Program do synchronizacji danych

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 91
Rejestracja: 22 maja 2005, 21:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Program do synchronizacji danych

Post autor: Sir_Yaro »

Czesc.
Mam taki problem. Mam na ta chwile 5 serwerow na ktorych dziala soft php. Generalnie na kazdym jest taki sam. W miare potrzeb i zauwazenia bledow poprawiam bledy lub modyfikuje kod.
Poszukuje jakiegos softu ktore pozwoli mi przeslac w mozliwie najmniej skomplikowany sposob zmodyfikowane pliki na pozostale 4 serwery (automatycznie lub na rzadanie) czyli mowiac konkretnie zsynchronizowac wszystkie 5 serwerow.
Boson odpada bo potrafi to robic tylko z 2 hostami jednoczesnie. A u mnie liczba serwerow do synchronizacji bedzie rosla wec musi byc to uniwersalne a nie jakas prowizorka :)
biglamaz
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 37
Rejestracja: 25 wrz 2007, 23:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Program do synchronizacji danych

Post autor: biglamaz »

Hmm ;] Może jakiś prosty skrypt który sie ftp'uje po kolei na serwery i wrzuca pliki ? ;b
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 91
Rejestracja: 22 maja 2005, 21:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Program do synchronizacji danych

Post autor: Sir_Yaro »

a skad skrypt ma wiedziec z ktorego na ktory i gdzie jest najnowszy itp itd ?
po za tym trzeba bylo by takie cos napisac. ja raczej szukam sprawdzonego i porzadnego rozwiazania...
Awatar użytkownika
KO3ak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 26 lut 2008, 11:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Program do synchronizacji danych

Post autor: KO3ak »

Sir_Yaro pisze:a skad skrypt ma wiedziec z ktorego na ktory i gdzie jest najnowszy itp itd ?
po za tym trzeba bylo by takie cos napisac. ja raczej szukam sprawdzonego i porzadnego rozwiazania...
może pomyśl o czymś takim, jak repozytorium svn
bez bólu możesz aktualizować pliki do najnowszej wersji
biglamaz
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 37
Rejestracja: 25 wrz 2007, 23:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Program do synchronizacji danych

Post autor: biglamaz »

No tak ale svn chyba mu nie wrzuci plików na 5 serwerów na raz nie ? Nie korzystałem ale tak mi się wydaje, popraw mnie jeśli jest inaczej ;]
Jeśli problem został rozwiązany dodaj [solved] do tematu
Awatar użytkownika
KO3ak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 26 lut 2008, 11:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Program do synchronizacji danych

Post autor: KO3ak »

biglamaz pisze:No tak ale svn chyba mu nie wrzuci plików na 5 serwerów na raz nie ? Nie korzystałem ale tak mi się wydaje, popraw mnie jeśli jest inaczej ;]
No bez jaj, proponuję poczytać coś o svn. Synchronizacja jest pełna, rozwiązania dla użycia (svn+skrypt w php) są 2:
1) cykliczne sprawdzanie, czy nie ma czegoś nowego w repozytorium (może być co godzinę, raz na dobę, czy co ile się tam chce)
2) na każdym serwerze jakaś podstrona (np. w panelu administracyjnym) wymuszająca sprawdzenie, czy repozytorium się nie zmieniło i jeśli tak, to zassanie nowe wersje plików (czyli proste svn co)
Jest nawet http://pl2.php.net/svn - do wykorzystania z svn przez php

Czy to jest najbardziej optymalne rozwiązanie, to już inna sprawa. Pewnie jakiś prosty skrypt mógłby to też załatwić.

@Sir_Yaro
Nie wiem jaki dostęp jest do tych serwerów(napisz), czy tylko przez ftp, czy normalnie do powłoki też. Jak jest do powłoki, to:
- postawić w jednym miejscu repozytorium svn
- przez ssh (po wymianie kluczy, żeby nie podawać za każdym razem hasła na każdy kolejny serwer) wywołać komendę 'svn update', co załatwi sprawę

Po co SVN? A czy nie jest to właśnie narzędzie do kontroli wersji?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 91
Rejestracja: 22 maja 2005, 21:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Program do synchronizacji danych

Post autor: Sir_Yaro »

Przeciez to nie ma sensu. Nie dosc ze trzeba serwer svn uruchamiac (i konfigurowac) to trzeba bylo by go uruchomic na kazdym z hostow poniewaz - jak pisalem - zawartosc moze sie zmienic na kazdym z nich a nie tylko na jednym.

jak na razie rozwiazalem to troche badziewnie ale znacznie latwiej.
na jednym z hostow uruchamia sie co 10 minut 2x pod rzad unison i synchronizuje pliki w parach miedzy soba a pozostalymi 4 hostami:
1-2, 1-3, 1-4, 1-5, 1-2, 1-3, 1-4, 1-5
dzieki temu jesli zmiany wystapily na 1-ce zostana one wyslane na pozostale cztery hosty, a 2gi cykl bedzie jalowy. Jesli wystapily na 2, 3, 4 lub 5 w pierwszy cykl spowoduje uaktualnienie 1-ki, a drugi rozpropagowanie zmian na pozostale serwery...
Awatar użytkownika
KO3ak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 26 lut 2008, 11:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Program do synchronizacji danych

Post autor: KO3ak »

Sir_Yaro pisze:Przeciez to nie ma sensu. Nie dosc ze trzeba serwer svn uruchamiac (i konfigurowac) to trzeba bylo by go uruchomic na kazdym z hostow poniewaz - jak pisalem - zawartosc moze sie zmienic na kazdym z nich a nie tylko na jednym.
Polecam jednak poczytanie o svn. Raz ściągasz na każdy serwer z php i potem możesz modyfikować na dowolnym i wysyłać poprawki do głównego repozytorium (jedną komendą z wiersza poleceń, żeby nie było).
Raz zrobisz repozytorium, potem z niego korzystasz i tyle.
Instalacja i konfiguracja svn nie jest tak niesamowicie skomplikowana, ale jak już Ci działa, to w porządku, o to chyba chodziło, żeby działało.

Widzę jedynie pewną wadę rozwiązania: może być czasochłonne przy zwiększaniu się ilości serwerów do synchronizacji. Ale póki co może to być wystarczające.

Powodzenia

(wątek raczej można zamknąć)
Awatar użytkownika
enhancer
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 97
Rejestracja: 13 mar 2006, 23:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Program do synchronizacji danych

Post autor: enhancer »

Unison i po kłopocie

do synchronizacji przez ssh - testuję go - na razie wygląda bardzo przyzwoicie

http://www.cis.upenn.edu/~bcpierce/unis ... anual.html
LGND: uptime-project.net
#399824
ŚLĄSK JEST JEDEN I JEDNĄ MA STOLICĘ >> FESTUNG BRESLAU
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4679
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Odp: Program do synchronizacji danych

Post autor: jacekalex »

Witam

Rsync + skrypt wykorzystujący jego możliwości i po problemie - liczba opcji powoduje - że można go dokładnie dopasować do tego - co chcesz osiągnąć.

Pozdrawiam
;-)
Awatar użytkownika
enhancer
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 97
Rejestracja: 13 mar 2006, 23:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Program do synchronizacji danych

Post autor: enhancer »

tak tak wiadomo rsync to rsync ale po co sobie życie utrudniać - ja naklonilem bez kłopotów unisona do pracy w doslownie parę minut - możliwości konfiguracji (która jest dla początkowego użytkownika zbędna) są olbrzymie.

profile przechowujesz w plikach - proste opcje - synchronizuje szybko i bez problemów - na prawdę świetne i proste w obsłudze narzędzie - warto dla niego zrezygnować z rsync - myślę, ze wkrotce unison zostanie wspierany przez Ubuntu
LGND: uptime-project.net
#399824
ŚLĄSK JEST JEDEN I JEDNĄ MA STOLICĘ >> FESTUNG BRESLAU
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości