Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Awatar użytkownika
yp2
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 139
Rejestracja: 31 sty 2007, 19:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: yp2 »

no cóż kolejna wada nie oszczędzania energii. Dysk na zasilaniu sieciowym pracuje non-stop - można zredukować czas Stand By na zasilaniu sieciowym. Trzeba pokombinować trochę z tymi ustawieniami. Na razie nie narzekam. Tak jak mówią coś za coś. Jak dysk pracuje to się grzeje :).

No i jeszcze jeden cytat z tego forum - "Ubuntu tylko dobrze współpracuje z laptopami". W tej dziedzinie ubuntu trochę brakuje.
pawlix82
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 15 sie 2006, 20:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: pawlix82 »

yp2 pisze:no cóż kolejna wada nie oszczędzania energii. Dysk na zasilaniu sieciowym pracuje non-stop - można zredukować czas Stand By na zasilaniu sieciowym. Trzeba pokombinować trochę z tymi ustawieniami. Na razie nie narzekam. Tak jak mówią coś za coś. Jak dysk pracuje to się grzeje :).

No i jeszcze jeden cytat z tego forum - "Ubuntu tylko dobrze współpracuje z laptopami". W tej dziedzinie ubuntu trochę brakuje.
ubuntu tylko dobrze współpracuje z laptopami to chyba żart, wiem że nie każdy sprzęt jest zgodny z linuxem ale widziałem laptopy doskonale skonfigurowane pod linuxem i wcale nie musi to być ubuntu. Zresztą to jest linux nie windows, jest otwarty i można samemu dostroić system tak a by pięknie grał a i z tymi dyskami to wierze w to http://jedyniesluszne.blox.pl/2007/12/S ... dyski.html zwykła propaganda M$. Windows nie jest taki delikatny dla dysków jak każdy inny system jeżeli dotyczy to laptopów, ale niektórzy w to wierzą i nie mam namyśli tu Ciebie. Pozdrawiam. :]
sebal
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 15 lut 2008, 23:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: sebal »

Nie wiem czy tylko jest tak u mnie , ale im częściej sprawdzam ilość parkowań tym jest ich więcej. Jak zapomnę na parę dni o tym to nie jest źle , czasem jak maniak liczę te cykle i im częściej sprawdzam tym jest tego więcej niezależnie czy to winda czy ubuntu.
"Ubuntu tylko dobrze współpracuje z laptopami" zależy od laptopa. Kiedys wyczytałem że mój laptop jest wybitnie windowsowy a ostatnia rzeczą godną polecenia jest instalacja linuksa (felieton jakiegoś eksperta ). No cóż bylo ciężko, jeszcze tylko nie działa mi wbudowany czytnik kart (pilocik działa;) ).
pozdrawiam
Awatar użytkownika
yp2
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 139
Rejestracja: 31 sty 2007, 19:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: yp2 »

pawlix82 - widziałeś laptopy dobrze skonfigurowane - fajnie ale kto je konfigurował, system się, że tak powiem, "auto magicznie" skonfigurował czy użytkownik musiał się na bawić ze skryptami i innymi bajerami. Nie powiem Toshibę ładnie SKONFIGUROWAŁEM sobie sam. A powinno być tak, że nic nie powinienem grzebać - tylko ściągnąć sterowniki/skrypty/czy coś innego i się powinno "SAMO ZROBIĆ". Nikt nie wymaga od user'a znajomości ACPI, czy jak to gnome realizuje proces usypiania/wstrzymania/wzbudzenia bo w 8.04 jakoś sprytnie obchodzi ACPI i robi to "po swojemu". A tego się musiałem sam dowiedzieć i wyszperać te informację. Powiedz mi ilu nowych i świeżych userów będzie to robić. W ciągu dnia lub 2 zainstalują znów winde BO IM TO DZIAŁA - i nic nie muszą grzebać I MAJĄ RACJĘ. Sam podczas zabaw z lapem uwaliłem 3 razy instalkę. 3 razy był reinstal tylko z powodu tego, że brakowało mi jeszcze wiedzy o wszystkich mechanizmach oszczędzania energii i innych typowo laptopowych sprawach. Nie wspominając o tym, że sterowniki/moduły (wiem niektóre własnościowe i ubunut/linux nic z tym nie mają wspólnego) nie podnoszą się po zbudzeniu z uśpienia - vide problemy z nvidią, a to że hibernacja działa jak chce, lap się obudzi albo nie. Network Manger wyprawia cuda po wzbudzeniu (wywaliłem i poszedł na jego miejsce WICD, który nie sprawia problemów) - odpowiedz mi czego go pchają jako domyślny program do zarządzania siecią. A jeszcze problem z powernowd i z wstrzymaniem/wzbudzeniem - proc po wzbudzeniu wstawał na max obrotach i tylko ręczny restart powernowd pomagał przywrócić stan obniżania taktowania procesora. Ile to się naszukał o tym jak ubuntu (okazało się, że chodzi o gnome) realizuje cały porces wstrzymania. Chyba nie oczekujesz znajomości bash'a od normalnego user'a. Sam musiałem napisać skrypt i dodać aby powernowd wzbudzał się wraz z systemem (wiem nie jest to skąplikowane) ale TAK NIE POWINNO BYĆ. Można by przykłady mnożyć w nieskończoność, wystarczy popatrzeć na fora dotyczące linuxów i zobaczysz.

I DLATEGO ŚMIEM TWIERDZIĆ ŻE "UBUNTU TYLKO DOBRZE WSPÓŁPRACUJE Z LAPTOPAMI"

Co do otwartości systemu to chyba oczywiste i jest to jeden z powodów dla których go używamy.

A z dyskami to wolę nie ryzykować. Cenie swoje dane. A jak łapiesz na minute 10-20 parkowań to się zaczynasz martwić i szukasz rozwiązania tego problemu. Z tym czy jest to propaganda czy nie, mnie to nie obchodzi. To, że ubuntu parkowało mi głowice jak szalone jest faktem. A rozwiązanie może się przydać. A jak często parkuje XP głowice tego nie wiem bo na lapie jest samo ubuntu i ci nie powiem kto "ma lepsze osiągi" jeżeli chodzi o mój hardware.
Awatar użytkownika
molibden
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 18 kwie 2006, 15:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: molibden »

yp2 pisze: W ciągu dnia lub 2 zainstalują znów winde BO IM TO DZIAŁA - i nic nie muszą grzebać I MAJĄ RACJĘ.
Nie mogę się zgodzić z takim stwierdzeniem. Otóż jeżeli producent laptopa dostarczył do niego prekonfugorawany Windows, to ok. Natomiast instalowanie gołego Win XP na laptopie to koszmar. Sam przerabiałem to zarówno z moim HP Compaq nx7400 (w celach testowych) i Acerem EX 5220. Żaden zwykły użytkownik nie da sobie rady z poprawnym zainstalowaniem i skonfigurowaniem Windows na nowoczesnym laptopie. Żeby nie być gołosłownym podam przykłady, z którymi się spotkałem - kupiełm laptopa bez systemu i bez jakiejkolwiek płyty ze sterownikami. Można je ściągnąć ze strony HP, ale na tej stronie nie ma sterownika od karty sieciowej (zwykłej, przewodowej) Broadcoma. Musiałem więc ściągnąć Everest, sprawdzić jaką mam kartę sieciową i wreszcie ściągnąć sterowniki ze strony Broadcom. W przypadku Acera, producent dodaje natomiast płytę ze sterownikami, ale tylko do Visty. W przypadku Windows XP trzeba zatem ściągnąć wszystkie ze strony Acera. W konsekwencji twierdzenie, że Winda działa bez grzebania należy uznać za przesadzone. Poza tym instalator Windows XP nie widzi dysków SATA, pojawia się zatem kolejny - podstawowy dla zwykłego użytkownika - problem, jak w ogóle zainstalować Windows XP.

Żeby ten post nie pozostawał bez związku z tematem, podaję ilość parkowań u mnie od czasu ostatniej instalacji ubuntu:

Kod: Zaznacz cały

2008-03-19, 10:39    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       12552
2008-03-22, 18:07    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       12725
2008-03-24, 11:37    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       12920
2008-03-26, 10:55    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       13024
2008-03-27, 15:41    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       13073
2008-03-28, 18:45    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       13145
2008-03-30, 16:47    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       13261
2008-04-02, 20:36    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       13525
2008-04-06, 13:24    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       13712
2008-04-09, 11:22    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       14079
2008-04-15, 11:54    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       14618
2008-04-21, 22:51    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       15130
2008-04-25, 10:13    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       15582
2008-04-28, 17:43    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       15925
2008-05-06, 14:06    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       16703
2008-05-11, 20:07    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       16992
2008-05-18, 13:47    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       17782
2008-05-19, 20:50    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       17946
2008-05-20, 19:05    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       18081
2008-05-21, 12:06    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       18226
2008-05-25, 20:42    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       18498
2008-06-07, 11:59    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       18658
2008-06-11, 11:00    193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       19111
Dodam, że nie musiałem nic konfigurować, a liczba parkowań wzrasta o ok. 50 - 60 dziennie. Pracuję na laptopie przez ok. 8-9 godzin dziennie.
W kapitaliźmie wszyscy gotowi są zawsze na najgorsze, u nas na najlepsze.
Awatar użytkownika
panna oluchna
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 04 maja 2008, 13:21
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: panna oluchna »

molibden pisze:W przypadku Acera, producent dodaje natomiast płytę ze sterownikami, ale tylko do Visty.
dokładnie tak, sama mam Acer Aspire 5720Z i aby zainstalować głupiego XP musiałam przejść przez PIEKŁO, i nie zakończyło się to na jednym czy dwóch formatach, bo laptop po prostu nie widział dysku, laptop był już u kilku informatyków, wynik końcowy jest taki że dźwięk pod XP jest koszmarny, a laptop wciąż się tnie :| Dlatego przerzuciłam się na Ubuntu, mi on w zupełności wystarcza, tylko to parkowanie mnie bardzo zmartwiło, bo na XP, nie parowało aż tak bardzo, mniej więcej był to jeden cykl na 5-10 minut, na Ubuntu 2 cykle na minute...no ale problem z głowy.

A wracając do tematu to nie zaszkodzi mojemu laptopowi to że tak się grzeje :?: A właściwie dyskowi :?:
Awatar użytkownika
yp2
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 139
Rejestracja: 31 sty 2007, 19:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: yp2 »

@panna oluchnato trzeba by poszperać. Odwiedzić strony producenta dysku i poczytać jakie temperatury są dla niego normalne/maksymalne/dopuszczalne. Sam tego nie sprawdzałem a dziś za bardzo nie mam czasu.

Co do współpracy systemów z laptopami. Windows ma jeszcze taką przewagę, że jak sam powiedziałeś sterowniki są a dla Linuksów nie zawsze. Jeszcze jedna zaleta windowsa to jest to, że łatwo kupić laptopa z windowsem niż bez systemu a z dobrze skonfigurowanym linuksem to już trzeba się na starać. No i lepiej się poruszać w temacie który przynajmniej trochę znasz niż od razu bash, doszukiwanie się jak działa gnome i to w systemie, który ma całkowicie inną filozofię pracy/administracji z nim. TO JEST DOPIERO KOSZMAR. Przyznam, że jak już trochę siedzisz i wiesz co gdzie piszczy to konfig jest o wiele prostszy w ubuntu niż windowsie (oczywiście jak masz wszystkie dostępne sterowniki). Jak mawiają "nikt nie jest doskonały".
CrisYansky
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 11 cze 2008, 21:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: CrisYansky »

Witam wszystkich serdecznie, jestem nowy na forum, wypada się przywitać, zatem cześć!
Do rzeczy, poczytałem wątek, sprawdziłem i zdębiałem bez żadnych modyfikacji parking mam średnio 60-100 na godzinę:shock: Zrobiłem jak poradził esscrow, zmniejszyło się drastycznie (w zasadzie przestał doliczać nowe cykle) ale tylko na chwilę, potem znowu się rozpędza, jak wykonam komendę:
sudo /etc/init.d/acpi-support stop, sudo /etc/init.d/acpi-support start, ponownie przestaje doliczać cykle, potem pomału się rozpędza, aż dochodzi do "własnej" dużej cyfry. Powtarzam w/w komendy stop, start i taki sam efekt. Co mam z tym zrobić?, stresować się, można jakoś zmusić do posłuszeństwa system?, czy machnąć ręką na to całe parkowanie?
Niedzwiedz_2
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 13 sty 2008, 14:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: Niedzwiedz_2 »

CrisYansky pisze:Witam wszystkich serdecznie, jestem nowy na forum, wypada się przywitać, zatem cześć!
Do rzeczy, poczytałem wątek, sprawdziłem i zdębiałem bez żadnych modyfikacji parking mam średnio 60-100 na godzinę:shock: Zrobiłem jak poradził esscrow, zmniejszyło się drastycznie (w zasadzie przestał doliczać nowe cykle) ale tylko na chwilę, potem znowu się rozpędza, jak wykonam komendę:
sudo /etc/init.d/acpi-support stop, sudo /etc/init.d/acpi-support start, ponownie przestaje doliczać cykle, potem pomału się rozpędza, aż dochodzi do "własnej" dużej cyfry. Powtarzam w/w komendy stop, start i taki sam efekt. Co mam z tym zrobić?, stresować się, można jakoś zmusić do posłuszeństwa system?, czy machnąć ręką na to całe parkowanie?
I tu zaczyna się cały skandal. Skąd bierze się takie zachowanie dysku? A otóż są to ustawienia producenta. Dysk montowany jest w komputerze z fabrycznym oprogramowaniem (firmware), sterującym jego pracą. Producenci ustawili sobie sterowanie parkowaniem głowicy tak a nie inaczej, pod pretekstem oszczędnego zarządzania energią. Istotnie, problem ujawnia się najsilniej przy pracy laptopa na baterii.
Nie wiem na ile wiarygodny jest ten tekst, ale chyba warto przeczytać: http://jedyniesluszne.blox.pl/2007/12/S ... dyski.html
CrisYansky
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 11 cze 2008, 21:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: CrisYansky »

Te wszystkie wpisy w plikach: acpi-support, power.sh, laptop-mode.conf, niewiele pomogły. System zachowuje się tak, jakby nie czytał tych plików przy starcie. Nalicza jak szalony po 25 cykli na 10minut. Natomiast po wpisaniu w konoli "hdparm -B 254 /dev/sda" przestał naliczać cykle. No i wszystko ładnie, tylko gdzie to wpisać by działało stale?, czy mam sobie plik wykonywalny sporządzić i odpalać ręcznie? Laptop pracuje pod prądem, prawie nigdy na baterii.

PS. dysk raczej się nie grzeje, cały czas 47stopni, maks podawany przez producenta to 55stopni. Tylko gdzie to zapisać na stałe? ;)
Awatar użytkownika
yp2
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 139
Rejestracja: 31 sty 2007, 19:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: yp2 »

mi działa innym także, więc pokombinuj.
CrisYansky
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 11 cze 2008, 21:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: CrisYansky »

No i u mnie też działa :)
amstrong
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 10 maja 2007, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: amstrong »

Ja używam LinuxMint 5.0, oparty jest on na ubuntu 8.04. W linuksie laptop działa cały dzień 1 parkowanie, w windows xp okolo 500. Laptop acer 5220. W linuksie nic nie ustawiałem, jedzie na standardowych ustawieniach. Jaka jest różnica pomiędzy XP a LinuxMint w pracy laptopa:
1) na linuxmint jest trochę cieplejszy (2-3 stopnie)
2) na windows wiatrak rzadziej pracuje
jxy
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 08 lis 2007, 17:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: jxy »

A ja w ogóle nie mam w raporcie wartości "Load_Cycle_Count" po uruchomieniu tego 'diagnostycznego' programu. Co może być nie tak?
Awatar użytkownika
RyszardO
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 23 mar 2007, 17:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: RyszardO »

@panna_oluchna:
nic dziwnego, ze parkuje co chwile, jak masz

Kod: Zaznacz cały

BATT_HD_POWERMGMT=1
LM_AC_HD_POWERMGMT=254
NOLM_AC_HD_POWERMGMT=254
przeciez 1 oznacza maksymalne zarzadzanie energia (czyli parkowanie co chwile), a im wartosc blizsza 255, tym parkowanie rzadsze. Nie wiem, o co wam wszystkim chodzi z roztrzasaniem problemu. Mam laptopa, mam gentoo (na innym laptopie kubuntu 8.04), wartosci ustawilem na 254, niezaleznie od zasilania, i parkowanie ustalo. To chyba cel zostal osiagniety?

Jak yp2 zauwazyl mozna zmienic w pliku /etc/acpi/power.sh wartosci dla hdparm i opcji -B na wyzsze, kiedy pracuje na baterii i laptop-mode jest WLACZONE. Nie wiem, czy wszystkie osoby, ktore opowiadaja, ze im nie dziala maja toto powlaczane. W przeciwnym wypadku moga sobie wkleic cytaty z biblii o apokalipsie i tez nie zadziala.
Po sprawdzeniu:

Kod: Zaznacz cały

update-rc.d -n laptop-mode defaults
jesli otrzymamy odpowiedz:

Kod: Zaznacz cały

 System startup links for /etc/init.d/laptop-mode already exist
to wszystko bedzie jasne.
jesli nie to piszemy:

Kod: Zaznacz cały

update-rc.d laptop-mode defaults
(jak nie zadziala, to dodajemy opcje -f tam, gdzie bylo -n)

Wtedy w pliku konfiguracyjnym /etc/laptop-mode/laptop-mode.conf ustawiamy

Kod: Zaznacz cały

CONTROL_HD_POWERMGMT=1
i piszemy

Kod: Zaznacz cały

sudo /etc/init.d/laptop-mode restart
mozna tez uruchomic sobie maszyne ponownie (jak ktos lubil windowsa...)

Nie sa wtedy potrzebne karkolomne skrypty, ktore "musze uruchomic za kazdym razem, gdy sie loguje" lub ktore "nalezy nazwac 99dupabiskupa.sh i dac do katalogu /etc/blabla", bo to ponowne wynajdywanie kola. Mozna, ale po co... i wyglada to tak, ze system ustawia wartosc X, my ustawiamy Y. Przeciez system sam moze dac Y.

W Gentoo, to jeszcze prostsze...

Pozdrawiam trzezwo myslacych.
- Co jest?!
- Nic, panie kierowniku! Oczko mu się odlepiło. Temu misiu.
Awatar użytkownika
panna oluchna
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 04 maja 2008, 13:21
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: panna oluchna »

RyszardO w BATT_HD_POWERMGMT wcale nie mam 1 tylko 200, ja już swój problem rozwiązałam dysk już nie parkuję, więc luzz :)
A co do roztrząsania, to naprawdę nikt tu nic nie roztrząsa, tylko dyskutuje ;)
Pozdrawiam bardzo serdecznie :)
Awatar użytkownika
RyszardO
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 23 mar 2007, 17:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: RyszardO »

@panna_oluchna
W poscie, do ktorego sie odnosilem bylo, co bylo.
Teraz w BATT_HD_POWERMGMT mozesz miec cokolwiek. Niekoniecznie mozliwe jest, zebym to wiedzial (szkoda, bo mialbym kilka kolejnych szostek w totolotku).

Dobrze, ze Tobie dziala (niektorzy, czytajac ten watek, pewnie uzyja wartosci 200, wiedzac, ze dziala), ale moze sa tacy, ktorym nie dziala i sledzac watek znajda rozwiazanie (jesli nie w moim poscie, to we wczesniejszych).

Pozdrawiam wszystkich
- Co jest?!
- Nic, panie kierowniku! Oczko mu się odlepiło. Temu misiu.
willhelm
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 17 lut 2007, 11:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: willhelm »

;/ mnie tez sie nie udalo rozwiazac tego problemu "po ludzku". ale udalo sie moze troche mniej elegancko. dodalem "hdparm -B 254 /dev/sda" w autostarted apps:) (wiem wiem - to straszne, ale nie potrafie inaczej, a 292 tys cykli i wzrost o ponad 1tys dziennie to chyba troche za duzo). nie wiem jeszcze czy zatrzymalem parkowanie calkowicie, czy tylko czesciowo (pozadane) w kazdym razie dziala. wybaczcie za sposob, ale po prostu musialem:)

CrisYansky: dzieki, bo to Ty podsunales mi ten pomysl, i mam nadzieje ze tobie tez sie przyda:)

P.S. uzywam xfce, jakby ktos nie wiedzial, nie wiem jak to zrobic w innym srodowisku
Linux is the power!
CrisYansky
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 11 cze 2008, 21:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: CrisYansky »

a ni ma za co :) u mnie po czystym wpisaniu hdparm -B 254 /dev/sda, wyłącza naliczanie na stałe, bez żadnych mąk i wpisów gdziekolwiek, dopiero po pobycie w windzie zaczął naliczać, znowu wpis w konsoli oczywiście sudo i przestało naliczać, nie wiem o co chodzi, ale działa, to nie drążę:oops::craz:
Awatar użytkownika
admo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 31
Rejestracja: 10 maja 2006, 18:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: admo »

Ciekawe kto za to wszystko beknie:) Producenci dyskow twardych, czy deweloperzy gnu/linuksa.
Ja do teraz nie moge uporac sie z tym problemem w elegancki sposob...
Prawdziwy programista wiesza się razem ze swoim programem
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości