Laptop grzeje się pod Ubuntu

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Awatar użytkownika
command_dos
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 288
Rejestracja: 11 wrz 2008, 12:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Laptop grzeje się pod Ubuntu

Post autor: command_dos »

Dokładnie, mam to samo i od kilkunastu dni (z przerwami ;) ) próbuję rozwiązać ten problem... Częściowo mi się udało, bo np. rady podane przez bulvę u mnie na 100% nie zadziałają. Problem dotyczy starszych procków a'la p4, np celeron M, itp... Rozwiązanie częściowo znalazłem tutaj: http://yp2.pendragon.com.pl/2010/06/kre ... 0-04-cz-1/ w punkcie 2: skalowanie procesora, przez którego komputer potrafił się nawet wyłączyć. Nieodzowny jest, w moim przypadku, moduł p4_clockmod i powernowd. Niestety temperatury nadal szaleją, a wentylator chce momentami wyjść z siebie pomimo znikomego użycia procesora - teraz przynajmniej się nie zawiesza... Nie wiem co z tym fantem zrobić, a stron już odwiedziłem hohoho i jeszcze trochę... Jestem ciekaw jak zachowałby się czysty debian na tym lapku - chyba muszę przetestować i w przypadku pozytywnego wyniku, porównać konfigurację. Dodam, że od Debiana zaczynałem, a na ubuntu przerzuciłem się jakieś 2 lata temu. Nie jestem jakimś tam guru, ale totalnym noobem też nie... Irytuje mnie to już trochę.
Ubuntu User number is # 26071 - http://command-dos.blogspot.com/ - Mój skromny blog command_dos'a - pozdrowionka -
wojaczek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 28
Rejestracja: 15 maja 2007, 11:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Laptop grzeje się pod Ubuntu

Post autor: wojaczek »

Po wielu próbach i pomiarach temperatury i jej rozkładu w laptopie doszedłem do następującego wniosku - temperatura dysku jest za wysoka. Powodem jest utrzymywanie go ciągle na wysokich obrotach. Skutek, rosnąca temperatura nawet do 52 stopni, a w konsekwencji nieprzyjemne doznania termiczne w okolicach touchpada, oraz krótszy czas pracy na baterii. Od razu powiem, że nic (lub prawie nic) nie zmieni dobieranie poprzez hdparm ilości parkowań głowicy, bo nie stąd płynie temperatura. Należy wymusić żeby nasz twardziel podczas kiedy nic nie kopiuje, kiedy wykorzystujemy system do surfowania po necie przechodził w tryb jałowy i zwalniał obroty. Tak jest właśnie pod Windowsami. Lekarstwem na wieczne problemy z gorącymi laptopami jest zainstalowanie pakietu "noflushd". Sprawia on, że dysk pracuje tak jak wyżej opisałem. To nie ma wpływu na parkowanie głowicy tylko na obroty dysku. Nie trzeba nic konfigurować, po zainstalowaniu dysk staje się "inteligentny" i efekt będzie odczuwalny za moment. Powodzenia !
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Laptop grzeje się pod Ubuntu

Post autor: Admc »

wojaczek pisze:Po wielu próbach i pomiarach temperatury i jej rozkładu w laptopie doszedłem do następującego wniosku - temperatura dysku jest za wysoka. Powodem jest utrzymywanie go ciągle na wysokich obrotach. Skutek, rosnąca temperatura nawet do 52 stopni, a w konsekwencji nieprzyjemne doznania termiczne w okolicach touchpada, oraz krótszy czas pracy na baterii. Od razu powiem, że nic (lub prawie nic) nie zmieni dobieranie poprzez hdparm ilości parkowań głowicy, bo nie stąd płynie temperatura. Należy wymusić żeby nasz twardziel podczas kiedy nic nie kopiuje, kiedy wykorzystujemy system do surfowania po necie przechodził w tryb jałowy i zwalniał obroty. Tak jest właśnie pod Windowsami. Lekarstwem na wieczne problemy z gorącymi laptopami jest zainstalowanie pakietu "noflushd". Sprawia on, że dysk pracuje tak jak wyżej opisałem. To nie ma wpływu na parkowanie głowicy tylko na obroty dysku. Nie trzeba nic konfigurować, po zainstalowaniu dysk staje się "inteligentny" i efekt będzie odczuwalny za moment. Powodzenia !

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install noflushd
[sudo] password for adam: 
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Następujące pakiety zostały zainstalowane automatycznie i nie są już więcej wymagane:
  libt1-5 lesstif2 xpdf-common
Aby je usunąć należy użyć "apt-get autoremove".
Sugerowane pakiety:
  kernel-patch-scsi-idle
Zostaną zainstalowane następujące NOWE pakiety:
  noflushd
0 aktualizowanych, 1 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
Konieczne pobranie 66,2kB archiwów.
Po tej operacji zostanie dodatkowo użyte 246kB miejsca na dysku.
Pob: 1 http://pl.archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid/universe noflushd 2.7.5-6.1 [66,2kB]
Pobrano 66,2kB w 2s (31,6kB/s)    
Prekonfiguracja pakietów ...
Zaznaczenie poprzednio niezaznaczonego pakietu noflushd.
(Odczytywanie bazy danych ... 209295 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)
Rozpakowanie noflushd (z .../noflushd_2.7.5-6.1_i386.deb) ...
Przetwarzanie wyzwalaczy dla man-db...
Przetwarzanie wyzwalaczy dla ureadahead...
ureadahead will be reprofiled on next reboot
Konfigurowanie noflushd (2.7.5-6.1) ...
Stopping No Flush Daemon: noflushd.
Starting No Flush Daemon: Error: Don't know how to spindown /dev/sda
noflushd.
No niestety u mnie nie chce działać, dysk jest wykrywany jako: ATA HTS541010G9SA00
Temperatura trzyma się w granicach 45-50 stopni, przed przeczytaniem tego wątku myślałem, że to normalne.
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
wojaczek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 28
Rejestracja: 15 maja 2007, 11:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Laptop grzeje się pod Ubuntu

Post autor: wojaczek »

U mnie dysk WD2500BEVS przed instalacją pakietu noflushd osiągał nawet 50 stopni podczas kopiowania danych po czym "łaskawie" powoli ochładzał się po jakimś czasie do 47. Oczywiście to są wyniki względne (temperatura otoczenia). Pomiarów dokonywałem kiedy temperatura w pomieszczeniu była ok. 22 st C. Teraz dysk schodzi do rozsądnej jak na laptop temperatury 43 stopnie i jeśli tylko przeglądam internet tak się utrzymuje. Sprawdziłem również podczas kopiowania dużej porcji plików z dysku USB (38 GB) - nagrzał się do 49 stopni po czym w ciągu 15 minut osiągnął 43 st. Niestety nie potrafię pomóc w Twoim przypadku. Jedyne co mi do głowy przychodzi to spróbować za pomocą hdparm z przełącznikiem -M obniżyć obroty (przejść na cichy tryb). Najniższy możliwy poziom = 128. Powodzenia.
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Laptop grzeje się pod Ubuntu

Post autor: Admc »

Dzięki, ustawiłem na 192, zobaczymy co z tego będzie. Na razie trzyma się na 48 st. C.

EDIT: Po pół godziny spadło do 46 st. Może coś z tego będzie.
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
Awatar użytkownika
command_dos
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 288
Rejestracja: 11 wrz 2008, 12:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Laptop grzeje się pod Ubuntu

Post autor: command_dos »

wojaczek pisze:Po wielu próbach i pomiarach temperatury i jej rozkładu w laptopie doszedłem do następującego wniosku - temperatura dysku jest za wysoka. Powodem jest utrzymywanie go ciągle na wysokich obrotach. Skutek, rosnąca temperatura nawet do 52 stopni, a w konsekwencji nieprzyjemne doznania termiczne w okolicach touchpada, oraz krótszy czas pracy na baterii. Od razu powiem, że nic (lub prawie nic) nie zmieni dobieranie poprzez hdparm ilości parkowań głowicy, bo nie stąd płynie temperatura. Należy wymusić żeby nasz twardziel podczas kiedy nic nie kopiuje, kiedy wykorzystujemy system do surfowania po necie przechodził w tryb jałowy i zwalniał obroty. Tak jest właśnie pod Windowsami. Lekarstwem na wieczne problemy z gorącymi laptopami jest zainstalowanie pakietu "noflushd". Sprawia on, że dysk pracuje tak jak wyżej opisałem. To nie ma wpływu na parkowanie głowicy tylko na obroty dysku. Nie trzeba nic konfigurować, po zainstalowaniu dysk staje się "inteligentny" i efekt będzie odczuwalny za moment. Powodzenia !
"spin down" można osiągnąć poprzez hdparm -S(tu wartość) /dev/sd(X), pytanie tylko, czy to coś daje, czy ktoś to testował?
Ubuntu User number is # 26071 - http://command-dos.blogspot.com/ - Mój skromny blog command_dos'a - pozdrowionka -
chlewickip
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 05 mar 2007, 13:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Laptop grzeje się pod Ubuntu

Post autor: chlewickip »

Proponuję użyć tego sposobu.

http://openmindedbrain.info/09/05/2010/ ... lucid-lts/

U mnie na Dell'u Inspiron 1720 KUbuntu 10.04 zadziałał. Jeśli ktoś potrzebuje tłumaczenia powyższego artykułu, mogę pomóc.

P.S. Podpowiedź. Jeśli komputer podczas testowania napięć uruchomi się ponownie, włączy się ponownie terminal. Należy poczekać, terminal sam się wyłączy. Później wystarczy odnaleźć plik phc_tweaked_vids.
Apkey
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 19 kwie 2010, 14:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Laptop grzeje się pod Ubuntu

Post autor: Apkey »

no to może ja tez podepnę się pod temat :)
Posiadam lapciaka AMILO L131OG z zainstalowanym Debianem 5.05 (lenny) i mam takiz sam problem - laptop sie strasznie grzeje
Dodam jeszcze iz jest to wina stricte linuxa ponieważ na dodanym windzie SP2 i ściągniętym widzie MX7 tak się nie dzieje a ze lapek traktuje obecnie (wakacje sa wiec nie trzeba sie spinać na uczelnie) jako swego rodzaju poligon takze sprawdziłem na nim już i mandrive i ubuntu i tam jest tak samo (o braku sterowników do mobilnych radeonow nie wspomnę) - laptop zachowuje sie tak jakbym nic (albo mało) na nim robił, jakby nie potrzebował lepszego chłodzenia
Macie może jakieś praktyczne porady?
Dodam ze jestem w trakcie wykonywania porady kolegi igotit4free
Awatar użytkownika
command_dos
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 288
Rejestracja: 11 wrz 2008, 12:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Laptop grzeje się pod Ubuntu

Post autor: command_dos »

chlewickip pisze:Proponuję użyć tego sposobu.

http://openmindedbrain.info/09/05/2010/ ... lucid-lts/

U mnie na Dell'u Inspiron 1720 KUbuntu 10.04 zadziałał. Jeśli ktoś potrzebuje tłumaczenia powyższego artykułu, mogę pomóc.

P.S. Podpowiedź. Jeśli komputer podczas testowania napięć uruchomi się ponownie, włączy się ponownie terminal. Należy poczekać, terminal sam się wyłączy. Później wystarczy odnaleźć plik phc_tweaked_vids.
Zainstalowałem jajo z phc. Wynik polecenia uname -r jest ok, czyli wychodzi z phc. Przekompilowałem patcha i powstał moduł phc-intel.ko. Wszystko ładnie, ale po restarcie nie zostaje on załadowany (pomimo dodania do /etc/modules). Kiedy próbuję ręcznie załadować moduł wywala mi błąd, że device is busy. Kiedy wywalę moduł p4_clockmod przez rmmod i podejmę próbę załadowania phc_intel mówi mi, że nie odnaleziono urządzenia. Jakie zależności ma ten moduł? Orienuje się ktoś? Z tego co pamiętam (nie mam lapka teraz przy sobie) wynik polecenia

Kod: Zaznacz cały

lsmod |grep acpi
daje zero rezultatu...
Ubuntu User number is # 26071 - http://command-dos.blogspot.com/ - Mój skromny blog command_dos'a - pozdrowionka -
negocjatorek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 28 sty 2010, 16:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Laptop grzeje się pod Ubuntu

Post autor: negocjatorek »

a jak wyglada sprawa grzania się na wersji 10.04??? bo u mnie laptop strasznie się grzał na 9.10, potem przez to sobie ubunciaka odpusiłem, potem miałem 10.04 64 bitową, ale zrezygnowałem ze wzgledu na chocby nieumiejetnosc uruchomienia flasha, a teraz na 10.04 32 bitowym jest całkiem całkiem, laptop nie smaży się i wentylator też chodzi całkiem przyjemnie (nie wkreca sie na najwyższe obroty i nie działa non stop)... Czy instrukcje z pierwszej strony odnośnie laptop-mode dalej są aktualne?
Awatar użytkownika
Foka0111
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 674
Rejestracja: 29 cze 2010, 01:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Laptop grzeje się pod Ubuntu

Post autor: Foka0111 »

Admc pisze:Dzięki, ustawiłem na 192, zobaczymy co z tego będzie. Na razie trzyma się na 48 st. C.

EDIT: Po pół godziny spadło do 46 st. Może coś z tego będzie.
Jakieś efekty po tym zabiegu ?
U mnie HDD nagrzewa się do 51 stopni.
Acer Aspire 6930G - intel P 7450/GF 9600 GS/4GB DDR2/
Awatar użytkownika
NaTaN
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 08 paź 2007, 19:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Laptop grzeje się pod Ubuntu

Post autor: NaTaN »

pracuje na laptopie asusa od wersji ubuntu 9,10, problem grzania lezał po stronie karty graficznej ati, wystarczyło menu system-->administracja--->dodatkowe sterowniki
wykrył karte grafiki, zainstalował, restart i zimnem powiało, potem program kpower czy coś takiego i kontrola zegara procesorów, co do ustawień parametrów dysku nigdy się nie bawiłem, więc ta temp niegdy nie sprawiała mi problemów

laptop asus, platworma centrino 2, aktualnie ubuntu 10.10 x64
www.wloskisklep.pl <-- włoski import
Awatar użytkownika
hufca
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 63
Rejestracja: 17 sie 2010, 20:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Laptop grzeje się pod Ubuntu

Post autor: hufca »

ustawiłem w hdparm aby po 10 sekundach zmniejszał obroty, ale jak przykładam ucho do dysku w komputerze, to słyszę że najpierw chodzi na pełnych obrotach, a jak go nie używam to się kompletnie wyłącza, gdy tylko kliknę jakiś program, dysk znów wchodzi na pełne obroty

Kod: Zaznacz cały

sudo hdparm -B 200 -S 2 /dev/sda
sudo hdparm -B 200 -S 2 /dev/sdb
czy takie zachowanie może uszkodzić dysk? energię na pewno zaoszczędzi i obniży tempereturę dysku
olas386
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 26 lut 2011, 10:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Laptop grzeje się pod Ubuntu

Post autor: olas386 »

Szczerze mówiąc nie wertowałem całego tematu, odpowiadając jednak na problem postawiony w temacie mnie na grzanie się laptopa pomogło zainstalowanie sterowników własnościowych =D zdecydowana różnica po instalacji .
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Laptop grzeje się pod Ubuntu

Post autor: e X t 7 3 »

Proszę spróbować mój kernel - dla laptopów K8 + skrypty dot ACPI oraz cpufreqd - dostępne w tym wątku.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość