[Solved]Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
Awatar użytkownika
Nadril
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 171
Rejestracja: 11 lip 2008, 10:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: Nadril »

bravo8 pisze:Wiecie, już trzeci dzień walczę z uruchomieniem sieci. Jestem na urlopie i siedzę w domu, zamiast zajmować się czymś innym to ja walczę z siecią, masakra. Nie udoało mi się zrobić udostępnienia folderów na NFS, pogubiłem się. Znalazłem na forum prosty sposób współdzielenia na Sambie w HOWTOs. Zainstalowałem zgodnie z opisem. Wpisuje w Nautilusa adrs IP drugiego kompa smb://192.168.x.xxx i pokazują mi się wszystkie udostępnione katalogi, ale gdy chcę któregoś otworzyć to otwiera mi się okienko o wymaganym haśle. Jest tam nazwa użytkownika, domena i hasło. Wpisuje hasło wygenerowane prze Sambę z drugiego kompa i klapa. wyskakuje komunikat: Zampntowanie położenia jest niemożliwe. Zamontowanie zasobu Windows niedostępne (tam jest tylko Ubuntu). Hasło root tez nie pasuje. Już nie mam siły.
Proszę o radę.

Jak ja wchodzę u mnie przez Dolphina na smb://192.168.0.1 to widzę wszystkie katalogi (również te nie udostępnione), przy próbie wejścia do nie udostępnionego katalogu żadna kombinacja login+hasło nie wchodzi, przy wejściu do udostępnionego, przechodzi dowolna pod warunkiem, że wybrany użytkownik na serwerze ma prawo do przeglądania zawartości tego katalogu. Niestety? w Ubuntu nie możesz wejść jako root, musisz mieć jako inny użytkownik.


edit: w kde SystemSettings->Współdzielenie i możemy pisać domyślną nazwę i hasło, żeby nie trzeba było za każdym razem. Niestety nie wiem gdzie to jest w gnome.
sonicgt
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: sonicgt »

bravo8 pisze:Wiecie, już trzeci dzień walczę z uruchomieniem sieci. Jestem na urlopie i siedzę w domu, zamiast zajmować się czymś innym to ja walczę z siecią, masakra. Nie udoało mi się zrobić udostępnienia folderów na NFS, pogubiłem się. Znalazłem na forum prosty sposób współdzielenia na Sambie w HOWTOs. Zainstalowałem zgodnie z opisem. Wpisuje w Nautilusa adrs IP drugiego kompa smb://192.168.x.xxx i pokazują mi się wszystkie udostępnione katalogi, ale gdy chcę któregoś otworzyć to otwiera mi się okienko o wymaganym haśle. Jest tam nazwa użytkownika, domena i hasło. Wpisuje hasło wygenerowane prze Sambę z drugiego kompa i klapa. wyskakuje komunikat: Zampntowanie położenia jest niemożliwe. Zamontowanie zasobu Windows niedostępne (tam jest tylko Ubuntu). Hasło root tez nie pasuje. Już nie mam siły.
Proszę o radę.
Witam
A więc pokolei (jak wykonasz wg punktów na 200% będzie działać) Sambe masz już zainstalowaną napisałeś więc doinstaluj jeszcze smbfs polecenie w terminalu:

sudo apt-get install smbfs
(aby co chwilę nie wpisywać sudo proponuje stworzyć hasło dla root'a i jako root wykonywać wszzystkie polecenia:
sudo passwd root
(podajesz nowe hasło dla root)
su root
(podajesz hasło roota))
//mario_7: takie rozwiązanie nie jest zalecane w Ubuntu. Lepiej po prostu wpisać sudo -s albo sudo su aby osiągnąć ten sam efekt.

1. W załoćzniku masz config samby, rozpakuj zip'a i plik smb.conf skopiuj/zamień
w /etc/samba/
2. w konsoli wykonaj polecenie:

/etc/init.d/samba restart

3. w konsoli wykonaj polecenia (tworzysz katalog kóry będziesz udotepniac):

mkdir -p /home/testsamby/wszyscy
chown -R root:users /home/testsamby/wszyscy/
chmod 775 /home/testsamby/wszyscy/

4. w konsoli wykonaj polecenie (tworzenie użytkownika bravo - twój nick, oojętnie jaką chcesz nazwę):

useradd bravo -m -G users
passwd bravo
(zapyta o hasło więc podajesz hasło)

--- Mżna dodać aktualnego użytkownika do grupy users - poleceniem:
usermod -a -G users nazwa_istniejacego_uzytkownika
5. Dodajesz użytkownika do samby poleceniem w konsoli:

smbpasswd -a bravo
(lub nazwa_istniejacego_uzytkownika)

6. Teraz możesz już się łączyć: np
w windowsie wpisujesz w START->URUCHOM: adres ip twojego ubuntu z udostępnionym katalogiem, czyli np \\192.168.X.X lub \\192.168.X.X\bravo i wtedy podajesz hasło i login (login wtedy jes: bravo a hasło takie jaie podałes w punkcie 5) i masz dostęp wtedy do katalogu "wszyscy", znajdującego się w /home/testsamby/wszyscy/ i do katalogu domowego użytkownika 'bravo'

ANALOGICZNIE możesz stworzyć kilka kont i każdy będzie miał dostęp do swojego katalogu domowego oraz do wspólnego folderu 'wszyscy'


NA drugim linuksie aby się połaczyć z katalogiem 'wszyscy' (musi być też samba samba-common zainstalowana) najprościej zamontować:
1. tworzymy katalog do montowania np w /media/:

mkdir /media/wszyscy
mkdir /media/bravo

2. montujemy poleceniem:

mount //192.168.X.X/wszyscy /media/wszyscy/ -o username=bravo

---gdy zapyta o hasło podajesz te utworzone w punkcie 5
---//192.168.X.X - adres oczywiscie kompa na którym udosepniasz katalog 'wszyscy'
mozesz zamontować również katalog domowy uzytkownika 'bravo':

mount //192.168.X.X/bravo /media/bravo/ -o username=bravo

3. w /media/wszyscy będziesz miał pliki z udostępniającego komputera czyli z /home/testsamba/wszyscy a w /media/bravo będze katalog domowy czyli z udostępniającego kompa /home/bravo

POWODZENIA
dodam testowane na wmware gdzie jest posatwiony ubuntu server 9.04, centos 5.3 no i + zwykłe 2 lapy (winxp, ubuntu 9.04) i 1 stacjonarny PC (winxp) udostępniałem na centos i ubuntu server i wszystkie komputery czy to na vmware czy fizyczne się widzą i można wejśc do udostępnionych katalogów


jeszcze słowo o konfiguracji smb.conf:

W tym module możesz zmienić na inną ścieżkę lub nazwę katalogu:
[allusers]
comment = All Users
path = /home/testsamba/wszyscy -----> tutaj!!!
valid users = @users
force group = users
create mask = 0660
directory mask = 0771
writable = yes

tutaj usuwając tą całość zabronisz dostępu do katalogu $HOME danego użytkownika, będzie tylko dostęp do katalogu 'wszyscy'
[homes]
comment = Home Directories
browseable = no
valid users = %S
writable = yes
create mask = 0700
directory mask = 0700
Załączniki
smb_conf.zip
(4.89 KiB) Pobrany 88 razy
sonicgt
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: sonicgt »

Singel pisze:Ja też wchodzę w Miejsca>Sieć i widzę obydwa komputery.Klakam nazwę jednego komputera i wyskakuje mi okienko jak u kolegi powyżej.Teraz własnie wszedłem tam i zobaczyłem laptopa mojej kobiety z Vistą.Może ktoś obeznany zlituje się i powie jak sprawić,żeby mozna było łączyć się z tymi komputerami?
najlepiej wklepując w nautilusie w pasku:
smb://ADRES_IP_KOMPUTERA-VISTY/folder_udostępniony
lub
smb://ADRES_IP_KOMPUTERA-VISTY/c$
masz wtedy dostęp do całej partycji c:\, analogicznie gdy wpiszesz d$ czy e$ masz do nich dostęp. Nestety muszi przy tym podać hasło i login z VISTY. np Administrator i hasło które możesz ustawić w panelu sterowania na viście dla konta Administrator.
bravo8
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 80
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: bravo8 »

Dziękuję za pomoc, wreszcie ruszyło. Ale przyznam, że pod linuksem udostępnianie katalogów w siecie jest bardzo skomplikowane. Mam do ciebie jeszcze jedno pytanie, właściwie ta sieć jest tylko w moim domu, moja żona się tym nie interesuje i dzieci też. Mam router a przed nim sieć kablową internetową od dostawcy. Czy muszę podawać hasła, czy można to zrobić bez haseł i w jaki sposób? Niestety za każdym razem jak chcę przeglądać zasoby sieciowe to muszę na drugim kompie montować poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

mount //192.168.X.X/wszyscy /media/wszyscy/ -o username=bravo
Czy można to jakoś usprawnić na stałe?

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
sonicgt
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: sonicgt »

Tak na szybkiego mam dla Ciebie rozwiązanie:

przełącz się na root'a (w konsoli polecenie su root)
Komp udostępniający katalog "wszyscy":
1. Skopiuj/zamień z załącznika plik smb.conf w /etc/samba/
2. w konsoli wykonaj polecenie:

/etc/init.d/samba restart

Teraz na kompie z którego się łączysz czyli montujesz katalog 'wszyscy'
1. w konsoli wykonaj polecenie (też jako root):

-------------------------
touch /etc/samba/montowanie
------------------------
echo "mount //192.168.X.X/wszyscy /media/wszyscy/ -o password" > /etc/samba/montowanie

(192.168.X.X --> tu wpisz adres IP kompa z udostępnionym katalogiem "wszyscy")
------------------------
chmod +x /etc/samba/montowanie
------------------------
echo "/etc/samba/montowanie" >> /etc/rc.local


GOTOWE

teraz już będzie po uruchomieniu ubuntu automatycznie zamontowany katalog "wszyscy" w /media/wszyscy.

Pozdrawiam
Załączniki
smb.conf.zip
(4.88 KiB) Pobrany 78 razy
Awatar użytkownika
ubunt
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 146
Rejestracja: 25 sty 2007, 11:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: ubunt »

Witam
Krótko i (chyba)na temat
1.FileZilla klient i serwer
2.VNC
3. Ogniomurek skonfigurować
To chyba wszystko na temat .Pliki na prawo i lewo są przesyłane Może sa inne sposoby praktyczniejsze.Dziekuję za uwage
bravo8
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 80
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: bravo8 »

Jeszcze raz dziękuję za pomoc, poszło bez problemów.
Proszę o zamknięcie tematu.


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Singel
Wygnańcy
Posty: 180
Rejestracja: 06 lis 2007, 16:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: [Solved]Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: Singel »

ubunt zainstalowałem FileZille.Ale co tam wpisać???:pt36:Mam 2 komputery podłączone do jednegho rutera poprzez ethernet.Dokładniej rozdzielacz sygnału podłączony jest do Liveboxa.Może jakichs link do jak skonfigurować?
Intel 2 Core E8400 3.6G,RAM 4G Reaper 1000MHz,Gigabyte P-35,Galaxy 8600GTS,Segeate 320 G.Windows Vista,Ubuntu 8.10,Ubuntu 9.04,Windows 7
Awatar użytkownika
ubunt
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 146
Rejestracja: 25 sty 2007, 11:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: [Solved]Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: ubunt »

FileZilla - klient (1 PC)

Serwer - wpisz adres serwera (187.147.1.123)
Nazwa uzytkownika - wpisz jaki masz na na serwerze (np adam)
Haslo - wpisz jakie masz hasło na serwerze (np adam123)
Port - wpisz 21


Serwer (2 PC)
Jezeli masz na drugim winde to okienkowo jezeli lina to w pliku (/home -tu będze folder serwera ftp-a.)
Ogniomurek skonfigurować jeżeli masz
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8612
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: [Solved]Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: mario_7 »

Ale przyznam, że pod linuksem udostępnianie katalogów w siecie jest bardzo skomplikowane.
Ja tam zazwyczaj idę po najmniejszej linii oporu, czyli:
- instalacja samby
- prawoklik na katalogu do udostępnienia -> właściwości ->udostępnij -> zaznaczam haczyki z "udostępnianie" oraz "dostęp dla gości", klikam na "utwórz udział"
pamiętaj, aby pliki w tym katalogu miały prawo dostępu dla "innych" (wystarczy "tylko do odczytu")
- w drugim systemie (z zainstalowaną sambą) klikam na menu miejsca -> sieć i tam szukam pierwszego komputera

Działa w typowych sieciach oraz w połączeniu bezpośrednim 2 komputerów. System bez znaczenia - w ten sposób wymieniałem pliki zarówno z Linuksami, jak i Windowsami.
Awatar użytkownika
Singel
Wygnańcy
Posty: 180
Rejestracja: 06 lis 2007, 16:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: [Solved]Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: Singel »

mario wystarczy tylko instalacja Samby,bez zadnych konfiguracji?A inni w sieci nie będą mogli przegladać udostępnionych plków?Mnie chodzi i dostęp jednego komputera do drugiego,tak żeby można było przesyłać bezproblemowo pliki.Ideałem by było widzieć wszystkie dyski 2 komputera i odczytywać,zapisywać dane,ale tak,żeby inni nie mieli dopstępu do mopich komputerów.Żeby w po odpaleniu drugiego komputera pojawiały się dyski z niego.
Intel 2 Core E8400 3.6G,RAM 4G Reaper 1000MHz,Gigabyte P-35,Galaxy 8600GTS,Segeate 320 G.Windows Vista,Ubuntu 8.10,Ubuntu 9.04,Windows 7
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8612
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: [Solved]Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: mario_7 »

Jeśli chcesz takiej bardziej zaawansowanej wymiany, to musisz zrobić odrobinę więcej - to chyba logiczne ;)

Zainstaluj pakiet [url=apt:gadmin-samba]gadmin-samba[/url] i tam będziesz mógł stworzyć użytkowników Samby z dostępem do odpowiednich katalogów, albo będziesz mógł udostępniać dane jedynie wybranym adresom IP itp. itd.
Narzędzie graficzne, chyba wygodniejsze od pisania plików konfiguracyjnych. ;)
Awatar użytkownika
Singel
Wygnańcy
Posty: 180
Rejestracja: 06 lis 2007, 16:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: [Solved]Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: Singel »

Wreszcie zatrybiłem:DNa drugim kompie mam skonfigurowana Sambę z folderem "wszyscy",jak proponował kolega wcześniej.Utworzone też mam konto.Na pierwszym komputerze klikam folder z komputera 2.Po chwili otwiera mi się ów folder i mam dwa foldery:"print" i "wszyscy".Klikam na folder wszycy i woła login oraz hasło.Jak wpisze,mam otwary folder na obu komputerach wpisuję logi i hasło.Teraz już za pośrednictwem folderu "wszyscy"mogę przesyłać dane:-)
Intel 2 Core E8400 3.6G,RAM 4G Reaper 1000MHz,Gigabyte P-35,Galaxy 8600GTS,Segeate 320 G.Windows Vista,Ubuntu 8.10,Ubuntu 9.04,Windows 7
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4679
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Odp: [Solved]Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: jacekalex »

Witam

Jakich środowisk graficznych używacie?

Bo ja czytając ten wątek sprawdziłem jedną rzecz:
Zawsze w gnome była opcja udostępnienia folderu: prawy klik - opcje współdzielenia czy udostępnianie, i zawsze jak się to zaznaczało w feistym i gutsym, itd - padało pytanie - czy w sieci unix/Linux - NFS, czy w sieci Windows - Samba.

Teraz spróbowałem tego udostępnienia - system o nic nie pytał - tylko zainstalował automatycznie Sambę - potem okno z pytaniem - jaka nazwa zasobu i czy udostępnić niezalogowanym użytkownikom - wpisanie nazwy dwa kliknięcia i gotowe.

Natomiast jeśli potrzeba bezpiecznych połączeń z uwierzytelnieniem hasłem lub - lepiej kluczem i dodatkowo szyfrowaniem - to serwera ssh i sshfs przedstawiać nikomu nie trzeba - mam nadzieję.

A do samby jest przeczież smbfs - dośc prosty w użyciu. np: http://banita.pl/konf/smbmapunix.html

Więc w czym problem?

A np. do nfs są moduły do zarządzania graficzne - np. do webmina: NFS Exports i NFS Shares.

Więc jeszcze raz pytam - w czym problem?

Więc po co ta cała gimnastyka i kombinacje?

To by było na tyle.
;-)
Awatar użytkownika
Singel
Wygnańcy
Posty: 180
Rejestracja: 06 lis 2007, 16:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: [Solved]Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: Singel »

jacekalexFaktycznie proste.Utorzyłem folder i kazłem go udostepnić w sieci.Folder ni jest w żaden sposób zabezpieczony.Czy do tego folderu beda mieli dostęp wszyscy,równiez gdzieś tam w Gdańsku,czy tylko ja ze swoimi komputerami w sieci domowej?
Intel 2 Core E8400 3.6G,RAM 4G Reaper 1000MHz,Gigabyte P-35,Galaxy 8600GTS,Segeate 320 G.Windows Vista,Ubuntu 8.10,Ubuntu 9.04,Windows 7
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4679
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Odp: [Solved]Czy jest jakiś graficzny program do sieci domowej

Post autor: jacekalex »

W tej sprawie zapytaj swojego routera - czy wpuszcza połączenia zewnętrzne do lokalnej sieci.

ALe przecież pisałem - samba - nawet z uwierzytelnienie nie jest dobrym zabezpieczeniem sama w sobie.
Nawet - jak teoretycznie jest ustanowione hasło - to czy na pewno na sąsiadujących komputerach z WIndows nie ma trojana - który przechwytuje hasła w sieci lokalnej i wysyła komuś - kogo na oczy nie widziałeś.

Natomiast użycie Samby z mocnym uwierzytelnieniem (Kerberos ?)- o ile możliwe - to na pewno zbyt łatwe nie jest. NIe wiem - nie robiłem nic podobnego.

Jeśli trzeba bezpieczeństwa informacji - to najlepsze jest sshfs.
Tam nie da się wysnifować hasła, nie da się podsłuchać transmisji, nie ma prawie żadnego zagrożenia - a uruchomienie sshfs - to 15 minut roboty - i działa. Wystartczy wygenerować klucze - pokopiować je i gotowe.

Natomiast bezpieczeństwo Samby - na pewno możliwe - chociaż niewykluczone - że po dwóch dniach roboty będzie tak bezpiecznie - jak przy ssh? - w sambie takiego bezpieczeństwa nie da się uzyskać w ogóle.

Żeby natomiast twoje zasoby samby nie były widoczne w internecie, - to się robi na bramie - czyli routerze.

Jeśli otworzysz dla komputerów Windows dostęp do internetu na portach samby - to w trojanach będziesz się mógł kompać.

Ja mam komputer podłączony beżpośrednio do internetu - dostawca lokalny - i na firewallu mam ruch lepszy niż na dworcu autobusowym - porty samby i mssql - to najpopularniejsze porty dla nowych połaczeń ze świata - zgadnij dlaczego.

Co do nfs - komputery z Windows nie zobaczą tej transmisji - lub tego protokołu - więć problemu nie będzie.

Jednak nfs - to też nie jest bezpieczny system do internetu.
Samba, nfs, appletalk - to są protokoły do łącznosći w sieci lokalnej, od internetu odgrodzonej routerem z porządnym firewallem.

Co do bezpieczeństwa - nic bezpieczniejszego i wygodniejszego do ssh nie znajdziesz, choćbyś bardzo długo szukał.

Samba i nfs - te protokoły mają funkcję kontroli dostępu - podstawowy - gdzie nie ma potrzeby szyfrować transmisji - wszystko idzie w bezpiecznej sieci lokalnej.

Jeśli np. nfs trzeba zabezpieczyć mocniej - stosuje się kerberos - ale to już całkiem inna bajka.

Konfiguracja nfs+kerberos - pewnie, że do zrobienia - ale po co.

Jak masz do połączenia dwa linuxy - żeby reszta nie miała do nich żadnego dostępu - sshfs będzie najbezpieczniejsze i najszybsze do zrobienia.
Nfs - to by się sprawdziło przy większej liczbie komputerów z linuxem/bsd - których u Ciebie nie ma.
Natomiast w starszych wersjach Ubu* myszką można było udostępniać również przez nfs, nie wiem dlaczego teraz (w Jauntym) nie ma tej opcji -tylko do razu ładuje sambę.

Uwierzytelnienie dla komputerów w sieci Windows - to jest w sambie do wyklikania, lub wpisania w konfigu.
Po za tym jest Gsambad, Webmin czy SWAT - do zarząnia Sambą.

Ale pierwsza sprawa - to odgrodzenie sieci lokalnej od internetu - żeby z internetu do sieci lokalnej nie było dostępu.

Każdy router za 200 złotych to potrafi zrobić z niezłym skutkiem -tylko trzeba to w nim skonfigurować.

To by było na tyle.

Pozdrawiam
;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości