Nadanie uprawnień administratora użytkownikowi pulpitu

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Calahir
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 12 sie 2010, 19:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Nadanie uprawnień administratora użytkownikowi pulpitu

Post autor: Calahir »

Witam,
Moja sytuacja wygląda tak: mam konto administratora i użytkownika pulpitu. Przesiadywać na adminie nie mam zamiaru, więc muszę umożliwić użytkownikowi pulpitu na korzystanie z komendy sudo.
Jeśli dodam użytkownika pulpitu XXX do grupy admin, co pozwoli użytkownikowi XXX na korzystanie z komendy 'sudo', to czy użytkownik XXX stanie się rootem? Nie chcę narażać się na niebezpieczeństwo związane z siedzeniem na roocie. Jak nadać użytkownikowi pulpitu uprawnienia do zarządzania komputerem za pomocą komendy sudo? Jak już wspomniałem dodałem użytkownika pulpitu do grupy admin, co pozwoliło na użycie sudo, ale wtedy musiałem wpisać hasło użytkownika pulpitu, a nie admina. Nasuwa się wiec podejrzenie, że XXX stał się rootem. Stąd moje wątpliwości.
Awatar użytkownika
rryk
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 206
Rejestracja: 04 mar 2008, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Nadanie uprawnień administratora użytkownikowi pulpitu

Post autor: rryk »

Nie, nie stał się rootem standardowo nowy użytkownik ma dostęp do komendy sudo... Przez sudo oczywiście można otrzymać dostęp do root'a jednak sam użytkownik który posiada dostęp do tej komendy rootem nie jest... Więc nie musisz się obawiać, że ktoś podejdzie do twojego komputera i nie znając hasła użytkownika stworzy sobie jakiegoś rootkit'a czy użytkownika backdoor.
Ps. Mam nadzieję, że rozwiałem wszelkie wątpliwości...
Calahir
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 12 sie 2010, 19:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Nadanie uprawnień administratora użytkownikowi pulpitu

Post autor: Calahir »

Tylko że ja (użytkownik pulpitu) nie mam standardowo dostępu do sudo. Gdy próbuję użyć sudo, dla przykładu pobierając kadu (komenda sudo apt-get install kadu), terminal prosi o hasło użytkownika pulpitu, a nie roota. Jeśli wpiszę hasło pojawia się informacja: Użytkownik is not the sudoers file. Mogę dodać tego użytkownika pulpitu do grup admin albo sudo, co umożliwi mi korzystanie z komendy sudo. Ale wtedy potwierdzam komendy za pomocą hasła użytkownika pulpitu a nie hasła roota. Myślę więc, że ten użytkownik pulpitu ma na stałe dodane uprawnienia administracyjne, a nie tak jak chciałem, czyli za pomocą sudo dla konkretnej czynności. Niestety nadal mam wątpliwości.
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: Nadanie uprawnień administratora użytkownikowi pulpitu

Post autor: k2cl »

Sądzę, że wątpliwości pomoże rozwiać

Kod: Zaznacz cały

man sudoers
lub taki oto poradnik: http://dug.net.pl/tekst/63/przewodnik_po_sudo/
Dzięki temu szybko dowiesz się, w jaki sposób udostępnić zwyczajnemu użytkownikowi możliwość korzystania z określonych poleceń (po spełnieniu określonych warunków).
Work less, climb more :D
Calahir
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 12 sie 2010, 19:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Nadanie uprawnień administratora użytkownikowi pulpitu

Post autor: Calahir »

Ciężko jest mi się połapać w tej sytuacji. Zainstalowałem Ubuntu ze względu na bezpieczeństwo. Czytałem wcześniej o Linuksie, że nie należy korzystać z konta roota. Czy konto tworzone podczas instalacji jest rootem? Ma wszak uprawnienia do administrowania systemem. Nie mając pewności, tworzę inne konto - użytkownika pulpitu. Pracując na tym koncie staram się nadać sobie uprawnienia administracyjne dle poszczególnych czynności. Ale nie wychodzi mi to. Komenda sudo nie działa, wszelkie menadżery aktualizacji, czy konfiguratory (np. firewalla) po wpisaniu hasła nie kontynuują pracy. Nie wiem co robię źle. Problem tkwi pewnie w konfiguracji poszczególnych kont użytkowników, czy może podporządkowania ich grupom. Czy moglibyście wskazać, co robię źle oraz co powinienem zrobić, żeby było dobrze?:grin:
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: Nadanie uprawnień administratora użytkownikowi pulpitu

Post autor: k2cl »

Konto tworzone przy instalacji nie jest kontem root. Typowe konto "root" jest w Ubuntu domyślnie wyłączone. Zamiast całego tego cudowania proponuję po prostu korzystać z użytkownika, który został stworzony podczas instalacji...
Work less, climb more :D
Calahir
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 12 sie 2010, 19:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Nadanie uprawnień administratora użytkownikowi pulpitu

Post autor: Calahir »

Bardzo Ci dziękuję za tę informację. Już nie będę musiał się z tym męczyć. Jeszcze jedna wątpliwość: czy fakt, iż konto stworzone przy instalacji "administruje systemem" nie naraża użytkownika na różne internetowe niebezpieczeństwa?
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: Nadanie uprawnień administratora użytkownikowi pulpitu

Post autor: k2cl »

...jeżeli potwierdzasz hasłem "co popadnie" (lub wyłączysz sobie pytanie o hasło) - owszem, naraża. Każdy system operacyjny jest tak mocny (lub tak słaby) jak osoba, która nim administruje.
Work less, climb more :D
Calahir
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 12 sie 2010, 19:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Nadanie uprawnień administratora użytkownikowi pulpitu

Post autor: Calahir »

Na taką właśnie odpowiedź liczyłem. Dziękuję za pomoc. Temat można już zamknąć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości