Czy można żyć bez windows... doświadczenia 15 latki.

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
Witch Lady
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 171
Rejestracja: 05 kwie 2010, 11:43
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Czy można żyć bez windows... doświadczenia 15 latki.

Post autor: Witch Lady »

Art, czemu się myli?
Awatar użytkownika
artk2
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 312
Rejestracja: 08 paź 2006, 11:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Czy można żyć bez windows... doświadczenia 15 latki.

Post autor: artk2 »

Witch Lady pisze:Art, czemu się myli?
Trochę zapomniałem o tym temacie, ale spieszę, by Ci odpowiedzieć. Czasem trzeba użyć niedopowiedzenia, by rozmówca zaszedł w głowę, czasem sarkazmu i ironii. Co do "rośnie nam nowe pokolenie linuksowe" to nie rośnie. Dzieci są jak te czyste kartki, które we wczesnych fazach rozwoju można dowolnie kształtować. Dopóty, dopóki nie pójdą do szkoły i nie dowiedzą się, że ich ulubiona gra chodzi tylko na Windows. W dzisiejszych czasach wybór systemu operacyjnego jest jak w dawnych czasach chrzest. Musi być świadomy. Tu trochę przesadziłem z porównaniem. :wink:
A co do drugiej części wypowiedzi to uważam, że temat jest, jak już wcześniej napisałem, ciekawy, ale zmuszanie kogoś do czegoś wydaje mi się kontrowersyjne - nie ma przymusu w użytkowaniu Linuksa, on po prostu jest i każdy, kto chce go używać - używa. A z doświadczenia powiem, że tzw. siostra nie utrzyma się... :whis:
___________________
ubuntu user # 11960
Awatar użytkownika
Kiro
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 340
Rejestracja: 06 lis 2007, 12:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Czy można żyć bez windows... doświadczenia 15 latki.

Post autor: Kiro »

Niepotrzebnie od razu rzuciłeś na głęboką wodę. Trzeba było najpierw skonfigurować i poinstalować sprzęt.
bartosz.hendler
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 17 kwie 2010, 18:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Czy można żyć bez windows... doświadczenia 15 latki.

Post autor: bartosz.hendler »

Utrzyma, nie utrzyma... póki co się trzyma, win nie używa a jedynym problemem jest brak skanera. Reszta po prostu działa.
Awatar użytkownika
Sueroski
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 206
Rejestracja: 01 mar 2010, 17:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Czy można żyć bez windows... doświadczenia 15 latki.

Post autor: Sueroski »

Kiedy wchodzę na wp to pisze że gra nie obsługuje mojego systemu operacyjnego. Na dzisiejszą chwilę nie mam zamiaru zostać przy linuxie... kamerka nie działa, bilard nie działa, skaner nie działa, głośniki i komunikator raz działają raz nie... Jest co prawda dużo ciekawych i lepszych rzeczy, funkcji i programów niż w windowsie, ale jak na przeciętnego użytkownika chyba nie zdaje egzaminu. Zobaczymy co będzie dalej.
ujjj... chyba się przeliczyłem
swoją drogą niektóre jej problemy nie są z powodu systemów: kamerka, skaner, głośniki - wina producenta, że nie dał sterowników na Linux'a, bilard - cóż... skoro wp.pl nie wspiera Linux'a to wp.pl jest winne
zobaczymy jak będzie dalej, jak nie pojawią się kolejne problemy, a w Linux'ie zobaczy coś fajnego to może będzie dualboot
W każdym razie - raczej nie będzie to dobry materiał na reklamę bo pokazuje wiele problemów, lepsze by było gdyby był taki sam materiał osoby z komputerem, który ma sprzęt wspierany na Linux'a
Inny OS = Trisquel 4.5
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Czy można żyć bez windows... doświadczenia 15 latki.

Post autor: Admc »

Problem z bilardem można chyba rozwiązać wywalając otwartą javę i instalując zamkniętą.

Co do skanera to nigdzie nie widzę tematu na forum.
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
przemek_2007
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 60
Rejestracja: 07 sty 2006, 23:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Czy można żyć bez windows... doświadczenia 15 latki.

Post autor: przemek_2007 »

Sueroski pisze:ujjj... chyba się przeliczyłem
swoją drogą niektóre jej problemy nie są z powodu systemów: kamerka, skaner, głośniki - wina producenta, że nie dał sterowników na Linux'a, bilard - cóż... skoro wp.pl nie wspiera Linux'a to wp.pl jest winne
zobaczymy jak będzie dalej, jak nie pojawią się kolejne problemy, a w Linux'ie zobaczy coś fajnego to może będzie dualboot
W każdym razie - raczej nie będzie to dobry materiał na reklamę bo pokazuje wiele problemów, lepsze by było gdyby był taki sam materiał osoby z komputerem, który ma sprzęt wspierany na Linux'a
podejrzewam, że większość problemów jest z powodu sterowników i generalnie traktowania Linuksa jak produkt trzeciej kategorii, tylko że to niewiele zmienia z punktu widzenia takiego użytkownika jak bohaterka bloga bo zawsze łatwiej zmienić system niż sprzęt:)

pokazuje też jak niewiele potrzeba żeby zniechęcić się do systemu, kamerka, skaner, bilard na necie i adios;)
wupra
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 463
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Czy można żyć bez windows... doświadczenia 15 latki.

Post autor: wupra »

Przedstawię tylko swoją opinię, mam nadzieje, że nie wpłynie ona na wywołanie waśni.

Cały ten eksperyment nie jest wiarygodny. Czym innym jest danie komuś w pełni skonfigurowanego systemu, a czym robienie wszystkiego samemu w całkowicie obcym środowisku. Przeciętnego użytkownika komputera nie obchodzi jego konfiguracja ani nie ma potrzeby posiadania na ten temat wiedzy.

Przykładowo mógłbym przeprowadzić podobny eksperyment z Windowsem i miałbym podobny rezultat na jednym PC.

To tak jakby ktoś pojechał do Izraela i by się dziwił, że w sobotę (szabat) po wjechaniu samochodem w ortodoksyjną rzucają do niego kamieniami.
Wupra.com - polski sklep z grami na Linuksa
TuxPlay.pl - Nowości ze świata gier Linuksowych
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Czy można żyć bez windows... doświadczenia 15 latki.

Post autor: Admc »

Wupra ma racje, najpierw powinieneś wszystko skonfigurować, żeby działało, a potem dopiero dawać system Justynie.
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
Awatar użytkownika
Heos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 534
Rejestracja: 17 sie 2008, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz

Odp: Czy można żyć bez windows... doświadczenia 15 latki.

Post autor: Heos »

Fakt, faktem. Wypadało jej dać gotowy, skonfigurowany system. Większość użytkowników korzysta z już ustawionych PC'tów.

Swoją drogą sądzę, że osoby zupełnie nie znające ani Linuksa ani Windowsa (a znam takich technofobów) łatwiej skonfigurowałyby Linuksa, niż windowsa.
"Chciałbym, żeby zaczęto od szanowania siebie: wszystko inne wypływa z tego." – Fryderyk Nietzsche
openSUSE Leap 15.1 | Xfce4 | Firefox
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Odp: Czy można żyć bez windows... doświadczenia 15 latki.

Post autor: igotit4free »

wupra pisze: Przykładowo mógłbym przeprowadzić podobny eksperyment z Windowsem i miałbym podobny rezultat na jednym PC.
To musiałbyś się zdrowo postarać, żeby zbudować PCta, na którym Windows nie obsługuje podstawowych multimediów, kamery, skanera i dżaffy ...

.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Pumex
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 16 lut 2008, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Czy można żyć bez windows... doświadczenia 15 latki.

Post autor: Pumex »

Eksperyment ciekawy, ale nie miarodajny, bo posadziłeś ją przed całkiem nowym systemem i kazałeś jej go samodzielnie skonfigurować. Zapewne jak pierwszy raz widziała na oczy Windows, to nie instalowała sama systemu, sterowników i programów.

Sam zainstalowałem Ubuntu czterem całkowitym laikom komputerowym (w tym również siostrze w podobnym wieku), poinstalowałem im odpowiednie programy, skonfigurowałem system i od dwóch lat nie narzekają (a siostra nawet ostatnio zrobiła na informatykę prezentację o Ubuntu ;) )
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Odp: Czy można żyć bez windows... doświadczenia 15 latki.

Post autor: igotit4free »

Admc pisze:Wupra ma racje, najpierw powinieneś wszystko skonfigurować, żeby działało, a potem dopiero dawać system Justynie.
W sumie racja, jak się robi "dobrze" komuś niesamodzielnemu, to najlepiej zastosować "wariant Apple" ... sprzęt dostosowany do systemu, pełna konfiguracja i koniec.

Zrobiłem tak rok temu "przenosząc" brata na Ubuntu 8.04 ... spokój, żadnych padów, żadnych wirusów, wszystko mu hula. Jest mu obojętne czy to Win czy to Lin a śpi spokojnie, bez obaw o legalność.

.

EDIT:
Pumex pisze:Eksperyment ciekawy, ale nie miarodajny, bo posadziłeś ją przed całkiem nowym systemem i kazałeś jej go samodzielnie skonfigurować. Zapewne jak pierwszy raz widziała na oczy Windows, to nie instalowała sama systemu, sterowników i programów.
Jest istotna różnica, Windowsa w ostateczności można skonfigurować, na Ubuntu nawet stary haxior w okularach jak denka od słoików bez sterów do kamery i skanera nie poradzi ...

.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
Sueroski
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 206
Rejestracja: 01 mar 2010, 17:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Czy można żyć bez windows... doświadczenia 15 latki.

Post autor: Sueroski »

igotit4free pisze: Jest istotna różnica, Windowsa w ostateczności można skonfigurować, na Ubuntu nawet stary haxior w okularach jak denka od słoików bez sterów do kamery i skanera nie poradzi ...
.
Teoretycznie nawet stary haxior nic nie poradzi jakby nie było sterowników pod Windows'a (teoretycznie, bo w życiu nie widziałem sprzętu, który by miał sterowniki na Linux'a, a na Windows'a nie)
Inny OS = Trisquel 4.5
john_clock
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 214
Rejestracja: 16 lut 2007, 20:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Czy można żyć bez windows... doświadczenia 15 latki.

Post autor: john_clock »

Błędne myślenie, panowie. Zwykłego użytkownika nie obchodzi, kto jest winny temu, że jakiś sprzęt nie działa. Mało kto dostrzega ten atut, że Linux radzi sobie ze sprzętem, którego producent nie dał sterowników dla tego systemu. Istotne jest tylko jedno: że nie radzi sobie akurat z tym sprzętem, który ma ten użytkownik. Dla większości ludzi łatwiej jest pozostać przy Windowsie niż wymienić, powiedzmy, skaner.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Odp: Czy można żyć bez windows... doświadczenia 15 latki.

Post autor: igotit4free »

john_clock pisze:Dla większości ludzi łatwiej jest pozostać przy Windowsie niż wymienić, powiedzmy, skaner.
Jest taki obiegowy a przy tym bardzo moim zdaniem szkodliwy mit propagowany przez fanbojów Linuksa. Mit ten mówi, że Linuks jest dla każdego i można go odpalić na wszystkim.

.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
john_clock
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 214
Rejestracja: 16 lut 2007, 20:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Czy można żyć bez windows... doświadczenia 15 latki.

Post autor: john_clock »

Odpalić można faktycznie na wszystkim, uważam, że lepiej sobie z tym radzi niż windows. Obsługa sprzętu peryferyjnego to już inna sprawa.
Czy jest dla każdego? W tym micie jest trochę prawdy. Faktycznie Linux jest przede wszystkim dla "zainteresowanych" (mam na końcu języka lepsze określenie), tylko tacy potrafią go docenić. Ale z drugiej strony obsługa wcale nie jest taka bardzo trudna, jak to by wynikało z mitów rozprowadzanych przez "fanboyów" Windowsa. Właściwie, to dopóki nie trafi się jakiś dziki skaner, można spokojnie Linuksa używać.
krzaczor93
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 38
Rejestracja: 10 lip 2008, 10:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Czy można żyć bez windows... doświadczenia 15 latki.

Post autor: krzaczor93 »

Da sobie dziewczyna radę, gdy odpalałem Mandrake 10.0 byłem w 6 klasie podstawówki :] Był to mój pierwszy system z jądrem Linux i od tamtej pory 90% czasu spędzonego przy komputerze spędziłem właśnie na GNU/Linux.
przemek_2007
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 60
Rejestracja: 07 sty 2006, 23:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Czy można żyć bez windows... doświadczenia 15 latki.

Post autor: przemek_2007 »

odpalić może i można na wszystkim ale już wszystko prawidłowo i tak jak powinno wcale nie musi działać np. karty graficzne, dźwiękowe itd.

e: przed chwilą znalazłem w innym wątku rozwiązanie większości problemów sprzętowych;D

"Trzeba było sprawdzić kompatybilność sprzętu przed zakupem a nie teraz narzekać."

;D
Awatar użytkownika
anemus
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 19 lut 2007, 20:25
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Niebiańskie Piekiełko

Odp: Czy można żyć bez windows... doświadczenia 15 latki.

Post autor: anemus »

@przemek_2007 ta sentencja jest kluczem do wszystkiego nie tylko w wypadku Linuksa
Niejednokrotnie zdarza się, że jakiś starszy sprzęt nie chce działać z nowymi Windowsami, jak również wiele sprzętu różnej generacji nie ma sterów pod Linuksa itd. itd...
Jak dobrze dobierzesz sprzęt to się może okazać, że tam gdzie w Windows konieczna była zabawa z instalacją by coś działało lub by działało w sposób odpowiedni do swoich parametrów, w wypadku Linuksa... ups Ubuntu wszystko działa w sposób optymalny prawie od razu, lub po paru kliknięciach.
Tak więc wydrukować i oprawić w ramkę:
"Trzeba było sprawdzić kompatybilność sprzętu przed zakupem a nie teraz narzekać."
"I smoke two joints before I smoke two joints and then I smoke two more"
Tux Marley
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość