Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Awatar użytkownika
PascalHP
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 07 kwie 2008, 16:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem

Post autor: PascalHP »

Ubuntu 8.10

Telefon nie chcę za nic oraz w żaden sposób połączyć się z telefonem. Nie jest to wina telefonu bo z Nokią się nie łączy jak i z Motorolą.

Czy ktoś miał już tak problem ?
Bardzo proszę o pomoc.

Kod: Zaznacz cały

aleksander@ALEKSANDER-PC:~$ hciconfig
hci0: Type: USB
BD Address: 00:11:67:B9:C5:57 ACL MTU: 1021:4 SCO MTU: 48:10
UP RUNNING PSCAN ISCAN
RX bytes:818 acl:0 sco:0 events:40 errors:0
TX bytes:706 acl:0 sco:0 commands:40 errors:0
Dziękuję, z góry.
PascalHP.
Awatar użytkownika
EF
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 781
Rejestracja: 25 lip 2007, 14:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Odp: Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem

Post autor: EF »

A jaki konkretnie otrzymujesz komunikat ?
Jakiś błąd, cokolwiek ?
Chakra Linux user.
Awatar użytkownika
PascalHP
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 07 kwie 2008, 16:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem

Post autor: PascalHP »

otrzymuję po prostu komunikat, że nie mogę sparować urządzenia, albo że plik nie może zostać wysłany.
massive
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 02 cze 2007, 13:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Jędrzejów
Kontakt:

Odp: Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem

Post autor: massive »

Mam to samo :pt36:

Mam 2 bluetoothy, na jednym udaje mi się wyszukać komputer w telefonie i sparować, na drugim ani w te, ani we wte (na windzie śmiga). Podczas jakiejkolwiek próby połączenia mam komunikat:

org.openobex.Error.ConnectionAttemptFailed

na poprzedniej wersji 7.10 nie miałem takich problemów. Czyli coś jest nieteges z obsługą bluetooth w tej wersji.

Bus 006 Device 003: ID 1131:1001 Integrated System Solution Corp. KY-BT100 Bluetooth Adapter

na tym udaje mi się znaleźć komp w telefonie

Bus 005 Device 005: ID 1131:1004 Integrated System Solution Corp. Bluetooth Device

na tym nie leci nic. wykrywa tylko telefon podczas wyszukiwania (i długo mu schodzi).
Graba
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 72
Rejestracja: 08 maja 2005, 06:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: UK

Odp: Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem

Post autor: Graba »

Ja mialem te same problemy ale zainstalowanie pakietow obex-data-server, obexfs, obexftp i jak uzywacie gnome to pakiet gnome-vps-obexftp oraz jakies pakiety z bluez (najlepiej zainstalowac wszytkie) rozwiazalo moj problem (po restarcie systemu) . Mam nokie n95, samsung 300 rowniez dziala w oba kierunki.
Moze to pomoze. Moj adapter to v2.0+EDR
[sleepless]... Torcida Górnik Zabrze
massive
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 02 cze 2007, 13:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Jędrzejów
Kontakt:

Odp: Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem

Post autor: massive »

Witam, mam wszystkie już chyba możliwe pakiety zainstalowane, i przyznam, że zaczynam się denerwować :( To już ze 2 miechy mi nie działa :/ Dlatego wydaje mi się, że dobrze, gdyby oprogramowanie do tego było 3rd bez jaj :/
Awatar użytkownika
blue_scv
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 29 kwie 2008, 19:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem

Post autor: blue_scv »

Mnie też właśnie zdziwiło to, ponieważ dopiero niedawno zainstalowałem 8.10 i nie mogę się połączyć z nokią 6300. Na 8.04 nie było najmniejszego problemu.

Pozdrawiam,
Artur.
laimoriel

Odp: Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem

Post autor: laimoriel »

Witam

Też mam ten problem i wrzuciłem wątek na tym forum. Niestety zostałem totalnie zignorowany, za co serdeczne dzięki koleżanki i koledzy forumowicze.

Ale nie będę taki jak inni i podzielę się rozwiązaniem, jakie znalazłem. Problem spowodowany jest tym, że w jądrze od wersji 2.6.27 dotychczasowy moduł hci_usb został zastąpiony przez nowy moduł btusb. Niestety btusb nie potrafi prawidłowo obsłużyć części adapterów USB Bluetooth, co objawia się między innymi komunikatem błędu "hci_cmd_task: hci0 command tx timeout" w syslog i dmesg.

Problem ten jest zgłoszony na bugs.launchpad.net co najmniej od września ubiegłego roku i dotyczy wielu osób, jednak developerzy ubuntu konsekwentnie mają go w głębokim poważaniu, podobnie zresztą jak szereg innych zgłoszonych dawno bugów.

Ale przechodząc do rozwiązania: opcje są dwie.
Prostsza to downgrade jądra do wersji 2.6.24. Niestety w tym momencie pojawia się szereg innych problemów z działaniem systemu, więc raczej nie polecam. Zresztą jąder 2.6.24 nie da się już tak po prostu zainstalować przez apta - są co prawda w bazie danych, ale nie można ich pobrać z repozytorium. Teoretycznie wystarczyłby downgrade do wersji 2.6.26-x, ale takich wersji w repozytorium też nie ma. Chyba, że się mylę.

Drugie rozwiązanie wynika z faktu, że starszy moduł hci_usb nie został usunięty ze źródeł jądra, a jedynie wyłączony w konfiguracji. Można go więc łatwo skompilować i zastąpić nim btusb. Przynajmniej teoretycznie, bo w praktyce mając zainstalowane jądro 2.6.27-11.27 i instalując aptem źródła do niego (teoretycznie również 2.6.27-11.27) otrzymujemy źródła zupełnie innej wersji jądra, mianowicie 2.6.27-10. Chociaż w pliku kernel-versions wyraźnie wymieniona jest wersja 27-11, to już wejście w menuconfig odsłania przed nami brutalną prawdę, że mamy do czynienia z wersją 27-10. Nie ukrywam, że jeszcze nie zgłębiłem w pełni genezy tego tajemniczego zjawiska metafizycznego, więc wszelkie wyjaśnienia mile widziane. Niemniej jednak moduł z tych źródeł po kompilacji stanowczo odmówi współpracy z naszym pracującym jądrem (a niby aptem pobrałem tą samą wersję, szlag by to trafił). Dlatego jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest kompilacja całego jądra z wywaleniem nowego, lepszego i przy okazji niedziałającego modułu. Żeby oszczędzić sobie pracy sugeruję skopiować konfig z działającego jądra (w katalogu /boot) do ściągniętych źródeł i dopiero wtedy podmienić felerny moduł w konfiguracji na dobry.

W każdym razie system da się bez większego bólu przebootować na świeżo skompilowaną wersję, w której mamy zainstalowany stary działający moduł hci_usb zamiast nowego niedziałającego btusb. W moim przypadku pozostaje jeszcze tylko krótka szamotanina ze sterownikami nvidii i Bluetooth zaczyna znowu działać jak należy.

Poniżej zamieszczam przybliżoną wersję howto, na wypadek gdyby ktoś nie miał pojęcia o czym napisałem powyżej.

1. apt-get install linux-source-2.6.27
2. cd /usr/src/
3. tar xjvf ./linux-source-2.6.27.tar.bz2
4. cd ./linux-source-2.6.27
5. cp /boot/config-2.6.27-11-generic ./.config
6. make menuconfig
7. Networking support -> Bluetooth subsystem support -> Bluetooth device drivers
8. HCI USB driver -> N
9. Pojawi się powyżej opcja HCI USB driver (old version) -> M
10. Exit -> Exit -> Exit -> Exit -> Save your current kernel configuration? -> Yes
11. make && make install && make modules_install
12. mkinitramfs -o /boot/initrd.img-2.6.27.10 2.6.27.10
13. Wyedytuj konfigurację grub lub lilo dodając do menu nowo skompilowane jądro.
14. reboot

Za ciężkie choroby, zarówno nerwowe, jak i somatyczne, wynikłe z zasugerowania się powyższym postem nie ponoszę odpowiedzialności. Czytasz, bo widocznie lubisz ryzyko.
Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem

Post autor: simon532 »

Myślę, że trafiłeś w dziesiątkę z tą diagnozą problemu. Próbowałem chyba 2 tygodnie na różne sposoby i niestety w jądrze 2.6.27- takim jakim dysponuje właśnie Ubuntu 8.10 , albo Linux Mint 6.0 Felicia ten numer z uruchomieniem Bluetooth-a nie wyjdzie. Trzeba pamiętać , że ta wersja jadra 8.10 jest niestabilna (testowa).
Jedyne rozsądne wyjście dla chcących korzystać z komunikacji przez bluetooth to powrót do starszej wersji Ubuntu 8.04 LTS. Kiedy to zrobiłem pozbyłem się problemu i to bez potrzeby doinstalowywania czegokolwiek ! :clap:
Awatar użytkownika
EF
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 781
Rejestracja: 25 lip 2007, 14:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Odp: Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem

Post autor: EF »

Jądro 2.6.27 to wersja testowa ? :w00t:
Na kernel.org najnowszą stabilną wersją kernela jest 2.6.28.7.
Chakra Linux user.
Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem

Post autor: simon532 »

Miałem na myśli wersję Ubuntu 8.10 , a skoro ona posiada jądro 2.6.27 to w pewnym sensie dotyczy te stwiedzenie także jego. Tak samo jak z numerem wersji wstecz 7.04 była uznana za stabilną , a 7.10 już nie.Albo czy Ubuntu to też Debian skoro z niego się wywodzi ?
Szkoda , że nie napisałeś czegoś co rzuciło by nowe światło na problem tematu. Bez sensu jest łapać się za słówka. Pomimo iż odpuściłem sobie rozwiązanie tego co w tytule topiku , nadal jestem ciekaw czy udało się komuś dokonać "udrożnienia" łączności innym sposobem niż zaproponował laimoriel ?
Awatar użytkownika
endriu
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 02 sty 2006, 22:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem

Post autor: endriu »

Ja pracuję na Ubuntu 8.10 i mój bluetooth działa jak należy. Oczywiście wymaga pewnej drobnej konfiguracji w /etc/bluetooth/.

Nie wiem jednak w jakim celu chcesz się łączyć z Twoim telefonem, czy chodzi o transfer plików, czy o wykorzystanie telefonu jako modem.

W tym drugim przypadku trzeba skonfigurować plik /etc/bluetooth/rfcomm

Napisz trochę więcej...
Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem

Post autor: simon532 »

endriu pisze:Ja pracuję na Ubuntu 8.10 i mój bluetooth działa jak należy. Oczywiście wymaga pewnej drobnej konfiguracji w /etc/bluetooth/.

Nie wiem jednak w jakim celu chcesz się łączyć z Twoim telefonem, czy chodzi o transfer plików, czy o wykorzystanie telefonu jako modem.

W tym drugim przypadku trzeba skonfigurować plik /etc/bluetooth/rfcomm

Napisz trochę więcej...
Na taki odzew właśnie czekałem, to co piszesz burzy mój pogląd na sprawę. Dotąd byłem już przekonany nie da się połączyć bluetooth-em telefonu i komputera w tej wersji 8.10. Jednak jest inaczej skoro Ty możesz. Wspominasz o drobnej konfiguracji w etc/bluetooth. Jest tam kilka plików konfiguracyjnych , ja tylko wprowadziłem zmiany w jednym : rfcomm.conf podając między innymi adres MAC swojego telefonu. To absolutnie nie poskutkowało.
Pytasz o cel w jakim chcę się łączyć z telefonem, chodzi mi o transfer plików. Uzyskuję cały czas jedynie widzialność obu urządzeń lecz bez możliwości ich sparowania. Pingowanie nie wychodzi , próba transferu też oczywiście kończy się odpowiednim komunikatem o braku łącznosci. Zrezygnowałem z pakietu bluez-gnome na rzecz poniekąd lepszego programu do obsługi bluetooth , a mianowicie Blueman. Wcześniej miałem poinstalowane wszystkie możliwe pakiety bluez i obex do obsługi tej usługi. Aby uprzedzić Twoje pytanie zaznaczę , że oczywiście w telefonie mam ją włączoną. Naprawdę nie wiem jakim cudem u Ciebie działą a u mnie nie chce ? Nie chce tylko w wersji 8.10 , bo w 8.04 śmiga aż miło i to bez żadnych ingerencji w pliki konfiguracyjne .Tam usługa ta oparta jest (u mnie) tylko o pakiet bluez-gnome , obex-data-server i libbluetooth2 (z tych podstawowych).
Jeśli możesz to napisz proszę jak to uzyskałeś , na jakich pakietach "chodzi" u Ciebie bluetooth.
Awatar użytkownika
endriu
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 02 sty 2006, 22:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem

Post autor: endriu »

Jeżeli nie używasz telefonu jako modemu, to praktycznie nic nie musisz robić.

Wejdź: Programy->Akcesoria->Współdzielenie plików przez bluetooth

W komputerze potem PPM i daj "Wyślij do" i powinno działać

Na wszelki wypadek daj:

Kod: Zaznacz cały

sudo /etc/init.d/bluetooth restart
U mnie działa....

W takim układzie nic nie trzeba zmieniać w rfcomm.conf


PS: Dodam tylko, że używam 8.10 Pl i nic nie doinstalowywałem w związku z bluetoothem..
Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem

Post autor: simon532 »

endriu pisze:Jeżeli nie używasz telefonu jako modemu, to praktycznie nic nie musisz robić.
:?: Czyżby ? Tak może być powinno ale nie jest !

Jeżeli chodzi o :

Kod: Zaznacz cały

Programy->Akcesoria->Współdzielenie plików przez bluetooth

W komputerze potem PPM i daj "Wyślij do"
wiedziałem o tym już wcześniej. Ta forma współdzielenia związana jest z pakietem nautilus-sendto . Chyba dobrze napisałem ? Ponieważ to nie działało zainstalowałem program Blueman , który wymusił podczas instalacji odinstalowanie innych pakietów związanych z bluetooth-em i obecnie forma ppm ---> "sendto" zginęła. Przejął ją właśnie Blueman.
Skupmy się raczej na tym , że nie ma powiązania urządzeń. Polecenia :

Kod: Zaznacz cały

sudo l2ping mój_MAC
i
sdptool search DUN 
nie dają wyniku i to jest meritum problemu.
Awatar użytkownika
endriu
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 02 sty 2006, 22:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem

Post autor: endriu »

Może tak, ja mam zainstalowane poniżej wymienione paczki:
bluez, bluetooth, bluez-cups, libbluetooth3, bluez-gnome, bluez-utils, gnome-bluetooth, libgnomebt0, obexfs, obexpushd, obexftp, obex-data-serwer, libopenobex1, libbtctl4
W tym zestawie wszystko mi działa. Mam Nokię e51, używam też palmtopa Eten M700. Spróbuj może zweryfikować tą listę.

Potem pomyślimy dalej....
Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem

Post autor: simon532 »

A oto mój zestaw , od razu widać, że bogaciej wyposażony i dlatego chyba coś się gryzie.

Kod: Zaznacz cały

bluoetooth, bluez, bluez-cups, bluez-alsa, bluez-gstreamer, bluez-hcidump, bluez-pcmcia-support, blueman, 
libnet-bluetooth-perl, libbluetooth3, libbluetooth-dev, libpam-blue, libmultisync-plugin-irmc-blueto, libbtctl4, libgnomebt0, libmultisync-plugin-irmc, libopenobex1,
obex-data-server, openobex-apps,  obextool, obexftp,
totem-plugins, multisync
pogrupowałem je dla lepszego odczytu. Wszystkie są wynikiem wskazania hasła w Synaptic : bluetooth i obex.
Jak już wcześniej pisałem nie znajdziesz tu pakietu gnome-bluetooth gdyż zastąpiony został przez blueman.
Awatar użytkownika
PascalHP
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 07 kwie 2008, 16:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem

Post autor: PascalHP »

Problem rozwiązany, przeszedłem na Debiana, na którym mam starszą wersję jądra 2.6.26-1-686 i wszystko działa prawidłowo. ;)
Pozdrawiam,
PascalHP.
Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem

Post autor: simon532 »

OK, bardzo fajnie problem rozwiązany dla Ciebie i dla mnie również ale są to półśrodki. Ty wybrałeś Debiana, ja Ubuntu 8.04 i mamy sprawną łączność bluetooth. Zauważ jednak, że kwestia z Twojego pierwszego posta : "Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem" nadal pozostaje otwarta !
Awatar użytkownika
endriu
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 02 sty 2006, 22:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Bluetooth Ubuntu 8.10 nie łączy z telefonem

Post autor: endriu »

Hmmm..... czy jestem tym szczęściarzem, któremu bluetooth na Ubuntu 8.10 działa!?

Proponuję ograniczyć się tylko do pakietów podanych powyżej przeze mnie i powinno działać...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość