay.pl - Nowości ze świata gier Linuksowych
Toshio1988
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 26 paź 2009, 17:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: Toshio1988 »

Na stronie ColorCube cena równałaby się 18-20zł po przeliczeniu walut. Jesli w takowej cenie mialoby sie znalezc w sklepie Wupra to sadze, ze znajdzie sie niejeeden nabywca. Gra w/g mnie wyglada bardzo interesująco. Grafika i animacje niczego sobie. Wiec 18-20 zł warto zapłacic ;).
mat
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2005, 20:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Blackbox

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: mat »

Toshio1988 pisze:Na stronie ColorCube cena równałaby się 18-20zł po przeliczeniu walut. Jesli w takowej cenie mialoby sie znalezc w sklepie Wupra to sadze, ze znajdzie sie niejeeden nabywca. Gra w/g mnie wyglada bardzo interesująco. Grafika i animacje niczego sobie. Wiec 18-20 zł warto zapłacic ;).
Hmm ColorCube wygląda dość ciekawie.

W tym tygodniu LGP zaktualizowało kilka swoich gier, ale zapomieli poinfomrowac o nowym demo Jets'n'Guns oraz drobnej poprawce dla Sacred:

http://demofiles.linuxgamepublishing.com/jets/

Sacred - 1.0.03

http://updatefiles.linuxgamepublishing.com/sacred/
BUY LINUX GAMES
Support Game Companies who Support Linux Gaming.
wupra
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 463
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: wupra »

X2: The Threat też ma zaktualizowane demo.

Informację o dostępnych aktualizacja będę zamieszczał tutaj (przydałby się kanał rss).

EDIT:
Ciekawie zapowiada się gra OilRush, która ma być wydana w czwartym kwartale tego roku. Wysłałem zapytanie odnośnie potencjalnej sprzedaży tej gry.

EDIT:
Trochę klasyki http://www.adventuresoft.com/games.html, może uda się nawiązać współpracę.

EDIT:
Powraca nurtujące pytanie co wybrać tag video HTML5 czy też flasha.

EDIT:
Frictional Games udostępniło dzisiaj demo gry Amnesia: The Dark Descent

Uwaga do uruchomienia wymagana jest dystrybucja wydana w 2010 roku.

P. S. Spróbuje dodać tą grę do Wupry ale nic nie mogę obiecać ponieważ wszyscy w Frictional Games są teraz bardzo zajęci.

EDIT:
Kolejne dane tym razem przedstawiam podział sprzedaży tzn. procentowy udział danych produktów.

Po zapoznaniu się z tym zestawieniem będziecie wiedzieć dlaczego nie oferuję jeszcze wypożyczania gier LGP (raczej nie jest to priorytetowa usługa).

Teraz coś dla wszystkich cenowych malkontentów czyli jak to wyglądało 6 lat temu oraz początki 8 lat temu. Kurcze te linki powinny pojawić się na samym początku ;(
Wupra.com - polski sklep z grami na Linuksa
TuxPlay.pl - Nowości ze świata gier Linuksowych
Awatar użytkownika
PL_kolek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 113
Rejestracja: 30 sty 2008, 21:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: PL_kolek »

Szczerze mówiąc, jak kupuję u Ciebie (kupiłem raz, zamówiłem dwa) to nie patrzę skąd i jaka ta gra jest. Ważne jest żeby działała, czy mi się podoba no i ile kosztuje. Podejrzewam, że najtańsze gry, to właśnie te z instalatorem i dlatego tyle ich idzie. A kto robi ten instalator? Ty robisz i zapewniasz wsparcie, czy to producent wybiera taką opcję?
wupra
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 463
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: wupra »

Gry z instalatorem wymagają większego nakładu pracy z mojej strony de facto nie posiadają one oficjalnej pomocy techniczne i często pozostawione są same sobie, dlatego otworzyłem forum aby nikt po zakupie takiej gry nie został sam z ewentualnymi problemami.

Natomiast gry od LGP/RuneSoft są to gotowe produkty z pełnym wsparciem technicznym i ich sprzedaż jest najważniejsza.

Z danych które zaprezentowałem można wyciągnąć jedne wniosek użytkownicy Linuksa nie kupują gier dla Windows w sklepach z grami dla Linuksa, dlatego posiadanie ich w ofercie nie ma najmniejszego sensu. Wielokrotnie pojawiające się sugestię abym dodał do swojej oferty gry dla Windows w celu zwiększenia obrotów są zwykłą bzdurą niepodpartą jakimikolwiek faktami. Jednoznacznie potwierdza, że każda sprzedana gra dla Windows jest wspieraniem rynku gier dla Windows i nie ma miejsca na stosowanie półśrodków.
Wupra.com - polski sklep z grami na Linuksa
TuxPlay.pl - Nowości ze świata gier Linuksowych
Awatar użytkownika
command_dos
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 288
Rejestracja: 11 wrz 2008, 12:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: command_dos »

wupra pisze:...Wielokrotnie pojawiające się sugestię abym dodał do swojej oferty gry dla Windows w celu zwiększenia obrotów są zwykłą bzdurą niepodpartą jakimikolwiek faktami. Jednoznacznie potwierdza, że każda sprzedana gra dla Windows jest wspieraniem rynku gier dla Windows i nie ma miejsca na stosowanie półśrodków.
Podoba mi się to podejście :)
Ubuntu User number is # 26071 - http://command-dos.blogspot.com/ - Mój skromny blog command_dos'a - pozdrowionka -
wupra
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 463
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: wupra »

Co niektórzy podkreślają negatywne aspekty zastosowania DRM w grach na Linuksa, czasami zdarzają się osoby traktujące to jako zdradę(sic!). Obaczmy zatem jak w rzeczywistości zastosowanie DRM w grach na Linuksa wpływa na ich sprzedaż.

http://wupra.com/forum-wpr/viewtopic.ph ... rt=10#p349


W przypadku gier na Linuksa zastosowany w nich DRM jest przyjazny dla użytkownika tzn. nie wymaga stałego dostępu podczas gry oraz nie ma ograniczonej liczby instalacji danej gry czy też aktywacji.
Wupra.com - polski sklep z grami na Linuksa
TuxPlay.pl - Nowości ze świata gier Linuksowych
Awatar użytkownika
PL_kolek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 113
Rejestracja: 30 sty 2008, 21:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: PL_kolek »

Dla mnie najważniejszy jest stosunek ceny do jakości - dajesz gwarancję, że gra ruszy to biorę. Jeśli Twój sklep przetrwa i będzie miał niezły obrót, to gry z instalatorem też będą sygnałem że Linux się opłaca.

Co do DRM i zabezpieczeń - pokazałeś że sprzedaż nie spada, nie pokazałeś że to wpływa na wzrost sprzedaży. poza tym, rynek Linuksowy jest zbyt specyficzny, by na nim badać wpływ DRM na sprzedaż - nie orientuję się, które gry mają to ustrojstwo, ale rozbieżność cen gier jest zbyt duża żeby porównywać sprzedaż po tym parametrze. Co do zabezpieczeń - moim zdaniem są one zbędne - jedyne, gdzie tak naprawdę one działają, to gry sieciowe, resztę da się oszukać, a kto kupuje oryginały, i tak je kupi. Kto ściąga - ściągnie inną grę, zamiast wydać te 60zł. Zwykły CD-key jest akceptowalny - za to nie lubię żonglerki płytami, a krew mnie zalewa, gdy muszę zainstalować i skłonić do działania Stronghold 2 pow Windowsem kupione od Cenegi.
wupra
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 463
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: wupra »

Wszystkie dane dotyczą gier na Linuksa. Niby dlaczego miałbym zbierać dane na temat wpływu zastosowania DRM w grach dla Windows? Przecież to nie leży w mojej kwestii ani użytkownicy tego forum nie są tym zainteresowani dodatkowo w grach dla Windows dosyć często DRM jest bardzo uciążliwy, czasami uniemożliwia korzystanie z legalnej kopii(sic!).

Nie jestem w stanie powiedzieć czy zastosowanie DRM wpływa na wzrost sprzedaży. Z jednej strony taki DRM od LGP niemożliwa korzystanie z nielegalnych wersji, z drugiej przyczynia się do powstania nowych gier na Linuksa.

W zasadzie z punktu widzenia użytkowników Linuksa nie do przyjęcia są zabezpieczenia które wymagają posiadania płyty w napędzie podczas gry (tak było w przypadku gier Kingpin, Shogo), wymagany dostęp do internetu podczas gry (takie rozwiązanie jest zastosowane przez LGP i dotyczy tylko wypożyczania gier więc to nie stanowi problem dla nikogo, coś za coś).

Zastosowanie DRM w grach na Linuksa ogranicza się do CDkeya, dochodzi do tego weryfikacja klucza on-line która dotyczy tylko gier z trybem Multiplayer.

EDIT:
Kolejne klasyczne gry przygodowe działające pod ScummVM znajdują się w ofercie LEM, kilka sztuk jest dostępnych w ich sklepiku dla klientów detalicznych. Nie wiem czy LEM może nadal sprzedawać te gry, przykładowo ze względów licencyjnych nie mogą na potrzeby Wupry sprzedać gry Unreal Anthology itd.

W najbliższym czasie zorientuje się jak wygląda sprawa dostępności tych gier.

The Curse of Monkey Island
Full Throttle
Sam & Max Hit the Road

EDIT:
Oferta została pomniejszona o 2 tytuły od LGP, kolejne gry do usunięcia czekają w kolejce.

EDIT:
Trochę się dzieje:
Steel Sotrm: Epsiode I/II

Polska wersja gry Caster
Wupra.com - polski sklep z grami na Linuksa
TuxPlay.pl - Nowości ze świata gier Linuksowych
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: sir_herrbatka »

może by zacząć dodawać linki do filmików z gameplay? Youtube.com ma ten swój osadzony odtwarzacz.
Wolność wyboru to mit, bo zawsze znajdzie się argument, dlaczego źle wybrałeś nie wybierając Linuksa.
wupra
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 463
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: wupra »

Co najmniej dwie gry posiadają takie filmiki, jeśli znalazłeś jakiś ciekawy filmik zawsze możesz przesłać linka.


Jeśli gra Draci Historie nie będzie best sellerem, to ja już nie wiem co nim może być. :)
Wupra.com - polski sklep z grami na Linuksa
TuxPlay.pl - Nowości ze świata gier Linuksowych
Awatar użytkownika
PL_kolek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 113
Rejestracja: 30 sty 2008, 21:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: PL_kolek »

Zamówione!
Świetny pomysł na rozreklamowanie strony - na pewno ruch wzrosnie. Beneath a steel sky można by chyba dodać na tej samej zasadzie
wupra
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 463
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: wupra »

Dodając Draci Historie chcę rozpowszechnić informację o tej grze, która obecnie jest prawie nieznana, wkrótce przygotuję wersję na inne systemy.

Nie wiem czy jest sens dodawać Beneath a Steel Sky, ponieważ ta gra znajduje się w większości repozytoriów.

Bardziej jestem zainteresowany grą Teenagent.
Wupra.com - polski sklep z grami na Linuksa
TuxPlay.pl - Nowości ze świata gier Linuksowych
anthrax
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 201
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: anthrax »

wupra: A czy nie myślałeś już o zgłoszeniu swojego sklepu po dotacje z unii na rozwój e-biznesu? Z tego co wiem to wnioski można składać tylko do 30 września.
wupra
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 463
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: wupra »

Nie brałem takiego wariantu pod uwagę. Do 30 września pozostało bardzo mało czasu więc w tym roku nic z tego nie wyjdzie, w następnym roku może warto będzie się postarać.

Co nie zmienia faktu, że najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie gier na Linuksa przez użytkowników Linuksa bez poszukiwania na siłę innych rozwiązań.
Wupra.com - polski sklep z grami na Linuksa
TuxPlay.pl - Nowości ze świata gier Linuksowych
anthrax
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 201
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: anthrax »

No tak... ale duży może więcej:D Zawsze można rozwinąć sieć dystrybucyjna i sprzedawać gry na platformy inne niż windows w sklepach.
wupra
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 463
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: wupra »

@anthrax
Jeśli będzie zapotrzebowanie to nie widzę większych problemów.

@PL_kolek
Mam pozwolenie od Revolution Software na dodanie do oferty gier Lure of the Temparess, Beneath a Steel Sky, które będą dostępne bezpłatnie.

Postaram się również o Broken Sword 1&2, tylko nie wiem czy coś z tego wyjdzie. Od niedawna dostępna jest nowa wersja Broken Sword: The Shadow of the Templars - Director's Cut niestety zbudowana na nowym silniku który nie jest obsługiwany przez ScummVM


Napotkaliście jakieś trudności z uruchomieniem gry Draci Historie, brak dźwięku, gra się nie uruchamia itp.
Wupra.com - polski sklep z grami na Linuksa
TuxPlay.pl - Nowości ze świata gier Linuksowych
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość