sprawdzenie nowego laptopa przed zakupem przy uzyciu ubuntu cd

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
nemo82
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2010, 13:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

sprawdzenie nowego laptopa przed zakupem przy uzyciu ubuntu cd

Post autor: nemo82 »

Witam serdecznie

Jestem nowy na tym forum i chcialbym sie serdecznie ze wszystkimi przywitac i przeprosic za brak polskich znakow ale uzywam komputera w pracy i nie mam polskich znakow.

W nastepnym tygodniu chcialbym kupic nowego laptopa. Przeczytalem wiele ciekawych watkow na temat tego komputera ( Acer Aspire 5740G - Core i5, AMD ATI 5650, HDD 500GB, 4GB RAM, HD Audio Chipset, Wifi b,g,draft - N, Ethernet 1GB, Kamerka, Matryca 15,6) i co sie okazalo jest niektorzy mieli problemy z tym modelem. Dlatego przed zakupem chcialbym na nim odpalic ubuntu z plyty i sprawdzic pare rzeczy. Tutaj moje pytanie: mozecie mi podpowiedziec w jakis sposob sprawdzic takie komponenty:

1. Wyswietlacz - przy zakupie w sklepie lepiej sprawdzic matryce. Z poradnika kupujacego wyczytalem ze najlepiej odpalic komputer na 10 - 15 min i potem sprawdzic wystepowanie uszkodzonych pixeli przy uzyciu odpowiedniego tla: biale czarne czerwone itp. Dla windowsa jest kilka takich programow jak np. Nokia Monitor Test. Czy moge cos takie znalesc na ubuntu czy zwyczajnie odpalic jakis wygaszacz ekranu z ustawieniem obrazkow i tam wlasnie utworzyc obrazy o odpowiedniej rozdzielczosci i kolorze.

2. Niektorzy wlasciciele Acera 5740G uskarzali sie na prace wentylatora. W momencie wlaczenia wentylatora slychac bylo cykanie. Chcialbym odpalic jakis program ktory obciaza procesor i grafike by moc uslyszec kulture pracy tego wentylatora.

3. Pare osob mialo problemy z artefaktami w czasie grania. Z tego co wiem na linuxa ciezko znalesc wymagajace gry ale moze ktos ma jakis pomysl na obciazenie karty graficznej i obejrzenie jakiegos krotkiego filmiku hd by wychwycic takie wady.

Z gory dziekuje za pomoc i prosze o przeniesienie jesli ten post jest w zlym dziale.

Pozdrawiam serdecznie

Marcin

PS. Jesli ktos ma jeszcze jakies inne pomysly co mozna przetestowac w laptopie przed zakupem i jakies fajne narzedzie do tego to prosze mi podpowiedziec. Za kazda porade bede bardzo wdzieczny. Jestem raczej poczatkujacym uzytkownikiem. Troszke bawilem sie open-suse i ubuntu oraz uzywam backtracka od czasu do czasu wiec mysle ze z instalacja czy konfiguracja sobie poradze. Mam troche czasu i znam opcje szukaj/google wiec bedzie ok.

Jeszcze raz serdeczne pozdro
Awatar użytkownika
Adlatus
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 856
Rejestracja: 29 sty 2007, 19:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Puszczykowo

Odp: sprawdzenie nowego laptopa przed zakupem przy uzyciu ubuntu cd

Post autor: Adlatus »

Poważnym problemem może być karta graficzna ATI. Na LiveCD masz sterowniki 'wolne' a karta w tym laptopie prawdopodobnie będzie wymagała doinstalowania sterowników 'własnościowych'. I tu jest problem, bo o ile z instalacją nie powinno być kłopotu, to do prawidłowego działania pobranych sterowników wymagany jest restart systemu czyli system ponownie wystartuje... z LiveCD.

No chyba że jest sposób na obejście tego dylematu.
Awatar użytkownika
EF
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 781
Rejestracja: 25 lip 2007, 14:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Odp: sprawdzenie nowego laptopa przed zakupem przy uzyciu ubuntu cd

Post autor: EF »

Hm, na wolnych powinno działać normalnie. Na moim laptopku z jakąś grafiką ATI na LiveCD od razu działają efekty pulpitu.
Chakra Linux user.
illumanti
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 08 sty 2010, 17:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: sprawdzenie nowego laptopa przed zakupem przy uzyciu ubuntu cd

Post autor: illumanti »

Głośną pracę wentylatora będzie trudno wyczuć ? głośny napęd napewno go zagłuszy.
Awatar użytkownika
woseba
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 153
Rejestracja: 19 lis 2008, 11:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: sprawdzenie nowego laptopa przed zakupem przy uzyciu ubuntu cd

Post autor: woseba »

W ogóle nie rozumiem sensowności takiego postępowania... Uważasz, że każdy to złodziej i chce Cie naciągnąć na bubel? Jeśli kupujesz nowy sprzęt to są na to papiery i o ile z kompatybilnością to obawy są słuszne i możesz mieć obawy o tyle hardware jest na gwarancji, w wypadku tego modelu chyba nawet 3 lata DOORtoDOOR. A jeśli dodatkowo jesteś klientem indywidualnym (nie firmą) to możesz w przeciągu bodaj tygodnia oddać sprzęt bez podania przyczyny lub z podaniem, że nie spelnia on Twoich wymagań - tu zalecałbym poszperac na forach dot. UOKiK`u.
Inną sprawą jest sposób działania sklepów, niektóre nie pozwolą Ci otworzyć pudełka, puki nie zapłacisz, a jak coś będzie nie halo to gwarancja, której załatwienie może zająć trochę czasu.
Suma sumarum nie ma złotego środka, nie będziesz robił z siebie idioty i przez godzine testował kompa na wszystkie możliwe sposoby (co technicznie też nie jest możliwe), a z drugiej strony nie chcesz kupić felernego sprzętu. Większość z tych wad które wymieniłeś i tak ujawni sie np. po miesiącu użytkowania...
Registered Ubuntu User # 31195
You are registered Linux user number 527911
ubuntu-pomoc.org
nemo82
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2010, 13:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: sprawdzenie nowego laptopa przed zakupem przy uzyciu ubuntu cd

Post autor: nemo82 »

Witam
co do zakupu to absolutnie nie podejrzewam sprzedawcy ze chce mi wcisnac jakis bubel tylko przed zakupem chce zobaczyc tych pare rzeczy na ktore inni kupujacy narzekali po zakupie. Wiem ze na sprzet jest gwarancja tylko ja pracuje na morzu w systemie miesiac na miesiac i jezeli po zakupie oddam sprzet odrazu do gwarancji to zostane na miesiac bez kompa a uwierz mi, na statku miesiac bez kompa to bedzie dduuzzee wyzwanie. Jest to jedyna rozrywka dostepna na miejscu bo nie moge sobie wieczorem wyskoczyc do znajomych czy do kina.
Co do matrycy to ciekawy artykul jest na forum notebook check. I tam mowia ze jesli ma cos wyskoczyc to jest bardzo duze prawdopodobienstwo ze w pierwszych 15 min. Jesli wyskoczy mi 1 pixel na srodku matrycy to tego nie oddam do gwarancji a bede musial z tym zyc a takie rzeczy sa irytujace. A jesli sklep mi nie pozwoli sprawdzic kompa przed zakupem to im poprostu podziekuje i pojde do innego, poniewaz zakup kota w worku to mija sie z celem.
Pozatym nie pozwal mi go uruchomic na windowsie bo zaraz po 1 uruchomieniu trzeba zzgrac backup systemu na plytki dlatego chce skorzystac z linuxa w wersji live.

Mam nazieje ze teraz rozumiesz czym sie kierowalem zadajac pytania z 1 postu.

Serdecznie pozdrawiam

marcin

PS. wlasnie wrocilem z porodowki i pochwale sie wam ze zostalem tata pieknego chlopczyka
Pozdrowienia dla wszystkich mam i tatusiow. :)
asedio
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 72
Rejestracja: 14 lip 2008, 21:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: sprawdzenie nowego laptopa przed zakupem przy uzyciu ubuntu cd

Post autor: asedio »

Możesz zainstalować ubuntu na pendrive. 4Gb wystarczy. Tam dograć stery ATI i gry. Odpalasz system z pendrive i możesz testować do woli.
Sam mam pena 8Gb podzielonego na dwie partycje. Pierwsza dla windows-danych druga dla linuksa i zainstalowane mam tam ubuntu 9.10. To mój system awaryjny do ratowania systemów. W windowsie partycja linuksowa w ogóle nie jest widoczna.
A instalacja na pena wygląda tak samo jak na HD. Dla pewności podczas takiej instalacji wyjmij HD z komputera na którym będziesz instalował pena z ubuntu. Ściagnij zamknięte stery ATI, zainstaluj jakieś gry 3D.
Dell'e... różne ;-)
Awatar użytkownika
woseba
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 153
Rejestracja: 19 lis 2008, 11:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: sprawdzenie nowego laptopa przed zakupem przy uzyciu ubuntu cd

Post autor: woseba »

@nemo82 - już rozumiem wszystko i jednak widzę, masz łeb na karku. W takim razie idź za radami przedmówców, wrzuć na pena, tam masz możliwość doinstalować dodatkowe stery/soft i testuj. Niech zakup będzie udany a ze sprzętem jak najmniej problemów;-)

ps. gratuluje potomstwa
ps2. to chyba w miarę krótkie trasy pływasz, jak miesiąc...:mrgreen:
Registered Ubuntu User # 31195
You are registered Linux user number 527911
ubuntu-pomoc.org
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość